Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12. jaanuar 2024:

Harkiv ja Belgorod, 64 vene poole rünnakut ja ei ühtki edenemist neil ning Ukraina mõned mõnes lõigus on pisu aktiivsemaks muutunud ning parandanud olukorda.

1. Harkiv

2. Belgorod, medvedjevi bla-bla-bla.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakuid ilma eduta jagus. Hetkel üks pos kõlakas ka.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: siingi eile edutud vene poole rünnakud.

6. Donetsk: õige pisu Ukraina on oma seisu parandanud kahes lõigus, vene pool mitte kuskil.

7. Lõunarinne: pisu kompimist ilma muutusi rindejoones toomata.

8. Herson: siingi pole tugevad vene poole rünnakud muutusi rindejoones toonud.

9. USA abist Ukraina suunal sel aastal (pisu murelikuks teeb).

10. Pentagon teatas, et Ukraina suunalistes tarnetes kadus miljardi dollari väärtuses relvi.

11. Lühiuudised

1. Harkiv arvatavalt jälle S-300 rünnakute objektiks oli. Tihe piiriäärsete ja rindelähedaste Ukraina asulate pommitamine kõige käepärasega jätkus.

35 küüditatud Ukraina last vanuses 6–17 aastat viidi Valgevenesse ja saadeti „ellujäämisõppele”. Eelkõige õpetati neile Mogiljovi linnas Valgevene sõjaväega õppustel äärmuslikes olukordades käituma.

2. Belgorodis teatati jälle plahvatustest. Linnas hakati bussipeatusi liiva- ja betoonikottidega tugevdama. Jätkuvalt tõuseb linnas hirm, et ollakse muutumas rindelinnaks.

Täna varahommikul toimus tulekahju Tšetšeenia linnas Šali väeosa territooriumil – täielikult põles staabihoone ja mitmed läheduses pargitud autod.

Venemaa Julgeolekunõukogu aseesimees dmitri medvedjev ütles, et Lääne rakettidega raketirünnakuid Venemaa Föderatsioonis asuvate raketiheitjate vastu (millega Ukraina tsiviilelanike vastu lastakse rakette) peetakse ohuks Venemaa Föderatsiooni eksistentsile ja tuumarelvi võidakse kasutada. Njah, olla üleeile siiski pisu valusalt tabatud nii Krimmi kui Rostovi suunda.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianski suunal tugev vene poole surve soomuse toel jätkus. Rünnatakse nii kirde kui lääne suunalt. Põhiliselt soomukitega, vahel ka jalavägi peal. Toetuseks alati tanke kaasas pole. Seni rinne peab ja vene poole kaotuste numbrid on siin suunal jätkuvalt kõrged. Seni surve langust ei prognoosi ja pigem pisu imestab, et päris vene taktikaõpikute järgi ei proovita. Küll on tunduvalt paranenud vene kaudtule ja lennunduse töö just rindejoone töötlemisel ning suudavad paremini eeltöödelda rünnakusuundi. Vahel mõni Ukraina kõlakas läbi lipsab, et siiski ei jaguvat vene poolel alati piisavalt kaudtulemoona ja eks see ole pigem Ukraina oskuslik logistikaahela töötlus.

Samal ajal teatati Ukraina vägede vasturünnakust Kupjanski oblastis Sinkivka külast 11 km ida pool Peršotravneve küla lähistel. Hetkel vaid kõlakad, et Ukraina võis siin edeneda.

Nii rinde põhja- kui lõunalõigule on toonud vene pool rindele lähemale insenerivägesid ning üks nende tegevuse suund olla kasvanud miinitõrje. Arvatavalt võivad kummaski suunas üritatada tekitada pisu vabamat rünnakukoridori. Lisaks olla toodud värskemaid üksusi. Seni tuleb rinde lõunalõigust vaid vene poole kaotustest uudiseid, suruvad nii Ternõ poole kui Kreminnast edelas asuvas metsaalas. Siingi rindejoones eile muutusi ei tuvastanud.

Järjest enam tuleb infot ja videosid, et vene pool üha aktiisemalt on üle võtnud Ukraina väikedroonide taktikat ning jahib nendega nii Ukraina tehnikat kui eesmistel possadel olevaid võitlejaid.

Eks üks kuupäev vene komandöridel kuklas „pigistab”, putin peab saama oma võiduka presidendi ameti jätkamise kõnes näidata edusammudest Ukrainas…

4. Siversk: vaid kaudtuli ja Ukraina omade kinnitusel käivad vene poolel sarnased võimaliku suurema pealetungi ettevalmistused.

5. Bahmut: vene poolelt rünnakuid nii Hromove-Bohdanivka kui Klisiivka-Andriivka joonel jagus. Ikka soomuse toel. Tundub, et esmane eesmärk on vene poolel hetkel tekitada head rünnaku võimalused Tšassiv Jari vallutamiseks ning suruda Bahmutist lõuna pool Ukraina Siverski Donets-Donbass kanali taha, kus enne Ukraina vastupealetungi varem rinne juba oli. Siingi toimuvat samaegselt rünnakutega värskemate üksuste lisandumine rindejoonele lähemale. Kipuvad siiski elukutselised pigem ette lükkama nii vabatahtlike kui endiste vangide üksusi kulutamaks Ukraina kaitset. Eile rindejoones muutusi ei tuvastanud.

6. Donetsk: Avdiivka ümber jätkuvalt vene poole tugevad rünnakud edu ei too ning tundub, et Stepove juures on vene üksused uuesti lükatud raudtee taha. Kuna see juhtus, pole endal teada, aga paar Ukraina blogijat rinnet selliselt nüüd näitavad. Nii vene poole tehnika kui elavjõu kaotustest järjest videosid lisandub.

Ukraina väed vabastasid eduka vasturünnaku käigus pärast nädalaid kestnud pingelist võitlust Novomõhailivka tööstuspiirkonna asula lõunaserval.

Võib-olla on enda kõhutunne vale, aga tundub, et rünnakuid küll vene poolelt jagus tervel rindel, aga kuidagi mitte nii intensiivselt. Võimalik, et vene õigeusu aastavahetuse peatne saabumine on mõju avaldanud või hoopis kohatine -15 kraadi. Järgmisest nädalast läheb siin soojaks ning vihma ka tulema hakkab…

7. Lõunarinne: vaikne

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: pisu kompimist põhiliselt Verbove juures, rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll tuli enam vene poole kurtmist, et olla mitmeid HIMARS-i lööke antud tagala-aladele.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: vene poole rünnakud nii Krõnki kui Poima juures jätkusid ning põhiliselt üritavad siingi mööda teesid soomuse toel rünnata. Seni pole suudetud maha suruda Ukraina droone ja kaudtuld ning seetõttu ka kõik vene poole rünnakud edutult koos suurte kaotustega lõppevad. Eks vene pool peabki siin suunal suurimaks mureks Ukraina väikesi/odavaid granaadi pillamise droone, luure-UAV-sid ja kamikaze droonide tegevust, mille tegevusulatus suureneb repiiterite tõttu. Kahjuks pole Ukraina suutnud raskemat relvastust Dnepri idakaldale toimetada, sestap rinne siin suunal siiski seisab.

Jõe läänekallast töötleb vene pool nii lennukite, droonide kui kaudtulega. Ikka nn kvantideedile surutakse. Küll on vene poolel jätkuvalt mure, et kaudtuleüksuste tuleulatuses olemise aeg on väga lühike Ukraina hea seire tõttu. Ilm siin nii mõni kraad miinust kui mõni kraad plussi ja „niru suusailm” kipub olema mõlema poole lugudes sees.

9. Ukraina on lõpetanud USA-lt sõjalise abi saamise, ütles Valge Maja riikliku julgeoleku koordinaator John Kirby. Tema sõnul juhtus see Ukraina suunaliste programmide eelarvevahendite ammendumise tõttu. „Andsime välja viimase saadaolevate varude paketi, mille tagamiseks meil oli rahalisi vahendeid,” ütles Kirby. Samas märkis ta, et USA toetus Ukrainale katkes just siis, kui ta seda kõige enam vajab. Uue abi eraldamise peab heaks kiitma Kongress, kuid vabariiklased nõuavad vastutasuks, et demokraadid nõustuksid karmistama Ameerika seadusandlust võitluses illegaalse rände vastu.

USA andis Ukrainale viimase, 12. abipaketi väärtuses 250 miljonit dollarit möödunud aasta detsembri lõpus. See sisaldas laskemoona ja õhutõrjesüsteemide varustust, MLRS-i rakette, 155 mm ja 105 mm kaliibriga suurtükimürske, tankitõrjerelvi ja üle 15 miljoni padruni väikerelvade laskemoona.

USA president Joe Biden palus oktoobris Kongressil eraldada 106 miljardit dollarit Ukraina, Iisraeli ja Taiwani abistamiseks. Kiiev pidi nendest vahenditest saama üle poole – 61,4 miljardit dollarit, kuid saadikud ei jõudnud selles küsimuses üksmeelele ja lükkasid arutelu jaanuarisse.

USA Esindajatekoja spiiker vabariiklane Mike Johnson nõudis uuel aastal, et Bideni administratsioon sõnastaks selge Ukraina-strateegia ja visandaks sõja lõppeesmärgid, et alustada tööd rahastamislahenduse leidmiseks.

„Mis on finaal Ukrainas? Mis on meie strateegia? Mis on eesmärk? Kuidas saame nende hinnaliste maksumaksja dollarite üle korralikku järelevalvet teha?” küsis Johnson. Ta tuletas meelde, et USA riigivõlg on 34 triljonit dollarit ja Washington peab Ukrainale raha eraldamiseks raha laenama, seega tuleks Kiievile abi anda „ratsionaalsel viisil”.

Omakorda hakkasid ka Ukraina relvajõud ette valmistama sõjalist strateegiat 2024. aastaks. USA on teinud selgeks, et Kiiev peab selgelt välja tooma, millist tuge ta selle elluviimiseks vajab, seega on plaan selleteemalistes aruteludes kriitiline.

USA kõrged ametnikud ütlesid Bloombergile, et kokkuleppele USA abi kohta Ukrainale võidakse jõuda veebruariks. Samas hoiatas välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller varem, et toetus ei pruugi olla nii mastaapne kui kahel eelmisel sõja-aastal Venemaaga.

Ukrainast on saanud pärast Teist maailmasõda suurim USA-lt relvade vastuvõtja. 2023. aastal andis USA Kiievile sõjalist abi kokku üle 24 miljardi dollari ja 2022. aastal ligi 27 miljardi dollari eest.

10. USA kaitseministeerium ei suutnud kõigi Ukrainale saadetud ligi 40 000 relva kohta täielikult aru anda, ütles osakonna kindralinspektor Robert Storch oma raportis.

Tema sõnul oli Kiievile antavat sõjalist abi halvasti jälgitud ja kontrollitud, mistõttu jäid Pentagoni vaateväljast välja inimese kaasaskantavad raketisüsteemid, kamikaze droonid ja öövaatlusseadmed enam kui miljardi dollari väärtuses 1,69 miljardist dollarist. Storch avaldas kartust, et need võidi varastada või sattuda salakaubavedajate kätte.

Eelmise aasta juuni seisuga andis USA Ukrainale üle 10 tuhande FGM-148 Javelin ATGM, 2,5 tuhande Stinger MANPADSi, umbes 750 Switchblade kamikaze drooni, 430 keskmise ulatusega õhk-õhk raketti ja 23 tuhat öövaatlusseadet. Aruandes ei täpsustata täpselt, kui palju Ukraina relvajõududele üle antud 39 139 varustusühikust loeti kadunuks.

„See ei tähenda, et neid poleks või neid ei kasutata. Kuid selle varustuse tundlikkuse ja haavatavuse tõttu lekete ja väärkasutuse suhtes on eriti oluline pakkuda täiendavat jälgimist ja vastutust,” ütles Storch.

Aruanne ei sisalda aga tõendeid selle kohta, et pärast USA logistikakeskusesse Poolasse ja sealt edasi Ukrainasse saatmist oleks relvi väärkasutatud. Pentagon märkis, et nende otsimine ei kuulunud ülevaatuse ülesannete hulka.

Agentuuri ja välisministeeriumi ametnikud usuvad aga, et tuhandetest Ukrainasse saadetud relvadest on peaaegu võimatu aru anda. Lahingute kaos, lahinguväljadele mineku oht ning personalipuudus Washingtonis, Kiievis ja logistikakeskuses Poolas on takistanud tihedat järelevalvet.

„Nõutavad raamatupidamisprotseduurid on dünaamilises ja vaenulikus sõjaaja keskkonnas ebapraktilised,” ütles kaitseministri kohusetäitja Alexandra Baker.

Aruandes käsitletud relvad moodustavad vaid väikese osa umbes 50 miljardi dollari suurusest sõjavarustusest, mille USA on alates 2014. aastast Ukrainale saatnud.

11. Lühiuudised

Eskaleerumine Punases meres toimunud huthi rünnakute tõttu. USA ja Ühendkuningriigi ühised õhurünnakud huthide vastu Jeemenis olid täna öösel, sellest teatas üks USA ametnik Al Jazeerale. See oli suunatud radaritele, stardiplatvormidele, rakettidele ja rannikualade seirekohtadele. Rünnakutest teatati Sanaas, Al Hudaydahis, Dhamaris, Zabidis ja Taizzis.

Euroopa Komisjon on valmis järele andma Ungari mõningatele nõudmistele saavutada Ukrainale 50 miljardi euro eraldamine, et Orbán saaks oma vetost loobuda, on EK valmis andma talle 2025. aastal võimaluse rahastamisoperatsioon poolel teel peatada.

Lõuna-Korea kaitseminister Shin Won-sik ütles, et Põhja-Korea võib juba sel kuul müüa Venemaale uut tüüpi taktikalisi juhitavaid rakette, lisaks eeldatavale lähimaa ballistiliste rakettide tarnimisele.

USA valitsus on toetanud seaduseelnõud, mis lubaks arestida osa 300 miljardi dollari suurusest külmutatud Venemaa varadest Ukrainale, selgub riikliku julgeolekunõukogu novembrikuu märgukirjast Senati välissuhete komisjonile.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised