Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. juuli 2023:

Kupiansk-Kreminna lõigus algas suurem vene poole surve ning Bahmuti ümber ja lõunarindel jätkab Ukraina mõnesaja meetriste sammudega edenemist. Antonovski sillapea alles.

1. Droonidega rünnati Mõkolaivi linna ja tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkub.

2. vene poole teatas plahvatustest Kurski, Belgorodi ja Krasnodari oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna: eile alustas vene pool Novoselivka küla juures (Svatove-Kupiansk maantee) kõvemat surumist ja pisu edenes ning Kreminnast edelas/läänes jätkusid vene poole rünnakud.

4. Siversk: Bilohorivka küla ründamine ja Ukraina teatas, et olukord on pingeline.

5. Bahmut: eile jätkas Ukraina oma rünnakutega ümber Bahmuti ning jätkub possakaupa edenemine nii linnast edelas kui loodes ja vee pool üritab mitmes lõigus kaotatud possasid tagasi saada.

6. Donetsk: vene pool tegi ühe suurema katse Avdiivkast põhja pool ning jätkab Avdiivka ja Marinka ründamist. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: kahes rindelõigus lahingud jätkusid ning Ukraina jätkas edenemist Tokmaki suunal ja jõudis ühes lõigus esimese vene suure kaitseliinini.

8. Herson: selgub, et eilsed uudised vene poolelt siiski nii roosilised polnudki ja Ukraina sillapea seni alles ning kaotuste jada vene poolel jätkub.

9. Irkutskist ja Novosibirskist pärit mobiliseeritud sõdurite sugulased kurdavad.

10. Ikka veel wagnerist ja seekord siis rahast…

1. Droonidega rünnati Mõkolaivi linna (Hersonist 50 km loode pool) ja kõik olla alla lastud ning tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkub.

2. Eile toimus rohkelt plahvatusi vene poole andmetel Kurski, Belgorodi ja Krasnodari oblastis. Krasnodari oblastis Primorsko-Ahtarskis asuvat sõjaväelennuvälja (teisel pool Aasovi merd) vene poole andmetel ei tabatud, olla miskit plahvatunud 200 m kaugusel lennuväljast ja auk (mida vene pool demonsteeris) on vähemalt 5 m sügav. Küll riputasid kohalikud üles pilte, et lennuväljalt siiski kõrge tossupilv oli, sestap arvab, et miskit ka lennuväljal tabati.

3. Kupiansk-Kreminna: eile alustas vene pool Novoselivka küla juures (Svatove-Kupiansk maantee) kõvemat surumist ja pisu edenes ning Kreminnast edelas/läänes jätkusid vene poole rünnakud. Ressurssi suuremaks surumiseks peaks vene poolel siin jaguma. Küll toodi millegi pärast põhjenduseks vajadus rohkem siduda Ukraina vägesid, eriti tihti sellist ettekäänet vene poolelt ei tule. Olukorra pingelisust tunnistas ka Ukraina. Kas rinne Novoselivske juures muutus, on hetkel veel teadmata.

4. Siversk: Bilohorivka küla ründamine ja otse Siverski poole piki maanteed rünnakud ägenesid ja siingi teatas Ukraina, et olukord läks pingelisemaks. Rindejoones siiski muutusi ei tuvastanud. Hetkel selguseta, kas Kupiansk-Kreminna ja Siverski lõigus on algamas suurem vene poole surve või üritatakse leevendada Bahmuti-lõunarinde survet?

5. Bahmut: Ukraina jätkab surumist Bahmutist loodes ja edelas ning kummaski seni mõnesaja meetriste sammudega edenetakse. Lahingud Berhivka külas (Bahmutist loodes) käivad, küla langemisel oleks terve loodesuuna vene kaitse hädas ja peaksid oma üksused kuni 8 km tagasi tõmbama, et mitte kotti jääda. Klištšiivkast läänes olla Ukraina rajamas tankidele ülepääsu üle Siverski Donets-Donbass kanali (vene poole andmetel) ning Kurdjumivka küla juures laiendab Ukriana oma sillapead üle kanali. Bahmutist põhja pool jätkab vene pool vasturünnakuid, kuid need seni edu pole toonud. Küll on hakatud siingi kurtma, et väiksed jalaväe üksused (jagu või rühm) vene possasid järjest ära võtavad.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka poole jätkusid ilma edu toomata. Uue suunana oli vene poole pisu tugevam rünnak Avdiivkast põhjapoolses lõigus veelgi põhja poole Oleksandropili asula suunas ja võimalik, et üks põllulapp kätte saadi. Ukraina pisu üllatas oma rünnakuga Vuhledarist u 12 km ida pool ja üritas oma kuu tagasi saadud edenemist jätkata. Hetkel veel tulemus teada pole. Küll on sealt 7 km kaugusel oluline põhja-lõunasuunaline raudtee ja 15 km pärast samasuunaline suur maantee ja selleni jõudmine lõhuks päris olulise otseühenduse Donetsk-Mariupol suunal.

7. Lõunarinne (siin ka jupp Donetski lõiku): edenemine jätkus ühes rindelõigus.

Berdjanski suund: lahingud jätkusid kuid rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud.

Tokmaki suund: eile Ukraina mõnisada meetrit vähemalt edenes ja jõuti Robotine külast idapool esimese vene suure kaitseliinini. Seda tunnistasid mõned vene milblogijad.

Melitopoli suund: siin rindejoones muutusi ei tuvastanud ja info suurematest lahingutest puudus.

Plahvatusi jagus eile kuni Melitopolini. Järjest enam tuleb pilte ja videosid nii droonide kui kaudtulega hävitatud vene kaudtule ja õhutõrje üksustest.

8. Herson: eile tõmbasid paar vene milblogijat rõõmuhõisete hoo seoses Antonovski sillapeaga maha ja teatasid, et Ukraina sillapea alles ning kasvab vene romustunud soomustehnika hulk ning isikkoosseis vähenevat päris kiiresti. Kurdavad, et vastaskaldalt antakse tihedalt/valusalt kaudtuld. Seni pole Oleskhi küla juures olevat mõnesaja meetrist silda vene pool veel ära lasknud, ju ikka veel üritavad sillapead likvideerida. Kipub arvama, et Kinburni säär võib peatselt pisu kuumemaks minna ja kuskil hoopis Nova Kakhovkast põhjapool võidakse mõni reid üle Dnepri teha ja see pole vene poolele sugugi mugav…

9. Irkutskist ja Novosibirskist pärit mobiliseeritud sõdurite sugulased pöördusid vene kaitseministeeriumi poole palvega anda sõjaväele raskekahurvägi võõrtehnikaga võitlemiseks. Telegrami kanalis People of Baikal avaldatud videosõnumis rääkisid sõjaväelaste emad ja abikaasad kaotustest mobiliseeritute seas 19. juunil Kreminna piirkonnas toimunud suurtükitule tagajärjel.

Naised ütlesid, et nende abikaasad ja pojad võitlevad „kõige uuema välismaa tehnoloogia vastu ilma raskekahurväe toetuseta”, omades ainult kuulipildujaid ja granaate. Pöördumises mainitud rügement 1452 koosneb enamuses mobiliseeritutest Irkutski ja Novosibirski oblastist, aga ka teistest piirkondadest kutsutud sõjaväelastest. Videosõnumi salvestasid Novosibirskist mobiliseeritute lähedased.

Aruande kohaselt saadeti sõjaväelased „kaitset säilitama Kreminna piirkonna külgedel, kus nad jäid tugeva suurtükitule alla ja kandsid olulisi kaotusi”. Mobiliseeritute naised märgivad, et neil polnud võimalust haavatuid päästa, kuna puudusid võimalused nende evakueerimiseks ja komandoga suhtlemiseks. Selle tulemusena jäi pataljonist alles veidi üle kompanii. Rohkem kui 200 inimest ei õnnestu endiselt ohutsoonist välja viia.

Sõjaväelaste lähedased palusid president putinil ja kaitseministeeriumil pöörata olukorrale tähelepanu ja aidata sõjaväelasi vajaliku varustuse, sealhulgas raskekahurväe varustamisel.

Varem salvestasid sellised videosõnumid Irkutski mobiliseeritud polk 1439 ja nende lähedased. Sõjaväelased kaebasid, et nad saadeti „tapmisele” ja lasti maha, kuna nad keeldusid rünnakutest ilma suurtükiväe toetuseta.

10. prigožini sõjaline eraettevõte „wagner” teenis riigiga sõlmitud lepingute alusel üle 858 miljardi rubla (10,3 miljardit eurot). Lisaks prigožinile kuuluv ettevõte Concord teenis muude lepingute alusel 845 miljardit rubla (10,15 miljardit eurot). prigožini ettevõtete käibest rääkis Vesti Nedeli saates propagandist Dmitri Kiselev, kelle sõnu tsiteerib RIA Novosti. „See ei tähenda, et nad nii palju teeninud oleks, aga äri mastaapsusest ja ambitsioonide mastaapsusest räägib see siiski,” täpsustas Kiselev. putin ütles juuni lõpus wagneri poolt korraldatud mässu kommenteerides, et riik eraldas wagnerile umbes 86 miljardit rubla (1 miljard eurot) palkadeks ja ergutusmakseteks ning umbes 110 miljardit rubla (1,3 miljardit eurot) kindlustusmakseteks haavatutele/surnutele ja nende peredele.

Concordiga aga lõpetas just vene kaitseministeerium lepingu ja ettevõte tegeles vene sõjaväe toitlustamisega. Töötajate lepingud lõpetati päeva pealt ja keegi koondamistasusid ei saanud. Lisaks hävitas juhtkond ära suure osa dokumentatsioonist.

Kõlakas käib, et prigožinile kuulunud meediavarale otsitakse uusi omanikke. Arvatakse, et kõige tõenäolisem pretendent on National Media Group (NMG), mis kuulub miljardärile ja putini sõbrale Juri Kovaltšukile.

Samal ajal pole venemaa juriidiliste isikute registris wagneri nimelist organisatsiooni, märgib BBC. Hiljuti prigožini loodud wagner Center JSC-l ei ole õigust tegeleda relvade kasutamisega seotud tegevusega. Lisaks on venemaal keelatud eraomanduses sõjalised ettevõtted ning kriminaalkoodeks näeb ette karistuse ebaseaduslike relvastatud rühmituste rahastamise eest (nii kaua kui kremlil vaja, seadusele tähelepanu ei pöörata).

Riiklikud struktuurid ei saanud raha otse maksta, mistõttu on võimalik, et skeemile anti luba salastatuse tingimustes, usuvad BBC intervjueeritud juristid. Kaitseministeerium võis sõlmida lepinguid mittetulunduslike vahendusorganisatsioonidega. Nad võisid saada toetusi, kuid nad ei osuta teenuseid või osutavad pigem abstraktseid teenuseid – näiteks korraldavad turvaküsimusi Luganski ja Donetski oblasti okupeeritud aladel. Seejärel võeti raha välja ja nende vahenditega maksti üksuste töö eest. See võib seletada, miks leiti wagneri keskuse läbiotsimisel sularaha summas umbes 4 miljardit rubla (48 miljonit eurot) prigožin kinnitas, et raha oli mõeldud töötasudeks ja kompensatsioonideks (surma korral). Ta nentis, et wagner on niimoodi elanud kümme aastat, kasutades ainult sularaha.

Sellisel wagneri rahastamisskeemil võivad olla mitte ainult õiguslikud tagajärjed mitte ainult prigožinile, vaid ka rahvusvahelised õiguslikud tagajärjed venemaale. Ukraina kaebusi käsitledes võib Euroopa Inimõiguste Kohus panna vastutuse „wagnerite” tegevuse eest Ukrainas neid rahastanud riigile. Njah, putin ise kinnitas, et maksti wagnerile riigi eelarvest.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised