Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. november 2023:

juba teine päev pole Venemaal rahulik ja Avdiivka juures järjest pingelisem seis ning Hersoni suunal pole vene pool vaatamata suurele ülekaalule suutnud Ukraina initsiatiivi murda.

1. Piirilähedaste Ukraina asulate tihe pommisadu.

2. Jagus õhus lendavat mitmes suunas.

3. Kupiansk-Kreminna: suurem surve Kupianski suunal jätkus.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: u 10 tugevat vene poole rünnakut, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Donetsk: ainult Avdiivka ümber u 30 vene poole rünnakut.

7. Lõunarinne: mingid kompimised.

8. Herson: suurem mõlemapoolne aktiivsus Krõnki ümber ja sees.

9. Lühiuudised

1. Tihe piiriäärsete Ukraina asulate pommitamine.

2. Venemaa kaitseministeerium väitis, et vene õhutõrje tulistas ööl vastu 25.–26. novembrit ja 26. novembri hommikul Moskva, Tuula, Kaluuga, Brjanski ja Smolenski oblasti kohal alla 24 Ukraina drooni. Njah, siiski kostus maapinnal päris mitmeid plahvatusi. Smolenskis oli mitu plahvatust tõenäoliselt droonirünnaku tagajärjel. Tšeljabinskis tehases, kus nad toodavad vene armee tankide mootoreid süttis trafo, põhjus teadamata. Plahvatused olid veel Tuulas. Seal sai tabamuse kõrghoone, õhus tabatud droonirusud kukkusid seal hoone pihta. Orjoli piirkonna kohal tulistati alla droon. Venemaa kaitseministeeriumi teatel tulistas õhutõrje Aasovi mere kohal alla 2 raketti S-200. Olla need suht lähedal Kertši sillale olnud.

Ühendkuningriigi luureraportis järeldatakse, et Venemaa, kaotades oktoobris Ukrainas mitu S-400, alustas õhutõrjesüsteemide üleviimist Kaliningradi oblastist rindele kui märgati 2023. aasta novembris ebatavalisi lende. „Venemaa peab Kaliningradi, oma läänepoolseimat eelposti, mis piirneb kolmest küljest NATO liikmesriikidega, üheks oma strateegiliselt tundlikumaks piirkonnaks. Asjaolu, et Venemaa kaitseministeerium näib olevat valmis võtma seal täiendavaid riske, rõhutab raskusi, mida sõda mõnele Venemaa moodsamatest võimetest tekitas,” öeldakse sõnumis.

S-400 „Triumph” on pika- ja keskmise ulatusega õhutõrjeraketisüsteem. Venemaal võeti see kasutusele 2007. aastal. Maksimaalne ulatus – 400 km. Venemaa kaitseministeerium nimetab S-400 õhutõrje üheks võtmeelemendiks.

Milliseid edasisi vene poole tegevusi toob suurem üleeilne Ukraina kaudtule- ja droonirünnak nii Donetski kui Mariupoli energiataristusele, ei oska hetkel arvata.

3. Kupjansk-Kreminna: vene pool jätkas eile üle lume põhiliselt jalaväega rünnakuid Kupjanski suunal. Sinkivka küla lähistel ühtki edenemist ei tuvastanud, kuigi rünnakuid jagus ja suurim vist isegi oli kompanii koosseisuga. Kuna lehtmets enam varjet ei paku ning lumigi soodustab nii öösel kui päeval igatsugu tegevuse avastamist, siis vene poole kaotused suuremas mahus jätkuvad. Vene pool siiski vähesel määral edenes Peršotravnevest edelas (24 km Kupjanskist idas). vene militaarblogijad on viimastel nädalatel regulaarselt väitnud, et Ukraina väed valmistuvad alustama kohalikku pealetungi Kreminna lähedal. Olla eilegi siin pisu enam Ukraina torkimist olnud.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: linnast loodes suuremat tegevust ei tuvastanud. Vaatamata tugevatele vene poole edu teadetele Bahmutist edelas nende tulemusi siiski tuvastada pole õnnestunud. Seni alles ka Ukraina sillapea üle raudtee Andriivka juures. Ukraina väed ründasid väidetavalt 26. novembril Horlivkast loodes (25 km Bahmutist lõuna pool) ilma muutsi rindejoones toomata. Siin suunal on juba mitu nädalat pisu tugevam Ukraina kompamine. Võib-olla soovitakse siduda enim vene üksusi siin suunal. Njah, eks uut üllatusmomenti on Ukrainal vaja… kuigi ka siin suunal on vene üksuste konsentratsioon suur.

6. Donetsk: tugev lumesadu pole vähendanud vene pealetungi survet. Avdiivkast loodes küll vene poole rünnakud eile edu ei toonud, aga Avdiivkast kagus olev tööstusala on tervenisti vene poole käes. Kuna see ala asub väiksel künkal, siis pisu see ümbritseva ala üle domineerib, aga otse Avdiivka suunal on siiski mets ees ja otsenähtavust linnale olla ei tohiks. Siia suunale on vene pool toonud lähemale ühe tanki polgu (70-100 tanki) ja kuna teedevõrk on siin tihe, siis manöövriks variante jagub. See lõik on olnud tugevalt kindlustatud ning selle väljaehitamine algas juba 2014 aastast ning nii tugeva kindlustuste süsteemi vallutamine annab aimu vene surve tugevusest siin suunal. Jätkuvalt näeb ilma suurema reageerimise võimeta vene soldatite rünnakuid. Mida neile manustatakse on siiski teadmata ja eks võimalus ole, et see ka ise tarbitud on. Eks kõlakaid ikka tuleb, et viin küll rindel kallis, aga seda jaguvat ning narkootikumide valik olevat ka lai. Njah, meenub enda vene armee ajast, et soldat võttis saapamäärde, määris selle leivale ja pani ööseks kuumale radiaatorile ning hommikul tõmmati must osa maha ja leivas sisalduv andis silmamunadele päris kaootilise liikumise…

Pisu tuli vene poolelt infot, et on mitmes kohas ka Ukraina vasturünnakuid. Tugeva vene poole surve jätkumist peaks jaguma veel pikaks ajaks ning jätkuvalt arvamusel, et vägede suhe 1:5-le vene poole kasuks. Kuna vene pool kaotustest ei hooli, siis oht, et Ukraina võib Avdiivka kaotada, on endiselt õhus. Kaudtuld jagub vene poolelt ohtralt nii Avdiivkale kui kõigile küladele ümber selle. Pisu enim domineerib Ukraina siiski drooninduses. Kuna suur Donetsski linn asub külje all, siis kipub arvama, et siin suunal vene logistikaahela mõjutamine suurt vilja ei kanna sest teevariante on liialt palju.

Marinka juures eile rindejoone muutusteta kuigi ürituse kordi jagus. Ilm hakkab minema uuesti soojemaks ning alates kolmapäevast lund/lörtsi ja siis vaid vähemalt nädalalõpuni vihma, sestap, kes parem jalaväelane, sel tuntav eelis.

7. Lõunarinne: muutusteta.

Berdjanski suund: vastastikused torkimised ima rindejoones muutusi toomata.

Tokmaki suund: siin mitmeid vastastikuseid rünnakud rohkem ja ka kõlakaid, et kumbki pool võis kuskil mingid uued possad saada aga neid edenemisi siiski tuvastada ei suutnud. Tugev sadu on siingi vähendanud kummagi poole aktiivsust.

Melitopoli suund: muutusteta.

Muret teeb siin rindel järjest kasvav vene poole drooninduse tõus ja kipub see muutuma suuremaks kui Ukraina oma. Loodan, et siiski mitte nii kvaliteetseks kui Ukraina oma. Hetkel siin rindel ilma üllatusteta suuri muutusi ei prognoosi kummaltki poolelt.

8. Herson: vaatamata siingi maha sadanud lumele pole lahingute aktiivsus vähenenud. Aktiivsem tegevus Krõnki külas ja selle ümber. Võimalik, et eile küla lõunapoolses osas mõne kvartali vahe võrra vene pool edasi sai ja Ukraina omad olla saanud külast idas olevas metsaalas edasi. Seni kummalegi suuremale maanteele veel Ukraina omad jõudnud pole, aga vene poole kurtmist enda logistikaahele pideva mõjutamise pärast tuleb. Jaguvat nii droone kui kaudtulelaske. Hetkel vist pisu Ukraina ootel oma plaanidega, suruvad küll ala laiendamisele, et kindlustada ohutum Dnepri ületus aga kuna vene üksuste arv ja ka professionaalsemate üksuste lisandumine siia suunale ei pruugi enam piisavalt edu anda, siis võimalik, et ründe või ka reidide teravik mujale suunatakse. Iga tugevam rünnak ka mujal üle Dnepri seoks päris suure hulga vene väge, mis oleks abiks mujal rinnetel (väheneks vene poole reservide hulk).

9. Lühiuudised

Soome teatas, et kui migrantide surve jätkub, siis suletakse ka viimane töötav piiripunkt.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised