Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13. oktoober 2023:

Avdiivka ümber jätkub väga intensiivne vene poole rünnakute laine.

1. Vaid piiri ja rindelähedaste asulate pommitamine.

2. Kolm Venemaa oblastit ikka kurdavad ja üks vene sõjalaev olla „haavatud”.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole intensiivne rünnakutelaine jätkus.

4. Siversk: vaikne.

5. Bahmut: Ukraina initsiatiiv on alles.

6. Donetsk: võib-olla Vuhledar vol2.

7. Lõunarinne: Tokmaki suunal pisu Ukraina edenes.

8. Herson: kaudtuleduell.

9. USA kongressi murelik raport.

10. Venemaa hukkunute arvu tuletamine läbi vene riigieelarve eraldiste.

11. kreml sunnib Venemaa ettevõtteid suuniviisiliselt valuutat müüma.

12. Googlel puudub piisav tahe vähendada Venemaa infooperatsioone.

13. ROC ROK-ist välja.

14. Venemaa etevõtted on kasvatanud oluliselt enda kaubalaevastikku.

15. Budanovi sõnum, mis ühtib punkt 9-s olevaga.

1. Varahommikuks info suuremate Ukraina linnade pommitamise kohta puudus. Eileöine Izmaili droonidega pommitamine oli suunatud sadamataristu hävitamisele ning tõi osalist hävingut. Jätkub piiriülene Ukraina asulate pommitamine, aga tippaegadest on see u 1/3. Eile proovis vene poolelt grupp diversante siseneda Sumõ suunal ja prooviks see jäigi. Rindelähedaste Ukraina linnade pommitamine on aga tõusuteel.

2. Droon tabas Brjanski linnas tehast. Vene poole väitel lasti see alla, aga öine plahvatus tehases tundus liialt suur olevat, et pidada seda alla lastud drooni kukkumise tagajärjeks. Njah, suudeti ka kohalike elanikke surma saamist juurde panna. Jätkuvalt kurtis vene pool, et Ukraina pommitamine Venemaa suunal on läinud massiliseks. Eile selle kasvu küll ei täheldanud, aga kipub arvama, et miskit murede kuhjumist kohalikel vene võimudel on märgata ja kasvav frustratsioon abituse üle võib hakata protsesse mõjutama. Njah, küll ei tea, kuhu suunas. Ukraina poolel võitlevad vene vabatahtlikud on lubanud operatsioonide jätkamist Venemaal, aga suuremat mõju muutustele see tuua ei suuda.

Ukraina mereväe pressiesindaja Dmõtro Pletenchuk kinnitas eile, et paar päeva tagasi sai vene patrulllaev Pavel Deržavin Sevastoopoli lähedal kannatada„“tabades” meremiini.

Ukraina presidendi kantselei nõunik Mykhailo Podolyak ütles, et Ukrainal on oma eksperimentaalsed kaugmaarakettide näidised laskekaugusega 750–1000 km, kuid tootmisvõimsuse laiendamiseks on vaja rahalisi investeeringuid.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene poole surve veel jätkub vähemalt kolmes suunas. Kupianskist kirdes olla Sinkivka asula lähistel paaris lõigus alla kilomeetri vene pool edenenud. Hetkel on täpsemalt teadmata seis Orljanka lähistel (Kupianskist 22 km idapool), kus olla ka pisu vene pool edenenud. Lisaks tuli teateid Krokhmalne lähistelt (Kupianskist 25 km kagu pool maantee Svatove-Kupiansk lähistelt), et siingi olla vene pool pisu edenenud. Tundub, et vene pool on rindele lähemale liigutanud nii tanke kui suurtükke ja survet arvatavalt jätkatakse. Õnneks hakkab juba järgmine nädal enamusel päevadel vihma sadama ning päevane temperatuur langeb 10-le ja öösel isegi kohati nulli kanti, sestap hakkab põldude ja põlluteede kandvus peatselt vähenema ja lennuväe abi rindele peaks oluliselt kahanema. Kreminna metsaala aga asub liivasel pinnasel, sestap vihmad seal soomuse tegevust ei piira ja pigem arvab, et suurem surve tuleb sealt suunalt alles kehvemate ilmadega.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: rindejoones muutusi küll ei tuvastanud, aga väidetavalt Ukraina edusammud üle raudtee Andriivka lähistel jätkuvad. Seni pole lõppenud ka vene poole vasturünnakud. Njah, väge on vene poolel siin kordades rohkem, aga initsiatiivi vähem. Eks ikka pisu loodab, et see väga erinevate vene üksuste omavaheline hõõrdumine jätkub ja ei lase teha neil koordineeritud professionaalset koostööd.

6. Donetsk: vene poole tugevad rünnakud jätkusid vähemalt 10-l üldisel suunal ja seda jagus kogu rinde pikkuses. Avdiivka ümber olla ainult lõuna poolt tehtud kümneid rünnakuid. Pisu olla vene pool saanud edasi Avdiivkast kirdes. Ise vene pool väidab, et ületas sealse raudtee ja jõudis Berditśi külani, aga Ukraina pool ütleb, et vene pool pole üle raudtee kanda maha saanud. Siit suunalt peaks vene poole survet veel tihedalt jaguma, sest kaardilt tundub kõige töenäolisema Avdiivka logistikaahela lõhkumise suunana ja sestap siia vene pool veel tugevalt ressurssi juurde lükkab. Siingi rindel tundub, et üksusi juurde tuleb nii tankide, soomukite kui kaudtuleüksuste näol. Eks kõlakad räägivad, et ka Ukraina poolel on valusaid kaotusi, kuid Ukraina sõnul on Avdiivka ümber tegu Vuhledar vol 2-ga. Avdiivkast edelas Opytne kandis surub vene pool samuti soomuse toel, aga siin eile nende edenemist ei tuvastanud. Vene poole kaotustest videode arv on roninud väga kõrgele ja neid annab läbi vaadata. Seni on näha, et miiniväljad, droonid, tankitõrjerelvad, kaudtuli koostöös lahinguväljale on hukatuslik ründavale poolele. Vene pool üritab aga massiga nii õhus (lennukid) kui kaudtulega toetada oma soomuskolonnide (enamasti ikka jalavägi ka kaasas) kvantideediga läbi murdmist. Kogu Avdiivka linn ja ümbrus on väga tiheda pommisaju all ja tundub, et Ukraina peab mõtlema, kuidas pisugi vene poole massilist kaudtuletöötlust vähendada. Kuna vene poolel on siin suunal väge palju, siis jätkusid rünnakud ka Pervomaiske ja Pobieda poole, aga edutult. Marinka ründamiseks toodi juurde lisajõude ja siingi suunal üle 10 tugeva rünnaku päevas, aga seni edutult. Novomikhailivka juures ning isegi Vuhledari suunas rünnati. Eilsed kaotuste numbrid peaksid veel kõrgemad olema kui üleeile, aga seda massi kahjuks veel vene poolel jagub.

7. Lõunarinne: lainetus jätkub

Berdjanski suund: muutusi rindejoones ei tuvastanud, ikka lainetab ja enamasti hallis alas.

Tokmaki suund: Ukriana jätkab vene kaitse lahti harutamist ja edenes pisu Robotinest läänes ning olla edenemist ka piki teist kaitseliini kaevikute süsteemi.

Melitopoli suund: lahingutest info puudus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

On märgata vene poole järjest tõusvat maskeerimise oskust ning positsioonide kindlustamise kvaliteedi tõusu. Kaevikuliin võib olla ka saja meetri pikkuselt peidus pinnase all kohatiste laskepossadega ja jao või rühma paiknemiskoht võib olla kavalalt peidus ning kindlustatud.

8. Herson: Hersoni massiline igapäevane pommitamine ning Ukraina töötleb kogu Dnepri idakallast. Ikka veel vene blogijad ootavad siit suunalt suuremat Ukraina rünnakut ja eks ootab seda isegi, sest Ukraina üllatusvõime ning riskijulgus pole kuhugi kadunud.

9. USA peab valmistuma võimalikuks samaaegseks sõjaks Venemaa ja Hiinaga, suurendades oma vägesid, tugevdades liite ja laiendades tuumarelvade moderniseerimisprogrammi. Nii öeldakse Kongressi määratud kahepoolse strateegilise poliitika komisjoni aruandes, teatab Reuters. Aruandega seotud nimetu kõrge ametnik keeldus ütlemast, kas luureraportid viitavad Hiina ja Venemaa koostööle tuumarelvade vallas. „Oleme mures. Nende vahel võib olla lõplik kooskõlastus, mis viib meid kahe sõja kavandamiseni,” ütles ta.

Strateegilise poliitika komisjon ütles, et USA ja liitlased peavad olema valmis „mõlemat vastast samaaegselt ohjeldama ja võitma” ning et rahvusvahelist korda „ohustavad Hiina ja Venemaa autoritaarsed režiimid”.

145-leheküljelises aruandes öeldakse, et Hiina ja Venemaa ähvardused eskaleeruvad aastatel 2027–2035, nii et „otsused tuleb teha kohe, et tagada rahva ettevalmistamine”.

Dokumendi soovitustes öeldakse, et 2010. aastal alanud 30-aastane USA tuumarelvade moderniseerimisprogramm, mille väärtus 2017. aastal oli 400 miljardit dollarit, tuleks 2046. aastaks täielikult rahastada, et tagada kõigi lõhkepeade ja infrastruktuuri õigeaegne moderniseerimine.

Soovituste hulgas on ka taktikaliste tuumarelvade paigutamine Aasiasse ja Euroopasse, plaanide väljatöötamine osa või kõigi USA reservtuumalõhkepeade paigutamiseks ning rohkemate B-21 strateegiliste pommitajate ja uute Columbia-klassi tuumaallveelaevade tootmine. Samuti kutsus komisjon üles suurendama USA ja liitlaste sõjalisi jõude. Kui selliseid meetmeid ei võeta, peab USA võib-olla suurendama oma sõltuvust tuumarelvadest, öeldakse raportis.

10. Venemaa valitsus suurendas 2024. aasta eelarves igakuiste hüvitiste suurust Ukrainas hukkunud sõjaväelaste perekondadele. Föderaaleelarve projekti aastateks 2024–2026 analüüsinud väljaanne „We Can Explain” väidab, et raha eraldati 100 000 surma põhjal.

Hukkunud sõjaväelaste sugulased saavad ühekordseid mitme miljoni rublaseid (mitmekümne tuhande euro väärtuses) kindlustussummasid, samuti igakuist hüvitist. See on 21 922,12 rubla (219 eurot) kuus ja jagatakse surnu pereliikmete vahel võrdselt. Need vahendid eraldatakse Venemaa Sotsiaalfondist, mis ühendab pensionifondi ja sotsiaalkindlustusfondi. Fondi haldab Töö- ja sotsiaalkaitseministeerium.

2024. aasta eelarve kohaselt on artiklis, mis käsitleb väljamakseid vigastatud või hukkunud sõjaväelaste omastele, eraldatud 16,335 miljardit rubla (163 miljonit eurot). Sellest u 10 miljardit rubla (100 miljonit eurot) on ette nähtud igakuisteks makseteks haavatute peredele. See on umbes miljardi võrra rohkem kui eelmise aasta summa.

Ülejäänud rahalised vahendid, millest on maha arvatud korralduskulud, makstakse hüvitisena surnud sõjaväelaste pereliikmetele. Eelarves on selleks 5,798 miljardit rubla (58 miljonit eurot), millest ligi 550 miljonit rubla (5,5 miljonit eurot) on ette nähtud toitja kaotanud sõjaväeperede majade remondiks.

Kui ülejäänud 5,248 miljardit rubla jagada igakuise maksega 21 922,12 rubla, siis selgub, et riik maksab 239 300 hukkunud sõjaväelase lähedastele igakuist hüvitist. See arv hõlmab aga mitte ainult Ukrainas, vaid ka teistes sõdades või ametikohustuste täitmisel hukkunuid.

Võrreldes 2022. aastaga on need kulud enam kui kahekordistunud. Erinevus 2,250 miljardit rubla viitab lisavahendite vajadusele Ukraina konflikti käigus 102 700 hukkunu eest tasumiseks.

11. putini määrus välisvaluutatulude kohustusliku müümise kohta eksportijatele ja nende ettevõtete nimekiri suletakse (pigem muudeti nn ametkondlikuks kasutamiseks), vahendab riigiagentuur TASS presidendi pressisekretäri peskovi. Venemaa valitsus teatas kolmapäeva õhtul pärast valuutakaubanduse sulgemist putini dekreedi ettevalmistamisest üksikute suureksportijate välisvaluutatulu kohustusliku müügi kohta rubla kursi stabiliseerimiseks.

Määrust kohaldatakse 43 eksportijate rühma suhtes, samas kui kuueks kuuks kehtestatakse kohustuslik repatrieerimine ja välisvaluutatulude müük Venemaa turul.

„See jääb ametkondlikuks. Arusaadavatel põhjustel ei saa nende ettevõtete nimekirja avaldada, arvestades mitme riigi ebasõbralikku tegevust,” ütles peskov.

Analüütikud ja eksportijad ootasid tagajärgede hindamiseks üksikasju – kellel ja mis vahekorras lubatakse tulu mitte tagastada. Varem vabastati Venemaa Föderatsiooni presidendi teise dekreediga välisvaluutatulu kohustuslikust müügist eksporditulu valitsustevaheliste lepingute alusel, mis Venemaal on sõlmitud Hiina, Iraani ja Indiaga.

Keskpanga juht Elvira Nabiullina selgitas, et kohustusliku müügi tagastamine väikese valuutatulu osakaaluga ettevõtteid ei mõjuta ja neil on võimalik säilitada senised väliskaubanduse arvelduste skeemid, selline oli panga seisukoht keskpanga kapitalikontrolli meetmete sihipärase ja ajutise iseloomu kohta.

12. Kuigi Google on pärast Ukraina sõja algust teinud suuri jõupingutusi Venemaa desinformatsiooni leviku peatamiseks oma teenuste kaudu, on üks kanal jäänud suuresti avatuks. See on uudiste soovituste voog, mida kasutaja näeb, kui avab Android-mobiiltelefonis Chrome’i brauseri. Näiteks blokeeris Google juba 2020. aastal Tsargrad TV sisu, kuid see ilmub jätkuvalt Discoveri voos, kirjutab Bloomberg Businessweek. Nii viis 6. oktoobril link materjalile „Vaikne suur võit, mida oodati aasta aega: Vene lennundus algas päriselt” ultranatsionalistliku telekanali avaldamiseni. Samuti oli artikleid, milles süüdistati Ukrainat 52 inimese hiljutises hukkumises Harkivi oblastis Groza külas, kes hukkusid vene raketi poolt või teateid, et president Vladimir Zelenski värbas Islamiriigi võitlejaid Venemaa-vastasesse sõtta.

Septembris tehti Discoverist Tsargradi keskmiselt üle 200 000 kliki päevas. Samuti ilmub voos regulaarselt materjale muust kremli-meelsest meediast, näiteks Komsomolskaja Pravdast, kirjutab Bloomberg Businessweek.

Täiendav mastaabisääst saavutatakse propagandamaterjalide ja muude väljaannete pealkirjade sõna-sõnalise ümbertrükkimisega. Näiteks ilmus uudisteagentuuris Discovery muutmata kujul uudisteagentuuri Khakassia artikkel „Kolmas maailmasõda” vene õhuväe võidust, kus mainiti „Tsargradi”.

Google ütles, et erinevate toodete jaoks rakendatakse erinevaid eeskirju; võitlus Venemaa „infooperatsioonide” vastu toimub tõhusalt, väidab ettevõte. „2022. aastal katkestas Google Venemaa teabeoperatsioonid oma platvormidel 1950 juhul,” seisis vastuses hiljutises ELi aruandes Venemaa propaganda vastu võitlemise kohta.

Discoveri igakuine ülemaailmne vaatajaskond on ligikaudu 1 miljard aktiivset kasutajat; Google ei paku geograafilist jaotust. Kuid Venemaa teenustega töötamise prioriteet on üldiselt langenud pärast ettevõtte riigist lahkumist 2022. aastal ja kuna Discover toob palju vähem tulu kui otsing, on teenusel rikkumiste vastu võitlemiseks väiksem eelarve, ütles tootega tuttav inimene Bloomberg Businessweekile.

Osa probleemist seisneb selles, et Google on võtnud Venemaa riigimeedia suhtes karmi positsiooni, mistõttu Discover reklaamib seda, mis alles on, ütles Yandex.Newsi endine juht Lev Gershenzon. Tema uues projektis kasutatud loendur, uudiste koondaja The True Story näitab, et Discoverist tehakse Venemaa meediaväljaannetele üle 20 miljoni klikki päevas. Gershenzoni sõnul kasvab Google’i roll sõjameelse propaganda levitamisel: „Selle probleemi lahendamine pole keeruline, kuid nad isegi ei tunnista probleemi.” Kaks Google’i töötajat ütlesid Bloomberg Businessweekile, et ettevõte on märkinud vene propaganda Discoveri kasutamise probleemina. Njah, rusikareegel vene propagandas olevat 1% tõtt ja 99% valet…sestap selle tõe leidmine sealt on pisu keeruline.

13. Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) peatas neljapäeval Venemaa Olümpiakomitee (ROC) tegevuse seoses Ukraina sündmustega. ROK teatas, et pärast Luganski, Donetski, Hersoni ja Zaporožje piirkonna olümpianõukogude tunnustamist peatatakse ROC koheselt olümpiamängudel osalemine ja see ei ole kõlbulik rahastusele.

Njah, vene poole vastus: „täna tegi ROK järjekordse kontraproduktiivse otsuse ilmselgetel poliitilistel motiividel. See samm ei puuduta Venemaa sportlasi, kellest valdav enamus on endiselt alusetult rahvusvahelistelt võistlustelt kõrvale jäetud, neutraalsuse staatus jääb muutumatuks,” teatas ROC oma sotsiaalmeedia Telegrami kanalis. „ROC-l kui rahvusvahelises spordiliikumises osalejal on õigus kaitsta oma huve, aga ka suveräänse riigi sportlaste ja organisatsioonide huve, mida me heas usus esindame.”

14. Lääne vedajate lahkumine ja kaubateede kiire ümberorienteerimine sundisid Venemaa ettevõtteid üles näitama leidlikkuse imesid, et korraldada kaupade kohaletoimetamist riiki. Peaaegu nagu naftatööliste varilaevastikuga, ostsid nad vanarauaks määratud laevu ja ehitasid uusi.

Selle tulemusena kasvas Aasiast Venemaale suunduvate kaubalaevaliinide läbilaskevõime mullusega võrreldes 44%. Mündi teine pool: ülemaailmsed laevandushinnad juba langevad ning nii kiire kasv on viinud nende kokkuvarisemiseni, mistõttu võib laevadesse investeerinud ettevõtetel olla raske oma investeeringuid tagasi saada.

Pärast sõja puhkemist keeldusid suured rahvusvahelised laevandusoperaatorid, sealhulgas Euroopa Maersk ja CMA CGM Venemaal äri tegemast. See raskendas dramaatiliselt kaupade riiki tarnimist ning ülejäänud globaalsed tegijad ja loomulikult Venemaa ettevõtted hakkasid oma konteinerite ja konteinerlaevade laevastikku suurendama. Selle tulemusena jõudis Ida-Aasia riikide ja Venemaa vaheliste mereteede läbilaskevõime 121 757 konteinerini, võrreldes 84 818 konteineriga 2022. aasta oktoobris, arvutas konteinerlaevanduse turu-uuringutele spetsialiseerunud ressurss Linerlytica.

Tarneliinide tegelik läbilaskevõime on veelgi kasvanud, kuna on käivitatud uued marsruudid kaupade tarnimiseks meritsi läbi Türgi ja India (edaspidi ka Iraan ja Astrahan). Venemaa operaatorid on praegu peamised konteinerlaevade ostjad, nendib Linerlytica.

Näiteks Hiina ja Peterburi sadamaid ühendava merekonteinerite teenuse Transmasters Venemaa operaatoril oli 2023. aasta alguses liinidel vaid kaks laeva: konteinerlaev Monchegorsk 650 konteineriga ja universaallaev USG Zurich, mis asetas ettevõtte Venemaa sadamate laevandusoperaatorite seas 301. kohale. Ja juulis ja augustis sai Transmasters Hiina suurettevõttelt Wan Hai kolm uut alust mahutavusega 1660 konteinerit. Algselt olid need kõik ette nähtud vanametalliks, kuid Hiina omanikud võtsid need uuesti kasutusele ning uute nimede New Everprosper, Honrise ja Star Bright all hakkasid nad töötama Transmasteri liinidel. Riigi suurima konteinerterminalide operaatori Transmasteri omanik Global Ports ütles, et operaator vahetab oma universaallaevad nende konteinerlaevade vastu, et kaubad sadamas 1,5–2 korda kiiremini töödelda.

Hiina ja Jaapani vahelistel liinidel opereeriv ettevõte StarOcean müüs Venemaa kaubatarnijate suure nõudluse tõttu 19. septembril Venemaa Kaug-Ida suurima konteineriterminali – Fesco – omanikule kolm konteinerlaeva, igaühes 2500 konteinerit. Neid laevu Hiina laevatehases Zhoushan Changhong International Shipyard veel ehitatakse, esimene neist tarnitakse 2024. aastal. Millise summa eest Fesco need sai, ei avalikustata.

StarOcean müüs rohkem kui ainult neid laevu. Veidi varem ostis teatav Mountain Air Shipping (MAS) kolm uut konteinerlaeva, millest igaüks mahutab 1800 konteinerit. See 2022. aastal Dubais asutatud ettevõte teenindab konteinervedusid Venemaale. Möödunud aastal juhtis MAS-i Fesco ekspresident Alexander Isurin, seejärel asendas teda endine Maerski tippjuht Zsolta Cotonou. Laevad ehitati sel aastal Hiina laevatehases Yangzijiang Shipbuilding. Pole teada, kui palju eest MAS need sai, kuid StarOcean maksis laevatehasele 28 miljonit dollarit konteinerlaeva kohta.

Fesco kontserni enda laevastik kasvab 2023. aastal 25-lt vähemalt 31-le ning selle kogumaht kasvab ligikaudu 50% ja ületab 41 000 konteineri piiri, ütles Fesco kaasomanik ja juhatuse esimees Andrei Severilov kevadel. Ta lubas, et kontsern kulutab Hiina laevatehastelt laevade ostmiseks 240 miljonit dollarit.

Operaatorite sellise tegevuse tulemusena turg küllastus ja konteinervedude hinnad Venemaale hakkasid langema, ütlevad analüütikud: aasta alguse tippväärtustega võrreldes langesid hinnad poole võrra. Nüüd saab 40-jalase konteineri Hiinast Venemaale meritsi toimetada 3000 dollari eest.

See on aga üldine trend maailmaturul: veohinnad langevad igas suunas ning hinnad on Linerlytica andmetel nüüd madalaimad alates 2016. aastast ning Sea-Intelligence’i andmetel on Euroopa ja Aasia vaheline laevandusturg nõudluse osas jõudnud 2019. aastasse.

See vähendab transpordi tasuvust ja mõnikord isegi hävitab selle, mis võib viia mõne kaubaliini sulgemiseni, märkis Sea-Intelligence. Kuid Venemaa jaoks pole praegu peamine mitte hind, vaid kauba kohaletoimetamise võimalus.

Midagi sarnast juhtus aasta tagasi, kui naftaekspordi sanktsioonide ootuses ostsid Venemaa ja sellega seotud ettevõtted selle transportimiseks massiliselt tankereid. Kümnetest laevadest koosneva varilaevastiku loomisele kulutati vähemalt 1,6 miljardit dollarit, tänu millele hinnalage nüüd eiratakse.

15. „Ülemaailmne sõda ähvardab. See on minu subjektiivne hinnang: geograafia totaalsuse põhjal näeme mitmeid konflikte, mis esmapilgul tunduvad regionaalsed, välja arvatud Ukraina, kuid neid kõiki ühendavad samad riigid, kes on seotud nendes protsessides,” ütles ütles Ukraina luure juht Budanov.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised