Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. august 2023:

suuri muutusi rindejoones polnud, vene uus ajaloo õpik, kus venelased puhkavad ning Ukraina laste soldatiks surumine…

1. Pokrovski linn sai rakettidega pihta ning piiri ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu jätkub.

2. Plahvatused Ukrainaga piirnevates oblastites (Brjansk, Kursk, Belgorod) jätkusid ning vene poole sõnul kasvas seal kandis uitavate droonide hulk.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene poole surve jätkus, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: vaikne (pommid ikka lendavad).

5. Bahmut: eilse kordus, Bahmuti ümber lahingud jätkusid, rindejoones muutusi ei tuvastanud, siiski üks kõlakas Ukraina edenemisest.

6. Donetsk: vene poole surve langes, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: pingeline olukord jätkub ja kaks asulat kipuvad minema üleni halli alasse.

8. Herson: Ukraina sillapead üle Dnepri püsivad.

9. vene uuest ajaloo õpikust… ilma kommentaarideta…

10. Päike, meri ja sanktsioonidest kõrvalehoidmine: kus venelased suvitavad?

11. Ukraina laste küüditamisest ja nende survestamisest õppimaks soldatiks…

1. Eilses Pokrovski linna (40km Donetski rindejoonest) raketirünnakus hukkunute arv on tõusnud 7-ni. Lisaks sai vigastada 27 inimest. Kadunud inimeste otsingud jätkuvad. Tabati kahte kortermaja. Piiriäärsete ja rindelähedaste Ukraina asulate tihe pommitamine jätkus. Kui rindelähedaste asulate pommitamist saab kuidagigi pidada sõjalisteks sihtmärkideks, siis piirilähedaste asulate pommitamine on lihtsalt hävingu põhjustamine. Eks pisu imestama paneb, et kui kaua päevi ja kuid vene pool ühtesid ja samu külasid pommitab.

2. Eile plahvatuste arv venemaal (Brjansk, Kursk, Belgorod) jätkus ning tuli rohkem infot vene poolelt, et olla piirist kuni 100 km kauguseni droone alla lastud. Üks olevat isegi alles Kaluga kandis (enne moskvat) alla lastud. Tabamustest info puudus. Sarnaselt Krimmile on uudistes ja ka vene blogijate veergudel hakanud oluliselt kahanema vene poole pihta saamiste info või kahandatakse nende mõju. Henicheski väina sild (Krimm) avati uuesti. Silla keskel asuv raketitabamuse auk on jätnud võimaluse väiksemate autode ja kaubikutega selle kõrvalt siiski silda ületada. Arvan, et rekkad ja suurem militaartransport siiski sealt enam ei käi. Izmaili suunal vähenenud mahus siiski laevaliiklus jätkub, kuid jäänud on vaid mõned üksikud laevad. Küll on enne Ukraina merepiiri u 10 laeva ootel.

3. Kupiansk-Kreminna: eile rindejoone muutusi ei tuvastanud, kuigi lahingud jätkusid neljas lõigus. Eile tuli Ukraina poolelt infot, et vene pool mitmetes lõikudes jätkab „Ukraina tegemist” ehk siis jao ja rühma suurused jalastunud üksused liiguvad kõrges heinas, võsas või metsas otsides auke Ukraina kaitses (ja kuna seal pidevat mehitatud liini pole), siis ka neid leiavad ja nii siin kui seal edenemisi võib tulla. Ikka veel suurema vene surve ootel sellel rindelõigul, kuna resurssi rünnakuteks peaks jaguma, küll ei arva suuremat läbimurret siiski lihtsalt tulevat. Tundub, et ka vene pool ei taha liialt suuri riske võtta… muidugi ei küsi keegi soldatilt, kas ta tahab surra või mitte…

4. Siversk: eile rünnakuid ega muutusi rindejoones ei tuvastanud.

5. Bahmut: vastastikused rünnakud ümber Bahmuti jätkusid ja üks kõlakas, et võib-olla Kurdjumivkast põhjapool suutis Ukraina raudtee ületada, eks homme targem.

6. Donetsk: siingi lõigus pisu vene rünnakute aktiivsus madalam ning pisu tegevust vaid Avdiivka ja Marinka suunal ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkusid, rindejoones suuri muutusi ei tuvastanud.

Berdjanski suund: kõlakad, et Urozaine küla on nüüd enamuses hallis alas. Lisaks info, et päeva jooksul sel rindel mitmed possad käivad käest-kätte.

Tokmaki suund: siingi olla vähemalt osa Robotine asulast läinud halli alasse ja ümber asula tasapisi Ukraina surub ning vene poole vasturünnakudki toimuvad…

Melitopoli suund: rindejoone muutusi ei tuvastanud. Ukraina kaudtuli ulatus Musta mereni.

Seni tundub üldist fooni vaadates, et Ukraina kaudtule mõju peaks olema vähemalt 5-7 korda tugevam ehk siis suudetakse rohkem vene sihtmärke tuvastada ja hävitada. Eks see pisu puusalt ole ja tugineb nii videode, piltide ning kummagi poole hinnangutele. Jätkuvalt loodan, et vene poole seireseadmete ja kaudtuleüksuste hävimine võib tuua tulemuse alles septembriks ning siis peaks seal veel ilm lubama ka raskemal soomusel toimetada. Njah, siis olla ka vist USA tankid Ukrainas kohal ning eks seda abi relvastuse ja moona näol seni pidevalt tuleb. Eile tuli uudis, et Saksamaa vist lõpuks andis Tauruse rakettide (500 km) tarnimisele Ukrainasse rohelise tule. Küll kasvab vene poole droonide arv aga nii hästi neil enamuses siiski koostöö kaudtuleüksustega ei toimi kui Ukrainal. Kuskilt rindel tuli arvamust, et vene pool miskit keemilise sisuga moona (nitrokloroform) kasutas, aga eks ootab sellele kinnitust. Seda, et järjest vastikumate relvadega lahingupilti vene pool kallutama võib hakata, ootab juba varasemast…

8. Herson: Ukraina vähemalt kaks sillapead Dnepri idakaldal püsivad, pole ei termo ega juhitavate lennukipommide jada pannud Ukraina kaitsjaid sealt lahkuma.

9. Uudis kaasamõtlemiseks ilma enda kommentaarideta: ühtne ajalooõpik 10.-11. klassile sisaldab „täielikult muudetud” osasid, mis on seotud viimase 50 aasta sündmustega, ütles venemaa presidendi abi vladimir medinski, vahendab Interfax.

„Jaotised 70-ndatest, 80-ndatest, 90-ndatest ja 2000-ndatest aastatest on põhjalikult ümber kirjutatud,” ütles ta. Lisaks on õpikusse lisatud lõik, mis hõlmab ajavahemikku 2014–2023. See tähendab, alustades Krimmi annekteerimisest ja lõpetades täiemahulise sissetungiga Ukrainasse. medinsky märkis, et „autorid kirjutasid neist sündmustest sõna otseses mõttes palju oma kätega”.

RBC avaldas foto õpiku peatükkidest. Ukrainaga sõda käsitlevas osas on 17 lõiku, nende hulgas: „Ukraina on neonatslik riik”, „Põhja sõjaväeringkond ja venemaa ühiskond” ja „venemaa on kangelaste riik”.

Eelkõige räägitakse koolilastele, et Ukraina on „ultranatsionalistlik riik”, kus „igasugust eriarvamust kiusatakse tõsiselt taga”, „opositsioon on keelatud” ja „kõik venepärane kuulutatakse vaenulikuks”. Õpikus öeldakse ka, et Ühendriigid on „kindlalt otsustanud võidelda viimase ukrainlaseni” ja lääs „varastas” venemaa varasid enam kui 300 miljardi dollari väärtuses.

Gümnaasiumiõpilasi hoiatatakse, et võltsingute tootmise „ülemaailmne tööstus töötab pidevas konveieris”, mistõttu nad ei peaks pöörduma alternatiivsete allikate poole ja otsima teavet sõja kohta Internetist.

medinski sõnul kirjutas ta ise peatüki Ukrainast, see sisaldab „dramaatiliselt vähem numbreid, kuupäevi” ja „kuiva statistikat” – selle asemel oli „lugusid inimestest ja konkreetsetest sündmustest”. Samuti on rubriik täis president putini tsitaate ja hindavaid hüüatusi nagu „toimus enneolematu ja mõeldamatu”.

10.-11. klassi õpik on koolides kasutusel alates 1. septembrist. Õpiku hind on 20% odavam kui eelmine versioon ja on 849 rubla (8,49 eurot). Kokku saab uue ajalooõpiku 11. klassidele 650 000 koolilast. Tähelepanuväärne on, et president putin on „ajaloo ümberkirjutamise ohust” rääkinud vähemalt 2014. aastast. Riigipea rõhutas, et selline teguviis on „nende kahjuks, kes sellega tegelevad hetkepoliitiliste huvide nimel”. „Sealhulgas natsismi ülistamine,” ütles ta. putin märkis, et „ajalugu on teadus” ja kui seda „tõsiselt” võtta, on seda „võimatu” ümber kirjutada. Pärast sõja algust Ukrainaga ütles president aga, et uute ajalooõpikute loomine on „riikliku tähtsusega küsimus”.

„Ajalugu on üldiselt oluline igale rahvale, eriti riigielu mõnel keerulisel pöördel. Meie jaoks on saabunud just selline hetk, mil peame olema väga tähelepanelikud nii ajaloo kui ka avaliku teadvuse kujunemise suhtes,” rõhutas putin. Tema juhiste järgi koostati õpik „kõige lühikese aja jooksul, tegelikult viie kuu jooksul”, ütles kravtsov.

Augusti alguses nõudis president uue ühtse ajalooõpiku õigeaegset koolidesse jõudmist. „Juhin tähelepanu sellele, et tööd tuleb teha võimalikult kiiresti. Uuel õppeaastal peaksid koolilastel olema kõik vajalikud raamatud ja õpikud,” rõhutas putin kohtumisel valitsuse liikmetega.

10. Päike, meri ja sanktsioonidest kõrvalehoidmine: kus venelased suvitavad?

Politico tegi pikema kokkuvõtte: rahaprobleemid ja viisakeelud tähendavad, et käputäis riike teenib puhkajatelt suuri rahasid, kuid kohalikud ei ole alati rahul. Isegi kui sõda Ukrainas möllab, otsivad sajad tuhanded venelased populaarseid puhkusesihtkohti või turvalist varjupaika, et sõja lõpp ära oodata. See tähendab, et riigid, kes on endiselt valmis venelaste käest raha võtma, kasutavad tulusat turgu. See võib paariariigist kümnete tuhandete turistide võtmisega tekitada mõnes populaarses sihtkohas probleeme.

Siin on kuus parimat kohta, kus venelased oma puhkust veedavad (autori märkus: võiks enda sõidueelistustest maha kanda…vähemalt Ukraina sõja ajal).

Türgi
NATO liikmesriik pakkub alates sõja algusest Kiievile tuge, keeldudes samal ajal Moskvale sanktsioone kehtestamast. Selle tulemusena kasvab Türgi suunal nii vene turistide arv kui kinnisvara soetamine. See on ka üks ainukesi Euroopa sihtkohti, kus pole Venemaalt lende keelatud. Esimesel poolaastal kasvasid Türgi turismitulud enam kui veerandi võrra, ulatudes 21,7 miljardi dollarini ning sel aastal peaks riiki külastama 7 miljonit venelast. Mõned on isegi otsustanud jääda — praegu on elamisluba 145 000 venelasel. Kuigi nad on pääsenud poliitilisest ebastabiilsusest ja ajateenistuse ohust, jagavad nad oma uut kodumaad kümnete tuhandete Venemaa sõja eest põgenenud ukrainlastega. See on tekitanud pingeid kuurortlinnades nagu Antalya, mis on populaarne nii venelaste kui ukrainlaste seas. Ja arvestades Türgi kasvavat migrantidevastasust pärast maikuu presidendivalimisi, võib mõlemat rühmitust ähvardada oht, et nad koju saadetakse.

Gruusia
Ainuüksi 2022. aastal külastas Gruusiat enam kui 1,1 miljonit venelast, võrreldes vaid 200 000-ga eelmisel aastal. See arv on tõusuteel pärast seda, kui Moskva leevendas mais otselende keelavaid reegleid. Valitsev partei Gruusia Unistus on alates sõja algusest otsinud tihedamaid suhteid Kremliga. Paljudele kohalikele see siiski ei meeldi. Märtsis läbi viidud küsitlus näitas, et vaid 4% 1500-st küsitletud inimese arvates on venelased Gruusiasse teretulnud, samas kui neljandik ütles, et venelasi tolereeritakse külastamisel kulutatava raha tõttu. Rohkem kui üks kolmest nõudis, et Venemaa külalised tuleks keelata seni, kuni Moskva loobub kontrollist okupeeritud piirkondade Abhaasia ja Lõuna-Osseetia üle, mis moodustavad ligikaudu viiendiku Gruusia territooriumist.

Tai
Venelaste jaoks on Tai atraktiivsus kasvanud seoses viisavaba reisimisega. Bloombergi raporti kohaselt on Taid külastavate venelaste arv viimase aasta jooksul kasvanud enam kui 1000 protsenti. Ametlik statistika näitab, et ainuüksi selle aasta esimesel poolel reisis riiki 791 574 venelast. Peolinn Phuket on näinud erilist sissevoolu, kus peaaegu pooled seal jaanuarist saadik müüdud villadest ostsid venelased.

Araabia Ühendemiraadid (AÜE)
Pärsia lahe riiki lendavate venelaste arv kasvas eelmisel aastal 63 protsenti, muutes nad suuruselt teiseks turismituruks. Araabia Ühendemiraatides on märgata ka Venemaa väljarändajate arvu tõusu, kes teatavad, et tunnevad end kõrbelinnas rahulikumalt kui lääneriikides, sest seal ei avaldata avalikku toetust sõjast laastatud Ukrainale. Sissevool tuleneb sellest, et Venemaa ja AÜE vahelised sidemed on samuti õitsemas, Vene ettevõtted kolivad Pärsia lahe riiki ja Kreml müüb riigile tohutul hulgal allahinnatud naftat. Kuid analüütikud hoiatavad, et USA, Ühendkuningriigi ja EL-i surve muudab AÜE-l üha keerulisemaks sanktsioonidest kõrvalehoidmisest kasu saada, mis tähendab, et Vene turistid võivad leida, et nende vastuvõtt ei kesta igavesti.

Küpros
Küpros on olnud ka üks viljakamaid nn kuldsete passide väljastajaid, mis pakuvad ELi kodakondsust vastutasuks vaid 2,5 miljoni euro suuruse investeeringu eest. Kuigi puudub statistika selle kohta, kui palju venelasi on skeemi ära kasutanud, on riigile avaldatud survet tühistada sanktsioonidega oligarhide reisidokumendid. „Koguni” 222 passi on juba ära võetud, sealhulgas mitmele Vene miljardärile kuuluv pass.

11. vene opositsiooniline meediaväljaanne Verstka väitis, et venemaa juurdluskomitee ja selle juht aleksandr bastrõkin on otseselt seotud Ukraina laste sunniviisilise venemaale küüditamise ja Ukraina laste sunniviisilise paigutamisega venemaa sõjaväeõppeprogrammidesse. Verstka teatas, et venemaa juurdluskomitee „võeti patrooniks” kogu venemaal lastekodudes elavate ukraina laste üle ning saatis oma töötajad 10 sellisesse majja mänguasjade, riiete ja koolitarvetega, et sundida lapsi minema venemaa kadettide korpusesse. Verstka teatas, et Bastrõkin külastas isiklikult venemaal Ukraina lapsi ja ütles neile, et venemaa võit sõltub lastest ja et venemaa juurdluskomitee on neid toetamas. Verstka teatas, et uurimiskomitee reklaamis varem kadettide korpust Donbassist pärit ukraina lastele ja teatas, et 78 ukraina last läks ajavahemikul veebruarist 2022 kuni märtsini 2023 õppeasutustesse, sealhulgas kadettide korpusesse ja uurimiskomiteega seotud akadeemiatesse. Verstka teatas, et bastrõkin andis käsu kadettide korpusele moskvas, peterburis ja volgogradis valmistuda okupeeritud Donbassist pärit ukrainlaste vastuvõtmiseks juba 25. veebruaril 2022. Verstka tõi esile Ukraina laste avaldused, kes ütlesid, et nad tunnevad haridusvõimaluse tõttu sundi osalemaks venemaa kadettide korpuses. Ukraina laste sundimine, kes ei ole seaduslikult võimelised nõustuma oma väljasaatmisega ja sellistes sõjalis-patriootilistes ümberkasvatusprogrammides osalemisega, on tõenäoliselt osa venemaa käimasolevast kampaaniast ukraina rahvusliku identiteedi väljajuurimiseks ja sunniviisiliselt riigist välja saadetud noorte militariseerimiseks.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised