Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 07. jaanuar 2024:

ikka öine drooni- ja raketirünnak Ukraina linnade suunal, Venemaal suht vaikne, 45 vene poole rünnakut ning kummaltki poolelt üks väiksem edenemine.

1. Lõuna- ja Ida-Ukraina uue drooni- ja raketirünnaku sihtmärgiks oli.

2. Ukrainaa jahib üle piiri vene kaudtuleüksusi ja seireseadmeid.

3. Kupiansk-Kreminna: vaid kolm vene poole rünnakut ja üks Ukraina edenemine.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: vaid kaks vene poole rünnakut ja muutusi rindejoones polnud.

6. Donetsk: Avdiivka ja Marinka ning üks vene poole edenemine (mitte Avdiivka poole).

7. Lõunarinne: vaid mõned kompimised ja rindejoon muutusteta.

8. Herson: vene rünnakute arv tõusis veelgi, rindejoon siiski muutusteta.

9. Orbanist sai ootamatult kandidaat Euroopa Liidu ühele põhipositsioonile.

10. Mõni julge meeleavaldaja siiski Moskvas ja Peterburis leidub.

11. Jaapani otsuste tõttu võib pisu leeveneda USA õhutõrjerakettide vähesus.

12. Lühiuudised

1. Venemaa ründas Ukrainat öösel Iraani droonide ja rakettidega S-300. Õhutõrjeraketiüksustest ja mobiilsetest tulegruppidest koosnev õhutõrje töötas Zaporožje, Nikolajevi, Odessa, Dnepropetrovski, Kirovogradi, Vinnitsa ja Tšerkassõ oblastis. Õnnestus 28 droonist alla tulistada 21 ja kolme S-300 raketti alla lasta ei õnnestunud.

Pärast Pokrovskis toimunud raketirünnakut (S-300) on teada 11 hukkunut, nende hulgas 5 last. Veel 8 inimest sai vigastada.

Väga tihe piiriäärsete Ukraina asulate pommitamine nii Kurski kui Belgorodi oblasti suunalt.

2. Ukraina GUR teatab, et okupeeritud Krimmis hävitati üleeilse rünnakuga laskemoona laod ja mitu radarikompleksi. Satelliidipildid kinnitasid kahjustusi okupeeritud Krimmis Hrõšines. Ukraina andis teada, et Belgorodi oblastis tabati jälle nii vene kaudtuleüksusi kui seireseadmeid. Lisaks teatas Ukraina, et mõned vene õhutõrjeüksused Belgorodis suudavad olla nii „täpsed”, et lasevad ise oma hooneid…

3. Kupiansk-Kreminna: iga suuna üks vene poole edutu rünnak (Sinkivka, Vilshani ja Makiivka lähedal). Kreminnast edelas asuvas metsas toimuvad positsioonivõitlused ühel Kreminnasse suunduvatest teedest ning kuna vene poole droonirünnakute objektiks olid possad seni vene rindejoone eesmisel osal, siis arvatavalt siin suunal on Ukraina need vallutanud.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: kaks vene poole rünnakut vaid, üks linnast loodes ja teine edelas ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

6. Donetsk: Zelenski käis uuesti Avdiivka rindel. Rünnakute arv ümber Avdiivka pisu langes, aga kuna tullakse jälle suuremate üksustega, siis kaotuste arv püsib jätkuvalt keskmisest kõrgemal tasemel. Pisu edenes vene pool piki raudteed Avdiivkast loodes veelgi loode suunal. Kuna raudteetamm varjab läänesuunalise otsevaatluse ja tulemõju, siis tundub, et vene pool üritab seda ära kasutada. Õnneks selle suunaga veel nn kotisuu ei ahene, aga muret siiski tekitab, sest kottisuu serv kasvab.

Marinka ümber aga rünnakute arv isegi tõusis, kuid siin muutusi see rindejoones ei toonud.

7. Lõunarinne: mõned kompimised ja isegi lainetust ei tuvastanud.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: kombivad mõlemad pooled.

Melitopoli suund: vaikne. Njah, igas lõigus sõna vaikne tähendab, et piirdutakse lennunduse, drooninduse ja kaudtuletööga.

8. Herson: rasked lahingud Krõnkis ja selle ümber jätkusid ning vene poole rünnakute intensiivus ja arv jätkuvalt tõusis. Kokku siinsel rindelõigul 18 vene poole rünnakut. Eile üritas vene pool suurema soomuskolonniga (kahjuks videodelt ei suutnud arvu tuvastada ja pakuks nii 10 kanti) ja Ukraina kinnitusel üksi neist tervelt ei pääsenud. Ikka nii droonide kui tankitõrjerelvadega neist enamus hävitati, sekka ka kaudtuld.

Ukrainlaste sõnul polevat neil edu arendamiseks siiski piisavalt jõudu Dnepri idakaldal ja tundub, et põhjuseks võib olla vene poole keskendumine jõge ületava transpordi hävitamisele ning pommitatakse jõeületuskohtadeni viivaid marsruute. Eks seetõttu kaotab vene pool ka oma kaudtuleüksusi, sest tuues need enda laskekaugusele jäädakse nii Ukraina droonide kui kaudtuleüksuste mõjualasse.

Positiivne on see, et mõned Dnepri idakaldal asuvad vene brigaadid siit suunalt on viidud „taastumisele” Krimmi.

9. Euroopa Ülemkogu president Charles Michel otsustas kandideerida juunis toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel. Ta rääkis sellest intervjuus kolmele Belgia väljaandele. Valituks osutumisel lahkub ta ametist ennetähtaegselt ning Ungari peaminister Viktor Orban võib mõneks kuuks tema asemele ametisse asuda.

Euroopa õiguse kohaselt peab Euroopa Ülemkogu eesistuja ülesandeid kuni järglase valimiseni täitma Euroopa Ülemkogu liige eesistujariigist. Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 6.-9. juunil 27 ELi riigis. Uus parlament alustab tööd juulis ja sel ajal on Euroopa Ülemkogu eesistujaks Ungari.

Politico kirjutab, et enamik EL-i riike tahaks sellist stsenaariumit „meeleheitlikult vältida”, arvestades pingelisi suhteid Ungariga. Väljaanne juhib tähelepanu, et Euroopa Liidu liidritel on juunis kaks kohtumist, kus nad tõenäoliselt üritavad kiiresti kokkuleppele jõuda Micheli järglase osas, kuigi reeglina on Euroopa Ülemkogu juhi ametikoht pikaajaliste poliitiliste läbirääkimiste objektiks fraktsioonide vahel pärast valimisi.

Euroopa Ülemkogu praeguse presidendi otsus kandideerida Euroopa Parlamenti on EL-i jaoks pretsedenditu. Keegi pole seda enne Micheli teinud.

10. Moskvas ja Peterburis peeti pikette, mille korraldasid Ukraina sõtta mobiliseeritud sõjaväelaste lähedased. Pealinnas asetasid liikumise „Tee koju” aktivistid esmalt lilled kremli müüride lähedal asuvale Tundmatu sõduri hauale, misjärel pidasid nad üksikaktsioonid kaitseministeeriumi, presidendi administratsiooni ja ülemkohtu ees, teatas Sota. Väljaande andmeil osales pealinna meeleavaldustel 15 aktivisti. Nad rõhutavad, et on valmis toetama mitte ainult sõjas olevaid abikaasasid, vaid ka tulevasi mobiliseerituid, kui selline vajadus peaks tekkima.

„Mingil hetkel, mulle tundub, ei jää enam mobiliseerituid. Tuleb teine mobilisatsioonilaine ja teised naised tulevad siia valgetes pearättides ja meie toetame neid mustades, jumal hoidku,” ütles üks aktsioonis osalejatest. Aktivistid väljendavad rahulolematust võimude tegevuse ja koroonapiirangute ettekäändel mobiliseeritute sugulaste miitingute korraldamisest keeldumise üle.

Peterburis toimus sarnane aktsioon Champ de Marsil, kus mobiliseeritute sugulased panid igavese tule juurde lilli ja linte kirjaga „Naised elu eest”. Aktsioonis osalejad olid kandnud valgeid salle, selliseid, mida kandsid Argentina diktatuuri ajal represseeritute sugulased, märgib MR7.

Ukrainas võitlevate mobiliseeritute perekonnad hakkasid septembris massiliselt sõdureid koju tagasi nõudma, koostades petitsioone ja rünnates küsimustega sotsiaalvõrgustikes ametnike lehti. Sõjaväelaste sugulased üritasid aktsioone korraldada ka Moskvas, Peterburis, Novosibirskis, Krasnojarskis ja Tšeljabinskis, kuid võimud keeldusid neid kõikjal heaks kiitmast, viidates „koroona-vastastele” piirangutele.

Samal ajal nõudis kreml kuberneridelt mobiliseeritud abikaasade väljaastumiste lõpetamist, mis võib presidendivalimiste eel luua negatiivse fooni. „Ülesanne on peatada väline protest iga hinna eest. Veenda, luba, maksa. Mida iganes, kuni see tänavale ei lähe, suvalises koguses, isegi 50 inimest,” märkis The Insideri allikas. Samuti hakati FSB-sse ülekuulamisele kutsuma liikumisaktivistide abikaasasid.

Njah, seni pole veel lootust, et asi massiliseks läheks, aga kunagi ei tea, kust alates tuleb murdehetk.

11. USA ei suuda peagi tarnida Ukrainale Patrioti rakette. Allikad Valgest Majast ja Pentagonist rääkisid sellest ajalehele New York Times. Nende sõnul jääb põhiküsimuseks rahastamine: nende süsteemide püüdurrakettide maksumus võib ulatuda 2–4 miljoni dollarini tükk.

Samal ajal tegi Jaapan detsembri lõpus muudatusi kaitsevarustuse ekspordi reeglites. Varem võis Tokyo tarnida komponente ainult USA-le, kuid nüüd saab müüa valmis seadmeid. Osana muudatustest nõustus riigi valitsus eksportima USA-sse rakettide PAC-2 ja PAC-3 Patriot modifikatsioone.

Relvaekspordiga kaasneb rekordilise aastase kaitse-eelarve kinnitamine. Jaapan jätkab oma suurimat sõjalist tugevdamist pärast Teise maailmasõja lõppu ning otsib tihedamat koostööd USA ja teiste partneritega, et ohjeldada Hiina ja Põhja-Korea ohte.

PAC-2 ja PAC-3 püüdurraketid on mõeldud kasutamiseks õhutõrjesüsteemides, mis väidetavalt on juba Ukrainas kasutusel. Patrioti süsteemi võimas radar, mille tegevusraadius on üle 150 km, on USA Kongressi raporti kohaselt võimeline jälgima samaaegselt enam kui 100 sihtmärki. Radar pakub ka juhtandmeid mitme seireseadme jaoks ja on elektrooniliste häirete suhtes vastupidav. Jaapan ei luba rakette otse lahingutsooni toimetada, kuid saadetised aitavad täiendada USA enda varusid, võimaldades potentsiaalselt Ukrainat täiendavalt toetada.

Moskva peab võimalust, et Jaapani raketid tabavad Ukraina relvajõude vaenuliku tegevusena nende üksusi vaenulikuks tegevuseks. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja maria zahharova hoiatas, et sellel sammul võivad olla tõsised tagajärjed Venemaa ja Jaapani suhetele.

12. Lühiuudised

Üha enam poliitikuid nii koalitsiooni- kui ka opositsiooniparteidest avaldavad Scholzile survet Tauruse rakettide toimetamiseks Ukrainasse, süüdistades üksnes teda vastumeelsuses.

„USA lahkub NATO-st, kui ma valimised võidan,” ütles vabariiklaste presidendikandidaat Vivek Ramaswamy intervjuus väljaandele Politico. Ramaswamy on Ukrainale antava abi tugev vastane ja tegi Zelenski üle mitu korda nalja.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised