Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. august 2023:

Kupianski suunal surub vene pool, Bahmuti juures on pisu tõusnud Ukraina aktiivsus, lõunarindel väikeste sammudega…

1. Piiri ja rindelähedaste Ukraina asulate tihe pommisadu.

2. Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblastis vene poole nurin jätkus, droonid moskva lähistel ning Rostovi oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkab Kupianski suunal surumist.

4. Siversk: vaikne.

5. Bahmut: lahingud jätkusid ja vist pisu lõunapool Ukraina edenes.

6. Donetsk: Marinka ründamine muutusi toomata jätkus, Ukraina parandas seisu Nevelske juures.

7. Lõunarinne: kahel suunal karmid lahingud jätkusid ning Robotine olla vene poolelt tulnud kõlakate järgi tervenisti Ukriana kontrolli all.

8. Herson: „vaikne” ehk siis kaudtuleduell jätkus.

9. Mõned nopped vene meediast ja blogindusest.

10. 42 F16.

11. Mariupoli rahvastiku asendamine.

12. Lühiuudised (rrr India…)

1. Piiri ja rindelähedaste Ukraina asulate tihe pommisadu.

2. Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblastist pisu vene poole nurinat tuli. Moskva lähistel olla üks droon elektrooniliste vahenditega maha saadud ja kolm tükki ka Rostovi oblastist, mis olla kukkunud seejärel ühe väeosa territooriumile. Pisu tõusis osade vene milblogijate nurin, et Kurskis ei olevat isegi õhutõrje aktiviseerunud ning miks on sõjalennukid lageda taeva all. Seni jätkab vene ametlik meedia väitmist, et vaid üks lennuk Novgorodi kandis pisu viga sai.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianskist kirdes eile tugev vene poole surve jätkus u 10 km lõigul. vene pool küll teatab igapäevaselt seal edenemisest, aga enamasti seda tuvastada ei suuda. Pingeline olukord siiski jätkub. Väga tihe on kogu Kupianski linna ja ümbruse pommitamine ning pisu kardab, et see võib juba hakata halvendama Ukraina logistikat. Mujal rindel suht vaikne.

4. Siversk: vaiksem.

5. Bahmut: lahingud jätkusid ümber Bahmuti. Eile oli Ukraina aktiivsem nii Bahmutist loode kui edela suunal ning tundub, et pisu oma positsioone Andriivkast lõunas suudeti raudteele lähemale nihutada. Olla isegi tanke abiks olnud. Klisiivka küla kirdeosa seni vene poole kontrolli all. Kuna kuumust jagub, siis vähemalt üks video juba ringleb, kus viis soldatit end vangi andsid ja kurtsid, et varustamisega oli kehvasti ja vett polnud. Kurdjumivkast lõuna pool üritab vene pool kasvatada survet juba mitmel päeval järjest, aga pole veel suutnud miskit muuta. Tundub, et pisu soomuse kasutamisega on vene pool siingi ettevaatlikumaks läinud.

6. Donetsk: Marinka ründamine jätkus rindejoones muutusi toomata. Pisu parandas aga enda seisu Nevelske küla juures Ukraina ja mõni aeg tagasi kaotatud possad seal kandis tagasi sai.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ning kõlakas, et Robotine peaks olema tervenisti Ukraina kontrolli all.

Berdjanski suund: Urozhany küla suunal üritab vene pool jätkuvalt tugevate vasturünnakute initsiatiivi tagasi saada. Seni see edu pole toonud. Mitmetel lõikudel kurdab vene pool, et ei suudeta domineerida kaudtuleduellis. Mitmed analüütikud väidavad, et vene poolel pole piisavalt reserve ja peavad tooma teistest rindelõikudest abi juurde. Selles siiski nii kindel pole, sest mingi uute vabatahttlike pealevool siiski venemaa avarustest jätkub ja neist ei teha mitte uusi üksusi vaid tuuakse täienduseks olemasolevatele. Ahjaa, Ukraina omad edenesid Urozhany külast u 500 m lääne poole üle põldude.

Tokmaki suund: Robotine küla olla hilisõhtuste vene poolelt tulnud kõlakate järgi täielikult Ukraina kontrolli all. Olla ka pisu külast ida pool edenetud. Seni pole esimesest tugevast vene kaitseliinist läbi saadud. Jätkub Ukraina kaudtuletöötlus oluliste sihtmärkide pihta ning ikka septembri ootuses.

Melitopoli suund: lahinguid ja rindejoones muutusi ei tuvastanud

8. Herson: kumbki pool miskit erilist teada ei andnud. Huvitaval kombel pole ka enam lisandunud uusi dessandi harjutamise videosid Ukraina poolelt. Nova Kakhovka veehoidlast on enamuses saanud rohumaa ehk siis enam seda laiust seal pole ja eks pisu ahvatlust võib see 180 km pikkune lõik pakkuda. Eriti ahvatlev lõik on Enerhodarist idas suunaga otse Melitopoli poole ja õnnestumise korral kukuks suur osa lõunarinde kaitsest kokku. Unistada ikka võib…

9. Uuesti on hakanud tõusma vene poole uudistes vanade videode esitlemine uutena. Käiku lähevad isegi sõja alguse omad. Jätaks kajastamata kära šoigu ja gerassimovi väljavahetamiseks, see käib seal hooti, küll olla lisandunud (väidetavalt) seda nõudma ka mõned sisejulgeoleku tegelased, aga kindel selles pole. wagneri sees on tõusnud suurem tüli, sest kaks juhti olla läinud üle vene kaitseministeeriumi poolele ja olla alustanud wagnerlaste hulgast värbamist uueks Aafrika missiooniks. Küll arvatakse, et Aafrikas ei pruugi prigozini asendamine liialt lihtsalt minna. Jätaks ka suurema tähelepanuta arutelud septembris algavatest võimalikest Ukraina ja venemaa rahukõnelustest… ei kipu seda uskuma. vene meedias üritatakse luua fooni, et Rumeenia plaanib osa Ukrainat endale ära võtta lisaks Moldovale…

10. Midagi tummisemat: Ukraina saab Hollandist 42 hävitajat F-16. Sellest teatas Hollandis töövisiidil viibiv Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Zelenski rõhutas läbirääkimistel Hollandi peaministri Mark Ruttega, et see leping on alles algus kahe riigi sõjalise koostöö vallas.

„(Hollandi peaminister) Mark Rutte ja mina leppisime kokku F-16-de arvus, mis antakse Ukrainale pärast meie pilootide ja inseneride väljaõpet. 42 lennukit. Ja see on alles algus. Aitäh Holland!” – kirjutas Zelenski Telegrami kanalis.

Hollandi peaminister Mark Rutte täpsustas ühisel pressikonverentsil, et tarne hõlmab lennukeid, mida lisaks tema riigile pakub Taani. Ukraina pilootide väljaõpe on juba alanud, kuid täielik väljaõppeprotsess võtab veel palju kuid, enne kui F-16 hävitajad saab täielikult kasutusele võtta. Ukraina teatas juba sõja alguses, et vajab kaasaegseid Lääne hävitajaid, kuid USA ja EL välistasid nende tarnimise võimaluse. Hiljem Washingtoni positsioon pehmenes ja Valge Maja lubas hävitajaid Kiievisse saata 2023. aasta lõpuks. Reedel, 18. augustil lubas USA Taanil ja Hollandil varustada Ukrainat hävitajatega F-16, kui Ukraina piloodid õpivad nendega lendama. 11 riigi koalitsioon oli valmis alustama Ukraina pilootide väljaõpet, kuid ei saanud alustada ilma Washingtoni ametliku loata.

Pisu veel segane see täpne arv siiski on, aga koos Taaniga kokku u nii tulebki. Lubavad anda lennukid siis, kui väljaõpe läbitud, lennukite hoolduse/käigushoidmise süsteem Ukrainasse rajatud. Ukraina kaitseministri sõnul siiski sellel talvel see ei juhtuvat. Eks samal ajal üritab Ukraina saada ka Rootsi lennukeid jne.

11. venemaa ametnikud on väidetavalt koostanud plaani kümne aasta pikkuse etnilise puhastuse kampaania läbiviimiseks okupeeritud Donetski oblastis Mariupolis. Ukraina Vastupanu Keskus teatas 20. augustil, et Ukraina partisanid said juurdepääsu venemaa okupatsiooni arengudokumendile, mis näeb ette Mariupoli üldrahvastiku suurenemise 2035. aastaks 300 000 inimese võrra läbi rände venemaalt.

12. Lühiuudised

Ukrainlased tegid pisu huumorit ja lisasid vene kaotuste listi ka teel Kuule kaotsi läinud vene kosmoseaparaadi, mis juba 2014. aastal pidi minema Kuu missioonile.

15. augustil avaldas G20 New Delhi tippkohtumisele kutsutud riikide nimekirja. Nende hulgas pole Ukrainat, küll aga on venemaa eesotsas diktaator putiniga. kremlist veel osalemise vastust 9.-10. septmebrini toimuval üritusel pole.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised