Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 24. juuli 2023:

Odessa pommitamine jätkub, moskvas paar plahvatust, Kupiansk-Kreminna rindel vene pool jätkab edenemist, Bahmuti juures ja lõunarindel Ukraina.

1. Odessa pommitamine jätkus ning Iraani droonide rünnak Izmaili rajoonis (Rumeenia piiri ääres).

2. Plahvatuste arv venemaal „tavalisel” tasemel. Kaks drooni olla moskvas alla lastud.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene poole surve kolmes lõigus jätkub, vene poole sillapea üle Zerebetsi jõe laienes veelgi ning pisu edeneti Kreminnast edelas asuvas metsaalas.

4. Siversk: kaudtuli ja rindejoones muutusi polnud.

5. Bahmut: Bahmutist põhja ja loode pool on initsiatiiv jätkuvalt Ukraina käes ja edeneti Klisiivka kandis.

6. Donetsk: vene poole rünnakute arv on hakanud tasapisi tõusma, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: karmid lahingud kõigis lõikudes jätkusid ning pisu kahes kohas Ukraina edenes.

8. Herson: Antonovski sillapea püsib.

9. venemaa Interneti-kasutajatel tekkis saidile ru.wikipedia.org pääsemisel raskusi.

17. Lühiuudised

1. Odessa pommitamine jätkus ning Iraani droonide rünnak Izmaili rajoonis (Rumeenia piiri ääres). Tundub, et vene poolel on Odessa pommitamisega kaks eesmärki. Esimeseks on rikkuda kogu merenduse- ja raudteetaristu edasise viljaveo toimumiseks. Kipub arvama, et nii mõnegi riigi lipu alla sõitvat vilja vedavat laeva siiski vene pool rünnata ei julgeks, sestap on vaja hävitada taristu, et ei peaks piinlikkust tundma, kui ei juletaks neid rünnata. Ka tooks viljaveo laeva ründamine veelgi suurema hukkamõistu ning võimalik, et seetõttu kasvaks Lääne poolt laevade hävitamiseks mõeldud relvastuse andmine Ukrainale. Teiseks soovitakse Odessa ilus kesklinn maatasa teha. Tegu on ka venemaal märgilise tähtsuse ja lausa ikoonilise paigana. Juba võttis ka UNESCO sõna, et hävitatakse kultuuripärandit (nende nimekirjas). Ahjaa, vene pool asuski väitma, et kõiki objekte Odessa kesklinnas ründab õhutõrjerakettidega Ukraina ise… Piiriäärsete Ukraina asulate pommitamine jätkub. Siiski tundub, et Ukraina on mõnes lõigus suutnud vene kaudtuleüksuste tööd kärpida, sest seda jagub kuidagi tükati piki piiri. Lisaks on mitmetel päevadel kasutanud vene pool ka droone külade ründamiseks (ju see ohutum seal, kus Ukraina pool ootel tuvastamaks vene kaudtuleüksusi).

2. Plahvatuste arv venemaal „tavalisel” tasemel. Küll oli kaks drooni tabamust moskvas, üks kõrghoone pihta ja teine kuskil kesklinna kandis. vene pool küll teatas, et mõlemad alla lasti. Mis droonid ja kust tulid on teadmata.

3. Kupiansk-Kreminna: viies rindelõigus tugev vene surve jätkub ning kaudtuletorud neil punased. Kupianskist kirdes Masjutivka juures rinne õnneks seisab, kuigi surve on tugev. Siin suunal töötleb vene kaudtuli nii piki jõge, Kupianski linna suunal ja rinnet ehk siis korraga on tule all nii eesliin, tagala kui kõik külad. Novoselivske ja Kreminna vahel Karmazinivka küla juures vene pool laiendas veelgi oma sillapead üle Zerebetsi jõe ja see on nüüd 5×5 km. Veel on seal suunal vähemalt 2 km minna, et jõuda esimese tugevama teeni Oskili jõe suunal. Lisaks on tõusnud rünnakute surve sealt pisu põhja pool ja arvatavalt otse läänesuunalise tee pärast. Seni vene pool sealt üle jõe pole saanud, aga arvab, et sillapea keerab end osaliselt põhja poole saamaks sealne sild enda kontrolli alla. Eile siiski Ukraina poole infot tuli, et siia reserve ja kaudtuleüksusi olla juurde toodud. Lisaks surub vene pool otse Torske poole, aga siin Ukraina kaitse peab. Kreminnast edelas asuvas metsaalas suutis vene pool mõnisada meetrit lõuna poole suruda ja nüüd jookseb enamus rinnet piki ida-läänesuunalist laia sihti. Jätkuvalt arvamusel, et vene poole rünnakute intensiivsus veelgi tõuseb.

4. Siversk: vaid kaudtuli ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: Ukraina jätkab Bahmutist põhjapool rinde kompimist, eile küll rindejoone muutusi ei tuvastanud, kuid vene poole kurtmist sel lõigul siiski oli, et raske on. Edukamalt läheb Bahmutist edela pool Klisiivka/Kurdjumivka lõigul. Eile tunnistas paar vene poole blogijat, et Ukraina üksused olla Klisiivkas sees. Lisaks tunnistati, et sealt pisu lõunas on Ukraina üksused piki kahte põlluservades olevat metsariba pidi on jõutud Andriivka külani. Selleks, et hakata siin rindel suuri muutusi ootama, peaks Ukraina suutma siin edeneda vähemalt 15 km (Bahmutist lõunas). Võimatu see pole…

6. Donetsk: pisu on hakanud rünnakute arv siin rindel tõusma. Kui üleeile mõnedes kohtades vaid kombiti, siis eile survet tõsteti. Prooviti otse Avdiivka peale, lisaks ikka üritatakse otse Pervomaiske peale, Veseleküla juures käivad karmid lahingud, Krasnohorivka linna juures vaatamata suurtele kaotustele ei jäta vene pool jonni ja Marinka juures ei edene. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Eks siin on alates 2014. aastast saanud Ukraina kaitseliine ehitada. Siit rindelt tuleb enim videosid vene poole tehnika tabamisest nii kaudtuleüksuste kui droonidega ning ei vähene vene poole kurtmine, et kogu Donetski linn on pidevas pommisajus.

7. Lõunarinne: karmid lahingud kõigis lõikudes jätkusid ning pisu kahes kohas Ukraina edenes.

Berdjanski suund: külades vene kaitse seni peab vastu. Pisu kuskil põldudel olla siiski Ukraina edenenud jälle mõne possa võrra põldudel. Suudab ka vene pool vasturünnakuid korraldada. Hetkel pole veel Ukraina suutnud vene esmast tugevat kaitseliini lahti harutada. Küll kannab vilja edukas vastase esmatähtsate sihtmärkide hävitamine ja ikka sügise ootel…

Tokmaki suund: lahingud ümber Robotine küla jätkuvad ja seni küla kaitse peab.

Melitopoli suund: pisu üllatusega Ukraina suutis edeneda lääne poole Kamianskit (asub Dnepri ääres suurel põhja-lõunasuunalisel maanteel) ja võttis enda kontrolli alla 500mx1km põllulapi. Otse nägemist siiski veel maanteele pole. Pisu veel minna, et lõigata seal liikumine läbi.

8. Herson: Antonovski sillapea püsib.

9. venemaa Interneti-kasutajatel tekkis saidile ru.wikipedia.org pääsemisel raskusi. Probleemid suurima veebientsüklopeedia kättesaadavusega algasid 23. juulil kella nelja paiku hommikul ja mõjutasid mitmeid riike üle maailma. Kui aga üldiselt taastati juurdepääs Vikipeediale mõne tunni pärast, siis mõnel venemaa kasutajal on jätkuvalt raskusi isegi VPN-iga. GlobalChecki analüütikud pakkusid, et venemaa võimud hakkasid Vikipeediat blokeerima TSPU (ohtude vastu võitlemise tehnilised vahendid) tasemel. Kõik sideoperaatorid pidid need oma võrkudesse installima 2019. aastal jõustunud suveräänse Runeti seaduse raames. TSPU abil blokeerib Roskomnadzor veebisaite, üksikuid lehti ja ressursse ning tal on ka volitus hallata liiklust venemaal. Teine versioon GlobalChecki andmetel on see, et Wikipedia ise blokeeris osa venemaa IP-aadresse (näiteks DDoS-i rünnaku vastu võitlemiseks) ega ole veel nende blokeerimist lõpetanud.

ZaTelecomi uuring näitas, et umbes veerandil kasutajatest on raskusi Wikipediale juurdepääsuga. Anomaaliad registreeriti Rostelecomi, MegaFoni ja MGTS-i klientide seas. Samal ajal ei avane sait venemaa poolt okupeeritud Ukraina territooriumidel. venemaa võimud pole olukorda veel kommenteerinud. Pühapäeva õhtuse seisuga Roskomnadzori blokeeritud ressursside registris Vikipeediat ei ole.

10. Lühiuudised

Maastikuandmete ISW kontrolli ja Mercatori projektsiooni kasutav hinnang näitab, et Ukraina väed vabastasid umbes 53 protsenti maast, mille vene väed on vallutanud alates 2022. aasta veebruarist.

lukašenka teatas kohtumisel putiniga Peterburis: wagner tahab nüüd minna Varssavisse ja Rzeszówisse…(tavaline infooperatsioon, millele tähelepanu ei pööraks). Njah, kuigi valgevenes võimu võtmiseks kiirendatud korras (luka maha võtmine) wagneri abil võib lukašenkal kuklas kripeldada küll…

kreml tõstab survet vene milblogijate suunal, et need ei annaks tõest infot rindel toimuvast ja ei teeks vene vägede juhtimise suunal kriitikat.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised