Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. august 2023:

raketi- ja droonirünnak Ukraina suuremate linnade suunal. Nii suurt hulka drooni tabamusi venemaal polnud veel näinud ja ulatus see kuni Pihkvani, Moskvani ning Krimmini. Kupianski rindel jätkub tugevam vene surve, Bahmuti ümber aktiivsem Ukraina, lõunarindel Ukraina edu jätkub ning Hersoni suunal pole ka pahasti.

1. Raketirünnak mõnede suuremate Ukraina linnade suunal ja piiri ning rindelähedaste Ukraina asulate pommitamine.

2. Moksva, Pihkva, Kaluuga, Krimm jne ehk siis suur plahvatuste seeria Venemaal.

3. Kupiansk-Kreminna: üks väiksem rindejoone muutus vene poole kasuks ja nende surve jätkub.

4. Siversk: vaikne ja muutusi rindejoones polnud.

5. Bahmut: lahingud ümber Bahmuti jätkusid ja aktiivsem oli eile Ukraina ning pisu edeneti linnast edelas.

6. Donetsk: rahulikum.

7. Lõunarinne: karmid lahingud kahel suunal ja võimak, et esimene osa järgmisest vene tugevast kaitseliinist on „lahti murdumas”.

8. Herson: kaudtuleduell tugevasti Ukraina kasuks ja ka kolmas sillapea on endiselt alles ja kipub seegi laienema.

9. Hiina on hakanud kaartidel oma territooriumi laiendama.

10. putini järgmine välisvisiit on paigas.

11. Gruusia on hädas suureks kasvanud venelaste hulga pärast.

12. USA uus abipakett.

1. Odessas tegutses õhutõrje ja olla alla lastud rakette Kalibr, Tšerkassõ oblastis (piki Dneprit Kiievist kagus) tegutses õhutõrje ja Kiievi Darnitski ja Schevchenkivsky rajoonides ning kostus ka plahvatusi. Rünnati nii droonide kui rakettidega. Kiievi piirkonnas on nii haavatuid kui hukkunuid ning olla viimase aja suurimaid rünnakauid Kiievi suunal. Ukraina piiriäärsete asulate pommitamine vähenes oluliselt.

2. Nii tihedat uudisevoogu venemaal toimunud plahvatustest pole seni näinud. Moskva kandis olla alla lastud vähemalt üks droon ja öösel olid päris pikalt suletud kõik Moskva lennuväljad. Pihkva lennuväljale tehtud suuremas droonirünnakus sai viga vähemalt 4 lennukit Il-76, teatasid kohalikud päästeteenistused. Venemaa meedia kirjutab, et lennujaama ründas kokku 15 drooni. See uudis on pannud vene meedia ja ja blogijad kihama sarnaselt esimeste Moskvani jõudnud droonidega. Esmalt tuli uudis, et midagi pole juhtunud, siis et olla õppus jne. Küll on hakanud ringema mõnede arvamus, et kuna nii suure hulga droonide tee Ukrainast Pihkvani (peaaegu 700 km) tundub pisu uskumatu, siis äkki on droonid teele saadetud hoopis meite kandist ja NATO võib hoopis aktiveeruda venemaa suunal. Njah, eilne medvedevi säuts: kui lääs lubab terroristlikul venemaad (Krimmi) pommitada, siis ta loeb, et venemaal on õigus rünnata ükskõik millist NATO riiki vastuseks. Brjanskis tabati vähemalt ühe drooniga elektroonikakomponentide tehast ja oblastis mitmeid plahvatusi kostus ka mujal. Kaluuga kandis miskit toimus, lisaks Tuula, Mtsensk jne. Lisaks sai tabamuse sama koht (Olenivkas), kus varem lasti Krimmis ära vene S-400 kompleks. Njah, kohalik võim teatas, et hein läks põlema, ainult et suitsupilv meenutas pigem suurema plahvatuse järgset olukorda. Veel teatas vene pool, et õhutõrje töötas Sevastoopolis ning alla olla lastud Musta mere kohal üks Ukraina droon. Eks näis, mis tänane päev kremli suunalt toob, sest egas rindeuudisedki neile soodsad pole.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole surve rindel jätkub ning u 1×1 km edenemine Karmazinivka sillapea laiendamisel üle Zerebetsi jõe vene poolel ka õnnestus. Seni seda suunda siiski ohtlikuks ei pea. Küll nõustub osade blogijate arvamusega, et vene pool alles koondab siin suunal tugevamaks jätkamiseks jõude.

4. Siversk: vaikne

5. Bahmut: põhiline tegevus käis Bahmutist edelas. Tundub, et Andriivkast pisu lõunapool on Ukraina omad saanud kanna maha raudtee idaküljel olevas metsaribas ja sealt on hea jätkata nii piki raudteed laienemist piki seda sama metsariba. Otsetule tõttu (raudteetamm on kõrge ja seda näeb pikalt) on vene poolel keeruline nüüd seal kandis samas metsaribas olevaid vene üksusi varustada.

6. Donetsk: Marinkas mingi tegevus jätkus ja nn loiumad kompimised mujal. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkusid ja tundub, et võidi edeneda lausa kolmes kohas.

Berdjanski suund: Pavlivka küla lähistel (Ukraina surub loode suunalt) olla pisu Ukraina veelgi edenenud ning tundub, et osa küla on vene pool maha jätnud. Pryyutne juurest olla Ukraina sirgendanud rindejoont enda kasuks.

Tokmaki suund: Robotine küla ümber ja Verbove suunal lahingud jätkusid. Tundub, et siingi edenemine jätkub isegi pikemate sammudega, sest Robotine külast idas on vene pool surutud mitu kilomeetrit lõunapoole. Lisaks edeneti mingi maa Verbove poole. Väga täpset infot siiski pole, aga erinevatelt kaartidelt ja blogijate infole tugunedes tundub, et Robotinest idas kuni Verboveni võib tugeva vene kaitseliini esimene osa olla enamuses vene üksuste poolt maha jäetud. Küll on kohe selle taga uus. Vähemalt üks vene blogija on Verbove kandis jätkuva Ukraina edenemise pärast väga mures ja kardab läbimurret. Lisaks kuuleb kurtmist, et Ukraina suudab maha suruda nii vene kaudtuld kui lennukeid ja droone. Eks näeb ka rohkem videosid vene possadel olevate soldatite ründamist droonide, kassettmoonaga ning rindejoone taga asuvate kaudtuleüksuste, seireseadmete ning veokite tabamist. Kasvanud on ka vene eesliinil olevate üksuste ülemate kurtmine, et neid piisavalt ei toetata ja reservid ei jõua nendeni. Jätkuvalt arvamusel, et vene kõrgemad ülemad ei taha riskida üksuste vahetamisega kaasnevat segadust ja ei liiguta järgmistel liinidel paiknevaid üksusi ettepoole. Tundub, et sel põhjusel on vähenenud ka vene tugevamad vasturünnakud.

Melitopoli suund: lahingutest info puudus.

8. Herson: eile domineeris kaudtuleduellis Ukraina ja saabus kinnitus, et ka kolmas sillapea on alles ja olla lainenemas. vene poole kurtmist siit suunalt tuleb järjest enam. Kuhugi Dnepri deltas olevale saarele luurama saadetud vene üksus olevat seal ilma toetuseta ja söövat rotte, sest muud pole ja ära tulemise võimalust ka polevat. Lisaks kurdetakse, et mitmes kohas olla päevaks vaid kaheksa mürsku lubatud lasta jne. Lisaks ulatub Ukraina kaudtuli palju kaugemale kui vene oma ja tabamusi kuni Musta mereni tuleb. Tundub, et kuna vene poole suurem tähelepanu on lõunarindele, siis siinse suuna logistikaahel on nõrgem ja sestap moon ei jõuagi rindele piisavalt ühtlaselt ja vajalikus koguses.

9. Hiina riiklik „Tavakaartide kartograafiline teenus” esitas 2023. aasta geograafiliste kaartide komplekti, millel on esimest korda märgitud osa Venemaa territooriumist Hiina osana (Ussuri saar Amuuri jõel). Vastavalt 2008. aasta Venemaa ja Hiina kokkuleppele jagati saar kahe riigi vahel. Hiina uus ametlik kaart tähistab Hiina territooriumi idapoolseima punktina tervet saart. Seletuskirjas rõhutatakse, et „kaart koostati Hiina ja teiste maailma riikide piiride kujundamise riiklike standardite kohaselt.”

Ametlikku kaartide komplekti kasutatakse mitmesugustes meediakanalites, sealhulgas uudistes, raamatutes ja reklaammaterjalides. Kaarte saab kasutada ka põhiteabena.

Bolshoi Ussuriysky saare pindala on olenevalt jõe veetasemest 327–350 ruutkilomeetrit. Alates 19. sajandi algusest käis Venemaa ja Hiina vahel pikaajaline võitlus selle üle valitsemise pärast, kuid 1920.–1930. aastatel võtsid saare Nõukogude väed „valve alla”.

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist jäi saar Venemaa jurisdiktsiooni alla. Hiina on näidanud üles erilist huvi selle territooriumi vastu, vaidlustades selle staatuse alates 1964. aastast. 2008. aastal andis Venemaa Bolšoi Ussuri saare lääneosa ja muud territooriumid Hiinale üle. Seejärel osutasid eksperdid Moskva pikaajalistele huvidele stabiilsete suhete vastu kahe riigi vahel. 2023. aastal on Vene-Hiina suhted jõudnud „uude ajastusse”, ütles Venemaa president Vladimir Putin. Mõlemad riigid rõhutasid usalduse taset oma strateegilises suhtluses ja nimetasid suhet sõjalise liidu mudelist kõrgemaks.

Lisaks Suurele Ussuri saarele märkis Hiina oma territooriumiks kaartidele India Arunachal Pradeshi osariigi ja Aksaichini piiripiirkonna. India välisministeerium on Pekingile juba protesti avaldanud.

10. kreml valmistab ette putini Hiina-reisi Belt and Roadi foorumiks, ütles kolm asjaga kursis olevat inimest Bloombergile. Neist ühe sõnul võttis president vastu Hiina presidendi Xi Jinpingi kutse osaleda esimesel tippkohtumisel pärast COVID-19 pandeemiat, mis on pühendatud Hiina hiiglaslikule rahvusvahelisele taristuprojektile Belt and Road Initiative (BRI).

Lisaks Xi-le ja Putinile on foorumil ilmselt ainult „globaalse lõuna” riikide esindajad. BRI projekte on ellu viidud ka mitmes Euroopa riigis. Kuid suhete jahenemine Hiinaga, Pekingi üha agressiivsemaks muutuv välispoliitika ja mitmete Belt and Roadi projektide kriitika (mõned arengumaad nagu Pakistan, Sri Lanka, Maldiivid, Montenegro, sattusid raskesse finantsolukorda, kuna neid koormavad Hiina laenud) on viinud selleni, et Euroopa liidrid ei kavatse foorumile tulla.

putini võimalik kohalolek Pekingis muudab Hiinal sisuliselt võimatuks pidada läbirääkimisi nende riikide esindajate saabumise üle, kes on hukka mõistnud Ukraina sissetungi ja kehtestanud Venemaa vastu sanktsioonid, ütlesid olukorraga kursis olevad inimesed Wall Street Journalile. Esimesel Belt and Roadi foorumil 2017. aastal osalesid juhid ja kõrged isikud 30 riigist ning 2019. aastal 38 riigist.

11. Gruusia parlamendile on esitatud seaduseelnõu Venemaa kodanikele elamisloa andmise peatamiseks kuni 2024. aasta lõpuni, teatas opositsioonirühma Eurooptimistid liige Roman Gotsiridze. Ta märkis, et pärast sõja algust Ukrainaga hakkasid venelased massiliselt Gruusiasse kolima ja seal elamisloa saamiseks kinnisvara soetama. See tõi kaasa hindade tõusu ning probleeme korterite ostmise ja üürimisega vabariigi elanikele.

„Gruusia keerulise sotsiaal-majandusliku olukorra tõttu on viimasel ajal täheldatud Gruusia kodanike massilist väljavoolu, vastusena sellele siseneb riiki suur hulk Venemaa kodanikke,” ütles Gotsiridze (tsiteerib Raadio Nor). Vastavalt vabariigi seadusandlusele annab kinnisvara investeerimine või ostmine summas 300 000 dollari väärtuses õiguse viieaastasele elamisloale. Pärast seda perioodi saab taotleda alalist elamisluba. Iga-aastane elamisluba antakse 100 000 dollari suuruse investeeringu puhul.

Gotsiridtse sõnul ostsid venelased pooleteise sõja aasta jooksul Gruusias 10 000 korterit. Ta märkis, et enamikul neist külastajatest „on märkimisväärsed rahalised ressursid”, mis võimaldab neil soetada „muid kinnisvaraliike” ja asutada ettevõtteid.

Mais esitas sama saadikurühm seaduseelnõu, mis keelab venelastel osta Gruusias kinnisvara kuni 31. detsembrini 2024. Seda vastu ei võetud.

Gruusia president Salome Zurabišvili ütles varem, et sõja ja mobilisatsiooni eest vabariiki põgenenud venelased kujutavad endast ohtu riigile. „Me ei saa lihtsalt lubada suvalisel arvul venelastel tulla Gruusia territooriumile, teadmata, kes nad on. <…> On oht, et Venemaa võib seda venekeelset elanikkonda oma ebakindluse ettekäändel sekkumiseks kasutada,” ütles ta.

Gruusia siseministeeriumi andmetel saabus ainuüksi 2022. aasta üheksa kuuga Gruusiasse 112 733 Vene Föderatsiooni kodanikku, kes ei lahkunud seejärel tagasi Venemaale ega kolmandatesse riikidesse. 3300 said Gruusia kodakondsuse, teatas justiitsministeerium.

12. USA välisministeerium teatas 29. augustil uuest sõjalise abipaketist Ukrainale. 250 miljoni dollari suurune pakett sisaldab õhk-õhk-tüüpi rakette AIM-9 Sidewinder, miinitõrjeseadmeid, rakette HIMARS ja Javeline. Pisu mureliku pilguga vaadatakse alanud USA presidendi kandidaatide kampaaniaid ja eks tuleb ka mõni loosung, et vene poole vallutatud alad võikski jääda venemaa osaks…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised