Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. oktoober 2023:

Avdiivka ümber vene rünnakutelaine jätkub koos suurte kaotuste numbritega. Pisu jätkuvalt mures Iisraeli ümber toimuv võib oluliselt laieneda…

1. Piiriülene Ukraina asulate pommitamine tõusuteel.

2. Eks vene pool ikka väidab, et pihta saavad vaid eramud, aga kuidagi suured on need plahvatused Venemaal.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakute intensiivsus pisu langes.

4. Siversk: vaikne.

5. Bahmut: vene pool edenes Bahmutist loodes.

6. Donetsk: tugev rünnakutelaine nii Avdiivka kui Marinka suunal ja pisu edenes kumbki pool.

7. Lõunarinne: Tokmaki suunal olla Ukraina sõnul pisu edenetud.

8. Herson: kaudtuleduell.

9. Armeenia allkirjastas Rahvusvahelise Kriminaalkohtu statuudiga ühinemise.

10. Üks oluline lühiuudis.

1. Eile ületas vene pool kaudtuleduellis üle piiri vähemalt kolmekordselt Ukrainat. Ikka pommitatakse valimatult asulaid.

2. vene pool teatas, et Kurski linnas ja Kurski oblasti kohal tulistati väidetavalt alla 12 Ukrainast välja lastud drooni. Njah, mõni plahvatus oli päris tugev, sestap vast mitte kõiki. Küll saadi eilseks valmis teine sõidusuund üle Kertsi silla. Vähemalt videolt on näha, et mõlemasuunaline liiklusvoog oli päris tihe. Taganrogis (Rostovi oblast) toimus eile päeval väga suur plahvatus.

Eile levis kulutulena drooni filmitud video, kus vene soldat tapab haavatud enda kaaslase lähilasuga ja hakkab seejärel tema taskuid läbi otsima ja sealt ühtteist võtma. Lisaks tundus, et sarnase tegevusega tegelesid seal teisedki.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianski suunal mõlemas varasemas suunas küll rünnakute arv ei vähenenud, aga tundub, et intensiivsus pisu langes. Rinde keskmises osas sarnane suundumus. Ei hakka ennustama, mis põhjuseks võib olla, aga seni veel peaks tugevat vene poole survet tulema.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: eile sai vene pool kuni 500 m edasi piki Bahmut-Slovjansk maanteed (Bahmutist loodes). Klisiivka-Kurdjumivka joonel on ikka aktiivsem Ukraina ja hetkel kõlakas, et vene pool on pisu taganenud ja sellega kasvas hall ala ning selles jätkuvalt toimetab põhiliselt Ukraina.

6. Donetsk: eile pisu vene pool massiga rünnates suutis veelgi edu kasvatada Avdiivkast põhja pool, aga õnneks veelgi suunaga põhja, mitte läände. Rünnakute arvu suurt langust küll vene poolel tuvastanud pole, aga mõni blogija väidab, et pisu on rünnakute intensiivsus langenud. Avdiivkast lõuna pool ja kuni Marinkani vene poole edenemisi ei tuvastanud, kuigi tugevaid rünnakuid jagus, ning hoopis tuli kõlakas, et Marinkast pisu põhja pool olla hoopis Ukraina ühed vene possad enda kontrolli alla saanud. Eks vene poole kurtmist pisu tuleb, et Ukraina miinivälju palju ja haavatutega keeruline. Tugev surve siiski veel jätkub, aga pisu ettevaatlikult optimistlik, et Ukraina kaitse peab vastu ja vene poole kaotuste arv hakkab halvavalt mõjuma nende sõjalisele võimekusele (sisaldab nii tehnikat, soldateid kui moraali). Pisu on tõusnud siin suunal keerulisema ja mõjusama vene sõjatehnika tabamine, mis näitab kahte olulist asja. Esmalt vene poole kõrgema tasandi huvi ja teisalt päris head Ukraina seirevõimekust. Ära on hakanud kaduma osade vene blogijate hõisked edusammudest Donetski rindel ja pigem on mõnedel tekkinud kõhklusi edasise osas. Lisaks tundub, et Ukrainal on siin suunal pisu vabamalt kaudtulemoona käes, kui seda lastakse ka vaid kahe soldati pihta. Avdiivka ööpäevane maruline pommitamine vene poolelt jätkus ja eks pisu tragikoomiline on, et mõned Donetski linna tabavad pommid (mis tavaliselt tsiviilisikute hukkumist kaasa ei too) peab vene pool terrorismiks.

7. Lõunarinne: lainetus hallis alas jätkub

Berdjanski suund: muutusi rindejoones ei tuvastanud, pigem possade vastastikune torkimine.

Tokmaki suund: nii Robotine kui Verbove suunal Ukraina aktiivsus jätkub ning nende kinnitusel sammhaaval edenemine jätkus, aga kaartidelt seda tuvastada ei õnnestunud. Vähemalt Ukraina selles osas ei valeta.

Melitopoli suund: lahingutest info puudus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Pisu mures, sest kahanema on hakanud Ukraina edu-uudised seoses vene poole logistkaahela tabamisega.

8. Herson: varasemate päevade kordus: Hersoni massiline igapäevane pommitamine ning vene pool seni ootab suurt Ukraina pealetungi üle Dnepri.

9. Armeenia president Vahagn Hatšaturjan allkirjastas avalduse Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) Rooma statuudi ratifitseerimise kohta, mille poolt riigi parlament oli varem hääletanud. Sellest teatas Armeenia juhi pressiteenistus. Sellest tulenevalt ühines Armeenia Rahvusvahelise Kriminaalkohtu põhikirjaga. Kohus on välja andnud Venemaa diktaatori vladimir putini vahistamismääruse ja riigid, kes tunnustavad kohtu statuuti, on kohustatud ta oma territooriumil vahistama.

13. oktoobril toimunud Sõltumatute Riikide Ühenduse tippkohtumisel ütles putin, et teeb Armeenia peaministriga koostööd ja on temaga pidevalt ühenduses ning kahe riigi välisministeeriumid ja valitsuste majandusblokk on ka töökorras. Diktaatori sõnul sõidab ta „normaalse olukorra” tekkimisel Armeeniasse ja Armeenia juhtkond tuleb Venemaa Föderatsiooni.

Armeenia president kiitis ratifitseerimise heaks 13. oktoobril, lisaks kiitis ta heaks avalduse „Rahvusvahelise Kriminaalkohtu jurisdiktsiooni tagasiulatuva tunnustamise kohta Armeenia Vabariigi poolt”. Harta ratifitseerimine Armeenia Rahvusassamblee poolt toimus 3. oktoobril. Armeenia poliitikud märkisid, et harta vastuvõtmine ei olnud suunatud Vene Föderatsiooni vastu. Armeenia peaminister Nikol Pašinjan teatas, et Rooma statuudi ratifitseerimine ei ole seotud suhetega Venemaaga.

Armeenia esindaja rahvusvahelistes õigussuhetes Yeghishe Kirakosyan ütles, et selle dokumendi ratifitseerimine võimaldab Rahvusvahelisel Kriminaalkohtul algatada Aserbaidžaani vastu menetlust väidetavate sõjakuritegude eest, mis on toime pandud Mägi-Karabahhis. Armeenia parlamendi riigi-õiguslike suhete komisjoni juht Vladimir Vardanjan märkis, et Armeenia on pärast dokumendi ratifitseerimist teinud „üsna palju tööd”, et miski ei ohustaks kahepoolseid liitlassuhteid Venemaaga.

12. Lühiuudised

Iraan saatis Iisraelile sõnumi, milles ähvardas Gaza sõja jätkumisel sekkuda.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised