Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12. juuli 2023:

Kreminnast läänes jätkab vene pool edenemist (pisu kipub olukord veelgi murelikuks tegema), Bahmuti ümber ja lõunarindel aga edeneb Ukraina. Kiievit seni rahule ei jäeta, üks vene kindral surma sai ja silmad ikka Vilniuse poole…

1. Tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkub.

2. Plahvatuste arv kolmes Ukraina piiriäärses vene oblastis kahanes.

3. Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkab Kreminnast läänepool edenemist ja olukord läheb pingelisemaks.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: vene poole tugevamad vasturünnakud pole neile seni edu toonud ja Klisiivka/Kurdjumivka kandis jätkab Ukraina väikeste sammudega edenemist. Pisu ootel, et Berkhivka küla kätte saadakse ja seejärel suurem maaala Bahmutist kirdes vabastatakse.

6. Donetsk: vene pool jätkab Avdiivka ja Marinka ründamist. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Siin lõigus kaotab vene pool jätkuvalt oma soomustehnikat.

7. Lõunarinne: kahes rindelõigus lahingud jätkusid ning Ukraina jätkas edenemist väikeste sammudega ning lahingud käivad nii Pryyutne kui Staromaiors’ke tänavatel.

8. Herson: Antonovski sillapea püsib, info puudub Krinki sillapea kohta ja mõned väited, et tekkis kolmaski sillapea Hersonist pisu lõuna pool.

9. NATO tippkohtumise esimene päev läbi Ukraina vaate.

10. Valuuta jätkab venemaalt põgenemist.

11. Uue Lada Larguse mudeli tootmine võib komponentide puudumise tõttu katkeda.

12. vene nafta vool Hiina ja India suunal kukkus drastiliselt.

1. Tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkub. Tihedam oli külade pommitamine Harkivi kandis. Rindest kuni 20 km kaugusel enamus Ukraina linnu igapäevaselt tabamusi saab. Miskist olla Odessa kandis plahvatanud. Teist ööd järjest on Kiievi suunal ports Iraani droone teele saadetud ja täna varahommikuks oli info, et seekord kõik alla lasti.

2. vene poole väitel olla „terroristlike” pommitamiste arv venemaal suunal eile vähenenud.

3. Kupiansk-Kreminna: eile suutis vene pool pisu tugevama soomusrusikaga edeneda Kreminnast läänes Torske suunas ja jõuti edasi mitu kilomeetrit ning ollakse Torske asula ees. Isegi mõned tööstushooned selle serval kätte saadi. Mureks see, et Torske asula seljataga on Zerebetsi jõgi ja selleni jõudmisel on keeruline kogu Kreminnast edelas asuva metsaala Ukraina üksuste varustamine, sest lõunas on ees Siverski Donetsi jõgi ning ainuke siis jääv väike sild üle Zerebetsi jõe metsade vahel (see veel õnneks ohutus kauguses, aga võimalik ära lasta). Väge siin vene poolel jagub, nii dessantüksusi kui soomustehnikat, sestap pigem prognoosib surve jätkumist ja Ukraina peab siin miskit üksusi toetuseks juurde tooma. Lisaks kipub arvama, et sellel lõigul võib vene väge olla kuni seitse korda rohkem kui Ukraina väge.

4. Siversk: eile rünnakuid ja rindejoone muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: vene pool üritas nii Berhivka kui Klisiivka juures tugevamate vasturünnakutega enda olukorda parandada, aga tulemuseks oli hoopis taganemine ning uute possade loovutamine. Berkhivka juures olla lahingud ikka küla serval ja tundub, et see nädal peaks vene pool vast küla maha jätma ja kui see Ukrainal tagasi saada õnnestub, siis suuremal maa-alal (7x7km) peab vene pool hakkama kotti jäämise hirmus lahkuma ja nende sabas on kõige ohutum rünnakuga jätkata. Klisiivka kandis peaks eilsest lahingud käima küla esimeste majade pärast. Olla küll küla tagumises osas vene pool reserve abiks toonud, aga ülevalt kõrgendikult on kogu küla nagu peo peal ja kipub siingi arvama, et max nädal vene pool siin vastu peab. Kurdjumivka küla ümber ka lahingud jätkuvad ja kuskil siin ja seal mõni vene possa kätte saadakse. Pisu kasvab vene blogijate hala, et peatselt Bahmut langeb… emotsionaalselt oleks see vene vägedele kõva löök…

6. Donetsk: vene pool oma rünnakutega Avdiivka ja Marinka poole jätkab ning üritab ka mõnes uues kohas rohkem kompida, aga rindejoone muutusi ei tuvastanud. Lisaks kurtis vene pool, et eile olla Ukraina kaudtuli eriti tihe kogu Donetski linna territooriumil.

7. Lõunarinne: edenemine jätkus kahes rindelõigus.

Berdjanski suund: väidetavalt käivad lahingud Pryyutne kui Staromaiors’ke tänavatel. Lisaks üle põldude edeneti sealt ida pool. Hetkel vaid mingi kõlaks, et kuskil võivat miskit vene poolel käriseda.

Tokmaki suund: eile Robotine külla Ukraina veel sisse ei saanud ja jätkab uute possade hõivamist ümber küla.

Melitopoli suund: pisu rahulikum ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Eile ulatus Ukraina käsi päris tihedalt kuni Musta mereni ja valusate tabamuste üks rekordpäevi võis lausa olla. Pihta said enamuses suuremad vene logistikasõlmed, olla tabataud üht juhtimispunkit Berdjanskis, kus sai surma ka lõuna sõjaväeringkonna ülema asetäitja kindralleitnant oleg tsokov. Päris oluline nende võtmeisik üksuste juhtimises. Kui palju seal veel vene ohvitsere oli, on seni teadmata aga kui juba kindral, siis kipub arvama, et palju. Lisaks suuremate laskemoonaladude tabamisele kipub juba mitu päeva minema tsetseenidel kehvasti ja eilegi kuskil Berdjanskis majutuskoht ühes hotellis elamiskõlbmatuks muutus.

On hakanud kasvama vene poole droonivideode arv, kus tabatakse ka Ukraina üksusi. Kas neid nüüd rohkem üles riputatakse või ongi nende õhuvaatlusvõime oluliselt tõusnud, jääb hetkel õhku. Küll on päris keeruline kohati tuvastada, kas asi ikka nii oli nagu vene pool väidab, sest kiputakse võtma ka Ukraina videosid ja neile oma silt külge pannakse või sama asjaa mitme nurga alt erinevateks tehakse. Jätkuvalt ootel, kuidas vene pool oma kiirelt kahanevat suurtükiväge asendama hakkab.

8. Herson: ei saa vene pool jagu Antonovski sillapeast ja kurdab, et olla seal veelgi Ukraina ala laiendanud ja võitlejaid olla lisaks tulnud. Seni on Ukraina suutnud hoida enamus vene kaudtuleüksusi sillapeast piisavalt kaugel, et seda poleks lihtne tabada. Kaugemalt proovib vene pool enamasti rakettidega, aga need seni pole eriti oma täpsusega hiilanud ja vene poole tõrelemine selle ebatäpsuse üle jätkub. Lisaks tuli vene poolelt info, et mõned possad sealkandis veel maha jäeti. Hetkel puudub info, mis toimub Krinki sillapea juures, seni pole ka vene pool teatanud, et selle likvideeris. Küll tuli vene poolelt info, et pisu Hersonist lõunas olla veel üks sillapea lisandunud. Njah, just riputasid Ukraina omad üles video, kuidas nad harjutavad pontoonsildadega öösel jõe ületust…

9. Toob välja olulisemad asjad pressikonverentsilt Jens Stoltenbergiga seoses Ukrainaga läbi nende vaate:

Esiteks kinnitas NATO peasekretär, et Ukrainalt ei nõuta alliansiga liitumiseks MAP-i rakendamist.

Eelkõige nimetas Stoltenberg tingimusi, mida Ukraina peab blokiga liitumiseks täitma: korruptsioonivastane võitlus, reformid avaliku halduse institutsioonide (sh julgeoleku- ja kaitsesektori) kaasajastamiseks ning vastavus NATO standarditele.

„Toetame täielikult Ukraina õigust valida oma turvamehhanismid. Ukraina tulevik on NATO-s. Kinnitame 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel võetud kohustust, et Ukrainast saab NATO liige, ja täna tunnistame, et Ukraina tee täieliku Euro-Atlandi integratsioonini on läinud kaugemale liikmelisuse tegevuskava elluviimise vajadusest. Ukraina on alliansiga üha enam operatiivselt ühilduv ja poliitiliselt integreerunud ning on teinud olulisi edusamme reformide teel. <…> NATO riikide välisministrid hindavad regulaarselt reformide edenemist kohandatud iga-aastase riikliku programmi abil. Allianss toetab Ukrainat nende reformide elluviimisel teel tulevase liikmelisuse poole. Saame saata Ukrainale alliansiga liitumise kutse, kui alliansi liikmed on sellega nõus ja tingimused täidetud,” seisab teates.

NATO jätkab Ukrainale vajaliku mittesurmava abi osutamist omalt poolt tervikliku abipaketi (CPA) raames, et toetada Ukraina heidutus- ja kaitsevõimet nii lühikeses, keskmises kui ka pikas perspektiivis.

„venemaa agressiivse Ukraina-vastase sõja kontekstis on NATO ja EL-i koostöö muutunud veelgi olulisemaks. Oleme selgelt näidanud eesmärgi ühtsust ja ühist sihikindlust oma täiendavate, ühtlustatud ja üksteist tugevdavate rollide võimendamisel. NATO ja EL jätkavad Ukraina toetamist. Tervitame spetsiaalse NATO-ELi koordinatsiooni peakorteri loomist Ukraina jaoks.”

Täna on kell 13.00 oodata esimest nõukogu istungit, millest võtab osa Ukraina president Volodymyr Zelenskyi koos teiste osalevate riikide ja Rootsi juhtidega. Pärast seda on oodata järjekordset alliansi peasekretäri pressikonverentsi.

10. valuuta väljavool venemaalt jätkub ning vene rubla järjest odavneb: wagneri mässu ajal algas veelgi kiirem raha lahkumine venemaa pangandussüsteemist.

Juunis vähenes välisvaluutahoiuste maht venemaa pankades 9,1 miljardi dollari võrra, ütles GPB Private Bankingu tegevdirektor Jegor Susin, viidates vene föderatsiooni keskpanga statistikale. Eraisikute ja juriidiliste isikute poolt vene föderatsiooni pangandussüsteemis hoitava valuuta kogumaht langes kuu lõpus 152,4 miljardi dollarini, mis on uus rekord (ikka negatiivselt) alates 2008. aastast.

„Välisvaluutahoiuste järsk langus pankades viitab otseselt kapitali tugevale väljavoolule,” märgib Susin. Valuuta põgenemine venemaal asuvatelt kontodelt oli Susini sõnul üks rubla kokkuvarisemise põhjusi, mis pärast wagnerite mässu murdis läbi sõja algusest saadik madalseisu – rohkem kui 102 rubla euro eest ja ligi 94 rubla dollari eest.

venemaa pank väidab oma igakuises ülevaates valuutaturu olukorda kommenteerides, et devalveerimise peamiseks põhjuseks oli välisvaluuta pakkumise vähenemine. Suurimad eksportijad müüsid keskpanga andmetel juunis börsil 7 miljardit dollarit – 23% vähem kui mais. Peamised rublade müüjad olid pangad, kes ostsid välisvaluutat klientidele, kes omakorda vajasid seda „rahvusvahelisteks ülekanneteks”, tunnistab keskpank: selliste tehingute maht ulatus juunis 400 miljardi rublani. venemaa kodanikud ostsid 24. juunil, päeval, mil wagneri väed vallutasid Rostovi aktiivselt välisvaluutat ning pealinna poole liikusid soomusmasinate ja tankide kolonnid. Selliste tehingute maht ulatus ühe päevaga 7,1 miljardi rublani, kuid nädala lõpuks hakkasid eraisikud välisvaluutat müüma ja juuni viimase nädala kumulatiivselt ostsid seda oluliselt vähem – kõigest 4,1 miljardi rubla võrra.

Keskpanga andmed viitavad üldiselt sellele, et rubla kokkuvarisemine oli korraga mitme sündmuse tagajärg, kuid vaevalt saab seda seostada ainult valuutatulude müügi vähenemisega, ütles Susin. Suurt rolli mängis see, et Venemaa ettevõtted konverteerisid aktiivselt välisvaluuta laene rubladeks ja pidid nende tagasimaksmiseks vähelikviidselt turult välisvaluutat ostma, lisaks kiirenes kapitali väljavool, märgib ekspert.

Keskpanga andmetel on venemaa kodanikud alates sõja algusest võtnud kontodelt välja üle 60 miljardi dollari. Ja ainuüksi euroala ettevõtted on jätnud tulu 90 miljardi dollari väärtuses. Nüüd on see protsess taas kiirenenud. Devalveerimislainega kaasnes suur sularaha väljavool pankadest ja eks näis kuhuni see jõuab.

11. Uue Lada Larguse mudeli tootmine võib komponentide puudumise tõttu katkeda. Seda ütles United Automotive Technologiesi (KAMAZi tütarettevõte OAT) arendusdirektor Ilja Semenov. Olla mureks, et varuosi ei jaguvat. vene enda ettevõtted olla ülekoormatud sõjaliste tellimustega ja Hiinast selle asendamine ei liikuvat teosammul. Lisaks olla häda igatsugu elektrooniliste komponentidega. Kardavad, et tootmine võib üldse seisma jääda.

12. venemaa naftakompanii Orient Express käive, mis tarnib miljoneid barreleid Indiasse ja Hiinasse, on ootamatult kukkunud.

Naftasaadetised Aasia turu võtmeostjatele langesid juulis järsult ning selle tulemusel langes venemaa föderatsiooni naftaekspordi kogumaht kuue kuuga miinimumini. 9. juulil lõppenud nädalal viisid tankerid venemaa meresadamatest välja 2,86 miljonit barrelit päevas, arvutas Bloomberg laevade liikumise põhjal. Võrreldes eelmise nädalaga langes eksport 27% ehk 1 miljon barrelit päevas ja kujunes tänavu madalaimaks, kui mitte arvestada ajutist langust juuni lõpus, mil Läänemere-äärne Primorski sadam seiskus. hooldustööde tõttu. Nelja nädala keskmine eksport langes 3,21 miljoni barrelini päevas, mis on madalaim tase alates jaanuari lõpust.

Ekspordi ebaõnnestumine puudutas eelkõige Aasia turu ostjaid – sealne saadetiste maht vähenes 2,93 miljoni barrelini päevas, kuigi mais ületas see 3,5 miljoni barreli päevas (4 nädala keskmine väärtus). Tarned Hiinasse langesid 1,08 miljonile barreile päevas, mis on madalaim alates eelmise aasta detsembrist, ja Indiasse 1,22 miljonile barreile päevas, mis on samuti selle aasta madalaim. Eksport Türki ja Bulgaariasse püsis stabiilsena, vastavalt 177 ja 104 tuhande barreli tasemel päevas. Veel 630 tuhat barrelit päevas viisid sihtpunkti varjanud tankerid välja.

Veebruaris teatasid venemaa võimud tootmismahtude kärpimisest 500 000 barreli võrra päevas, et tõsta Uurali hinda, millega kaubeldi Brenti suhtes allahindlustega kuni 30 dollarit barreli kohta. Kuid see ei mõjutanud ekspordimahtusid kuidagi – vastupidi, need isegi kasvasid ja jõudsid aprilli lõpus sõja algusest saadik rekordilise 4,2 miljoni barrelini päevas. Hiina rafineerimistehased hakkasid venemaa föderatsioonist pärit naftast keelduma juunis, eelistades Iraanist pärit barreleid, mis maksavad vähem, ütles piirkonnas töötav naftakaupleja Reutersile.

India jaoks on Uurali soodushinnad samuti minevik: venemaa sorti müüakse riigi sadamates vaid 4-dollarilise allahindlusega, kirjutab The Times of India olukorraga kursis olevatele allikatele viidates. Ja kuigi valitsuse eesmärk sai täidetud – vene föderatsiooni nafta kallines, ei mõjutanud see eelarvetulusid. Eksporditollimaksude sissenõudmine 9. juulile eelnenud nädalal langes 28% ja oli peaaegu selle aasta miinimum – 42,6 miljonit dollarit.

Esimese poolaasta tulemuste järgi langesid riigikassa nafta- ja gaasitulud 47%, 3,4 triljoni rublani. Kogu maksutulu föderaaleelarvesse vähenes 12% võrra 12,4 triljoni rublani.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised