Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Ukraina president

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 06. oktoober 2023:

üks vene rakett ja 55 hukkunut ühes Ukraina külas, Venemaal ikka kuum, suuri muutusi rindejoones ei tuvastanu,d aga vene poole surve tõusu mitmes rindelõigus oli tunda ning putini bla-bla-bla.

Palun mõistvat suhtumist nii täna kui homme Lõuna-Eestis liigeldes. Meid (ikka digilaigulisi) on täna teedel palju näha ja mõnes kohas peab ka liikumiskiirust maha võtma. Me harjutame ja õpime… Kõik liikumist mõjutav on näha Tark Tee rakenduses!!!

1. Droonid Odessa ja Kesk-Ukraina suunal.

2. Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblastis läks suuremaks kurtmiseks ja Krimmiski uuesti temperatuur tõuseb.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole surve tõuseb ja ühes kohas ka pisu edeneti.

4. Siversk: vaikne.

5. Bahmut: Bahmutist edelas Ukraina aktiivsus jätkub.

6. Donetsk: varasemate päevade kordus: ikka tihe Marinka ründamine ja pisu on tõusnud mujal vene poole kompimiste arv aga edenes hoopis Ukraina.

7. Lõunarinne: lainetus Ukraina kasuks…

8. Herson: Ukraina oma kaudtulega domineerib aga vene poole oma on hakanud tõusma..

9. Eile oli putin oma sõnumitega ülitoimekas ja ühe osa ütlemiste väljavõte mõistmaks tema mõttemaailma.

10. Njah, Türgi…

11. Lühiuudised.

Tihti lugude kirjutamise ajal tuleb pisar silma või hoopis ajab pisu vihaseks või paneb pead vangutama. Eilne päev Ukrainas sisaldas täna hommikul arvuti taga istudes neid kõiki kolme. Jah, on ka rõõmsamaid hetki. Eks sellepärast kirjutabki… njah, eks meitelgi on pisu muresid kohatise empaatiavõime puudumise pärast ja kõrvutada meie heaolu Ukraina omaga on kohatu ning mõnede arvamus, et meil endilgi raske ja me ei peaks Ukrainat aitama on pigem … (jätaks iseloomustavad sõnad lugeja otsustada).

1. Eile tabas vene rakett Iskander Harkovi oblastis Kupjanski rajooni Groza külas (330 inimest) ja tappis 55 inimest. Kohalikus kohvik-poes toimus ühe Ukraina võitleja ümbermatmine, sestap ka niipalju inimesi ühes kohas oli. Hersoni oblastis Berõslavis tabasid venelased kohalikku haiglat. Neljas korrus hävis täielikult, teine korrus hävis osaliselt. Hukkunute arvu veel ei tea. Selline valimatu asulate pommitamine on igapäevane. Tänagi öösel uus Iraani droonide laine Ukraina lõunapoolsesse ossa teele läks, Harkivi oblastis töötas õhutõrje ning jätkus tihe rindelähedaste asulate pommitamine igas rindelõigus. Küll väheneb vene kaudtuli üle piiri nii Brjanski, Kurski kui Belgorodi suunalt.

2. Väga tihedaks on läinud Ukraina mõju Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblasti suunal. Ulatuti kuni Kurskini. Mida täpsemalt tabati, ei kipu vene pool teada andma ning Ukraina eriti ei kommenteeri. Küll annab pisu aimu vene uudis, et kõigi kolme oblasti tiheda pommitamise tagajärg olla kolm hukkunut tsiviilisikut. See näitab, et Ukraina üritab jätkuvalt tabada sõjalisi objekte. Vene kaitseministeerium teatas, et olla eile Krimmi lähistel ühe meredrooni hävitanud.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole surve järjest tõuseb. 110 000 soldatit, 1085 tanki, ligi 2000 soomusmasinat, 700 suurtükiväesüsteemi ja ligi 500 mitmikraketisüsteemi. Väga aktiivselt kasutatakse hävitajaid Su-35 ja Su-25, samuti helikoptereid Ka-52 ja Mi-8. Eile rindejoones siiski muutusi polnud.

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: siingi suunal pisu vene poole aktiivsus tõusis, aga hetkel vaid kõlakad, et Ukraina jätkab Bahmutist edelas sammhaaval edenemist.

6. Donetsk: eile kasvas siingi rindel vene poole aktiivsus ja tugevaid rünnakuid jagus mitmesse rindelõiku. Enamus neist ikka Marina ja selle ümbruse kandis. Rindejoones muutusi ei tuvastanud, aga vene poole kaotuste arv peaks olema uuesti tõusuteel ning tuleb Ukraina poolelt teateid, et järjest enam vene soldateid on hakanud end vangi andma.

7. Lõunarinne: lainetab ning jätkuvalt ettevaatlikult optimistlik.

Berdjanski suund: mõlemapoolsed rünnakud jätkusid, rindejoones küll muutusi ei tuvastanud.

Tokmaki suund: pingelised lahingud ning vene poole rünnakute arv veelgi tõusis. Tundub, et vene eliitüksuste kulumine peaks olema seal päris kiire ning pisu loodab, et Ukraina üksused siiski vastu peavad ja „kuluvad” kordades vähem.

Melitopoli suund: lahingutest info puudus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: kaudtuleduellis domineerib Ukraina, kuigi vene pool on muutunud juba mitmel päeval aktiivsemaks. Eile juleti uuesti tunnistada, et Ukrainal on Dnepri idakaldal sillapead ning kõlakad, et need kipuvad laienema.

9. „Hetkel on ülesandeks uue maailma ehitamine”, ütles putin neljapäeval Valdai foorumil esinedes. Juba olemasolev maailm, kus IMF-i hinnangul annavad ligi 40% maailma SKT-st lääneriigid ja putini sõnul arenenud majandused, kogeb „lagunemist”. „Lääne mõju maailmas on tohutu sõjalis-finantspüramiid,” ütles ta ja lisas, et „selline arengutase saavutati kogu planeedi rüüstamisega”.

„USA ja selle satelliidid on võtnud kindla kursi hegemoonia poole – sõjalise, poliitilise, majandusliku, kultuurilise, isegi moraalse ja väärtuspõhise. Meile oli algusest peale selge, et monopoli kehtestamise katsed on määratud läbikukkumisele,” ütles putin.

Arusaam, et eksisteerib mingisugune „tsiviliseeritud maailm”, mis on teistele eeskujuks, on putini sõnul „selgelt koloniaalne” ning tõsiasi, et lääneriigid ja USA „kehtestavad” teatud käitumisreegleid, on vastuvõetamatu.

„Mis need „reeglid” on ja kes need välja mõtles, on täiesti ebaselge. See on lihtsalt mingi jama,” ütles putin. Ta lisas, et paljudes riikides sunnib valitsev eliit ühiskondi leppima normidega, millega kodanikud ise ei taha nõustuda, samal ajal kui Lääs ja USA hoiatavad Venemaad „avalikult jõledal moel”.

„Me kuuleme kogu aeg, see kõlab kogu aeg: peate, olete kohustatud, me hoiatame teid tõsiselt. Kes te üldse olete?” – pöördus putin pöödus lääneriikide juhtide poole.

Venemaal, mis moodustab alla 2% maailma SKTst ja alla 1% maailma leiutistest, on putini sõnul „midagi pakkuda” mitte ainult sõpradele ja partneritele, vaid ka „kogu maailmale”.

„Sel aastal vastu võetud Venemaa välispoliitika kontseptsioonis iseloomustatakse meie riiki omanäolise riigitsivilisatsioonina,” meenutas putin.

Mobiliseeritute emad ja naised hakkasid putini Valdai foorumi kõne ülekande kommentaarides massiliselt nõudma oma lähedaste koju tagasi saatmist, märkis kanal Astra Telegram. „Mobiliseeritud ei ole lepingulised sõdurid, vabatahtlikud ega sõjaväelased, nad on tavalised inimesed. Palun laske nad koju”, „Meie ega meie mehed pole orjad! Tooge poisid koju!”, „Tooge mobiliseerituid koju”, kirjutavad reservväelaste lähedased RuTube’i kommentaarides.

10. Lukoil alustas oktoobris Venemaa nafta tarnimist Türgi rafineerimistehasele STAR, mida kontrollib Aserbaidžaani SOCAR, osana ettevõtete vahel sõlmitud uuest pikaajalisest lepingust. Nende sõnul annab Lukoil lepingu raames SOCAR-ile laenu summas 1,5 miljardit dollarit, mis võimaldab STAR-il taastada Venemaa tooraine ostud. Reuters ei suutnud tehingu toimumise aega ega laenu tagasimakse tähtaega teada saada.

See leping võimaldab Lukoilil paigutada oma ressursi Venemaa nafta peamisele Vahemere piirkonna turule pärast seda, kui EL kehtestas 2022. aastal Venemaa Föderatsioonist pärit energia impordile embargo. Lukoil, SOCAR ja STAR Reutersi kommentaaritaotlustele ei vastanud.

Türgist on koos Hiina ja Indiaga saanud viimase 18 kuu jooksul Venemaa nafta peamine importija ning STAR on alates 2023. aasta algusest oste vähendanud. Augustis-septembris ei ostnud tehas üldse Venemaa toorainet, asendades need sarnase naftaga Kasahstanist, Lääne-Aafrikast ja Iraagist, teatab LSEG.

2022. aastal ostis STAR keskmiselt umbes 400 000 tonni Venemaa Uurali naftat kuus. Lukoil alustas Uuralite tarnimist STAR-ile oktoobris ja eeldatavasti saadab rafineerimistehasesse 400 000-500 000 tonni toorainet kuus ehk umbes 5 miljonit tonni aastas, väidavad allikad.

LSEG ja kauplejate sõnul laaditi Primorskis septembri lõpus – oktoobri alguses tankeritele Azur Celeste, Ocean Faye ja Sea Fiedelity kolm Lukoili ressursist pärit naftalasti mahuga 100 000 tonni, mis saabuvad sadamas Türgi STAR-i terminali Nemruti lahes oktoobri keskel. „Türgi on Venemaa naftafirmade jaoks väga huvitav turg oma sadamate lähedase asukoha ja kaubandusvõimaluste tõttu. See pole aga nii mahukas, nii et seal koha võtmine on suur edu,” rääkis üks kauplejatest.

Lukoil on olnud USA sanktsioonide all Venemaa energiasektorile alates 2014. aastast, kuid on pääsenud karmimatest piirangutest, mis on mitmele Venemaa ettevõttele viimase kahe aasta jooksul kehtestatud. Lukoili kaubandusharu Litasco jätkab nafta tarnimist oma Euroopa rafineerimistehastele Bulgaarias ja Rumeenias, tegutsedes Dubais ja Genfis asuvatest kontoritest.

STARi rafineerimistehas võeti kasutusele 2018. aastal ja see suudab töödelda 200 000 barrelit toornaftat päevas. See oli mõeldud peamiselt kõrge väävlisisaldusega õlide nagu Uurali ja Kirkuki töötlemiseks. Vahemere turg on viimastel kuudel seisnud silmitsi hapu toornafta puudusega, mis on tingitud Venemaa-vastastest sanktsioonidest, OPEC+ tootmiskärbetest ja Kurdistani naftaekspordi peatamisest.

Türgi ei ühinenud Venemaa nafta embargoga ega kehtestanud sanktsioone Venemaa ettevõtete vastu.

11. Lühiuudised

Järgmisel nädalal toimub Brüsselis järjekordne Ramsteini formaadis kontaktrühma kohtumine. Kohtumisel osalevad USA kaitseminister Lloyd Austin ja staabiülemate ühendkomisjoni uus esimees Charles Brown. Mõni kõlakas ringleb, et miskit kaugemale ulatuvat võib ka jutuks tulla.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised