Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. jaanuar 2024:

58 vene poole rünnakut peamiselt Kupianski, Avdiivka, Marinka ja Krõnki suunal tõi vaid ühe väiksema vene poole edenemise Pervomaiske juures (Donetski rinne). Harkivi, Kupianski ja Hersoni tihe pommitamine jätkus ja järjest tigedamaid inimesi kohtab nii Kurskis kui Belgorodis. Suurim vangide vahetus.

1. Harkivi, Kupianski ja Hersoni tihe pommitamine

2. Kursk ja Belgorod.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene surve muutusi rindejoones ei toonud. Ootab surve tõusu.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: suruvad ja oodata on surve tõusu veelgi. Muutusi eile rindejoones ei tuvastanud.

6. Donetsk: no ei saada Avdiivkale lähemale.

7. Lõunarinne: lainetab.

8. Herson: tugev vene surve seni rindejoones muutusi pole toonud.

9. USA: Ukraina sõjalise abi raha on otsas, vajame kiiresti Kongressi otsust.

10. Sanktsioonidest mööda hiiliv elektroonika ja droonid: Vene Föderatsioon kasutab selleks Usbekistani.

11. BRICS.

12. kadõrov hakkab kremlil üle pea kasvama.

13. Pingete tõus Iraanis.

14. Venemaa-Kasahstani suhted.

15. Poola põllumehed plaanivad uuesti alustada Ukraina piiripunktide blokeerimist.

16. Lühiuudised

1. Vene lennundus lennutab juhitavaid pomme Harkivi oblasti Zolotšivi rajooni suunas. S-300 rakettidega rünnati eile Harkivit ning kostus ka plahvatusi. Päeval tulistati alla rakett Kh-59 (suunatud Dnipropetrovski oblastile). Piiriülene Ukraina asulate pommitamine oli kaootiline ehk siis päris pikkad lõigud jäid pommitamisest üldse ilma. Põhjust ei tea, aga loodab, et Ukraina kaudtuleüksuste vastane töö annab ka tulemusi. Rindelähedaste asulate tihe pommitamine ikka jätkus ning nii Kupianskist kui Hersonist peaks elanikud lahkuma…

Venemaa vangistusest saadi tagasi 230 Ukraina sõjaväelast ja tsiviilisikut. Nende hulgas on Mariupoli ja Azovstali kaitsjad. Hetkel on endal täpselt teadmata, kui palju vene pool vastu sai (ringelb erinevaiid numbreid).

2. Pärast tundmatute droonide rünnakut Kurski oblastis Zheleznogorskis asuvale alajaamale katkes linnas täielikult elektri- ja soojusvarustus. Osades linnaosades lakkasid töötamast tanklad, poed ja sularahaautomaadid. Kauplustes on enamasti vesi otsas. Njah, sinna juba meiegi külmafront ulatus, sestap väga vihaste inimeste sõnavõtte sotsmeedias liikus.

Belgorodis teatati plahvatustest. Juba neljas päev järjest.

Peterburi politsei pidas vana-aasta õhtul kinni üle 3000 Kesk-Aasiast pärit migrandi. See on osa kolm kuud tagasi välja töötatud plaanist nimega Operatsioon Azamat: täiendada Venemaa armeed Ukrainas.

Ukrainas oodatakse alates 6. jaanuarist temperatuuri langust, millega kaasneb lumi ja kohati tugev tuul. Ukraina põhja-, kesk- ja idapiirkondades tuleb kõige külmem: öösel on -10 kuni -15, kirdes kohati 18-20 kraadi külma. Sestap hakkas jahedus rindel toimuvat mõjutama ning lisaks sooja otsivatele inimestele muutub ka maapind nädala-paariga piisavalt kõvaks, et raskem soomus saaks maastikul toimetada.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakud nii rinde põhja-, kesk- kui lõunalõigus jätkusid ilma muutusi rindejoones toomata. Pisu tuleb vene poole kurtmist, et miiniväljad ja droonid segavad edenemist. Kaudtuld jagus vene poolelt palju ning lennundus jätkab rindejoonest kaugemate sihtmärkide pommitamist nn kõige käepärasega (ka liugpommid). Jätkuvalt kipub arvama, et nii rinde põhja- kui lõunalõigul hakkab peatselt vene poole surve veelgi kasvama. Tehnikat ja isikkoosseisu selleks jagub ning hiljemalt märtsiks peab saama putinile ette kanda, et Luganski oblast on 100% „vabastatud”.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: Bahmuti suunal on võitlus äge. Bohdanivka lähedal eile rindejoon ei muutunud, kuid vene pool jätkab oma jõupingutusi Tšassiv-Jari poole liikumiseks. Samuti on uuesti tõusmas suurem surve Klištšiivka-Andriivka joonel ning Ukraina poole kinnitusel on näha vene poole üksuste uut koondumist siia suunale.

6. Donetsk: tugev vene poole rünnakute laine ümber Avdiivka jätkus ja linnale pole juba kaks nädalat lähemale saadud. Kui saadakse, siis saja meetri kaupa piki raudteed linnast ikka kaugemale loode suunas. Ootab tugevamat soomuserusika rünnakut Avdiivkale kagu suunalt.

Avdiivkast edela pool on vene pool pisut edasi liikunud Pervomaiske suunas, võttes enda kontrolli alla Izmailovski tiigist lõuna pool asuva ala.

Marinka juures vene rünnakute edu tuvastada ei suutnud, njah, eks enamuses rindelõikudes vene pool pidevalt suurtest edusammudest teada annab, jättes vaid targu mainimata, kuhu suunas…

7. Lõunarinne: lainetab

Berdjanski suund: pisu kumbki pool kompis.

Tokmaki suund: siin suunal tugev lainetus hallis alas jätkus, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: tugev surve kõigi Ukraina sillapeade suunal jätkus, kuid rindejoones need siiski muutusi ei toonud. Olla siinne kõrgem vene sõjaline juhtkond ponnistamas, et saada üle juhtimisprobleemidest, aga nii kiirelt selles suunas siiski neile edu ei ennusta. Vastuolud on selleks liialt sügavad ning nn toimumisahela erinevate lülide kisklemine varustamise üle käib ikka reegli järgi, kes ees see mees ja tugevama õiguse printsiibil ehk siis vanast vene ajast pole miskit muutunud.

Siia mujale saabuv külmalaine siiski ei jõua.

9. Kirby ütles, et Ameerika Ühendriigid eraldasid enne 2024. aasta algust Ukrainale viimase abipaketi, mille rahastamine jäi alles. USA-l on Ukrainale antava sõjalise abi rahastamiseks raha otsa saanud, mistõttu peab Kongress uue toetuspaketi kiiresti heaks kiitma, ütles Valge Maja pressiesindaja John Kirby briifingul. Tema sõnul andis Washington 27. detsembril Kiievile viimase sõjalise abi paketi, mida rahastati. Ta märkis, et USA presidendi Joe Bideni administratsioon vajab abi jätkamiseks Kongressi toetust.

„Kõik asjad, mis 27. kuupäeval allkirjastati, ei jõudnud veel Ukrainasse, kuid see juhtub lähipäevil ja nädalatel. Kuid pärast seda pole täiendava rahastuse puudumisel võlupada, millesse saaks sukelduda, et saada Ukrainale toetust,” ütles Kirby. Ametnik ütles, et Valge Maja teeb kõik võimaliku, et jätkata Ukraina abistamist.

„Aga mis puudutab turvaabi, mida me suutsime anda ja selle sagedust – iga kahe nädala tagant -, see lõppes 27. detsembril, mil andsime selle aasta viimast abi. Viimane, mille jaoks oli rahastus olemas,” võttis ta kokku.

13. detsembril naasis president Zelenski USA-st, kus ta püüdis veenda Kongressi hääletama Ukrainale abi andmise poolt, kuid positiivse tulemuseta. Kongress läks talvepuhkusele ilma Ukrainale täiendavat abi andmata. Mõned Ameerika kongresmenid leidsid, et oleks õige jääda pärast 14. detsembrit Washingtoni ja viia lõpule lisarahastamise ja USA piiride turvalisuse küsimus.

10. kreml plaanib investeerida Usbekistanis varifirmade loomisse ja rahastamisse, mille kaudu ostavad sissetungijad droonidele elektroonikat, aga ka tehaseid välismaistest komponentidest droonide kokkupanemiseks. Sellest teatas erioperatsioonide vägede loodud Rahvusliku Vastupanu Keskus, viidates oma andmetele.

„26. detsembril 2023 arutas putin SRÜ riikide juhtide kohtumise raames Usbekistani kõrgeima sõjalis-poliitilise juhtkonnaga koostöö tingimusi. Eelkõige jõuti loomise osas eelkokkulepped. mitmest Usbekistani variettevõttest, mida rahastab Venemaa valitsus,” kirjutab keskus.

Ametlikult teatati koostööst transpordi valdkonnas, kuid CNS-i andmeil on jutt tegelikult fiktiivsete ettevõtete loomisest, et Venemaa rahvusvahelistest sanktsioonidest kõrvale hiiliks, samuti välismaistest elektroonikakomponentidest koosnevate droonide kokkupanemise ettevõtetest. Nagu märgib Vastupanu keskus, ekspordivad need ettevõtted tulevikus tooteid ja komponente mitmetesse Venemaa Föderatsiooni kaitseettevõtetesse: eelkõige Kaasani Elektropribori tehasesse, Elekoni tehasesse, Stella-K jt.

Lisaks plaanib Venemaa osta Usbekistanist Nõukogude laskemoona varusid, märgib keskus. „Venelased kavatsevad seega jätkata fiktiivsete ettevõtete loomist Kesk-Aasia riikidesse, et rahvusvahelistest sanktsioonidest mööda hiilida,” järeldab CNS.

2023. aasta märtsis teatas Reuters seitsme allika andmetele viidates, et Venemaa ettevõtted pöörduvad Kasahstani poole palvega aidata neil importida kaupu, mille import Venemaale oli Lääne sanktsioonide tõttu keelatud.

Augustis teatas LIGA.net grupi Ermak-McFaul raportile viidates, et enamikule Venemaa Lancet kamikaze droonide tootmisega seotud juriidilistele ja eraisikutele ei kohaldata sanktsioone.

Ukraina presidendi kantselei juht teatas oktoobris, et Venemaa rakettidest Kh-101 ja Shahed-136 kamikaze droonidest leitakse jätkuvalt välismaiseid komponente.

11. Egiptus, Iraan, Araabia Ühendemiraadid, Saudi Araabia ja Etioopia ühinesid ametlikult BRICS-iga 1. jaanuaril 2024. Seega on grupp, kuhu juba kuulusid Brasiilia, India, Hiina, Venemaa ja Lõuna-Aafrika Vabariik kahekordistunud, vahendab Africa News. Saudi Araabia välisminister prints Faisal bin Farhan nimetas BRICS-riike „kasulikuks ja oluliseks kanaliks” majanduskoostöö tugevdamisel. Kuue uue riigi liitumisest BRICS-iga teatati 2023. aasta augustis Johannesburgi tippkohtumisel.

Lisaks juba loetletutele pidi grupi liikmeks saama Argentiina. Detsembri lõpus teatas aga riigi uus president Javier Miley ametlikult oma Venemaa kolleegile putinile, Hiina presidendile Xi Jinpingile ja teistele BRICS-riikide liidritele, et Argentiina ei ühine assotsiatsiooniga, kuna see pole hetkel otstarbekas. Juba enne presidendiks valimist oli Miley vastu BRICS-i liikmelisusele ja teatas oma vastumeelsusest Hiina ja Brasiiliaga äri teha. Tema sõnul peaks Argentiina püüdlema majandusliku lähenemise poole USA ja Iisraeliga.

BRICS asutati 2006. aastal arengumaade vahelise majanduskoostöö ja nende positsiooni tugevdamise platvormina maailmas. 1. jaanuaril läks rühma esimehe koht Venemaale. Samal ajal ütles putin, et „ühel või teisel kujul” on umbes 30 riiki valmis ühinema BRICS-iga. Ta nimetas 2024. aasta töö eesmärki „mitmepoolsuse tugevdamiseks õiglase ülemaailmse arengu ja julgeoleku nimel”. Oktoobris on kavas ühingu tippkohtumine Kaasanis.

Iraani välisministri asetäitja Mehdi Safari ei välistanud omakorda, et BRICS võib muutuda täieõiguslikuks organisatsiooniks, kuna pärast laienemist esindab grupp riike, kus elab üle 2,5 miljardi inimese ja mille SKT on kokku üle 16 triljoni dollari.

Safari sõnul saab Venemaa luua sekretariaadi BRICS-i raames. Nüüd see puudub ja see toob kaasa asjaolu, et iga riigi esimees salvestab iseseisvalt teavet rühma erinevate tegevusvaldkondade kohta ja neid andmeid ei teistele edastata. Safari lisas, et Iraan on „väga huvitatud selle sekretariaadi võimalikult kiirest moodustamisest”.

Detsembri lõpus ütles Venemaa välisminister sergei lavrov, et hetkel puudub vajadus BRICS-i reformimiseks ja täisväärtuslikuks organisatsiooniks muutmiseks. Tema sõnul on ühendus sümboliks „maailma enamuse soovile” oma algatusi ühiselt välja töötada, „arvestades üksteise huve võrdsetel alustel”. Njah, BRICS-iga liitumisel pole õiguslikke tagajärgi. Grupi 17-aastase eksisteerimise jooksul pole selle liikmesriigid suutnud isegi vabakaubanduslepingut allkirjastada.

12. Tšetšeenia julgeolekujõud ei tohiks mõrva toime pannud inimesi karistamata jätta, kuid kui kurjategijaid ei leita, peavad lähedased nende tegude eest maksma, ütles Tšetšeenia juht ramzan kadõrov kohtumisel siseministeeriumi töötajate ja vabariigi rahvuskaardiga. Video avaldati 1ADAT telegrammi kanalis.

kadõrov selgitas seda lähenemist kohalike traditsioonidega, mis hõlmavad „veretasu”. „Igaüks, kes rikub avalikku korda või puudutab käega politseinikku või vabariigi külalist, isegi kui me teda ei leia, ei otsi me edasi. Leiame tema lähedased. Meiega on läbi aegade nii olnud: kui süüdlast ei leitud, kuulutati kättemaksu vennale, isale,” märkis ta.

kadõrov nimetas vastuvõetamatuks, et mõrva sooritanud inimese lähedased ütlevad temast lihtsalt lahti ega kanna vastutust. „Ükski sugulase tagasilükkamine ei tööta enne, kui me tapame kellegi tema perekonnast ja võtame veretasu õiguse,” ütles kadõrov.

Tšetšeenia juht kinnitas oma sotsiaalmeedia Telegrami kanalis, et tõstatas selle küsimuse kohtumisel, märkides, et „iga katse rünnata inimese elu mõjutab ka kurjategija lähedasi”. Samal ajal hoiavad julgeolekujõud kadõrovi sõnul „erilist kontrolli äärmusliku ja terroristliku propaganda vastu võitlemise küsimuste üle”.

„Kui keegi usub, et tal on väljaspool riiki viibides õigus noori zombistada, eksib ta sügavalt. Sellised juhtumid, kui need tekivad, näpistame väga kindlalt ja pungil, et teised mõtleksid tuhat korda, enne kui lubavad end kasutada. Lähisugulased peavad teadma, millega nende perekonna esindaja tegeleb ja kandma tema eest vastutust, mida on meile õpetanud tšetšeeni adatid (käitumisreeglid) sajandeid,” rõhutas kadõrov.

Ta väitis varem, et „veretasu” ei ole keskaja jäänuk, vaid „ainus ja tõhusaim vahend agressiooni ja kergemeelsuse ärahoidmiseks, mis tühistab isegi tahtliku mõrva teoreetilise võimaluse”.

„Veretasud” on vastuolus Venemaa põhiseadusega, mille kohaselt on igal inimesel õigus elule ja kedagi ei saa karistada ilma kohtuotsuseta. „Veretasust” ajendatud mõrva käsitletakse kriminaalkoodeksi artikli 105 2. osa lõikele „e.1” vastava kuriteona.

2023. aasta oktoobris, pärast antisemiitlikke pogromme Mahhatškala lennujaamas, kutsus kadõrov üles tapma massirahutustes osalevaid inimesi. „Laske kolm hoiatuslasku õhku ja pärast seda, kui inimene ei täida seadust, neljas lask otsmikusse.”

13. Iraani kaguosas Kermani linna surnuaia lähedal toimus kaks plahvatust, kuhu suundus matuserongkäik, et austada Islami revolutsioonilise kaardiväe (IRGC) kindral Qassem Soleimani mälestust. Praegu on teada 103 hukkunut ja 211 vigastatut, vahendab Tasnim. Paljud ohvrid on raskes seisundis.

Esimene plahvatus toimus kohaliku aja järgi kell 15.00 kindrali hauast 700 m kaugusel ja teine 20 minutit hiljem kalmistu sissepääsu juures, kuhu oli kogunenud rahvahulk. Agentuuri allikate sõnul plahvatasid kaks rongkäigu marsruudile pandud kotti lõhkeainega. Seadmed aktiveeriti kaugjuhtimispultide abil.

Võimud nimetasid juhtunut terrorirünnakuks. Iraani siseminister Ahmad Wahdi ütles, et kuriteo toime pannud inimesi ootab „purustav ja otsustav vastus”. Terrorirünnaku tellijad ja läbiviijad tuvastatakse ja karistatakse, kinnitas president Ebrahim Raisi. 4. jaanuar on riigis kuulutatud riiklikuks leinapäevaks.

Venemaa president putin avaldas kaastunnet Iraani juhtkonnale: president Raisile ja ajatolla Ali Khameneile. „Mõistame karmilt hukka terrorismi kõigis selle vormides ja ilmingutes ning kinnitame oma pühendumust kompromissitule võitlusele selle kurjuse vastu,” märkis ta. Kaastundeavaldused saatis ka Türgi president Recep Tayyip Erdoğan.

Iraani üks mõjukamaid kindraleid Qasem Soleimani suri Iraagi pealinnas Bagdadis 3. jaanuaril 2020 Ameerika lennukite raketilöögi tagajärjel. Oma eluajal juhtis ta eriüksust, mis viis läbi operatsioone väljaspool Iraani. Soleimani tapeti USA presidendi Donald Trumpi juhtimisel mõni päev pärast seda, kui revolutsioonilise kaardiväega seotud šiiitlikud rühmitused üritasid tungida USA Bagdadi saatkonda. 2019. aasta aprillis määras USA IRGC ja selle Qudsi väed välisriigi terroriorganisatsiooniks.

14. Kasahstani president Kassõm-Jomart Tokajev iseloomustas 3. jaanuaril avaldatud intervjuus Venemaad kui Kasahstani „peamist partnerit ja liitlast”, hoolimata hiljutistest püüdlustest Kasahstani Venemaast eemale viia. Tokajev rõhutas praeguste vene-Kasahstani suhete tugevust ja Venemaa positsiooni maailmaareenil, väites, et „ühtki probleemi maailmas ei saa lahendada” ilma Venemaa osaluseta. Tokajevi avaldus tuli pärast seda, kui Kasahstan asus 1. jaanuaril Venemaa juhitava Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni (CSTO) esimehe kohale.

Tokajev keeldub tunnustamast Venemaa poolt Donetski, Luganski ning Zaporižja ja Hersoni ebaseaduslikku annekteerimist. Venemaa ühiskond on viimasel ajal intensiivistanud ka Venemaal elavate Kesk-Aasia sisserändajate kogukondade, sealhulgas Kasahstani migrantide vastu suunatud vägivalda ja nende õiguste äravõtmist. Tõenäoliselt on sellest saanud kasvav neuralgia punkt Venemaa suhetes Kesk-Aasia naabritega, eriti kuna Venemaa on massiliselt mobiliseerinud Kesk-Aasia migrante Ukrainas võitlema.

Njah, veel eilegi vähendas Kasahstani meediaagentuur vene telekanalite ja saadete arvu riigis.

15. Poola põllumehed ähvardavad Medyka-Sheghini kontrollpunktis jätkata Ukraina piiri blokaadi. Meeleavaldajad annavad teada, et sellise sammu astutakse, kui nad ei saa kirjalikke kohustusi, mis lubaksid nende nõudmiste täitmist. Nende hulgas on: maisitoetused, põllumajandusmaksu säilitamine 2023. aasta tasemel ja mitte tõstmine ning põllumeeste likviidsete laenude mahu suurendamine.

Blokeerivate põllumeeste juht Roman Kondrov ütles, et tal on politseiga juba suheldud ja kõik on meeleavalduse jätkumiseks valmis. Poola põllumajandusminister Czeslaw Szekerski külastas meeleavaldajaid ja lubas, et nõudmised täidetakse, kuid seda pole veel juhtunud. Kondrov kinnitab, et kirjalike garantiide laekumisel blokaad automaatselt peatatakse. Kui neid aga kohal pole, jätkavad põllumehed neljapäeval kell 9.00 protesti ja blokeerivad uuesti piiri.

16. Lühiuudised

Norra saadab kaks hävitajat F-16 Taani, kus koolitatakse Ukraina piloote, et suurendada väljaõppeks mõeldud lennukite arvu, teatab Norra kaitseminister Bjørn Arild Gram. Norra on Taani saatnud juba 10 juhendajat.

Saksamaa valitsus on mõistnud Venemaa hiljutised õhulöögid Ukrainale hukka kui sõjakuriteod, kuid keeldub jätkuvalt Tauruse tiibrakette tarnimast.

Ukraina valitsus plaanib 2024. aastal suurendada Ukraina kaitsetoodangu tootmist kuus korda. 2024. aastal plaanib Ukraina kulutada relvade ostmisele, tootmisele ja remondile üle 265 miljardi UAH (~7 miljardit dollarit), teatas peaminister Šmõhal.

Prantsuse välisministeerium kommenteeris 30 detsembril toimunud rünnakuid Belgorodi (Venemaa) vastu, teatades, et Ukraina on vene riigi agressiooni ohver, kes tegutseb ÜRO põhikirja artikli 51 kohaselt enesekaitseks. „Venemaa võib sellele konfliktile lõpu teha,” lisati.

NATO on toetanud Ukraina taotlust NATO-Ukraina nõukogu erakorraliseks kohtumiseks vastuseks Venemaa massilistele õhurünnakutele. Üks võtmeteemasid saab olema Ukraina õhutõrje tugevdamine. Oluline märk Euro-Atlandi ühtsusest Venemaa terrori eskaleerumise taustal.

Hiina tootjad domineerivad kaubanduses Venemaaga elutähtsate elementide ja varustusega, mida on vaja Venemaa sõjatööstuskompleksile. Hiina on suurendanud sõjatööstuses kasutatavate ülitäpsete süsteemide tarnimist Venemaale 10 korda.

Houthid tulistasid Punasel merel Malta lipu all sõitva kaubalaeva CMA CGM TAGE pihta kaks laevavastast ballistilist raketti. USA CENTCOM teatas, et see oli 24. Houthi rünnak laevade vastu Punasel merel alates 19. novembrist. Seni on küll USA sõjalaevastik suutnud enamus rünnakuid tõrjuda, kuid Punane meri päris pikk ja annab ründajale rohkem võimalusi… eks peamine mure nn kumma lennuaja pikkus on lühem, kas ründaja või kaitsja oma.

Arktika hakkab järjest enam muutuma uuest võimalikuks pingekollete allikaks lääne riikide ja Venemaa vahel. Eks suurim põhjus ikka mere all peituvates maavarades.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised