Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. jaanuar 2024:

vene poole rünnakute arv (98) mitmes lõigus tõusuteel, aga kohati väiksemate üksustega, kõlakad paarist kummagi poole edenemisest, droone ja rakette ikka jagub ja egas Venemaalgi rahulik pole ning putini bla-bla jätkub…

1. Droone ja erinevat tüüpe rakette ikka vene pool teele saadab.

2. Kolmes Ukrainaga piirnevas vene oblastis kurtmine ei lõpe ja miskit plahvatas Viiburis.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev surve ikka samades suundades eile muutusi rindejoones ei toonud.

4. Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla ründamine jätkus muutusi toomata.

5. Bahmut: rünnakuid vene poolelt jagus, aga vist hoopis pisu Ukraina edenes.

6. Donetsk: kuratlikult pingeline nii Avdiivka, Pervomaiske kui Novomihalivka juures ning üks vene poole edenemine.

7. Lõunarinne: Tokmaki suunal aktiivsed mõlemad pooled ja kõlakad räägivad kahest väiksemast Ukraina edenemisest.

8. Herson: vaid 4 vene poole rünnakut Ukraina ametlike uudiste järgi ja muutusi rindejoones ei tuvastanud.

9. India ei võtnud vastu pärast putini varilaevastiku vastu kehtestatud sanktsioone 14 tankerit, mis veavad Venemaa naftat.

10. Pisu täiendust varasemale loole seoses mobiilse interneti väljalülitamisega mõnes Venemaa oblastis.

11. putin nimetas sõda Ukraina vastu „õiglaseks”.

12. Lühiuudised

1. Väga tihe rinde lähedaste asulate pommitamine jätkub ja pisu hõredamalt oli seda piiriäärsetel aladel. Täna hommikul andis vene pool Iskander-tüüpi ballistilise raketiga löögi Slavjanski linnale. Samuti korraldas vene pool viimase 24 tunni jooksul kaheksa rünnakut S-300 õhutõrjerakettidega Mirnogradile, Novogradovkale ja Antonovkale. Kuhu läksid täna öised Shahedi droonid oli siiski varahommikuks teadmata, sest kõik nad alla lasti.

2. Venemaal Leningradi oblastis Viiburis toimus suur plahvatus. Mis ja miks on siiski teadmata ja spekulatsioonidega ei ühine. Päeval täheldati okupeeritud Skadovskis (okupeeritud ala päris tihedalt pihta saav Musta mere rannikul asuv linn) plahvatusi. Rosnefti naftatöötlemistehas Tuapse peatas tootmise pärast tulekahju, mis väidetavalt oli tingitud Ukraina droonirünnakust. Njah, parim võimalus nafta- ja gaasitarnete peatamiseks sobib tõesti vastavate tootmisüksuste käigust välja lülitamine.

3. Kupiansk-Kreminna: vaenlane püüdis parandada taktikalist positsiooni Sinkivka, Novoselivske, Novovodjane lähedal – ei õnnestunud. Rasked lahingud jätkuvad Ternõ lähedal ja Kreminnast edelas asuvas suurel metsaalal. Muutusi rindejoones ei tuvastanud. Ilm on pisu sarnane meie omaga, kõigub väike miinus ja väike pluss, enamasti on pilved madalal, sestap on helikopterite kasutamine rakendatud. Maapind hakkab jälle pehmemaks muutuma ja niiskus naha vahele pugema koos tugeva tuulega, sestap võimalik, et pisu on vene poole intensiivsuse langus ilmast tingitud. Võimalik, et kasutatakse seda ka ära nn ümberrühmitumiseks ja peatselt surve uuesti tõusma hakkab, sest eesmärgid on seni täitmata.

4. Siversk: tugev vene poole surve Bilohorivkale jätkus ilma edu toomata. Prooviti ka Spirne suunal, aga siingi edutult. Üks vene poole blogija andis teada, et olla Bilohorivka külast läänes tabanud mitut iseliikuvat suurtükki Lancet drooniga ja seda polevat varem juba kuid juhtunud.

5. Bahmut: Bahmutist loodes taganes vene pool Bogdanovka küla keskusest. Täpsemat infot siiski pole ja see info ka vene poolelt. Mujal muutusi rindejoones ei tuvastanud ning tundub, et siingi on rünnakute tugevus vene poolelt pisu langenud.

6. Donetsk: kokku Avdiivka ümber 29 vene poole rünnakut. Kuna Stepoves jookseb vene pool järjekindlalt „peaga vastu seina” ja ressurssi jagub, siis üritavad ka edeneda selles Avdiivka ümberpiiramise harus, suurendades survet Berdtšist põhja pool suunaga Avdiivkast kaugemale nii loode kui põhja poole, sest viimase kahe jooksul on siin vahetevahel suudetud sammhaaval edeneda. Eile siiski muutusi need rünnakud ei toonud. Miks on vene pool vähendanud Stepove ja otse kirdest Avdiivka poole ründavate üksuste suurusi, on hetkel teadmata, et kas tegu taktika muutusega või pisu on hakanud mõjutama eesliini läheduses olevate üksuste kahananud koosseisud või hoopis üritatakse lihtsalt ellu jääda ja rünnakutest on vaja ette kanda ja tegemata neid päris jätta ka ei saa… ah üks mõtteuit. Jätkuvalt on siin suunal kõigi vene poole rindele lähenemise teed Ukraina seire all ja rindest isegi mitme kilomeetri kaugusel juba ründavat (aga mitte rünnaku formatsioonis) vene kolonni hõrendatakse. Eks kohalikud olud oma teedevõrgu ja uuesti üles sulava maastikuga on vene poolt hakanud järjest enam kanaliseerima. Kuni Ukrainal droone ja kaudtulemoona jagub siin suunal, vene poole suuremat läbimurret ei usu. Eks Ukriana on pidanud rindel pririteete sedama, kus on suuri torusid ja moona rohkem ja tundub, et see on üheks selliseks suunaks.

Keeruline olukord püsib Avdiivkast lõuna pool. Lahingud käivad vastatikuste rünnakutega nii tänavatel kui metsaalal linna serval. Vähemalt vene poole sõnul olla Ukraina toonud siia appi tanke (võimalik, et hoopis Bradley soomukid). Tundub, et eile siin rindejoone muutusi polnud, aga siit suunalt vene poole edenemise jätkumine võib tuua Avdiivka kaotuse. Keeruliseks teeb Ukrainlaste jaoks olukorra ka see, et nii vene lennundus kui kaudtule üksused töötlevad ülitihedalt kogu Avdiivka lõunaosa ja selle massi vastu pole Ukrainal seni rohtu jagunud. Õnneks siiski ei suuda vene pool piisavalt operatiivselt ja täpselt toetada enda ründavaid üksusi. Küll kuuleb vene poolelt nurinat, et küll tuleb kaudtulelöök kas liiga vara või liiga hilja ja üldse mitte soovitud kohta, kui üldse kaudtule tellimus kohale jõuab.

Olukord Pervomaskis on muutnud äärmiselt keeruliseks, vene poolel õnnestus edasi liikuda ja suudab nüüd asula keskmist osa hakata ründama korraga nii põhja- kui lõunasuunalt ja jätta kotti asula idaosas olevad Ukraina kaitsjad.

Vaenlase rünnakud (15) Georgiivkale (Marinkast läänes) ja selle ümbrusele jätkuvad, lahingud jätkuvad ka Novomõhailivka küla piirkonnas ning siin muutusi rindejoones ei tuvastanud. Siin suunal on vist vene poole soomuse kaotused jooksvalt kõrged.

4. jaanuaril said vene soldatid Novomõhailivka küla lähedal võtta vangi 8 23. OMBr sõdurit. 6 neist pandi põlvili ja lasti maha, ülejäänud 2 võeti kaasa. Seda kohutavat vaatepilti nägid korraga mitu ojal kõrvuti asetsevat üksust.

7. Lõunarinne: päris vaikne pole.

Berdjanski suund: üks pisu tugevam ebaõnnestunud vene poole rünnak.

Tokmaki suund: Verbovest läänes oli raskete ja pikaajaliste lahingute tulemusena võimalik hõivata mitu vene poole positsiooni. Lahingud käivad ka Robotõnest läänes ning aktiivsust näitavad mõlemad pooled. Kas rindejoon ka muutus, oli hommikuks veel teadmata.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: kumbki pool oli eilsest päevast kuidagi kidakeelne. Ukraina sõnul vaid 4 vene poole rünnakut Krõnki suunal. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

9. Rosneftil on üha suuremaid raskusi naftatarnetega Indiasse, mis on kümnekordistanud oste ja tõusnud pärast sõja algust suuruselt teiseks vene nafta importijaks. Nagu Reuters kaupmeestele ja laevastatistikale viidates teatab, on India rafineerimistehased peatanud Sahhalinis toodetud Sokoli nafta ostmise pärast seda, kui USA kehtestas sanktsioone trotsides sanktsioonid vene naftat vedavate tankerite omanike vastu.

Vene Rosnefti tütarfirma Sahhalin-1 on sunnitud ostjate ootuses laduma Sokoli naftat meretankeritesse ning jaanuari lõpuks oli laevadele „kinni jäänud” maht ületanud juba 10 miljoni barreli. 14 tankerit on muudetud ujuvateks hoidlateks, sealhulgas kolm VLCC supertankerit, mis suudavad vedada kuni 2 miljonit barrelit naftat. Ilma ostjata kogunenud Sokoli nafta kogumaht ületab juba Sahhalin-1 projektis, igakuise tooraine tootmise taseme, mille võimsus on 220 tuhat barrelit päevas. Kahe kaupleja hinnangul võivad müügiprobleemid projekti naftatootmist negatiivselt mõjutada.

Venemaa nafta asemel suurendab Indian Oil Corp Lähis-Ida barrelite ostmist, väidavad Reutersi allikad. Ja tarnete maht Venemaa Föderatsioonist Indiasse langeb kiiresti: detsembris ulatusid need vaid 1,5 miljoni barrelini päevas, kuigi mais ulatusid need 2,15 miljonini.

USA sanktsioonide taustal „varilaevastiku” vastu, mille kreml koondas nafta transportimiseks sanktsioonidest mööda, oli Rosneftil probleeme maksetega. Venemaa suurima naftafirma tütarfirmal ei õnnestunud Araabia Ühendemiraatides kontot avada, et India kliendid saaksid maksta dirhamites. Maksmine jüaanides, mida Venemaa naftafirmad on nõudnud alates eelmisest aastast, India poolele ei sobi. Ja ruupiates maksmine osutus Venemaa jaoks vastuvõetamatuks: India ei varusta Venemaa Föderatsiooni tagasi kaubavoogudega, millele saaks kulutada India valuutat, ja selle tulemusena kogunevad India pankadesse ruupiad. Reutersi allikad hindasid peatatud summa suuruseks 40 miljardit dollarit, kuigi valitsus ja Vene Föderatsiooni keskpank kinnitasid, et see maht on võrreldamatult väiksem.

Nafta, millest India keeldus, saab osta Hiina, ütlesid kauplejad agentuurile. Nende sõnul on kaks Hiina mitteriiklikku rafineerimistehast hiljuti ostnud Sokoli partiisid, mille hind on Brenti noteeringutega võrreldes umbes miinus 4 dollarit barreli kohta.

„Nad on haaranud lasti, mida India (ostjad) ei saa vastu võtta. Seetõttu olid hinnad head,” ütles üks allikatest, lisades, et Sokoli hind oli ligilähedane Uralsi hinnangutele, Sokoli kvaliteet aga palju kõrgem.

10. Hiljuti droonirünnakute alla sattunud Leningradi oblasti elanikud jäävad ilma mobiilse internetita: see lülitatakse öösel 26. jaanuarist 30. jaanuarini välja. Ametivõimud selgitasid seda otsust saateseadmete raadiosagedusspektri ümberseadistamisega. Iga päev kell 23.00-6.00 internetti ei tule, selgitas piirkonna digiarengukomisjon. Seiskamised ja hooldustööd viiakse läbi Roskomnadzori kontrolli all.

Varem võeti sarnaseid meetmeid Novgorodi ja Pihkva oblastis. Viimase kuberner Mihhail Vedernikov märkis, et sulgemine mõjutab kõigi sideoperaatorite LTE-standardi mobiilset internetti. „3G töötab, kuid see on aegunud ja paljudes piirkondades seda lihtsalt ei eksisteeri. Seetõttu tekivad häired,” hoiatas ta.

Forbesi allikas telekommunikatsiooniturul märkis, et võrguparameetrid konfigureeritakse tavaliselt ilma seda välja lülitamata, välja arvatud juhul, kui räägime massilisest seadmete väljavahetamisest. Tema hinnangul on ebatõenäoline, et mitmes piirkonnas otsustasid kõik operaatorid seda korraga teha. „Põhjus võib olla midagi muud kui ametlikult välja öeldud,” märkis ta.

Tõenäoliselt langetati otsus Internet ajutiselt sulgeda Leningradi, Pihkva ja Novgorodi oblastis föderaalsel tasandil, kirjutas ZaTelecomi telegrammi kanali autor. Ta rõhutas, et droonide eest kaitsmiseks on sellised meetmed kasutud, kuna lahingudroonid kasutavad kõiki saadaolevaid sagedusalasid.

11. putin ütles reedel, et otsus algatada sissetung Ukrainasse, mis tõi Venemaale pärast Teist maailmasõda kaotusi ja tegi riigi sanktsioonide meistriks, oli „õige” ja „õiglane”. „Me teeme kõike õigesti. Ja me võitleme õiglase eesmärgi nimel,” ütles putin kohtumisel sõjas osalejatega.

Tema sõnul hakkas riik pärast 2014. aasta võimuvahetust Ukrainas „hävitama” neid, kes olid otsustanud luua suhteid Moskvaga, luues samal ajal „vene-vastase enklaavi”. „Nad petsid meid kümme korda järjest NATO mittelaienemise pärast. Kuid see kõik koos ei jätnud meile muud võimalust, kui hakata proovima – ja nii me käivitasime sõjalise erioperatsiooni, kuid see pole sõja algus,” ütles putin.

Nüüd on presidendi sõnul lahingutsoonis 600 tuhat inimest, kellest „peaks saama vene riigi alus”. „Sellele tuleb häälestada kogu riigiaparaat,” rõhutas putin: „Inimesi, kes on läbinud lahingukatsete tiigli, vajab isamaa igal ajal.”

Eelmise aasta augusti seisuga hindas USA luure vene armee kaotusteks Ukrainas 300 tuhat inimest, millest hukkus 120 tuhat sõdurit ja veel 170-180 tuhat sai vigastada. Kogukahjud – Moskva rekord pärast Teist maailmasõda – on juba peaaegu kaks korda suuremad kui armee, mille putin kogus 24. veebruaril 2022 sissetungi jaoks. Ameerika kaitseministeeriumi hinnangul oli see 150 tuhat inimest.

Ukraina relvajõud kaotasid Ameerika andmetel 70 tuhat hukkunut ja 100–120 tuhat haavatut. Kahe armee kogukahjud lähenevad 500 tuhandele inimesele.

12. Lühiuudised

EL valmistub väidetavalt tagasi lükkama Ukraina ja Venemaaga sõlmitava ülitähtsa gaasijuhtme lepingu uuendamist, mis peaks lõppema sel aastal. Vaatamata sellele, et sellised riigid nagu Austria ja Slovakkia sõltuvad suuresti Venemaa gaasist, usub EL, et on võimalik leida alternatiivseid tarneid.

Ukraina on kutsunud Hiina liidri Xi Jinpingi osalema Šveitsis toimuval ülemaailmsel rahutippkohtumisel, vahendab presidendi kantselei juhataja asetäitja Ihor Žovkva. Siiani hoidus Hiina alati Venemaa kritiseerimisest Ukraina sissetungi pärast.

Rootsi ei pea läbirääkimisi Ungariga NATO-ga liitumise üle, mida Budapest peab veel ratifitseerima, ütles Rootsi peaminister Ulf Kristersson avalduses.

kreml ei nõustu Bloombergi raportiga (eile sellest kirjutasin) Vene Föderatsiooni väidetavast valmisolekust loobuda Ukrainale esitatavatest nõudmistest NATO mitteliitumise ja neutraalse staatuse kohta.

USA plaanib tuua tuumarelvad Briti saartele ja ettevalmistused käivat.

Venemaal on sündivus kahanenud juba kuus aastat järjest.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised