Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. september 2023:

suhteliselt uudisevaene päev, Moskva kandis üks plahvatus ja Ukraina aktiivsus Bahmutist edelas ning Tokmaki suunal kasvab.

1. Vaid piiri ja rindelähedaste Ukraina asulate pommitamine

2. Moskva lähistel üks suurem plahvatus ja tihe Belgorodi oblasti töötlemine.

3. Kupiansk-Kreminna: ikka kahtlaselt vaikne ja uue suurema vene poole surve ootuses.

4. Siversk: kaudtuli.

5. Bahmut: Ukraina surve kasvab Bahmutist edelas.

6. Donetsk: muutusteta.

7. Lõunarinne: Tokmaki suunal käivad karmid lahingud ning vähemalt ühes kohas samm edasi saadi.

8. Herson: kaudtuleduell Ukraina kasuks.

9. 2023. aastal ei saanud kolmandik südame-veresoonkonna haigusi põdevatest venelastest abi.

10. Lühiuudised

1. Piiriäärsete Ukraina asulate pommitamine oli tihe vaid Brjanski oblasti serval. Hersoni piirkonnas vägistasid vene soldatid naisi vanuses 19–83, teatas ÜRO komisjon. Uudis pigem selles, et asi leidis ka ÜRO-s kinnitamist. Ukrainas rikkumisi uuriv komisjon leiab jätkuvalt arvukalt tõendeid Venemaa sõjaväe poolt piirkonna ajutise okupeerimise ajal toime pandud kuritegude kohta.

2. Moskva lähedal Štšelkovos kostus täna varahommikul plahvatusi ja puhkes tulekahju Tškalovski sõjaväelennuvälja piirkonnas. Mis täpselt juhtus, pole veel teada, aga tulekahju leek on päris kõrge. Ukraina töötles eile tihedalt nii Kurski kui Belgorodi oblastit. Vene poole väitel pommitatakse vaid eramuid. Belgorodi oblasti suunal on domineerijaks muutunud Ukraina. Eks näis, kaua seal kandi inimestel närv vastu peab. Kurski oblastis olla üht pisu suuremat elektrialajaama tabanud droon ja vooluta oli u 7 asulat ning keegi Ukraina luurest väitis, et kui vene pool hakkab uuesti eleektritaristut ründama, siis nii edaspidi vastataksegi. Mingi kõlakas liikus, et kuni 1000 km kaugus polevat ka peatselt Ukrainal enam probleemiks, eks näis. Hetkel otsitakse täiendavat kinnitust, kas siiski Musta mere sõjalaevastiku juht surma sai…

3. Kupiansk-Kreminna: mõned vastatikused kompimised ja ikka veel suurema vene surve ootel.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: tihe lahingute päev Bahmutist edelas ja Ukraina suurendab rindelõiku, kus väikeste üksustega üritatakse edeneda ning ulatub see nüüd Ozariainivkani (Kurdjumivkas järgmine küla lõunasuunal). Olla kasvamas hall ala raudteest idapool ning mõned vene blogijad on järjest rahutumad ja kardavad, et nii Bahmutist kirdest kui edelast võib Ukraina teha suurema pealetungi ja lõigata läbi Bahmuti varustusteed. Hetkel ei oska arvata, kui tõenäoline see stsenaarium võib olla. Küll olla siin suunal järjest vähenemas vene poole rünnakute arv.

6. Donetsk: pisu rahulikum päev. Muutusi rindejoones ei tuvastanud. Njah, Marinka suunas olla 13 rünnakut päeva jooksul tehtud…

7. Lõunarinne: ikka sammhaaval.

Berdjanski suund: muutusteta, käib vastastikune kompimine.

Tokmaki suund: ka vene poole väitel karmid lahingud jätkuvad. Siit suunalt ka enim vastuolulist või kinnitamata infot tuleb. Kindel vaid ühes edenemises Verbove juures. Kõlakaid liigub, et lahingud käivad nii Verbove keskosas kui Novoprokopivkas. Ukraina kaudtuletöötlus ulatus kuni Musta mereni ja Tokmaki tabamine on igapäevane. Pisu loodab, et see nädal suuremat Ukraina edenemist võib veel tulla. Seni pole kergeid maastikusuutlikuid sõiduvahendeid toimetamas näinud…

Melitopoli suund: lahingutest info puudus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: mõlemad sillapead alles ning aktiivsem pool nii tegevuses üle Dnepri kui kaudtules on Ukraina.Eile tuli info, et 18. septembril lasid Ukraina omad Hersoni oblastis HIMARS-iga igapäevasele koosolekule saabunud vene armee 70. motoriseeritud laskurdiviisi 24. motoriseeritud laskurpolgu ohvitsere. Rünnakutagajärjel hukkus kaheksa ja sai vigastada seitse ohvitseri.

9. 2023. aastal ei saanud kolmandik südame-veresoonkonna haigusi põdevatest venelastest (35,8%) riigilt ravimeid, millele neil õigus oli ja peaaegu pooled (42,5%) seisid silmitsi subsideeritud ravimite puudusega apteekides, kirjutab Kommersant viitega uuringu tulemused Ülevenemaaline Patsientide Liit (VSP). Samas on olukord 2022. aastaga võrreldes veidi paranenud: siis jäi 39% abisaajatest ravimiteta ning 56,2% kaebas ravimite puuduse üle apteekides.

Kuid enne Ukraina sõda olid need arvud palju väiksemad. Näiteks vaid 26,5% südamehaigusi põdevatest venelastest rääkis 2021. aastal ravimite kättesaamatusest apteekides. Kui varem olid peamised probleemid seotud riigihangete süsteemi iseärasustega, siis viimase kahe aasta jooksul on neile lisandunud sanktsioonipiirangud ja nende tekitatud logistikaraskused, ütleb RNC Pharma arendusdirektor Nikolai Bespalov.

Vene Föderatsiooni tervishoiuministeerium märkis föderaalse projekti „Südame-veresoonkonna haigustega võitlemine” raames suundumust tasuta ravimeid saavate patsientide arvu suurenemise suunas. Kui 2021. aastal oli selliseid patsiente osakonna andmetel üle 673 tuhande, siis 2023. aasta 1. septembri seisuga juba 754 tuhat.

10. Lühiuudised

Läti president Edgars Rinkevics ütles, et Ukraina lüüasaamine sõjas Venemaa vastu võib esile kutsuda Kolmanda maailmasõja. Ta ütles seda Weltile antud intervjuus. Tema sõnul ohustaks Venemaa võit sõjas mitte ainult Balti riike, vaid ka kogu Euroopat. Ta märkis, et löögid Venemaa territooriumile on „täiesti seaduslikud”, kuna okupandid ründavad Ukrainas pidevalt tsiviilobjekte. Rinkevitš ütles, et kui Ukraina ei võida, saab sellest „tee kolmandasse maailmasõtta”. „Kui agressorit ei peatata, läheb agressor nii kaugele kui suudab. Parim viis Kolmanda maailmasõja ärahoidmiseks on aidata Ukrainat kogu oma jõuga. Peame Ukrainale andma kõik, mida ta küsib,” rõhutas Läti juht.

Venemaa soovib naasta ÜRO Inimõiguste Nõukogusse.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised