Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. juuli 2023:

tänagi lühiülevaade (puhkuse lainel), Ukraina ikka aktiivsem pool ja võib olla eile lõunarindel pisu rohkem edeneti… aga selle kinnitus peaks tulema alles homme, sestap siis loodab pikema loo teha, sest infot ka mujalt on kogunenud paras ports.

1. Tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkub. Tänaseks on Lvivis toimunud (üleile) hukkunute arv tõusnud 10-le inimesele. Tundub, et vene pool siiski pole õnnestunud seni oma kaugemale ulatuvate rakettide tootmist käima saada, sestap enamus rünnakuid seni Iraani droonidega ja S-300 rakettidega. Kiitlesid küll siin mõni aeg tagasi, et tootmine käib täie võimsusega, aga kipub arvama, et siis oleks raketirünnakute tihedus oluliselt kõrgem.

2. „Meie õhutõrjesüsteemid hävitasid kaks mehitamata õhusõidukit Voronežile lähenedes,” ütles kuberner Gusev esimeses vastuses sündmusele. S-400 kompleks, mida väidetavalt kasutati eelmisel nädalal Kramatorski ründamiseks, on väidetavalt hävitatud. Hiljutise rünnaku ajal linnale hukkus 13 inimest ja üle 60 sai haavata. vene meedia teatab plahvatusest Samara oblastis Promsintezi tehases. Promsintez tegeleb lõhkeainete tootmisega. Esialgsetel andmetel said plahvatuses surma kuus töölist, veel kaks said vigastada. Kolmes Ukrainaga piirnevas vene oblastis jahib Ukraina kaudtuli ikka vene seireseadmeid ja kaudtuleüksusi, mingi alajaam olla ka eile pihta saanud jne.

3. Kupiansk-Kreminna: suht vaikne kompimine Novoselivske lähistel ning Kreminnast edelas asuvas metsaalas ja rindejoones muutusi ei tuvastanud. vene pool hakkas millegi pärast väitma, et Ukraina olla teinud sellel rindel paljudest kohtadest tugevamaid rünnakuid, hetkel ei oska arvata, kas see ka tõsi on või vene pool lihtsalt üritab peita enda saamatust.

4. Siversk: rünnakuid ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: Bahmutist loodes Bekrhivka lähistel teatas vene pool, et osa possasid tagasi sai, aga seda seni tuvastanud pole. Küll ei teatanud Ukraina siin edenemisest. Kasvanud on pisu selles rindelõigus ka päevas mõne possa korduv käest/kätte käimine. Klisiivkasse olla vene pool pisu toetust toonud ja üritab külast läänes olevat kõrgendikku oma kontrolli alla saada, aga tundub, et see rong on nende jaoks siiski läinud. Kurdjumivka juures olla Ukraina lausa u 1 km edenenud, vist saadi üle kanali sillpea ka Kurdjumivkast lõunas asuva järgmise küla Ozarianivka küla juures.

6. Donetsk: vene pool jätkab seni edutult Pervomaiske, Marinka ja Novomykhailivka ründamist. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll on hakanud siingi Ukraina aktiivsust tõstma ja kuskil Avdiivka lähistel metsaalas vene possad kätte saadi ja ikka väikese jalaväe üksusega.

7. Lõunarinne: kahes rindelõigus (Berdjansk ja Melitopol) olla kõlakate järgi Ukraina tublisti edenenud, aga seni oodatavat Ukraina armee luba infot avaldada, jääb siis selles suunas homset päeva ootama.

8. Herson: Antonovski sillapea püsib ja olla eile lisagi tulnud ning sillapea olla tekkinud Krynki küla lähistel (20 km Nova Kakhovkast piki jõge lõunas) soisel madalamal alal.

9. Zaporižži tuumaelektrijaamas (ZNPP) viibivaid Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur inimesi pole seni lastud kolmanda ega neljanda reaktori juurde kontrollimaks, kas seal on lõhkeainet. Njah, eks seda saab viia kontrolliks järgmisse kohta, sest jooksvat ülevaadet neil kontrollidel pole.

10. Zelensky kappab mööda NATO riike leidmaks toetust Vilniuse tippkohtumiseks, saamaks mingitki kindlat liitumise kava, Tšehhi, Slovakkia, Bulgaaria, Türgi jne on järjest kinnitanud, et kava oleks vaja ning Ukraina peaks saama NATO-sse. „Ukrainal on õigus saada NATO liikmeks,” ütles Erdoğan pressile pärast kõnelusi Zelenskiga Istanbulis.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised