Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. september 2023:

Krimmis ikka kuum ning vene laevastikul Mustal merel opereerimine läheb järjest keerulisemaks, lahingud jätkusid ilma suuremaid muutusi rindejoones toomata…

1. Väga tihe Harkivi oblasti piiriala pommitamine.

2. Krimmis ikka kuum ja ka vene laevastik sihtmärgiks.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole surve jätkus neljas lõigus, rindejoone muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: uus katse Bilohorivka ära võtmiseks.

5. Bahmut: loodes aktiivsem vene pool ja edelas Ukraina.

6. Donetsk: pisu vaiksem ja rindejoones muutusi polnud.

7. Lõunarinne: lahingud jätkuvad, suuri muutusi rindejoones polnud.

8. Herson: Ukraina domineerimine kaudtules jätkub.

9. HIMARS-i toodetakse nüüd ka Poolas.

10. USA laiendab sanktsioonide alla kuuluvate inimeste ja ettevõtete nimekirja.

11. Pisu Saudi Araabia kahepalgelisest mängust ilma kommentaarideta (ehk siis maailm on keerulisem kui sibul).

12. Roskomnadzor on valmis WhatsApp Messengeri blokeerima.

13. Lühiuudised

1. Hersoni oblasti kaitsenõukogus võeti vastu otsus lastega perede kohustusliku evakueerimise kohta paljudest asulatest, aga ka liikumiskeelu pikendamise kohta. Sellest teatas Hersoni piirkonna sõjaväevalitsuse juht Aleksandr Prokudin. Ta märkis, et 14. septembri öösel tapsid sissetungijad Hersoni oblastis kuueaastase poisi ning tema 13-aastane vend on nüüd intensiivravil. Njah, egas neist lastevanematest seal rindejoone läheduses aru ei saa… Prokudin teatas ka liikumiskeelu pikendamisest. Nüüd on selle periood 20:00-06:00. Ta selgitas seda liikumiskeelu sünkroniseerimisega päevavalguse tundidega. Jätkus väga tihe piiriülene Ukraina asulate pommitamine ja järjest enam on hakatud selleks kasutama droone, ju on nii vene poolel pisu ohutum. Väga tihe oli vene kaudtuli, vist kõik asulad pihta said, Harkivi oblasti piiri lähistel.

2. Eile varahommikul ründasid Ukraina omad Krimmis Jevpatoriat, hävitades S-300/400 õhutõrjekompleksi elemente ja Mustal merel kaht vene patrull-laeva. StratCom väidab, et kaitsevägi ründas kaht vene Project 22160 korvetti Musta mere edelaosas ja tekitas neile laevadele mõningast kahju. Projekti 22160 „Vasili Bõkov” tüüpi patrull-laevad on juhitavate rakettrelvadega vene korvettide seeria lähi- ja kaugmere tsooni jaoks. Njah, eks vene pool teatab isegi siis, kui avalikult on leitavad hävinud laevadest pildid, et pole miskit hullu ja kinnitas, et ka neid kahte laeva pole üldse kahjustatud. Küll olla valmis saanud Kertši silla remondis olnud maantee osa.

3. Kupiansk-Kreminna: eile rindejoones muutusi ei tuvastanud, kuigi lahingud vähemalt neljas rindelõigus (Kupianskist kirdes, Novoselivske, sillapea üle Zerebetsi ja Kreminna metsaalal) jätkusid.

4. Siversk: üle pika aja üritati Bilohorivka küla rünnata, muutusi see rindejoones siiski ei toonud.

5. Bahmut: vene pool on aktiivsem ikka Bahmutist loodes, aga eile siin muutusi rindejoones ei tuvastanud. Pisu üllatusega proovis eile Ukraina torkida Bahmuti linna, rohkem infot veel ei ole, võimalik, et SOF kuskil toimetab. Klisiivka-Kurdjumivka joonel on jätkuvalt aktiivsem Ukraina ja seni käib Klisiivka ja Andriivka küla puhastamine.

6. Donetsk: pisu vaiksem päev, Marinka asula ründamise 19. kuu käib ja no ei saa vene pool seda veel kätte.

7. Lõunarinne: kahes lõigus lahingud jätkusid, rindejoones suuremaid muutusi ei tuvastanud.

Berdjanski suund: on teateid, et Ukraina omad üritasid Pryyutnet võtta, kuid see ebaõnnestus. Venemaal olla seal kõva kaitse. Mujal oli pisu vaiksem.

Tokmaki suund: lahingud piki rindejoont jätkusid, olla pisu edenenut Robotinest loodes, aga midagi täpsemalt tuvastada ei suutnud. Lisaks kõlakad, et Ukraina sa kätte olulise kõrguse Robotine’ist kagus, muutes edasitungi Novoprokopivka suunas soodsamaks.

Melitopoli suund: lahingutest info puudus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: kaudtuleduell ja ikka Ukraina domineerib.

9. Ameerika sõjatööstuskontsern Lockheed Martin on laiendanud oma kohalolekut Poolas, avades maailma suuruselt teise tootmiskeskuse. Sellest teatas ettevõtte asepresident Euroopas Jonathan Hoyle, vahendab Interfax. „Meie Mielce tehas on Lockheed Martini suuruselt teine tootmiskeskus maailmas. Ainus suurem tehas on meie Greenville’i tehas USA-s,” ütles Hoyle. Kolimine on osa Lockheed Martini tootmise mitmekesistamise strateegiast.

Nagu Jonathan Hoyle märgib, on see strateegia juba tulemusi toonud, võimaldades HIMARSi mitmikraketisüsteemide ja Javelini kaasaskantavate tankitõrje raketisüsteemide tootmist kahekordistada. See meede ei tulene mitte ainult „geopoliitilise olukorra muutustest”, ütleb Lockheed Martini esindaja. Pandeemia ajal mõistis ettevõte, et tootmise ühte kohta koondamine toob kaasa suuri riske.

Samuti rõhutas Lockheed Martini asejuht, et ettevõte on pühendunud oma tegevuse edasisele arendamisele Poolas ning peab Poola kaitseministeeriumiga läbirääkimisi võimaliku koostöö üle erinevatel tasanditel. Lepingute üksikasju ei avalikustata.

Alates sõja algusest Ukrainas on Lääne relva- ja sõjatehnikatootjad mõelnud uute tootmishoonete avamisele Euroopas. Mõned neist hakkasid oma tooteid tootma otse Ukrainas. Nii otsustaski Saksa relvakontsern Rheinmetall augustis rentida Ukrainas tankitehaseid, et teenindada ja toota tanke Leopard. Kontsern peaks Lääne-Ukrainas avama nullist teise tehase. Ettevõte hakkab litsentsi alusel kokku panema ja remontima Fuchsi soomustransportööre. Juulis alustas Türgi ettevõte Baykar Bayraktari ründedroonide tootmise tehase ehitamist. Suurbritannia ettevõte BAE Systems avas augusti lõpus Ukrainas esinduse, et viia ellu relvade tootmise ühisprojekte. Alguses plaanivad nad toota ja remontida NATO standardile vastavaid haubitsaid L119.

10. USA on laiendanud sanktsioone Venemaalt pärit ettevõtete ja eraisikute vastu. Piirangud said enam kui 20 inimest ja kümned ettevõtted: AvtoVAZ, Moskvich, Rosavtodor, MTÜ Saturn, Ak Bars Bank jt. Sanktsioonide nimekirja kuuluvad ka Venemaa vasekompanii ja selle asutaja, miljardär Igor Altuškin. Lisaks temale kanti USA rahandusministeeriumi musta nimekirja veel kaks Forbesi reitingus osalejat: Transmashholdingi president Iskander Mahmudov koos ettevõtte endaga ja UMMC endine juhatuse liige Andrei Bokarev.

Samuti karistati 150 välisriigi juriidilist ja eraisikut seoses nende väidetava osalemisega Ameerika tehnoloogiate Venemaale üleandmises. Mustas nimekirjas on ka Soome ettevõtted Siberica ja Luminor ning nende juhtkonna liikmed, kes on Prantsusmaa ja Eesti kodanikud. USA usub, et ettevõtted eksportisid Venemaa ettevõtetele droonikaameraid, optilisi filtreid, liitiumakusid ja muud elektroonikat.

Piirangud puudutasid mitmeid Arktikas tegevusega seotud kaevandusettevõtteid. Nende hulgas on Yanskaya Mining Company, Taimyr Resources, Taimyr Mining Company, Siberian Coal Company, Redmetconcentrate, Northern Diamond Company, AGD Diamonds jt. Varem teatas Associated Pressi allikas, et sanktsioonide pakett peaks peatama Venemaa energiasektori arengu.

Lisaks sanktsioonid veel viiele Türgi ettevõttele ja ühele Türgi kodanikule, kes aitasid Venemaal kehtivatest piirangutest mööda hiilida, ütles USA rahandusministeeriumi kõrge ametnik Reutersile. Jutt on ettevõtetest, kes osalevad Venemaa kaitseministeeriumiga seotud laevade remondis ja hõlbustavad „kahesuguse kasutusega kaupade” viimist Moskvasse, et toetada Ukraina sõda.

11. Sidemed Venemaa ja Hiina ettevõtetega, eriti nendega, kellele on kehtestatud sanktsioonid, võivad viia äritegevuse kaotamiseni. Saudi Araabia ettevõte, mille abiga Riyadh tahtis relvatootmist arendada, kaotas miljardi dollari suuruse tehingu USA juhtiva kaitsekorporatsiooniga. Ameeriklased leidsid, et risk, et nende tehnoloogia jõuab saudide kaudu vaenlasteni on liiga suur.

Sarnased põhjused sundisid mõningaid Euroopa ettevõtteid saudidega sõlmitud lepingutest loobuma.

Raytheon Technologies (hiljuti nimetatakse Patrioti raketisüsteemide, NASAMS-i ja muude seadmete tootjat, mille aastased tulud on üle 67 miljardi dollari, RTX) allkirjastas 2022. aastal Saudi firmaga Scopa Defense vastastikuse mõistmise memorandumi, mis nägi ette raketisüsteemide ehitamise tehase kaasaegsete õhutõrjesüsteemide tootmiseks, mis kaitseksid riiki rakettide ja droonide eest. Lisaks puhtalt kaitseotstarbelistele eesmärkidele peeti seda tehingut osaks kroonprints Mohammed bin Salman al-Saudi strateegiast mitmekesistada majandust ja eksporti, vähendades riigi sõltuvust naftatööstusest.

Plaani kohaselt pidi RTX ja Scopa ühisettevõte investeerima 25 miljardit dollarit ning selle aastakäive prognoositi 17 miljardit dollarit, ütles USA mereväe veteran ja Scopa endine tegevjuht ameeriklane Nasr Alghairi väljaandele Wall Street Journal.

RTX aga loobus mõni aeg tagasi tehingust ning määravaks sai see, et Saudi Araabia partneriga seotud firmad üritasid samaaegselt äri teha sanktsioonide alla sattunud Venemaa, Valgevene ja Hiina ettevõtetega, rääkisid olukorraga kursis olevad inimesed ajalehele. Samal põhjusel lahkusid mitmed Ameerika erru läinud sõjaväelased Scopa nõuandekogust, kuhu neid kutsuti arendama sidemeid kahe riigi sõjatööstuskomplekside vahel. Alghrairi jagas oma muret mõjuka Saudi Araabia perekonna liikme ja Scopa omaniku Mohamed Alaylianiga, aga ka USA ametnikega, misjärel ta vallandati tegevjuhi kohalt.

Saudi-Hiina ärinõukogu eesotsas olev Alaylyan eitab, et ta tegeleb Venemaa ettevõtetega ning koostöö hiinlastega piirdub tema sõnul laskemoona ja sõjavarustuse tootmiseks vajaliku tooraine ostmisega. „Me ei tööta ühegi rahvusvahelise sanktsiooni all oleva ettevõttega,” ütles ta Wall Street Journalile, nimetades vastupidiseid väiteid „ebaõigeteks, ebaloogilisteks ja ebarealistlikeks kuulujuttudeks”.

USA rahandusministeerium on teadlik murest, et Alaylyani ettevõtted teevad koostööd Venemaalt ja Hiinast pärit isikutega, kelle suhtes kohaldatakse sanktsioone, ütles üks Ameerika ametnik ajalehele. Kaks Alaylyani ettevõtet, Tal Military Industries ja Sepha Military Industries teevad seda olukorraga kursis olevate inimeste ja Wall Street Journali läbivaadatud dokumentide kohaselt. Alaylyani enda sõnul palkas ta Sephat juhtima kontserni Granit-Electron juhi (USA kehtestas ettevõtte ja kuue tütarettevõtte vastu sanktsioonid 2022. aasta märtsis seoses raadioelektroonikakomplekside ja -süsteemide arendamise ja tootmisega Venemaa mereväele). Tali eesotsas oli hiinlane, kes Alaylyani enda sõnul on seotud tehingutega Aasias.

Wall Street Journali nähtud dokumentide kohaselt sõlmis Sepha eellepingud Granit-Electroni ja Rosoboronexportiga, samuti sanktsioonidega, et osta raadio pealtkuulamise tehnoloogiat, mida ta soovis Saudi luurele pakkuda. Samuti kavatses Sepha Saudi Araabias turustada Venemaa laskemoona, soomusveste ja seirevarustust, komplekteerida seal Vene lahinguhelikoptereid ning toota koos Military Industrial Company LLC-ga soomusmasinaid. Samuti pidas ta õhutõrjesüsteemide tarnimise üle läbirääkimisi sanktsioonide saanud Valgevene ettevõttega Beltechexport.

Samal ajal teevad koostööd ja kasutavad näiteks samu arvutiservereid Sepha, Tal ja Scopa, kellega RTX pidi koostööd tegema. RTX kartis, et info Scopaga koos toodetud relvade kohta võib sattuda venelaste või hiinlaste kätte.

Mitmed teised lääne ettevõtted, sealhulgas Itaalia Beretta Defense Technologies (relva- ja optikatootja) ja Fincantieri (laevaehitaja), keeldusid kavandatavast koostööst Scopaga, kirjutab Wall Street Journal. Mitmed ajalehe allikad ütlesid, et otsuses mängis rolli mure venelaste ja hiinlaste pärast.

12. Roskomnadzor on valmis WhatsApp Messengeri blokeerima, kui kasutajad kasutavad selle kanaleid keelatud teabe levitamiseks. Ametkonna esindajad andsid sellest RIA Novostile teada, kommenteerides rakenduse uut funktsiooni. „Venemaa seadusandluse nõuded kehtivad kõikidele ettevõtetele, sealhulgas kiirsõnumite saatjatele ja sotsiaalvõrgustikele, mis tegutsevad meie riigis ja on suunatud Venemaa kasutajatele. Vene Föderatsiooni seaduste mittejärgimise meetmete rakendamine sõltub otseselt selliste ettevõtete administratsioonidest ja nende tehtud otsustest,” selgitasid Roskomnadzori spetsialistid.

Eeldatakse, et WhatsApp kustutab kanalid, mis sisaldavad keelatud teavet. Sõnumiteenuse rikke korral ei välistanud osakond rakenduse blokeerimist Venemaal. Samuti soovitas Roskomnadzor Venemaa kasutajatel kasutada koduteenuseid, mis vastavad täielikult riigi õigusaktidele.

Päev varem, 13. septembril teatas WhatsApp kanalite funktsiooni käivitamisest enam kui 150 riigis. Riigiduuma infopoliitika komitee aseesimees Anton Gorelkin lubas WhatsAppi Venemaal blokeerida, kui sõnumitooja hakkab oma funktsionaalsust laiendama teabe massilise levitamise suunas”.

Föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomitee juht Viktor Bondarev ei välistanud ka sõnumitooja ajutist blokeerimist, hoiatades, et pärast kanalite käivitamist võib WhatsAppist saada „infosõja vahend” ja võltsuudiste allikas. Vene armee ja Ukraina sissetungi kohta. Riigiduuma infopoliitika komitee esimees Aleksandr Hinštein ütles samuti, et venekeelsete kanalite käivitamisel võib osutuda vajalikuks suhtumine sõnumitoojasse ümber vaadata, isegi blokeerida.

2022. aasta märtsis tunnistas Moskva Tveri kohus ettevõtte Meta äärmusorganisatsiooniks ja keelustas selle tegevuse Venemaal. Selle tulemusena blokeeriti sotsiaalvõrgustikud Instagram ja Facebook, kuid WhatsApp jätkas tööd.

13. Lühiuudised

President Zelenski kohtub järgmisel nädalal USA presidendi Joe Bideniga. Zelenski osaleb tõenäoliselt ÜRO Peaassambleel New Yorgis.

Rumeenia valitsus kavatseb suurendada Ukraina teravilja transiiti. „Peame aitama Ukrainal teravilja eksportida. Järgmisel kuul üritame Rumeeniat läbivate vedude mahtu suurendada kahelt miljonilt tonnilt neljale”. Njah, seegi aga kahjuks liialt väike number.

Väidetavalt üritab kreml tsenseerida Venemaa meediakajastust võimaliku teise reservi mobilisatsioonilaine kohta, et hoida ära rahulolematust 2024. aasta Venemaa presidendivalimiste eel. Venemaa opositsiooniväljaanne Meduza teatas, et Venemaa presidendi administratsioon esitas valitsusmeelsetele Venemaa meediaväljaannetele „kiireloomulised taotlused” mitte võimendada kuulujutte reservide mobiliseerimise võimalikust teisest lainest või nende kuulujuttude ametlikust eitamisest valitsuse poolt. Väidetavalt käskis kreml meediaväljaannetel keskenduda hoopis Venemaa lepinguliste värbamiskampaania väidetavale edule.

Ukraina pilootidel on nüüd lubatud Gripeni hävitajaga lennata, kirjutas Rootsi kaitseminister Pål Jonson. Piloodid on läbinud orienteerumiskoolituse, mis hõlmab proovilende nii lennukites kui ka simulaatorites ning instruktaaži maapealsetele töötajatele.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised