Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 14. august 2023:

Kupianski kandis pisu rahulikum (ju ümberformeerimine), Bahmuti suunal üritab vene pool initsiatiivi tagasi saada, lõunarindel Ukraina sammhaaval edenemine jätkub ning Dnepri idakaldal käivad ägedad lahingud.

1. Odessa ja Zaporožje kant sai tabamusi ning Ukraina piiri ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu jätkus.

2. Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblastis ikka mõni plahvatus.

3. Kupiansk-Kreminna: eile oli rahulikum päev.

4. Siversk: Bilohorivka küla saatus seni selguseta.

5. Bahmut: vene pool suutis osa Klisiivkat saada uuesti enda kontrolli alla.

6. Donetsk: vaid Marinka ja ikka rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne: kahes lõigus jätkas Ukraina possakaupa edenemist.

8. Herson: kolm Ukraina sillapead Dnepri idakaldal püsivad ja kahes neist käib äge võitlus sillapeade laiendamiseks.

9. vene pool suutis ühte Ukraina suunal liikuvat kaubalaeva Mustal merel kontrollida…

10. Türkmenistan näitab kremlile hambaid.

1. Täna öösel ründas vene pool nii droonide kui rakettidega Odessa ja Zaporižžia linna. Odessas vähemalt üks supermarket jälle pihta sai ning miskit plahvatas ka sadama kandis. Ukraina piiri ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu jätkus.

2. Pisu tavapärasest rohkem tuli jälle vene poole kurtmist Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblastist. Blegorodi linnas alla lastud tundmatu drooni osad tabasid kortermaja ja pisu mustaks sellel sein sai ja ala olnud autod ka pisu mõlki läksid. Kas tegu oli Ukraina drooniga, on siiski selguseta, sest Ukraina suunale läks ka droone teele ja Belgorodi linn on pisu „kuulus” vene poole äpardustega (ikka läheb mõni rakett eksi või plahvatab väljalaskmishetkel ning alla lastakse endi droone). Kertsi sild siiski masinatel läbitav ja pole ka kuulnud, et raudtee osa ei toimiks. Vähemalt vene pool väidab, et suutis kolm silla suunas lennanud raketti alla lasta. Toss olla tehtud vene poolel endal eksitamiseks. Küll eile mitmel korral seiskus liiklus sillal ning väga tihedaks läks autode kontroll. Masinad otsitakse läbi nii inimeste poolt kui lastakse läbi „valgustusest”, sestap on järjekorrad läinud mitmetunniseks.

3. Kupiansk-Kreminna: eile oli rahulikum päev, pisu üritas vene pool Novoselivske ja vene sillapea vahel piki põlluteid Ukrainat üllatada tugevama rünnakuga, aga ei õnnestunud. Kreminnast edelas asuvas metsaalas väiksemad lahingud jätkusid ilma muutusi rindejoones toomata. Seni on Kupianski piirkonna pommitamine vene poolelt väga tihe ja arvab, et sel nädalal uus tugev surve jätkub.

4. Siversk: Bilohorivka küla seis seni selguseta ja on kahetist infot, on vallutatud ja pole. Eks ootab homset.

5. Bahmut: vene pool hakkas kõvemini vastu suruma nii Klisiivka kui Kurdjumivka juures (mujal väiksemad katsed) ning õnnestus neil u pool Klisiivkat uuesti enda kontrolli alla saada. Soomus oli abiks ning seni siin suunal ka suuri torusid moonaga jagub. Küll olla hakanud tänu Ukraina täpsele kaudtulele ja droonidele kasvama soomuse kaotamine. Pingeline seis jätkub ning on tunda, et vene pool soovib siingi lõigul initsiatiivi tagasi saada. Kõlakas liikus, et miskit värskemat olla ka Ukraina siia suunale lisaks toonud.

6. Donetsk: Marinka kandis vaid väiksemad vene poole torkimised. Küll kasvas Ukraina kaudtuletöötlus nii Donetskile kui sellest põhja pool asuvate sihtmärkide pihta. Pole vist juba mingi aeg nii tihedat sadu näinud. Kipub arvama, et tegu on siiski eduka sihtmärkide tuvastamisega, sest linna ründamist ei pea mõistlikuks, aga egas Ukrainlasi tea…

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ja ka vene poole mõned blogijad Ukraina edenemisest teatavad.

Berdjanski suund: Urozhany külas ei tohiks olla enam vene soldateid. Viimased said jala piki teed taandudes veel sammu kiirendamiseks kobarmoona. Küll tehti eile tugev katse küla tagasi saada aga tundub, et küla serva siiski jalga maha ei saadud. Lisaks tuli vene poole vähemalt ühelt blogijalt infot, et seal suunal olla tagalaalal olnud kaudtuleüksuse ja soomuse meeskonnad liialt purjus, et kaitses olevaid vene üksusi toetada. Njah, järjest kasvab ka purjutavate soldatite vaheliste tülitsemiste arv ja kipuvad üksus üksusega kaklema. Eks vahel ka relvad käiku lähevad. Hetkel õnneks ei näe, et selle probleemi suudaks vene pool ära lahendada. Lisaks kasvas Urozhany külast 2km lõunapoole hall ala. Seni siiski rindejoone kokkukukkumist veel tulemas pole ja pole ka jõutud suuremte kindlustusliinideni.

Tokmaki suund: Robotine külast idas olla vene pool mõned possad kaotanud ning hall ala külast idas kasvab vene poole taandumise tõttu. Eks suurim põhjus olla ikka tihe ja täpne Ukraina kaudtuli ning pisu kasvab vene poole kurtmine, et nende kaudtuleüksused ja õhuvägi piisavalt ei toeta. Eks see kurtmine peab veel kasvama, et muutuks oluliselt lahingupilt.

Melitopoli suund: lahinguid ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: nii Antonovski kui Kozachi Laheri sillapea ümber käib tugev lahingutegevus. Hetkel küll selguseta, kust rindejoon jookseb, aga vene poole teatel Ukraina toob järjest uusi üksusi Dnepri idakaldale ning olla märganud läänekaldal toimetamas suuremaid dessantüksusi koos mingite jõeületuseks vajalike abivahenditega. Ukraina kaudtuli läks veelgi tihedamaks ning töödeldi ja piki maanteid ida poole sügavusse. Vaid kaudtule pilti vaadates oleks nagu suurema pealetungi ettevalmistus, aga eks Dnepri laius paneb pisu kõhklema. Mitmed liitlasriigid on andnud päris palju sillatehnikat Ukrainale ja seni pole nende kasutamist eriti näinud. Hetkel on teadmata täpselt ka seis Nova Kakhovka alla vajunud veehoidlast, et kui kerge oleks selle ületamine. Eks „suur” uudis on juba paar päeva siin kandis vangi langenud vene luureüksuse major, kelle usutlus ka nüüd üles riputati. Eks ikka madal moraal ja suur kogus alkoholi jne olid osadeks teemadeks.

9. venemaa Musta mere laevastiku patrull-laev „Vasili Bykov” avas hoiatustule, et peatada Musta mere edelaosas kuivlastilaev „Sukra Okan”. Juhtum oli 13. augusti varahommikul, teatas vene kaitseministeerium.

Palau (väike riik Vaikse Ookeani lääneservas) lipu all sõitev alus „Sukra Okan” suundus Ukraina sadamasse Izmaili ega vastanud palvele kontrolliks peatuda. Nagu moskvas väideti, kahtlustati kaubalaeva keelatud kauba vedamises. Laeva peatuma sundimiseks avasid vene meremehed hoiatustule. Pärast seda saadeti kuivkaubalaevale helikopter Ka-29 koos rühma vene sõjaväelastega. Pärast raadiosidet Sukra Okan peatus, ülevaatusrühm maandus kuivlastilaeval. Ülevaatuse tulemuste põhjal lubati laeval jätkata liikumist Izmaili sadamasse.

Küll on tõusnud USA luurelennukite ja droonide patrullid Musta mere kohal ja vene pool kurdab, et nende sõjalaevadel läheb sealt kandis toimetamine seetõttu üha ohtlikumaks, sest Ukrainal olla jooksev ja täpne nende aluste paiknemine meredroonidega rünnakuks teada. Lisaks näeb laevade online liikumiskaardilt, et aluseid siiski liigub Izmaili sadama poole ja sealt ära nii Musta mere poole kui piki Doonaud otse Euroopa suunal.

10. kremli plaanid luua Kesk-Aasias „gaasiliit”, et pumbata Hiinasse rohkem gaasi, on leidnud Hiina suurima torugaasi tarnija Türkmenistani vastupanu. Türkmenistan ei kavatse ühendada venemaad torujuhtmega, mille kaudu Hiinale gaasi tarnitakse, teatas riigi välisministeerium. moskva väited laiendada „gaasiliitu”, kuhu kreml kutsus Kasahstani ja Usbekistani, tekitavad küsimusi ja mõjutavad otseselt Türkmenistani huve, rõhutatakse ministeeriumi teates.

Türkmenistan, Kasahstan ja Usbekistan juba varustavad Hiinat gaasiga riigile kuuluva Turkmengase ja Hiina CNPC ehitatud torujuhtme kaudu. 55 miljardist kuupmeetrist aastas moodustab Türkmenistani gaas 40 miljardit kuupmeetrit ning ülejäänu tarnivad Usbekistan ja Kasahstan.

„Hiinale tarnitavate gaasimahtude jaotamise praegune skeem ei sisalda Türkmenistani-Hiina gaasijuhtme projektis osalejate arvu suurendamise kava,” rõhutab välisministeerium. Asutus lisab, et kõik muudatused skeemides ja tarnemahtudes tuleb Aşgabatiga kokku leppida, kuid selliseid läbirääkimisi pole peetud.

venemaa plaan oli tarnida rohkem gaasi Kasahstani ja Usbekistani ning saata neis riikides tekkivad üleliigsed mahud Hiinasse. Hiina turgu vajab hädasti Gazprom, kes müüs eelmisel aastal välismaale minimaalse koguse gaasi alates NSV Liidu viimastest aastatest (100 miljardit kuupmeetrit) ning sel aastal vene föderatsiooni Riiginõukogu prognoosi kohaselt see ekspordib poole vähem (50 miljardi kuupmeetrit), aastane eksport saab venemaa antirekordiks alates Leonid Brežnevi ajast.

Pärast gaasi väljalülitamist Euroopa riikidele 2022. aasta teisel poolel sai Gazprom 1,3 triljoni rubla kahjumit ning maksueelarve tasumiseks oli ta sunnitud kulutama poole kontodel olevatest sularahareservidest – 2 triljonit rublast (20 miljardist eurost) jäi järgi 1 triljon rubla (10 miljardit eurot).

Hiina ostab tänavu 22 miljardit kuupmeetrit vene gaasi, mis on seitse korda vähem kui EL enne sõda importis. Katse leppida kokku tarnete suurendamises 100 miljardi kuupmeetrini aastas ja gaasijuhtme Power of Siberia-2 ehitamine ei toonud tulemusi. Hiina president Xi Jinping ei kiitnud märtsis moskvas peetud kõnelustel putiniga heaks kauaoodatud gaasilepingut, milles venemaa presidendi väitel jõuti praktiliselt kokkuleppele.

Kaks kuud hiljem andis Peking rohelise tule Türkmenistanist lähtuva uue gaasitoru ehitamisele. Kuigi Türkmenistani gaas maksab Hiinale 30 protsenti rohkem kui vene gaas ning läbirääkimised Ashgabatiga allahindluse üle pole tulemusi andnud, on Hiina heaks kiitnud Line D projekti, mis impordib Türkmenistanist aastas 30 miljardit kuupmeetrit.

Hiina importis 2022. aastal kolme olemasoleva torujuhtme kaudu Türkmenistanist 35 miljardit kuupmeetrit gaasi, makstes selle eest 10,3 miljardit dollarit. venemaa tarned 2019. aastal käivitatud Siberi jõu kaudu ulatusid 16 miljardi kuupmeetrini ja nende maksumus oli 2,5 korda madalam — umbes 4 miljardit dollarit.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised