Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09 jaanuar 2024:

67 vene poole rünnakut, mis siiski eile ühtki rindejoone muutust ei toonud. Järjest enam on hakanud vene pool uuesti ründama soomusega ning tõusnud on vene lennunduse aktiivsus mitmetes rindelõikudes. Täna öösel oli suuremates Ukraina linnades rahulikum (ikka piirist ja rindejoonest kaugemates).

1. Eile hommikuse raketi- ja droonilaadungi kokkuvõte.

2. Ukrainaga piirnevates Venemaa oblastites rahulik pole ning plahvatused Belgorodis jätkusid.

3. Kupiansk-Kreminna: suurem surve ikka Kupianski suunal, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: pisu rahulikum ja muutusteta.

6. Donetsk: ümber Avdiivka ja Marinka juures survet jagus, üks varasem rindejoone muutus.

7. Lõunarinne: hallis alas oli eile Verbove juures edukam vene pool.

8. Herson: proovib vene pool nii ja naa, aga edasi ei saa.

9. GUR teatas, et sai 100 GB salastatud Venemaa andmeid ettevõttelt, mis toodab vene armeele seadmeid nagu droone, EW-süsteeme ja palju muud.

10. Venemaal on hakanud uuesti tõusma huvi vahetada kodakondsust.

11. Venemaa kaldub üha enam stalinistlike tööriistade maailma: SMERSH

12. kreml tugevdab kontrolli info üle internetis.

13. putini täievoliline esindaja tegi ettepaneku saata pensionärid tööle, et kaotada tööjõupuudus majanduses.

14. Venemaa üritab hakata pensionäridega tööjõupuudust kärpima.

15. Lühiuudised

1. Eile hommikune vene suur õhurünnak: Ukraina õhuvägi avaldas eile hommikuse raketirünnaku numbrid. Kokku registreeriti 59 raketti/drooni (alla lastud/kokku):

8/8 Shahed droonid
0/4 Kh-47M2
18/24 Kh-101/55/555
0/7 S-300/400
0/8 Kh-22
0/6 Iskander-M
0/2 Kh-31P

Tabamusi oli Donetski oblastis, Hersoni oblastis ja Hmelnõtski oblastis. Harkiv, Zaporižja, Krõvõi Rihi linn said ka tabamusi. Vigastada sai 45 inimest ja praeguse seisuga on teada neli hukkunut. Tabati ka kriitlise tähtsusega infrat. Venelased hävitasid Krõvõi Rihis ka suure kaubanduskeskuse ning mitmeid kortermajasid erinevates linnades tabati.

Eile jätkus ka tihe Ukraina piiri ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu. Täna öösel suuremaid vene poole õhurünnakuid Ukraina linnade suunal hommikuse info järgi polnud.

2. Eile päeval ja täna öösel jälle plahvatused Belgorodis (Venemaa). Lisaks kurdeti, et nii Brjanski, Kurski kui Belgori oblastis piiri lähistel olla Ukraina ikka „kohalikke rahulikke elanikke” pommitanud.

Venemaal Sverdlovski oblastis plahvatas Nižni Tagilis naftabaasi lähedal raudteerööbastel lõhkekeha. Plahvatuspaiga lähedalt leiti veel üks lõhkekeha.

Üks Kh-55/101 rakettidest, mis suure tõenäosusega eile hommikul Ukraina suunas tulistati, kukkus alla Venemaal Volgogradi oblastis.

Elektrikatkestused suuremal osal Hersoni piirkonna territooriumist, võib esineda probleeme mobiilsidega, – teatasid kohalikud okupatsioonivõimud.

Ukraina häkkerid Kiborg lekitasid Venemaa suurima erapanga Alfabanki klientide andmebaasi.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakuid nii Kupianski suunal (5 rünnakut) kui rinde lõunalõigul jagus ning rünnakute arv hakkas uuesti tõusma. Rindejoones muutusi ei tuvstanud.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: tuntav vene poole surve langus kogu rindejoonel, ikka üritavad sammhaaval edeneda Tšassiv-Jari poole (Bahmutist loodes) ja muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Donetsk: vene pool üritas ebaõnnetunult Stepove lähedalt läbi murda Novobahmutivka suunas. Kokku ümber Avdiivka 15 rünnakut ja rindejoone muutusi ei tuvastanud.

Marinka juures kõva vene poole surve jätkus (12 rünnakut) ning üritavad asulast edeneda lääne suunas Heorhiivka suunas. Viimase kahe nädala jooksul on nad siin siiski suutnud Marinka läänepoole edeneda u 1km. Üritatakse sisse saada ka Novomõhailivkasse kui seni see pole neil õnnestunud. Mitmes rindelõigus siingi suunal on vene pool hakanud kasutama liugpomme.

7. Lõunarinne: pisu Tokmaki suunal lainetas hallis alas.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: Verbove juures (asulast loodes) hallis alas oli eile edukam vene pool ning lainetamine seal jätkub. Njah, vene üks milblogija kurtis väga kehvade ilmastikutingimuste pärast, et miinuskraadid ja alla tulev lörts koos tugeva tuulega ei lase miskit teha.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: tugev vene poole surve jätkus ning rünnakuid jagus mitme sillapea suunas. Eile uuesti soomusega üritas vene pool Krõnkisse siseneda. Liikudes piki tänavat Krõnki idaserval neid Ukraina nii droonide kui kaudtulega ära noppis. Jätkuvalt üritab vene pool saada kontrolli Dnepri jõel takistamaks Ukraina paadiliiklust tagamaks oma üksuste väljavahetamist ning logistilist toetust. Ukraina jahib ikka rindest kuni 30 km kaugusele olulist tehnikat ning rindel vene eesmisi possasid ka droonidega soldati kaupa ründab.

9. Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraat (GUR) teatas eile 100 gigabaidi salastatud andmete saamisest Venemaa ettevõttelt „Special Technology Center” („STC”). See Venemaa ettevõte on olnud sanktsioonide all alates 2016. aastast. Selle rajatistes toodetakse sõjavarustust ja masinaid, mida Vene armee kasutab Ukraina-vastases sõjas. Eelkõige valmistatakse STC-s mitmesuguste modifikatsioonidega mehitamata õhusõidukeid „Orlan”, terve hulk raadioelektroonilisi sõja- ja luureseadmeid ning muid sõjalisi tooteid.

Ukraina kaitseministeeriumi GUR-ile edastatud teabe massiiv sisaldab 194 nomenklatuuriüksuse dokumentatsiooni: joonised, spetsifikatsioonid, patendid, tarkvara jne – see puudutab nii olemasolevaid kui ka paljutõotavaid sõjalisi arenguid. Esialgsetel hinnangutel võib saadud andmete väärtus ulatuda 1,5 miljardi dollarini.

See on märkimisväärne löök terroristlikule Moskvale: nimetatud arhiivi kasutatakse juba praegu Ukraina kaitsevõime tugevdamiseks ja agressorriigi nõrgestamiseks.

Tänu tõhusale suhtlusele kodanikuühiskonna ja meediakogukonna patriootlike esindajatega oli võimalik saada suletud teavet Venemaa Föderatsiooni sõjatööstuse ühe kriitilise tähtsusega ettevõtte kohta.

10. 2023. aasta lõpuks hakkasid venelased aktiivselt huvi tundma välisriigi kodakondsuse saamise võimaluse vastu. Seda tõendab Yandexi otsingupäringute statistika. 2023. aasta viimase kolme kuu jooksul ei langenud Venemaalt pärit kasutajate Yandexi otsingupäringute arv „välisriigi kodakondsus” alla 94 000 kuus. See arv saavutas novembris 134 832 päringu. See on maksimaalne arv alates Ukraina sõja algusest. Varem täheldati välisriigi kodakondsuse vastu huvi tõusu 2022. aasta detsembris – 103 301 vaatamist.

2022. aastal koges Venemaal kaks massilist migratsioonilainet: kevadel pärast täiemahulist sissetungi Ukrainasse ja sügisel pärast mobilisatsiooni väljakuulutamist. Projekti Re:Russia politoloog Kirill Rogovi andmetel on alates 2022. aasta veebruarist Venemaalt lahkunud üle 820 000 inimese. Üle 15% neist naasis Venemaale ajutiselt üksikute probleemide lahendamiseks või alaliselt, kirjutas Financial Times, viidates Firenzes asuvast Euroopa Ülikooli Instituudist (EUI) Emil Kamalovi ja Ivetta Sergeeva uuringu tulemustele. 2023. aasta keskpaigaks selgus, et praegune Venemaalt väljarände laine on muutunud suurimaks alates 1920. aastatest.

2023. aasta üheksa kuuga sai elamisloa või mõne muu riigi kodakondsuse üle 68 000 Venemaa kodaniku. Võrreldes 2022. aasta sama perioodiga on see näitaja kahekordistunud. Teadete koguarvust 38 000 olid seotud teiste riikide kodakondsusega. Veel 30 000 venelast teavitati välisriigis alalise elamisõiguse dokumendi olemasolust.

Kogu 2022. aasta jooksul sai Euroopas, Türgis ja SRÜ-s tähtajalise elamisloa vähemalt 155 000 Venemaa kodanikku, vahendas BBC. Umbes 15 000 taotles Euroopa Liidus poliitilist varjupaika. Ainult 2000 neist rahuldati nende taotlused.

11. Venemaa piirkondades registreeriti vähemalt üks stalinliku vastuluure SMERSH-i triipudega sõjaväevormis inimeste ilmumise juhtum kuu aega pärast vene kaitseministri asetäitja Andrei Gurulevi avaldusi SMERSH-i üksuste taasloomise kohta okupeeritud aladel. Sellest teatas Briti luure Twitteris.

Propagandistide ja sõjameelsete blogijate levitatud videos vabandab Belgorodi oblasti elanik nimega Denis Banban mundris meeste juuresolekul, kelle seljal on kiri „SMERSH”. Belgorodi tulistamine 2. jaanuaril. Varem palus Belgorodi linnapea mitte levitada kaadreid õhutõrjesüsteemide asukohast.

„On ebaselge, kas uus nimi viitab mõnele uuele võimekusele või rollile Venemaa vastuluures või on tegemist lihtsalt logovahetusega. See on aga järjekordne näide sellest, kuidas Venemaa võimud esitavad konflikti Ukrainaga Teise maailmasõja vaimus,” usuvad nad Londonis.

SMERSH-i („Surm spioonidele”) üksused eksisteerisid NSV Liidus aastatel 1943–1946. 2023. aasta detsembri alguses ütles riigiduuma kaitsekomitee liige kindralleitnant Andrei Gurulev, et Moskva on sarnased üksused loonud Ukraina okupeeritud aladel. Ta märkis, et seda tava tuleb laiendada ka teistele piirkondadele. Lisaks Gurulevile kõnelesid selle struktuuri taastamise poolt ka isehakanud DPR Krimmi võimud, asetäitja Andrei Lugovoi ja julgeolekunõukogu aseesimees dmitri medvedev. Ta kirjutas sotsiaalmeedia Telegrami kanalis, et sõdade ajal kehtisid alati erireeglid ja „vaiksed laitmatult silmapaistmatute inimeste rühmad”, kes neid tõhusalt täitsid.

Venemaal sai riigireetmise, spionaaži ja koostöö välisriikidega seotud kriminaalasjades kogu möödunud aasta jooksul süüdistatavaks vähemalt 101 inimest. Suur osa nende juhtumite materjalidest on tähistatud kui „kinnipeetud”, mis võib viidata suuremale süüdistatavate arvule.

12. Venemaa peaprokuratuur on koostanud seaduseelnõu, mis võimaldab kiiresti blokeerida Internetis „illegaalset” sisu. Dokument töötati välja koostöös digitaalarengu ministeeriumi ja Roskomnadzoriga, edastab TASS. Algatuse elluviimiseks kasutatakse spetsiaalset programmi. Üksikasju ei avalikustata.

Peaprokuratuur märkis, et 2023. aastal saadeti Roskomnadzorile üle 2 tuhande sisu kohtuvälise blokeerimise taotluse. Enamik päringuid puudutas teavet Venemaa relvajõudude kohta, mida osakond pidas valeks. Kokku lisas Roskomnadzor 2023. aastal keelatud teabe registrisse 529 tuhat lehekülge. Enamik piirangute alla sattunud sisust oli seotud Ukraina sõja, äärmusluse, samuti narko- ja hasartmängude propagandaga seotud võltsingutega. Armee kohta käivate „võltsuudiste” juhtumid algatati aasta jooksul 135 venelase vastu

Veebruaris sai teatavaks, et Roskomnadzor käivitas keelatud sisu automaatse otsingusüsteemi Oculus. Väideti, et see tunneb ära pilte ja sümboleid, ebaseaduslikke stseene ja tegevusi, analüüsib foto- ja videomaterjalide teksti, sealhulgas tuvastab äärmuslikke teemasid, „LGBT propagandat”, aga ka üleskutseid „illegaalsetele massiüritustele” ja enesetappudele.

Süsteemi arendamise lähteülesanne maksis 15 miljonit rubla ja selle otsene loomine – veel 57,7 miljonit. Samal ajal ületas Venemaa interneti-segmendis keelatud sisu leidmist ja blokeerimist võimaldavate lahenduste kogumaksumus 1,5 miljardit rubla, märkis Vedomosti allikas ühes kodumaises IT-ettevõttes. Töö süsteemi kallal jätkub. 2025. aastaks plaanivad nad seda täiustada nii, et see leiaks keelatud materjalid keerukatest käsitsi kirjutatud tekstidest ja joonistatud sisust.

Lisaks Oculusele ilmub Venemaale veel üks kasutajate tegevuse jälgimise süsteem Internetis nimega Vepr. Selle testimise algusest teatas eelmisel talvel Roskomnadzorile alluv föderaalne riiklik ühtne ettevõte „Main Radio Frequency Center” (GRFC).

Süsteem jälgib sõnumeid, mis võivad viia „indiviidi, ühiskonna ja riigi ohtude realiseerumiseni”. Eelkõige kavatsevad nad seda kasutada „võltsingute” ja anonüümsete väljaannete autorite tuvastamiseks. Samuti peab süsteem määrama sõnumite tooni, teema populaarsuse infoväljas ja „tõenäolise liikluse” ehk antud meediamaterjali külastajate arvu päevas.

„Veprit” arendab Peterburi firma „Neobit”, mis on olnud USA sanktsioonide all alates 2021. aastast – USA rahandusministeerium viitas, et osutab teenuseid FSB-le, GRU-le ja SVR-ile. Projekti maksumus on 30 miljonit rubla.

13. Et rahuldada personali puudust, millega Venemaa majandus pärast massilist mobilisatsiooni ja 100 aasta rekordilist väljarände lainet silmitsi seisab, saab kasutada pensionäride tööjõudu, ütleb presidendi ettevõtjate õiguste kaitse volinik boris titov.

Katsed meelitada migrante tööjõupuuduse likvideerimiseks „ei lahenda probleemi kuidagi”, see on „lihtsalt aukude lappimine”, ütles titov intervjuus RIA Novostile. „Selleks, et probleemi tõsiselt lahendada, peame kasutama teisi olemasolevaid võimalusi – kõiki neid reserve, mis Venemaal endas on. Võtame näiteks pensionärid, kellest ametliku statistika järgi on Venemaal üle 40 miljoni inimese,” rääkis titov.

Tema sõnul takistab praegu töötamast eelkõige vanemaealisi venelasi see, et „nad maksavad endiselt sotsiaalkindlustusmakseid, sealhulgas pensionifondi”. „Jama. Milleks?” – oli titov nördinud. „Nad on oma pensionid juba ära kulutanud.” Töötavatelt pensionäridelt tuleb need sotsiaalmaksed ära võtta.

Hetkel on ombudsmani hinnangul 54% Venemaa ettevõtetest tööjõupuudus – need on Kasvumajanduse Instituudi septembris läbiviidud uuringu tulemused. „Ei jätku töölisi, tootmispersonali, teenindustöötajaid, müüjaid, ehitustöölisi. Turg vajab autosid ja muid sõidukeid tootvaid spetsialiste, kõrgelt kvalifitseeritud töötajaid elektriseadmete, aga ka arvutite, elektroonika- ja optikatoodete tootmises, koksi ja naftasaaduste, tubakatoodete ja jookide tootmise spetsialiste,” loetles titov.

„Mingil hetkel võib olla kasulik,” ütles ta, et kasutada töölaagreid, nagu juhtus NSV Liidus Jossif Stalini ajal. Kuid tohutute kanalite, tehaste jms ehitamine, tasuta orjatööjõu kasutamine ei ole viis riigi majandusprobleemide lahendamiseks, rõhutas titov: „Nii võid sattuda Gulagi, mille „lihaveski” kaudu möödunud sajandi 30ndatel liikusid miljonid meie kaasmaalased.”

Teenuse SuperJob andmetel ei olnud 2023. aastal personaliga probleeme vaid 11% Venemaa ettevõtetest: vabade ametikohtade arv kasvas 57% ja töötajate CV-de arv vähenes 2%.

Pärast seda, kui putin teatas 2022. aasta septembris 300 tuhande kodaniku mobiliseerimisest ja seejärel kaitseministeerium veel poole miljoni lepingulise sõduri värbamisest armeesse, olid tööturul kõige napimad oskustöölised, veoautojuhid, eritranspordijuhid, üldtöölised ja insenerid.

Venemaa Teaduste Akadeemia Majandusinstituut hindas detsembris Venemaal tööjõupuuduseks 4,8 miljonit inimest ja majanduspoliitika instituut. Gaidar (IEP) nimetas teda suurimaks alates vähemalt 1996. aastast.

15. Lühiuudised

Zelenski volitas Ukraina aseministrit allkirjastama ja ratifitseerima Ljubljana-Haagi konventsiooni, mis lubab võtta venelased vastutusele Ukraina territooriumil toime pandud sõjakuritegude eest.

„Meie liitlased ei nõua meilt Venemaaga läbirääkimisi sõja külmutamise üle, ei delegatsioonide formaadis ega ka suletud koosolekutel lühendatud formaadis,” ütles Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba vastuseks mitmetes meediakanalites levivatele kuuldustele.

Tuhanded Ukraina tsiviilisikud on Venemaa kolooniates ja eeluurimisvanglates. Nad peeti kinni filtratsiooni käigus või otse tänavatel „politseile vastupanu osutamise eest” ja pandi vangi ilma süüdistuste, kohtuprotsessideta määramata ajaks.

Vabariiklaste (USA) kõrgeim läbirääkija potentsiaalse piiri- ja immigratsioonilepingu üle, mis võib avada kümnete miljardite suuruse abi Ukrainale, ütles, et seadusandjad võivad lepingu teksti avalikustada juba sel nädalal.

Jätkuvalt on päris suur võimalus, et Iisraeli/Palestiina konflikt laieneb mujalegi.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised