Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 19. november 2023:

uus droonilaine Ukraina kohal ja järjest pingelisem olukord Avdiivka ümber jätkus ning Hersoni kandis muutub vene pool järjest murelikumaks.

1. Uus suurem droonilaine ja sihikul oli ka Kiiev.

2. Pisu enam kurtmist Venemaal kuni Moskvani.

3. Kupiansk-Kreminna: rünnakute arv vene poolelt küll ei langenud, aga vähenes nende tugevus.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: siingi pigem rünnakute tugevus vähenes.

6. Donetsk: vene edenemine Avdiivka ümber eile jätkus.

7. Lõunarinne: sammhaaval.

8. Herson: Ukraina sõnul olla kohati jõutud jõest 8 km kaugusele.

9. Venemaa valitsus jätkab püüdlusi piirata kodanike juurdepääsu internetile.

10. Venemaa on väidetavalt külmutanud sõjavangide vahetamise.

11. Lühiuudised.

1. Eile öösel tulistas Ukraina õhutõrje alla 29 38-st Venemaalt välja lastud Shahed-131/136 droonist. Tabati Odessa oblastis energiataristu rajatist, naftabaasi ja administratiivhoonet ning Tšernihivi oblasti infrastruktuurirajatisi. Kiievis tabamusi polnud.

Täna öösel uus droonirünnaku laine Ukraina suunal. Olla mitu rühma ajavahedega (sarnaselt eilsele). Kiievi kandis 10 neist alla lasti (kõik), Kesk-Ukraina poole suunduvatest droonidest veel täpsem info puudus. Piiriäärsete Ukraina asulate tihe pommisadu jätkus.

2. Moskvas teatatakse plahvatustest. Väidetavalt vene õhutõrje lasi alla ühe drooni. Hetkel tundub siiski, et droone polnud üks, sest seoses õhutõrje tööga suleti liiklust veel ühes kohas. Belgorodi oblastis põles maha sõjaväe välihaigla, väidetavalt oli elektrilühis. Päris tugev vene poole kurtmine tuli nii Brjanski, Kurski kui Belgorodi oblastist ning mure põhjus, et terve päeva olevat droonid rünnanud erinevaid „tsiviilobjekte”.

3. Kupiansk-Kreminna: teatatakse võitlustest Sõnkivka suunas ja Peršotravnevest lõuna pool. Siiani pole vene pool läbimurret teinud, kuid võitlused jätkuvad lakkamatult. Luganski oblasti sõjaväevalitsuse ülem Artem Lõsohor teatas, et vene pool vähendab Kupiansk-Svatove-Kreminna liinil soomukite kasutamist halbade ilmastikutingimuste tõttu. Halvad ilmastikutingimused on siiski toonud pisu mutust mitmes rindelõigus ja seda osaliselt tänu Ukraina headele vasturünnakutele peale vene poole ebaõnnestunud rünnakut. Hetkel kõlakas, et Sinkivka juures võidi nii varem kaotatud mõned possad tagasi saada külast loodes metsaalal.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: siingi põhiliselt jalaväe rünnakud kummaltki poolelt ning kehvad ilmastikutingimused raskendavad teedevälisel alal soomuse kasutamist ning vene lennunduse mõju. Läbi sõjaudu (vastuoluliste teadete) siiski arvamisel, et eile siin rindel muutusi rindejoones polnud. Küll ei kahane vene poole rünnakute arv.

6. Donetsk: karm vene poole rünnakutelaine jätkus ja siingi põhiliselt jalaväega rünnatakse ning oli ka edenemisi. Avdiivkast põhjas asuva koksitehases lahingud käivad ja hetkel tundub, et vene pool on siin tehase territooriumil siiski kanna maha saanud. Eks see pisu muret tekitav on. Võimalik, et ilmastikutingimused ei soodusta ka Ukraina poolel droonide kasutamist ehk siis nende vaateväli on madala lennukõrguse tõttu suht ahtakene. Kõlakad, et siia suunale on vene pool veelgi täiendavaid reserve juurde toonud. Lisaks koskitehase edenemisele laieneb järjest põhjapoole raudtee äärse ala kontroll ning kindlustakse Stepove küla raudteeülest sillapead. Õnneks siingi suunal Novobakhmutivka lähistel olla vene poole ebaõnnestunud rünnaku järel Ukraina vasturünnak toonud vene eesmiste possade hõivamise.

Järgmine murekoht on Avdiivka kaguserval, kus Promka tööstusalasse paar päeva tagasi sisse saanud vene pool jätkavat kõva survet ning siinsest Ukraina esimesest kaitseliinist läbi sai.

Vene poole rünnakud Avdiivkast edelas küll jätkusid, aga siin edenemisi ei tuvastanud.

Marinka juures infokild, et külast põhja pool olla vene pool mõnisada meetrit edasi saanud.

Avdiivka linna saatus seni kõigub nii siia- kui sinnasuunas. Hetkel kipub arvama, et vene poole kaotuste arv küll on jätkuvalt kõrge, aga mitte piisavalt, et tugev rünnakutelaine lõppeks. Pigem isegi arvan, et veelgi tugevam surve tuleb.

7. Lõunarinne: siingi ilmastikutingimuste halvenemine hakkas mõju avaldama.

Berdjanski suund: siingi olla Novodonetskest läänes ebaõnnestunud vene rünnaku järel Ukraina omad oma vasturünnakuga vallutanud sealsed eesmised venelaste positsioonid. vene pataljon Vostok väitis, et kehvad ilmastikutingimused takistavad maapealset operatsiooni Donetski-Zaporižžja oblasti piirialal ning suurem osa tegevusest selles sektoris toimub droonide ja droonitõrjetehnika vahel.

Tokmaki suund: Robotine juures on seni aktiivsem Ukraina ja possakaupa edenevat põhiliselt läänesuunal. Siingi andis vene pool teada, et ilmastiku mõju tõttu on vähenenud nende rünnakute intensiivsus ja soomuse kasutamine ning lennunduselgi lihtne pole.

Melitopoli suund: muutusteta.

8. Herson: kuna vene pool ei suuda Ukraina üksusi jalaväe ja soomusüksustega välja tõrjuda, siis nad lihtsalt hävitavad külas kõike FAB250/500 pommidega. Njah, isegi lendlehti visati alla. Lisaks toob vene pool maantee M-14 lähedusse vägesid ja varustust. Ilmus mitu videot, mis näitavad, kuidas Ukraina droonid tabavad Venemaa varustusveokeid ja sõidukeid. Eks seal ole kohati suht kanaliseeritud see koridor ning hõlbustab sihtmärkide leidmist. Lahingud jätkusid kõigis Ukraina sillapeades ning järjest kasvavat Ukraina isikkoosseis Dnepri idakaldal. Ukraina kindralstaap teatas 18. novembril, et Ukraina väed tõrjusid Hersoni oblasti idakaldal 12 Venemaa rünnakut. Kust siiski täpselt rindejoon jookseb, on teadmata. Seni pole Ukraina suutnud vene kaudtuleüksusi veel jõest piisavalt kaugele suruda, et hakata rohkem soomust üle tooma. Pisu lootust siiski sellele on ja kõrge vene üksuste konsentratsioon pigem tõstab seal poolel segadust ning halvendab nende logistilist tagamist, sestap arvab, et siin suunal siiski Ukraina edenemine jätkub ja kuskil murdekoht saavutatakse. Ukraina poole ametlikul kinnitusel olla kohati jõutud kuni 8 km kaugusele Dneprist…

9. Venemaa valitsus jätkab püüdlusi piirata kodanike juurdepääsu internetile ja tugevdada oma kontrolli Venemaa inforuumi üle. Venemaa peaminister mišustin allkirjastas 17. novembril dekreedi, mis lubab Venemaa Föderaalsel Side-, Infotehnoloogia- ja Massimeedia Järelevalveteenistusel (Roskomnadzor) blokeerida saite, mis avaldavad teavet Venemaa valitsuse poolt blokeeritud saitidest möödahiilimise meetodite kohta. Venemaa riigiduuma võttis varem 17. oktoobril vastu seaduseelnõu, mis näeb ette, et presidendivalimiste kampaaniamaterjale ei tohi näidata Roskomnadzori poolt piiratud saitidel ning 17. novembri dekreet on tõenäoliselt osaliselt seotud Venemaa inforuumi kontrollimisega enne 2024. aasta presidendivalimisi.

10. Venemaa on väidetavalt külmutanud sõjavangide vahetamise Ukrainaga alates 2023. aasta suvest. Ukraina sõjavangide kohtlemise koordinatsiooni peakorteri esindaja Petro Jatšenko teatas 17. novembril, et sõjavangide vahetusläbirääkimised Venemaaga käivad, kuid vahetus on käimas, aga mitte sellisel määral nagu varem, sest Venemaal on suvest saadik vahetuse külmutatud. Jatšenko teatas, et viimane sõjavangide vahetus toimus 7. augustil. The Times kirjutas 17. novembril, et praeguseks on Ukrainasse naasnud 2589 Ukraina sõjavangi, kuid pole kindel, kui palju Ukraina sõjavange on veel vene poole vangistuses või kui palju on praegu vene sõjavange Ukraina käes. Jatšenko ütles ajalehele The Times, et umbes kolmandik kõigist vene sõjavangidest on endised süüdimõistetud Storm-Z üksustest.

11. Lühiuudised

Vanglas olev Igor Girkin soovib eelseisvatel presidendivalimistel putiniga võistelda.

Reuters teatas nimetutele merendusspetsialistidele ja Ukraina valitsusametnikule viidates 17. novembril, et Libeeria lipu all sõitev teravilja transportinud puistlastilaev sai Mustal merel kahjustusi pärast seda, kui ta tabas tõenäoliselt ujuvat meremiini.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised