Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 01. jaanuar 2024:

aasta vahetus polnud Ukrainas peauudis, vaid ikka öine suur vene droonirünnak ning maapeale rünnakulaine jätkumine kogu rindel (55 vene poole rünnakut).

Ülemjuhataja Valeri Zalužnõi aastavahetuse sõnum sõjaväelastele: „Aasta 2023 on möödumas. Järjekordne äärmiselt raske aasta meie võitluses oma maa ja vabaduse eest. See oli aasta, mil Ukraina tõusis püsti. Ta tõusis püsti tänu teile – Ukraina sõduritele ja meremeestele, seersantidele ja ohvitseridele. Aitäh teile kõigile. 2024 ei saa olema kerge, kuid jätkame oma võidu lähemale toomist,” rõhutas ta. Saab isegi ühineda selle sooviga.

1. Odessa, Lviv, Dnipro ja Lozovo.

2. Rostovis olla droone.

3. Kupiansk-Kreminna: vene rünnakulaine rinde põhja- ja keskosas ilma muutusi rindejoones toomata.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: surve jätkus Bahmutist loodes ja edelas ning muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Donetsk: karm rünnakutelaine ikka Avdiivka ümber ja siingi rindejoone muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: Tokmaki suunalt 5 vene poole rünnakut ning siingi edutult.

8. Herson: igapäevase suurusega vene poole surve jätkus ning ning Ukraina üritab ka ise edeneda, aga rindejoones kummagi tegevus muutusi ei toonud.

9. Terroristi uusaasta kõne.

1. Täna õhtul ja öösel ründas vene pool Shahed-tüüpi kamikaze droonidega Odessat, rünnaku tagajärjel hukkus üks inimene ja oli vigastatuid. Odessa elumajadele said droonid otse pihta, aga oli ka puruks lastud drooni rusude alla kukkumise tõttu kahjustusi kortermajadele. Algas rünnak 31. detsembril kell 23.50 ja lõppes 1. jaanuaril kell 2.35. Täpsemaid andmeid veel hommikuks polnud.

Lisaks rünnati droonidega kesköösel Dnipro ja Lozovo linna (Harkivi oblast).

Täna varahommikul algas suurem droonirünnak Lvivi suunal, esimesed uudised droonide alla laskmisest, aga ka suurematest plahvatustest hakkasid tulema peale kella 8.00. Siingi veel rohkemat infot pole, sest loo kirjutamise ajal veel rünnak käis.

Eile jätkus ka tihe piiriülene ja rindelähedaste Ukraina asulate pommitamine. Ukraina peauudis polnud aasta vahetus, vaid vene rünnakud.

Kokku lasti alla 87 drooni 90-st.

Ukraina relvajõudude õhuväe juhataja Nikolai Oleštšuki sõnul on kaitsevägi alates 2022. aasta 24. veebruarist hävitanud 1709 erinevat tüüpi Vene raketti ja 3095 Shahed-136/131 drooni. Tiibrakettide ja ründedroonide allatulistamise efektiivsus on umbes 85%.

2. Venemaa kaitseministeeriumi teatel tulistati eile pealelõunat Rostovi oblasti kohal alla 3 drooni. Väga barbaarne olla olnud eile vene poole sõnul Donetski kandi pommitamine ning ikka kurdeti ka rünnakutest üle vene piiri. Seal olla vähemalt Ukraina sõnul üks suurem laskemoonaladu ära lastud ning ikka jahitakse nii vene poole seireseadmeid ja kaudtuleüksusi.

3. Kupiansk-Kreminna: 11 vene poole rünnaku Kupianski poole nii kirdest kui idast. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Uuesti hakkas vene pool suruma Makeevka suunal rinde keskosas. Hetkel veel täpsemat infot polnud.

Kreminna suunalt vene poole rünnakuid ei tuvastanud.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: kokku 10 rünnakut Bohdanivka, Hromove (kumbki Bahmutist loodes) ja Klisiivka suunal, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Donetsk: Avdiivka ümber tugev vene rünnakutelaine jätkus, ikka 14 rünnakut ning vene poole edenemist kuskilgi tuvastada ei suutnud. Ikka jätkus hoopis suur soomuse ja elavjõu kaotuste jada.

Marinka kandis vaid 4 edutud vene poole rünnakut.

7. Lõunarinne: vene suurem surve jätkus ikka Tokmaki suunalt.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: lahingutegevus ikka Verbove-Robotine lõigul jätkus ning eile vaid 5 edutut rünnakut.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: 13 vene poole rünnakut põhiliselt Krõnki kandis, muutusi need rindejoones siiski ei toonud. Jätkuvalt üritab Ukraina saada tühjemaks vene soldatitest Oleski asulat ning pole seni lõppenud ka rünnakut sillapeade laiendamiseks.

9. Kremli poliitilised strateegid otsustasid venelasi presidendi uusaastakõnega nii vähe kui võimalik tüüdata. putini traditsiooniline kõne 2023. aastal on muutunud viimase nelja aasta lühemaks. Ta rääkis vaid 3 minutit 45 sekundit – 2,5 korda vähem kui eelmisel aastal, mil tema pöördumine kestis rekordilised 9 minutit. Aastatel 2020-21 oli ajastus umbes 7 minutit. Viimati salvestas putin 3-4-minutilisi pöördumisi aastatel 2018-19.

putin ei maininud oma kõnes sõda kordagi, isegi mitte kui „sõjalist erioperatsiooni” ja eiras Belgorodi pommitamist, milles hukkus 24 inimest.

Ta ütles, et Venemaa ei tagane kunagi ja kutsus kodanikke ühinema, et lahingusse minna. „Ühise hüvangu nimel töötamine on kogukonna kokku toonud. Oleme ühtsed oma mõtetes, töös ja lahingus,” ütles putin.

putin pöördus ka sõjaväelaste poole, nimetades neid „kangelasteks”, kes tunnevad „kogu rahva toetust” ja ütles, et pole jõudu, mis suudaks riiki lõhestada.

putin ütles, et Venemaa elanikke ühendab „Isamaa saatus ja sügav arusaam selle ajaloolise etapi kõrgeimast tähtsusest, mida Venemaa läbib” ning nimetas Ukraina rinnet „tõe ja õigluse eest võitlemise eesliiniks”.

Möödunud aastat hinnates ei rääkinud putin esimest korda üle pika aja raskustest ega probleemidest sõnagi. Venelased „tegid palju, olid uhked ühiste saavutuste üle, rõõmustasid õnnestumiste üle ja seisid kindlalt rahvuslike huvide, vabaduse ja julgeoleku kaitsmisel”, aga ka traditsiooniliste väärtuste eest, ütles president.

„Oleme üks riik, üks suur pere, tagame Isamaa enesekindla arengu, oma kodanike heaolu ja saame veelgi tugevamaks. Oleme koos ja see on Venemaa tuleviku kõige usaldusväärsem tagatis,” lõpetas president.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised