Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11. veebruar 2024:

tahaks kirjutada häid uudiseid, aga kahjuks täna enamasti need nukravõitu on: 98-st vene poole rünnakust 2/3 toimus Avdiivka ja Marinka suunal ning Avdiivka juures on läinud seis veelgi raskemaks. Uus öine shahedi droonide rünnak, 45-st lasti alla 40, plahvatusi kostus nii Dnipros kui Mõkolajevis, 100 Ukraina asulat ikka pommitamise käes.

1. Uus öine droonilaine.

2. Venemaal oli suht rahulik.

3. Kupiansk-Kreminna: muutusi rindejoones ei tuvastanud.

4. Siversk: Bilohorivka pärast käib kõva lahing ja üks edenemine veelgi vene poolele lisaks tuli.

5. Bahmut: tugev vene poole rünnakute laine ühe edenemise neile siiski siingi tõi.

6. Donetsk: egas palju murelikumaks Avdiivka juures enam minna saa…

7. Lõunarinne: suht vaikne.

8. Herson: muutusteta.

9. Kui USA abi peatselt ei tule, siis märtsist läheb veelgi raskemaks.

10. NATO peasekretär kutsus üles relvastuma ja valmistuma aastakümnete pikkuseks vastasseisuks Venemaaga.

11. Mobiliseeritute naiste miiting Jekaterinburgis lõppes arreteerimisega.

12. Lühiuudised

1. Krimmist saatis vene pool teele 45 shahedi drooni ja neist 40 alla lasti. Kiievis küll töötas 2 tundi õhuhäire aga olla kõik sinna suundunud droonid enne maha saadud. Maapealseid plahvatusi kostus Dnipros ja Mõkolajevis.

Jätkuvalt on tihe pommisadu enamuse piiriäärsete ja rindelähedaste Ukraina asulate pihta. Njah, vene pool igapäevaselt kiitleb, kuidas ta vaid sõjalisi objekte tabab…

2. Eile vaid pisu kurtmist Belgorodi oblasti suunalt. Jätkuvalt ootel uute Venemaa nafta- ja gaasiettevõtete töö peatamise…

3. Kupiansk-Kreminna: väidetavalt eile vene pool Kupianski suunal rünnakuid ei korraldanud, eks vast esmapäeval uue hooga jätkavad.

Ternõ suunal siiski survet jagus ja soomuse kaotust lisandus tublisti ning rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Tuli kokkuvõte Ukraina blogijatelt, miks kaotati Krohmalne küla. Olla siin suunal mõni Ukraina üksus olnud laisk ning lasknud käest ära kindlustuste seisukorra. Eks need tuleb peale pommitamist ikka endisesse seisu viia. Kui kindlustustele (nii maapinnast kõrgemal kui madalamal) langenuid puid ei eemaldata ja kaitsekraavide põhja lisandunud maapinda ei eemaldata, siis ongi halvasti. Lisaks ei olevat siin suunal olnud üksus olnud piisavalt hoolas possade mehitamisega ja veelgi enam, ei andnud kõrval olevatele üksustele teada, et taandusid… siinse brigaadi ülem olla seetõttu maha võetud. Eks see ole õpetus ka meile, et possad peab jooksvalt korras hoidma ja rutiinis säilitada 24h tähelepanu ja võitlusvõime pole lihtsate killast.

4. Siversk: Bilohorivka küla pärast võitlus aina ägeneb. Kui vene pool tahab Kreminnast läänes ja Siverski suunal rohkem domineerida, siis siin asuv kõrgustik tuleb ära vallutada. Eilegi külast idas vene pool edenes ning lahingud on jõudnud nii idas kui kagus küla servani. Kui eile aitas vene poolt lumesadu siis täna sademeteta ja homme pisu vihma ja siis pilved kõrgele ära lähevad ja Ukraina seire saab paremini toimida.

5. Bahmut: jätkus tugev vene rünnakute laine ning Klisiivka juures suutis vene pool raudtee lääne küljel u kilomeeter metsariba enda kontrolli alla saada.

6. Donetsk: Ukraina kaitse olukord Avdiivkas läheb järjest keerulisemaks, sest eilne vene poole edenemine linna kirdesektoris tõmbas kotisuu 4 km laiuseks, aga suurim mure on, et mõlemad suuremad varustusteed on löögi all. Põhjapoolseni on vene poolel veel 600 m, seni silmsidet tänu hoonetele linnas pole, aga suur oht on, et siinse jäänud 600 m läbilõikamisel võivad jääda linna lõunapoolse osa kaitsjad järjest enam ilma varustamiseta ning kui ala rünnatakse korraga kolmelt suunalt, siis keeruline ka kaitset korraldada. Lõpuks on olukorra halvenedes ainuke ohutum taandumistee üle põldude ja piki metsaribasid, aga see pole enam lihtne. Väga ohtlik on ka Opõtne suunalt, sest selleks, et saada silmside teise varustustee üle Avdiivka suunal on vaja edeneda piki põldude vahelist metsariba vaid paarsada meetrit. Siin küll on rinne seisnud pikka aega, aga eks vastanegi oskab kaarti lugeda. Paar vene blogijat andsid teada, et Ukraina olevat siia uusi reserve juurde toonud. Kui paari päeva jooksul ei suuda Ukraina seda kirdesuunalist vene edenemist kuskilt keskelt läbi lõigata, siis kipub arvama, et järgmine nädal hakkab Ukraina üksusi Avdiivkast välja tõmbama. Njah, keeruline on sõdida, kui vastane kaotustest sugugi ei hooli ja endal kogu massi vastu piisavalt moona ega vahendeid ole… õnneks siingi enam lund taevast alla ei saja…

Vt lisaks p9.

Lihtsam pole ka Pervomaiskis, kus eile edenes vene pool mitusada meetrit ja sai enda kontrolli alla mitmeid kvartaleid.

Marinkast lääne suunal sai vene pool paarsada meetrit edasi ning lahingud Novomihailivka äärmistes hoonetes jätkusid, õnneks siin edenemisi vene poolel ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: mõned rünnakud vene poolelt muutusi rindejoones ei toonud.

Berdjanski suund: pisu ikka kombiti.

Tokmaki suund: kaks rünnakut.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: Ukraina teatas kahest vene poole rünnakust. Njah, pisu muigega loeb mõne vene blogija arvamusi selle suuna kohta, kus ei saada aru, miks üht maatasa ja täiesti ebaolulist küla Ukraina kaitseb ja seda suurte kaotuste hinnaga.

9. Ukraina õhutõrjesüsteemidel on moona puudus: kui lähiajal täiendusi ei tule, jätkub neid märtsini. New York Times (NYT) kirjutab sellest viitega Ameerika ametnike hinnangule.

Lääne ametnikud ja sõjaväeeksperdid hoiatavad, et ilma USA abita võib Ukraina selle aasta lõpus kogeda rindel „kaskaadset kokkuvarisemist”. Nad märgivad, et see ei juhtu varem kui paari kuu pärast. Kuid ilma välise toetuseta, lisavad nad, on raske ette kujutada, kuidas Ukraina suudab oma praegust positsiooni lahinguväljal säilitada.

NYT-i alikad usuvad, et selle aasta märtsiks on Ukrainal raske kohalikke vasturünnakuid läbi viia ning suve alguseks võivad Ukraina relvajõud (AFU) sattuda raskustesse vaenlase rünnakute tõrjumisel. Väljaande allikad hoiatavad, et kõige olulisem laskemoona puudus on tunda Avdiivka piirkonnas.

Nüüd kasutavad Ukraina relvajõud oma positsioonide hoidmiseks iga päev vaid kolmandikku vajalikust arvust suurtükimürskudest, edastab Financial Times. Enamik Ameerika tarneid on sisuliselt peatatud ja relvatootmise laiendamine Euroopa Liidus ei liigu piisavalt kiiresti.

Sõjalise abi andmine Ukrainale on USA Kongressis endiselt lahkarvamuste teema. Eelmisel nädalal sai umbes 60 miljardi dollari väärtuses sõjalise abi paketi eelnõu senaatoritelt esialgse heakskiidu. Nüüd tuleb selle üle hääletada senatis ja Esindajatekojas.

10. NATO peasekretär Jens Stoltenberg pöördus alliansi liikmesriikide poole palvega suurendada relvade tootmist Euroopas. Intervjuus Welt am Sonntagile märkis ta, et praegused tootmismahud sobivad rahuajal, kuid ebapiisavad laiaulatuslikuks konfliktiks.

NATO peasekretär rõhutas, et allianss ei taotle sõda Venemaaga, vaid peab olema valmis pikaks vastasseisuks, mis võib kesta aastakümneid. „Kui putin Ukrainas võidab, pole mingit garantiid, et Venemaa agressioon ei levi teistesse riikidesse,” ütles Stoltenberg.

USA välisminister Antony Blinken teatas varem USA toetuse vajadusest Ukrainale. Tema sõnul on ilma Ameerika abita ohus Ukraina sõjaväe saavutused viimase kahe sõja-aasta jooksul. Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz ja opositsioonipartei Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juht Friedrich Merz märkisid Saksamaa suutmatust asendada Ühendriike Ukraina abistamise küsimuses. Nad rõhutasid, et riik ei saa kanda vastutust selles küsimuses üksi.

Bloombergi andmetel on Euroopa Liit seisnud silmitsi relvatarnete hilinemisega Ukrainale tootmisprobleemide ja mure tõttu enda reservide ammendumise pärast. 1. märtsiks saab Kiiev lubatud miljonist mürsust kätte vaid 600 tuhat.

11. Jekaterinburgis Musta Tulbi mälestusmärgi lähedal, mis on pühendatud Afganistanis ja Tšetšeenias hukkunud sõdurite mälestusele, peeti kinni viis lillepanekul osalenud inimest. Sellest teatas väljaanne Vetšernije Vedomosti.

Kinnipeetavad väidavad, et politsei tegutses tsiviilriietes. Nad märgivad, et operatsiooni juhtis piirkondliku avaliku julgeoleku ministeeriumi ametnik Vitali Sorokin. Ta hoiatas osalejaid võimaliku süüdistuse eest, kui nad minuti jooksul väljakult ei lahku. Kinnipeetavad toimetati politseiosakonda, kus koostati protokollid avalike ürituste läbiviimise korra rikkumise kohta.

Mobiliseeritud naiste liikumise „Tee koju” sotsiaalmeedia Telegrami kanalis öeldakse, et politsei pidas selle liikumise korraldatud aktsioonis kinni viis osalejat. Päev varem kuulutas „Tee koju” välja kümnendast Moskva Tundmatu sõduri hauale lillede asetamise üritusest, kuid ei kutsunud inimesi üles teistesse linnadesse miitingutele.

Lillede asetamise miitingud, mida viivad läbi mobiliseeritute sugulased, korraldatakse kogu riigis laupäeviti. Nendes osalejad nõuavad, et riigi juhtkond allkirjastaks mobilisatsiooni lõpetava dekreedi. Eelmine aktsioon toimus 3. veebruaril Moskvas kremli müüride lähedal ja oli ajastatud 500. mobilisatsioonipäevale. Seejärel pidasid julgeolekujõud kinni 27 inimest, peamiselt inimõiguslased ja ajakirjanikud.

12. Lühiuudised

Ukraina relvajõudude uue ülemjuhataja Oleksandr Sõrski asetäitjaks sai kolonel Vadõm Suharevski. Ta vastutab mehitamata süsteemide ja droonide kasutamise arendamise eest Ukraina armee poolt.

Lääne valitsused kaaluvad Ramsteini formaadi muutmist, et NATO koordineeriks relvatarneid, pakkusid välja USA presidendi julgeolekunõunik Jake Sullivan ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Ida-Euroopa riigid toetavad seda.

vene sõjaväelased kasutavad okupeeritud Ukrainas üha enam Starlinki terminale, põhjustades probleeme side stabiilsusele. Venemaa edasimüüjad ostavad ja müüvad terminale kolmandate riikide kaudu, mistõttu on nende jälgimine raskendatud. Ukraina insener Oleg Kutkov märgib väljakutset 20 km rindejoone tsoonis poolte eristamisel, mis viib ühiskasutuseni. SpaceX eitab äritegevust Venemaa valitsusega, rõhutades Starlinki tegevuse puudumist Venemaal.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised