Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Pilt: https://twitter.com/GeneralStaffUA

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. jaanuar 2024:

Venemaal läks väga palavaks ja kaks vene poole edenemist rindel.

1. Enamasti vaid rindelähedust pommitati.

2. Venemaal läks ikka õite palavaks.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene rünnakutelaine jätkumine tõi Ukrainale ühe küla kaotuse.

4. Siversk: Bilohorivka küla vallutamise katsed edutult jätkusid.

5. Bahmut: Pisu muret tekitav vene poole edenemine.

6. Donetsk: tugev vene pool rünnakutelaine Avdiivka ja Marinka kandis jätkus ilma muutusi rindejoones toomata.

7. Lõunarinne: suht vaikne.

8. Herson: ikka pole vene poolel eduuudiseid.

9. Вild: Ukraina relvajõud lähevad üle Venemaa infrastruktuuri hävitamise taktikale.

10. Venemaa kahes suurimas põllumajanduspiirkonnas valitses enne külvihooaega seemnete puudus.

11. Lühiuudised

1. Seekord piirdus vene pool enamasti väga tiheda rindelähedaste asulate pommitamisega. Küll miskipärast olilselt vähenes vene lennunduse töö. Ilm lendamist ei seganud.

2. Venemaa teatas sel nädalal teist korda droonirünnakust Leningradi oblastis. Seekord lendas see väidetavalt Ust-Luga sadamas asuvasse rafineerimistehasesse. Vene Fontanka väljaanne väidab, et terminali lendas kaks drooni. Njah, mõte tegelikult päris hea, sest suurte vene sadamate taristu ründamine halvab peaaegu kõike, alates majandusest, sõjandusest kui rahva ohtunnetuse kasvust.

Teatatakse, et Venemaa linnades Orjolis, Smolenskis ja Tuulas toimusid täna öösel droonirünnakud. Üks Tuula tabamustest oli Štšeglovski Vali tehas, kus pannakse kokku nii õhutõrjesüsteeme Pantsir-S kui ka soomusmasinaid.

Belgorodi ja Brjanski oblastist ikka kurtmist tuleb ning njah, vene pool kirjutab, et Donetskis jälle Ukraina omad kortermaja pommitasid, vähemalt ühel videol on näha, et tabati drooniga kortermaja katusel olnud vene sõjaväe seireseadet.

3. Kupiansk-Kreminna: eile suutis rinde keskmises osas vee pool ära vallutada väikse Krohmalne küla . Asub see Svatove-Kupiansk maantee ääres. 2023. aastal vahetas see paar korda omanikku. Mujal tugevad vene poole rünnakud muutusi rindejoones ei toonud.

4. Siversk: vene pool jätkas rünnakuid Bilohorivka küla suunas ja seni külasse sisse saadud pole.

5. Bahmut: vene pool suutis eile edasi tungda Ivanivskest kagus ja see suund võib hakata mõjutama Klištšiivka ja Andriivka joont, kus siinse vene poole edenemise puhul peab Ukraina mõlemad külad maha jätma, sest kätte saadav kõrgustik domineerib kogu ala üle.

6. Donetsk: Ukrainlaste kokkuvõte eilsest päevas: okupandid keskendusid Avdiivkale ja Novomihhailovkale, rünnates peaaegu ilma varustuseta. Sellest teatas RBC-Ukraine, viidates siinse suuna kaitsejõudude ühendatud pressikeskuse kõnelejale kolonel Alexander Shtupunile telesaate ajal. Ta märkis, et sissetungijad ei sooritanud eile ainsatki õhurünnakut, kuid sooritasid kolm raketirünnakut õhutõrjesüsteemist S-300 Donetski oblastis ja jätkavad aktiivset suurtükiväe kasutamist. Enne seda kasutasid venelased nädal aega aktiivselt lennundust.

Põhjuseid, miks okupandid lennutegevust vähendasid, on kõneleja sõnul palju. Nende hulka kuuluvad lennuki võimalik hooldus, laskemoona tarnimine või ilmastikuprobleemid.

Shtupun lisas, et venelased keskenduvad rünnakuoperatsioonidele Avdiivkale ja Novomihhailovkale.

„See on Novomihhailovka Marinka suunas. Põhimõtteliselt on need jalaväe rünnakud, kus soomusmasinad peaaegu ei osale,” ütles kõneleja. Viimase ööpäeva jooksul sooritas vene pool siinsel suunal 592 suurtüki lööki.

7. Lõunarinne: suht vaikne.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: pisu üksteist hallis alas Verbove juures kombiti.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: kõik Ukriana sillapead alles ja muutusi rindejoones ei tuvastanud, seni ikka sinna 10 vene poole rünnaku kanti päevas ja ei suudeta kanda maha saada Krõnki asulas. Igat soldatit ja soomukit siin jahitakse ning hävitatakse kas drooni või kaudtulega.

9. Kiiev, kelle vasturünnak lõppes peaaegu nulli tulemusega, muudab oma strateegiat. Nagu Bild kirjutab, liiguvad Ukraina relvajõud puhtsõjaliste sihtmärkide likvideerimiselt okupeeritud aladel nii tsiviilelanikkonda teenindava Venemaa taristu kui ka sõjatööstuskompleksi hävitamisele.

Uute sihtmärkide hulka kuuluvad rajatised, mis mängivad võtmerolli Venemaa sõjaliste jõudude varustamisel ja toetamisel. Selliste objektide hävitamisega soovitakse survestada vaenlast ja muuta sõjaliste operatsioonide käiku Ukraina kasuks.

Ukraina sõjavägi on mitme kuu jooksul edukalt kohandanud välismaiseid suurtükimürske kamikaze droonideks. Need uuenduslikud taktikad on loodud Ukraina sõjaliste operatsioonide tõhususe parandamiseks.

Väljaspool rinnet Kiievis leidsid nad okupeeritud alade vabastamisele ajutise alternatiivi – Ukraina eriüksuste partisanide rünnakud. Neid meetmeid rakendatakse Venemaa sõjaliste operatsioonide destabiliseerimiseks ja vaenlasele täiendavate väljakutsete tekitamiseks.

Vaatamata poolte sõja alguses okupeeritud territooriumide vabastamisele saavutati sõjalis-strateegilises mõttes viimased märkimisväärsed edusammud peamiselt 2022. aastal. Vasturünnak, millele pandi suuri lootusi, lõppes aga riigi ida- ja lõunaosas minimaalselt vallutatud territooriumide tagastamisega.

Alates eelmise aasta oktoobrist on Venemaa sõjavägi jätkanud pealetungi, vallutades Marinka Donetski oblastis. Vaatamata märkimisväärsetele kaotustele, hinnanguliselt 3000–5000 inimest kuus, jätkavad Venemaa relvajõud aktiivseid pealetungioperatsioone.

10. Astrahani ja Volgogradi piirkondades, mis on Venemaa köögiviljakasvatuse peamised piirkonnad, said teatavaks probleemid imporditud seemnete tarnimisega. Sellel võib olla negatiivne mõju kevadkülvi kampaaniale, ütles RBC-le taimekasvatusosakonna direktori Roman Nekrasovi ja piirkondlike põllumajandusasutuste esindajate kohtumisel viibinud allikas.

Põllumajandusministeeriumis 17. jaanuaril toimunud kohtumisel väljendasid Astrahani piirkonna esindajad muret tomatiseemnete olukorra pärast. Vaatamata 77% köögiviljaseemnete pakkumisele on piirkonna suurim tomatitootja AIC Astrakhansky silmitsi Hollandi seemnete puudusega, mis moodustab vaid 35% kogumahust.

„Seemneid ei kasvatata ühe päevaga, et kätte saada 2024. aasta varakevadel, tellisime need eelmise aasta kevadel. Enam pole võimalik nõuda, et tarnijad meile müüksid – neil lihtsalt pole neid. Seetõttu on see meie jaoks tõsine probleem, mis pole veel lahendust leidnud,” kurtis Astrahanski agrotööstuskompleksi direktor Mihhail Zaitsev.

Volgogradi oblastis oli probleeme porgandi- ja sibulaseemnete tarnimisega, sest tarnitud oli vaid 20%. Kartuliliidu personaliülem Tatjana Gubina märkis, et avamaa köögiviljade tootjad sõltuvad endiselt importseemnetest, mille peamised tarnijad olid Holland ja Saksamaa. Volgogradi piirkond varustati ainult 20% porgandi- ja sibulaseemnetega.

Põllumajandusministeerium teatas, et avamaa köögiviljade seemnematerjal on 60% valmis, mis vastab eelmise aasta tasemele ning jätkab seemnete ettevalmistamist ja kokkuostmist. Märgiti, et eeloleval külvikampaanial pööratakse erilist tähelepanu kodumaiste aretuse saavutuste kasutamisele. Puu- ja köögiviljatootjate liit kinnitas, et 2024. aasta külvikampaania peaks toimuma tavapäraselt ja „saak rõõmustab meid”.

11. Lühiuudised

Slovakkia uus kultuuriminister tühistas koostöökeelu Venemaa Föderatsiooniga ja Valgevenega. „Maailmas on kümneid sõjalisi konflikte ja meie arvates ei peaks kunstnikud ja kultuur selle eest maksma,” kommenteeris ministeerium otsust.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised