Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10. juuli 2023:

1. Tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkub.

2. Päris plahvatuste vaba pole ka Ukraina piiriäärsetes vene oblastites.

3. Kupiansk-Kreminna: suht vaikne kompimine kummaltki poolelt ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: vaid kaudtuli.

5. Bahmut: Ukraina edeneb Bahmutist lõunapool Klisiivka/Kurdjumivka kandis.

6. Donetsk: vene pool jätkab Avdiivka ja Marinka ründamist ja siingi on hakanud Ukraina väikeste jalaväeüksustega vene possasid kimbutama. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: kõigis kolmes rindelõigus lahingud jätkusid ja suurem edenemine oli Berdjanski suunal (kõlakas et kuni 5km).

8. Herson: Antonovski ja Krynky sillapead püsivad.

9. venemaa ja valgevene sportlased saavad osaleda 2023. aasta Aasia mängudel.

10. Lühiuudised.

1. Tihe Ukraina piiriäärsete külade ja asulate pommitamine jätkub. Tuli ulatub kuni 20 km kaugusele rindejoonest. Jätkub valimatu pommitamine ja siin vene poolel kaudtulemoona puudust pole.

2. Olla Brjanskist põhjapool u (160 km Ukraina piirist) alla lastud Ukraina droon. Lisaks kurtis vene pool, et pisu enam tabamusi sai Shebekino linn (kaugus piirist u 7 km). Pisu ärevust tekitas seni tuvastamata õhuobjekt Krimmi silla idapoolses osas, mis olla vene pool alla lasknud. Sillal oli liiklus peatatud u 3 tunniks. Liikus ka info, et Sotšis (rindest u 630 km) olla töötanud õhuhäire täna öösel.

3. Kupiansk-Kreminna: vene pool tõstab survet nii Svatove-Kupiansk maantee lähistel: üritatakse mitmes rindelõigus edeneda ning ründavate üksuste suurus on tõusuteel. Veel siin lõigus rindejoone muutusi ei tuvastanud aga nii jätkates võib siin pisu edu vene poolel tulla. Kreminnast läänes õnnestus vene poolel pisu parandada oma positsioone Dibrova küla lähistel ja suutsid u 1km pikkuselt kahes põlluserval asuvas metsaribas kanna maha saada.

4. Siversk: eile siingi pisu tugevam rünnak Bilohorivka küla poole nii soomukite kui tankide kaasamisel ette võeti aga rindejoone muutusi siiski ei tuvastanud.

5. Bahmut: Eile suutis Ukraina lüüa kiilu Soledarist põhjapool vene poole siinse lõigu kaitsesse ja edeneti u 2,5 km. Tundub, et see oli isegi vene poolele pisu ootamatu. Oma nõrgenenud kaitset ümber Bahmuti üritab vene pool hetkel lappida nii õhudessandi kui erivägede üksustega. Õnneks pole seegi veel Ukraina edenemist peatanud. Mingi rindejoone muutus oli ka Berkhivka kandis ja vene pool mingid possad maha jättis. Klisiivka ja Kurdjumivka küla pärast lahingud käivad ja hetkel tuleb kahetist infot Klisiivka küla kohta, et olla seal juba otsapidi Ukraina sees ja ei olevat ka, eks ootab järgmisi päevi. Suht kindel selles, et enamus olulist kõrgendikku peaks olema Ukraina kontrolli all. Mingi edenemine jätkub ka Kurdjumivka küla juures ja peaaegu on jõutud piki kanali idapoolset serva küla kõrval oleva sillapeani. Kuskilt Bahmuti ümber tuleb lausa igapäevaselt uusi vene possade hõivamise videosid ja eks vangegi saadakse igapäevaselt. Seni pole väikest Ukraina üksuste edenemisele vene pool rohtu leidnud ja isegi siin ei tahaks vihjata, mis võimalused neil oleks… pole aidanud ka mitmes lõigus vene tugevamad vasturünnakud. Kui mõni päevas kaotatud possa isegi tagasi saadakse, siis sinna pidama jääda ei suudeta.

6. Donetsk: selgus, et vene tugevama soomusgrupi rünnak Avdiivka juures 7. juulil oli oluliselt suurema kaotusega, lausa 21 ühikut soomust neil maha jäi. Hetkel vaid kõlakas, et üksuse ülem olla end kaotuste tõttu maha lasknud. Survet siiski ka mujal vene pool tõstab ja olla pisu (mõnisada meetrit) edenetud Avdiivkast põhjapool. Pervomaiske ja Marinka ründamine seni edu ei too.

7. Lõunarinne: edenemine jätkus kahes rindelõigus. Eks Ukraina hoiab oma poole edenemise infot siiski kinni ja pisu keeruline on seisu teadmisega.

Berdjanski suund: olla siiski eile Berdjanski suunal kuskil kuni 2 km veel edasi saadud Pryytine küla lähistel. Siiagi vene pool reserve juurde toob. Küll jätkub tihe vene poole kaudtuleüksuste kaotus ning tihti tabatakse brigaadist kõrgemate üksuste tehnikat (sinna alla kuulub osa nii 152 mm ja pisu suurematki toru iseliikuvaid elukaid ning mitmikraketiheitjaid). Hetkel ei tea kus, aga olla tabatud üht vene juhtimispunkti, kus korraga sai surma 4 vene polkovnikut (kolonel), kes olla nende mõisteski tegijad.

Tokmaki suund: vene poole paari blogija info, et Robotine külast kirdes olla Ukraina pisu edenenud. Lahingud olevad karmid ning vene pool kiitleb, et Ukraina kaotused kohutavad, njah, vene poole arvestuse järgi peaks olema hukka saanud juba kordades suurem armee, kui Ukrainal üldse on. Kaotustest siiski Ukrainagi ei pääse aga kipub arvama, et suhe võib siiski olla u 1:7-le. Lihtsalt Ukraina kaudtuli on niivõrra täpsem ja seire/luureinfo kvaliteet parem.

Melitopoli suund: rindejoone muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: seni ei saa vene pool jagu Antonovski ja Krynky sillapeast. Pisu kurdab vene pool, et kõrgemad ülemad suruvad oma üksusi tagasi Dnepri idakaldale aga see olla liialt ohtlik, sest miinide uusi asukohti peale veeuputust ei tea keegi ning juba kasvavat oma miinide tõttu surma saavate vene soldatite arv jõe ääres. Et vene poolel siin sugugi hästi ei lähe ja ka Ukriana üksuste kaudtulega tabamine ei õnnestu hästi, siis ikka põhiliselt linnu ja külasid vastu pommitatakse.

9. venemaa ja valgevene sportlased saavad 2023. aasta Aasia mängudel Hangzhous osaleda vaid neutraalse lipu all, vahendab Inside the Games. Võistlema lubatakse 500 sportlast venemaalt ja valgevenest, kuid medaleid neile ei anta. Sportlastel lubati mängudel osaleda, et võimaldada neil kvalifitseeruda 2024. aasta Pariisi olümpiamängudele. Aasia mängud peetakse 23. septembrist 8. oktoobrini Hiina Zhejiangi provintsi pealinnas Hangzhous.

10. Lühiuudised

Türgi välisminister Fidan olla rääkinud oma venemaa kolleegi lavroviga teraviljalepingu pikendamisest, vahendab Türgi uudistekanal TRT Haber. Praegune Ukraina ja venemaa vaheline teraviljaleping lõppeb 17. juulil. Uut kokkulepet pole veel saavutatud ja venemaa teatas selle nädala alguses, et ei näe põhjust teraviljalepingut pikendada. vene meedias (ka sotsmeedias) on alanud suurem kriitika Türgi suunal, sest lisaks Ukraina kaitsjate tagasi andmisest Zelensky Türgi visiidi ajal lubas Türgi anda Ukrainale ka iseliikuvaid suurtükke paraja portsu.

Poola saatis Ukrainale 10 lahingkopterit Mi-24 ja USA otsus ATACMSi operatiiv-taktikaliste rakettide üleviimiseks Ukrainasse on tehtud, nüüd on tarne alustamiseks vaja vaid Bideni nõusolekut.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised