Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. juuli 2023:

suuri muutusi rindel polnud aga tugev vene poole surve Kupiansk-Kreminna rindel jätkub, Bahmuti ümber pisu Ukraina surve vähenes, lõunarindel olla paaris kohas Ukraina väikeste sammudega edenemist jätkanud, antidepressantide müük venemaal jätkab kõva tõusutrendi ja pisu tüliks kisub Iraani ja venemaa vahel.

1. Uus droonirünnak lõunapoolsete Ukraina linnade suunas ja piiriäärsete asulate pommitamine jätkub.

2. Plahvatuste arv venemaal langes.

3. vene poole surve tõuseb Novoselivske külast kuni lõunas kulgeva Siverski Donetsi jõeni ning olukord läheb järjest pingelisemaks.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: vene poole tugevamad vasturünnakud jätkusid Berkihvka juures ja võimalik, et pisu ka edenesid,Klisiivka/Kurdjumivka kandis jätkab Ukraina väikeste sammudega edenemist.

6. Donetsk: vene pool jätkab tugevama survega, aga muutusi see rindejoones ei toonud.

7. Lõunarinne: olla Ukraina kahes lõigus pisu edenenud.

8. Herson: Antonovski sillapea püsib ja ala laienevat, teiste sillapeade kohta info puudub.

9. Pisu üldistavat arvamust .

10. Antidepressantide müük venemaal jätkab kõva tõusutrendi

11. Pisu kisub Iraani ja venemaa vahel tüliks

1. Zaporižži, Mykolaivi ja Kryvyv Ryhi suunas täna öösel Iraani droonid teele läksid ja vist vaid ühte ei suudetud alla lasta. Lisaks jätkab vene pool S-300 rakettidega Ukraina linnade pommitamist. Juba pikalt pole suuremaid rakette teele saadetud ja juba mitmes päev ootab ka nende tulekut. Kas kogutakse neid üheks või korduvateks suuremateks löökideks. Ukraina piiräärsete asulate tihe pommisadu jätkus. Pole seni ühtki „vaba” päeva olnud.

2. Mõni kurtmine siiski tuli ka vene poolelt, plahvatuste arv siiski venemaal vähenes. Pisu poleemikat meedias (ka sotsmeedias) ringleb teemal, et osa riike ei taha, et nende relvi kasutataks venemaal olevate sihtmärkide pihta. Njah…

3. Kupiansk-Kreminna: Novoselivske küla ümber ja kuni mitukümmend kilomeetrit lõunapoole on vene surve vaid tõusmas ning rünnakuid jagub neis paralleelsetes suundades päeva jooksul mitmeid. Hetkel pole kindel, kas rindejoones muutusi toimus, vähemalt vene pool pole seni kiidelnud suurte edusammudega. Pisu kurtmist oli, et ka Ukraina kaudtuli tihe ning olla täiendavaid reserve toodud. Kremminast edelas asuvas metsaalas olla vene poole sõnul mingid uued possad saadud, kuid neid tuvastada siiski ei suutnud. Oleks oodanud juba eile suurema surve jätkumist Torske suunal, aga võib-olla mõned täpsed Ukraina kaudtule- ja droonitabamused soomustehnika, kaudtuleüksuste ning seireseadmete pihta võtsid pisu hoo maha. Seni peaks siin suunal vene väge surve jätkamiseks jaguma ning pingeline olukord jätkub.

4. Siversk: eile piirdus vene pool vaid pommitamisega, ju üleeilne suurem surve võttis pisu võhma välja.

5. Bahmut: vene dessantnikud olla teinud kõvema vasturünnakute laine Berkhvika juures ja vähemalt ise väidavad, et mõned kaotatud possad tagasi said. Küll leiab rindejoone muutust vaid vene poole kaartidelt, sestap võimalik, et miskit vaid positiivset oli vaja kajastada. Eks tänane päev too selgust. Küll isegi vene pool teatab, et Klisiivka/Kurdjumivka juures väikeste sammudega jätkab Ukraina edenemist. Tundub, et Ukraina on pisu hinge tõmbamas ja on vähendanud rünnakute arvu. Eks professionaalsemate vene üksuste vastu ilma suuremate kaotusteta ongi keerulisem. Küll lastakse ära rinde läheduses ringi kolavat või peituvat tehnikat, ikka mõni suurem suurtükk, mitmikraketiheitja risuks saab. Lisandus ka üks T-90 tank. Küll näitab vene tehnika koosseis, et siin paremat väge peaks jaguma ja ikka pisu imestama paneb, et lõuna pool Bahmuti ei suudeta isegi suuremaid vasturünnakuid teha. Võib olla on varasemate aegade suuremate rünnakukoosseisude kaudtulega hävitamine pisu tundlikuks teinud. Tavaliselt paari soomuki või tankiga isegi vaid pooljagu eriti ei hirmuta… Loodan, et Ukraina surve järgmisel nädalal jätkub ja see vajalik juba vaid vene vägede sidumiseks ja kaotuste jada jätkamiseks. Mingi video ringles, et Bahmuti serval ühel tänaval Ukraina võitlejad liikusid…

6. Donetsk: siingi pisu tugevam vene surve jätkub ning eks ole antud vist korraldus, et suruda rohkem sundimaks Ukrainat tooma siia oma võimalikuks suuremaks pealetungiks hoitavaid üksusi. Seni see neil õnnestunud pole ja rindejoongi seisab.

7. Lõunarinne: olla eilegi nii Berdjanski kui Tokmaki suunal pisu Ukraina edenenud, aga täpne seis siiski teadmata. Ukraina hoiab jätkuvalt infovoogu arusaadavatel põhjustel kinni. Kindel see, et uusi vabastatud külasid lisandunud pole, aga isegi vene pool tunnistab, et karmid lahingud käivad ja olukord on pingeline. Pisu loodan, et segadust vene kõrgemas sõjalises juhtkonnas lõunarindel jätkub… tehnika kaotuste jada vene poolel ei taha lõppeda.

8. Herson: Antonovski sillapea kindlasti alles ja teiste kohta seni info puudub. Küll teatas vene pool, et Ukraina järjest mitmes kohas uusi sillapäid teha proovib. Njah, isegi vabanduste leidmine, miks ei suudeta üle Dnepri olevat sillapead ära likvideerida, on jäänud katkise grammofonina tööle. Eks see suutmatus võib panna siiski Ukraina poolt mõtlema, et võiks miskit suuremat kuskil mujal üle Dnepri planeerida.

9. vene sõjalise ja luurejuhtkonna puhastamine jätkub. Eks teadmata, kui palju täpsemalt neist on kas uurimise all või töölt lahti lastud. Numbrid kisuvad juba üle 50-ne. Eks võimalik mingigi kriitika kremli suunal tuleb maha suruda, et ei tekiks mõtetki putinit maha võtta. Küll liigub kriitikatont mööda vene milblogijaid ning nende sõnul ka sõjaväe erinevate tasandite juhtkondades. Ikka mureks relvastuse kehv kvaliteet ja puudus ning rindele saadetavate täienduste kehv väljaõppe tase. Lisaks olla mureks, et ülemine ots ei taha tõest infot vastu võtta. Egas erilist kindlust neile anna ka see, et viimase nädala putini ütlused on läinud väga vastuoluliseks. On wagner ja pole, kõik on korras ja isegi imehästi, eesmärkide täitmine Ukraina suunal läheb plaanide järgi ning majandus polevat nii heas seisus olnudki. Küll on hakatud juba rohkem vene osasid sõjablogijaid rohkem survestama, et nad ei annaks pisugi õigemat infot rindelt. Mingi kriitkatont liigub ka blogijate seas, et vene oligarhid segavad liialt vett ja ei lase igalpool piisavalt pommitada/sõdida, et tootmisobjekte ja kaevandusi ning nendega seotud infrat tervemalt kätte saada.

Hetkel veel ei näe, et vene poolel oleks suuremat muret isikkoosseisu jagumisega rindel, küll läheb järjest kitsamaks hea väjaõppe ja varustusega üksustest, aga neidki veel jagub. Küll õnneks jätkub kurtmiste laine, et üksused polevat saanud puhata juba üle poole aasta ja mõned kauemgi. Teadaolevalt enamus Ukraina üksusi siiski saavad tihedamalt puhkust ja lisanduvad uued jõud on hea varustuse ja väljaõppega. Eks selle krõksu ootel, et kuskilt siiski Ukraina kasuks jää murduma hakkab. vene poole olulise tehnika kaotuse numbrid ning kahanev moraal ja kasvav tülpimus ning protest võib selle hetke tuua juba sellesse suvesse. Eks paar päeva tagasi liikus info, et vene julgeoleku jõud olid viinud osa võtmeisikuid juba Melitopolist ja Tokmakist ära. Pole paha ka uudis, et vene pool olla oma üksused viinud valgevenest ära, ju neid oli rindele appi vaja ning võimalik, et pisu see reservide võitlusvõimekuse langus neid rohkem pitsitab.

10. Antidepressantide müük venemaal jätkab kõva tõusutrendi. Juba üle aasta kestnud sõda Ukrainaga tugevdab jätkuvalt venemaa ühiskonna psühhotiseerumist. 2023. aasta jaanuari-mai tulemuste kohaselt kulutasid venemaa kodanikud antidepressantide ostmisele 4,32 miljardit rubla (43,2 miljonit eurot), teatab Vedomosti.

Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas müük 2%. Samal ajal kaasnes Ukraina invasiooni esimestel kuudel nõudlus antidepressantide järele – 87% aastaga. Nii püstitasid venemaa kodanikud 2023. aastal uue antidepressantide osturekordi, mille mahud peaaegu kahekordistasid sõjaeelse taseme.

Psühhotroopsete ravimite turul osalejad kinnitasid Vedomostile, et nõudlus antidepressantide järele jätkub vaatamata eelmise aasta kõrgele baasile. E-apteka andmetel kasvas nõudlus selle kategooria ravimite järele 2023. aasta jaanuarist maini 30%. Inimesed tulevad sagedamini ja räägivad vastuvõttudel sõjalisest erioperatsioonist.

Sõja mõju vaimsele tervisele üldiselt saab reaalselt hinnata alles mõne aasta pärast, kuid positiivseid prognoose oodata ei saa, on psühhiaater Dmitri Kutovoi pessimistlik. „putini järel lasub uuel valitsusel suur vastutus ühiskonna vaimse seisundi normaliseerimisel ja meie, spetsialistid, peame selleks valmis olema,” lisab ta.

11. Iraani ja venemaa vahel on tekkimas konflikt pärast seda, kui vene föderatsioon toetas Araabia Ühendemiraate territoriaalses vaidluses Teheraniga. Kolm saart: Abu Musa, Greater Tunb ja Lesser Tunb on olnud Iraani kontrolli all alates 1971. aastast, kuid nendele pretendeerivad ka Araabia Ühendemiraadid. Emiraadid uuendasid hiljuti oma nõudeid territooriumidele ning sel nädalal tegid venemaa ja Pärsia lahe Araabia riigid ühisavalduse, milles kutsusid üles leidma territoriaalvaidlusele diplomaatilist lahendust.

Selle asemel teatas Iraan, et need saared „kuuluvad talle igavesti” ning sellised avaldused on vastuolus Teherani ja tema naabrite sõbralike suhetega. Kaks päeva pärast avalduse teatavakstegemist kutsus Teheran välja venemaa suursaadiku ning Iraani ametiisikud kutsusid venemaa föderatsiooni üles oma seisukohta territoriaalse konflikti suhtes korrigeerima.

Njah, Dubais asuv Burj Khalifa torn süttis 12. juunil venemaa päeva tähistamiseks venemaa lipuvärvide valgusega…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised