Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10. august 2023:

Kupianskist kirdes on üha pingelisem, karmid lahingud lõunarindel jätkuvad ning kolmas sillapea üle Dnepri jätkab aktiivset tegevust, miskit nii moksvas, krimmis kui venemaal ikka plahvatab ja põleb…

1. Drooni rünnak Kiievi suunal ning plahvatused Zaporizhzias, piiri ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu jätkub.

2. Plahvatused moskva ja Krimmi kandis ning Belgorodi oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene poole surve Kupianskist kirdes jätkus.

4. Siversk: Spirne küla juures vene poole u500m edenemine.

5. Bahmut: Ukraina omad kasvatasid survet Klisiivka-Kurdjumivka alas.

6. Donetsk: vene poole rünnakute arv ja suunad uuesti tõusuteel, rindejoones üks väiksem muudatus.

7. Lõunarinne: pingeline olukord jätkub ja paaris lõigus Ukraina karmide lahingute toel siiski sammu võrra edeneb.

8. Herson: kolm Ukraina sillapead Dnepri idakaldal püsivad ja uuema ümber käib päris vilgas tegevus.

9. putin versus prigozin.

10. moskva kipub jääma diplomaatilisse isolatsiooni.

1. Kiievi suunal täna öösel venemaalt droonid teele läksid ja tundub, et kõik teel olles alla lasti. Teist päeva järjest on Zaporizhzia vene rakettide sihtmärgiks ning ikka tabatakse tsiviilobjekte (kauplused, kortermajad ning usuga seotud hooned jne). Mõned hukkunud ja kuni 50 haavatut. Jätkuvalt tihe kaudtuletöötlus Ukraina piiriäärsete asulate pihta.

2. vene pool ametlikult teatas, et kaks drooni moskva juures alla lasi, aga vähemalt ühe puhul on kuidagi purustused suured. Miks plahvatas Sergiev Posadis (moskva külje all) Zagorski optilis-mehaanilises tehas, on teadmata, vene pool väidab, et töötajate hooletus. Plahvatus põhjustas tehasele ja ümbritsevatele aladele ulatuslikke kahjustusi, sai vigastada vähemalt 60 inimest ja tappis vähemalt ühe inimese. Teadaolevalt toimus plahvatus venemaa pürotehnikafirma PiroRossi renditud tehase rajatises ning väidetavalt on venemaa võimud algatanud PiroRossi vastu kriminaalasja tööstusohutusnõuete rikkumise pärast. Shvabe Holding Company, venemaa riikliku kaitsekonglomeraadi Rostec tütarettevõte, omab Zagorski optikamehaanikatehast ning tehas toodab pürotehnikat ja täppisoptilisi seadmeid sõjaväe jaoks. vene meediaväljaanne Agentstvo teatas, et Zagorski optilise mehaanikatehas osaleb alates 2019. aastast ka järgmise põlvkonna strateegilise vargpommitaja Poslannik väljatöötamises. Stavropolis (lõuna-venemaa) süttis sõjaväeosa 73745 ja Kurtšatovis (Kurski oblastis) süttis miskit sõjaväega seotud, põhjused teadmata. Sakis (Krimm) tegutses õhutõrje ning suits Feodosiya sadamas (Krimm) olla tingitud suitsukardinaga koolitusest (hm, eelmine kord aeti sama jama, kui pihta said…).

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakud Kupianskist kirdes on läinud väga intensiivseks, väidetavalt käivad lahingud 24h. Väga tihe on vene kaudtuletöötlus nii rindejoone kui kogu Kupianski ümbruse ja linna pihta. Lisaks visati eile mitmeid juhtivaid lennukipomme (250 ja 500 kg) Kupianski suunal. Seni rindejoones muutust pole tuvastanud aga kipub arvama, et vene pool võib siit suunalt ponnistusi jätkata ja jõuda Kupianskini, kui Ukraina omad ei suuda vene kaudtuleüksusi ja lennuväge maha suruda. Küll ei tohiks lihtne olla linna sisse saamine, sest see asub teisel pool Oskoli jõge. Mujal rindejoones väiksemad torkimised ja muutusi rindejoones ei tuvastanud.

4. Siversk: eile suutis vene pool Spirne küla juures ühe põllulapi hõivata (500m).

5. Bahmut: vastastikused rünnakud ümber Bahmuti jätkusid. Tundub, et Klisiivka-Kurdjumivka joonel üritab Ukraina üle raudteetammi saada, et rikkuda seal pisu tugevam kaitseliin. Eks ühest kohast ülesaades see vist kokku kukubki. Küll on idasuunas 4 km pärast ees kõrgustikuvöönd, mis asub põhja-lõunasuunalise maantee ja jõe vahel (laiust 500 m kuni 1 km).

6. Donetsk: vene poole rünnakute suundade arv hakkas üleile tõusma ja jätkus eilegi. Üks rindejoone mutuus oli Avdiivkast põhjas, kus vene pool u 500m edenes surudes põllu taga olevast metsaribast Ukraina kaitsjad välja.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkusid, rindejoones suuri muutusi ei tuvastanud (mõnisada meetrit siiski, nagu üleeilegi).

Berdjanski suund: Urozaine küla ümber lahingud jätkusid. Mõned blogijad väidavad, et kuni pool küla on Ukraina kontrolli all ning vene pool kurdab, et seis külas üliraske ning enam ei saavat aru, kus-mis-kes. Lisaks olla pisu Ukraina edenenud ja hakkanud uuesti suruma Pryyutne külasse sisse.

Tokmaki suund: Verbove asula suunal jätkab Ukraina esimese vene kaitseliini lahtiharutamist ning väikeste sammudega edenevat.

Melitopoli suund: rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Jätkub tugev Ukraina kaudtuletöötlus nii eesliini kui vene tagalaalade suunal ja ikka arvamusel, et septembriks võib miskit suuremat muutust tulla.

8. Herson: kolm sillapead üle Dnepri püsivad. Eile jätkus uue sillapea Kozachi Laherist läänes (pisu piki jõge Nova Kakhovkast lõunas) ümber Ukraina vilgas tegevus. Esmalt ei suutnud vene pool oma tugevama rünnakuga sillapead hävitada. Ei õnnestunud. Lisaks hakkas Ukraina väga tihedalt kaudtulega töötlema (ka mitmikraketiheitjatega) uue sillapea ümbrust ning olla hakkanud kasvama üksuse suurus Dnepri idakaldal. Kui see on hämamisoperatsioon, siis hästi tehtud, sest mulje, et siit suurem rünnak plaanis on, on õhus küll. Njah, ka seda vist ootaks…

9. wagner: panen siia USA Sõjauuringute Instituudi (ISW) kokkuvõtte ilma kommentaarideta: spekulatsioonid wagneri grupi valgevenest lahkumise kohta viitavad sellele, et putini ja wagneri grupi rahastaja prigožini vahelise kokkuleppe osad pärast wagneri relvastatud mässu 24. juunil on kokku varisenud. venemaa siseringi allikas väitis 8. augustil, et wagneri väed viivad valgevenest väljatõmbumise esimest etappi läbi 500–600-liikmeliste rühmade bussidega valgevenest Krasnodari kraisse ning Voroneži ja Rostovi oblastitesse ning teine etapp algab pärast 13. augustit. Siseallikas ja wagneriga seotud allikas oletasid, et wagneri väed võivad valgevenest lahkuda, kuna lukašenka keeldus wagnerit rahastamast, kui ta avastas, et venemaa ei maksa wagneri eest, nagu ta ilmselt eeldas. Siseringi allikas väitis, et väike rühm wagneri instruktoreid jääb valgevene vägesid koolitama. ISW ei ole aga täheldanud visuaalseid tõendeid wagneri vägede valgevenest lahkumise kohta. Siseringi allikas väitis 6. augustil, et wagneri väed, keda Liibüasse „kiiresti” ei lähetatud, läksid venemaal puhkusele ning wagneri väejuhatus kutsus nende võitlejaid üles hoidma sidet, kuna uued käsud võivad tulla igal ajal. wagneriga seotud allikad väitsid, et peamised wagneri jõud „aktiveeruvad” augusti lõpus, kuid ei täpsustanud väidet. Väited, et wagneri väed liiguvad valgevenest – wagneri ja prigožini suhteliselt turvalisest pelgupaigast – tagasi venemaale, wagneri väejuhatuse mainimised uutest käskudest ja väited wagneri vägede tulevase „aktiveerimise” kohta augusti lõpus viitavad tõenäoliselt sellele, et tehing, mis võimaldas wagneril kolida valgevenesse ning jätkata seal ja Aafrikas tegevust, on kokku kukkunud.

Nende väidete paikapidavus ja wagneri grupi tulevik on avaldamise ajal ebaselged. ISW pakub järgmisi hinnanguid ja hüpoteese nende väidete võimalike mõjude kohta, kui need vastavad tõele, venemaa võimukoosseisule, putini režiimile ja venemaa kaitseministeeriumi (MD) jõupingutustele integreerida wagneri töötajad tavapärastesse venemaa koosseisudesse.

putin on tõenäoliselt endiselt mures ohu pärast, mida prigožin tema pikaajalistele eesmärkidele kujutab ja keskendub jätkuvalt prigožini lõplikule eraldamisele wagnerist. putin on varem püüdnud prigožinit esitleda korrumpeerunud ja valetajana, et hävitada tema mainet wagneri töötajate seas ja venemaa ühiskonnas ning prigožinit retooriliselt wagnerist eraldada. ISW hindas 27. juunil, et kreml jätkab tõenäoliselt prigožini tegelaskuju ründamist, et murda prigožini rahva toetus, heidutada wagneri personali teda valgevenesse järgnemast ja hävitada tema finantsjõud. putini 29. juuni kohtumine prigožini ja 35 wagneri komandöriga näitas lisaks, et putin kavatseb wagneri gruppi hoida ühtse võitlusjõuna, mitte seda lõhkuda, püüdes samal ajal eraldada prigožinit wagneri juhtkonnast ja vägedest. prigožini kohalolek 18. juulil valgevenes Asipovitši lähedal wagneri baasis ja 27. juulil Peterburis peetava venemaa-Aafrika tippkohtumise kõrval viitab sellele, et prigožin on säilitanud oma positsiooni wagneri grupi tõhusa juhina ja putinil pole siiani õnnestunud prigožinit wagnerist eraldada. venemaa siseringi allikas väitis 9. augustil, et kremli retoorilised rünnakud prigožini vastu vähenesid dramaatiliselt pärast putini kohtumist wagneri juhtkonnaga 29. juunil, kuid hakkasid augusti alguses uuesti sagenema. kremli rünnakute sagenemine prigožini vastu, kui see on tõsi, võib viidata sellele, et putin on uuesti pühendunud oma algsele eesmärgile hävitada prigožin ning luua prigožini ja wagneri vahel selge eraldatus.

Njah, lühikokkuvõte: putin ei usalda prigozinit, aga vajab wagneri jõudu täitmaks tema soove nii välismaal kui Ukrainas.

10. Möödunud nädalal Saudi Araabias toimunud rahvusvaheline konverents, kus enam kui 40 riiki ilma venemaata arutas Ukraina rahukokkulepet, kujutab endast ohtu kremlile, ütlesid neli diplomaatidega seotud vene ametnikku ajalehele The Moscow Times. Kuigi kohtumine Jeddas lõppes ilma konkreetsete otsuste ja ühisavalduseta, näitas see, et Ukraina üritab kobada uut taktikat – kaasata dialoogi globaalse lõuna riigid, isoleerides samal ajal venemaa diplomaatiliselt, ütles teenistuses olev vene diplomaat.

Globaalne lõuna tervikuna toetab teesi Ukraina territoriaalsest terviklikkusest ja iseseisvusest. „Kiievi ülesanne on muuta need riigid kui mitte liitlasteks, siis partneriteks. Ja siis, kui jõutakse üldisele konsensusele, püüab Ukraina seda süvendada ja tõstatada tundlikumaid küsimusi sellise konsensuse saavutamiseks. See on täpselt see, mis praegu toimub,” ütleb The Moscow Timesi allikas.

„Peame otsima vastuseid Ukraina uuele taktikale,” ütles kremlile lähedalseisev allikas ajalehele The Moscow Times. „Sest hoolimata sellest, kuidas me ütleme, et maailma enamus on meiega, ei tunnistanud keegi mitte ainult Zaporožje ja Hersoni piirkondade, vaid isegi Krimmi annekteerimist. Sellel muidugi mängib Kiiev nüüd, et moskvat maksimaalselt isoleerida,” selgitab ta. „See, et meid seal pole, on selline olukord meie jaoks loomulikult ebameeldiv. Ja see, et nad sosistavad ilma meieta,” tunnistas endine kõrge diplomaat ajalehega The Moscow Times vesteldes vastumeelselt.

Vastukaaluks Kiievi algatusele oleks moskval kasulik kutsuda kokku oma tippkohtumine selle lahendamise viiside üle. Kuid probleem on selles, et riigi juhtkond ei ole veel valmis tegema vähimatki kompromissi, ütles teine välisministeeriumi allikas ajalehele The Moscow Times. „venemaa on läbirääkimistest kõrvale jäetud mitte sellepärast, et ta pole tippkohtumisel esindatud, vaid sellepärast, et ta pole valmis kompromissideks ja järele andma,” selgitab ta. Kuid sama kehtib ka Ukraina kohta, jätkab diplomaat: „Zelenski valem on tegelikult venemaa kapitulatsioon, mis on vastuvõetamatu. Kui otsime kompromissi, peavad mõlemad pooled olema paindlikud”.

Varsti pärast Ukrainasse tungimist välisministeeriumist lahkunud endine vene Genfi-missiooni liige Boriss Bondarev usub, et tulevaste läbirääkimiste saatus ja sõja tulemus määratakse lõpuks lahinguväljal. Kuni üks vastaspooltest ei kaota võimet vaenutegevust läbi viia, ei saa rahukõnelusi lihtsalt toimuda, kuna konflikti osapooled ei tunne nende vastu huvi, ütles Bondarev ajalehele The Moscow Times.

venemaalt küll uusi uudiseid palju, aga eks homme vast pisu enam, aeg sai täna otsa…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised