Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. juuni 2023:

1. Täna ööseks vene poolel suuremate Ukraina linnade pihta rindejoonest kaugemal rakette/droone ei jagunud, pisu kahanes piiriäärsete Ukraina külade pommitamine.

2. vene pool kurdab ikka ukraina mõjust venemaa kolme oblasti suunal ning kardab siit suunalt Ukraina rünnakut.

3. Kupiansk-Kreminna: eelmiste päevade kordus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: rindejoones muutusi polnud.

5. Bahmut: mõlemapoolsed rünnakud jätkusid, suuremaid rindejoone muutusi ei tuvastanud.

6. Donetsk: eelmiste päevade kordus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: kõigis kolmes rindelõigus lahingud jätkusid ja Ukraina sai kätte Rivnopili asula ning jätkas sealt edasi liikumist.

8. Herson: Antonovski silla juures Ukraina laiendab enda sillapead Dnepri jõe idakaldal ning olla liikunud ka ida poole ning tegevuste aktiivsuse tõus piki Dnepri jõge Musta mere suunas.

9. Lühiuudised venemaalt.

1. Peale eilse öö suht ebaõnnestunud vene õhurünnakut ( 3-st kalibr raketist 2 alla lasti ja 8-st Iraani droonist 7 alla lasti) oli täna rindejoonest ja vene piirist kaugemal kui 25 km rahulik. Võimalik, et üle käinud äikesevihm pisu oma panuse andis. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine väljaspool Harkivi oblastit oluliselt vähenes. Põhjust ei tea, võib olla on siin suunal rohkem tabatud vene seireseadmeid ja kaudtuleüksusi.

2. kõigis venemaa kolme oblasti suunal mõned Ukraina töötlused nii droonide kui kaudtulelöökidega jätkuvad. Eks need harvad ole, sest rünnatakse vaid kindlaid objekte ja üritatakse tsiviilisikute hukkumist vältida. Pihta saavad ka elektrialajaamad ja kütusetaristu objektid. Küll on hakanud vene pool kartma, et siit suunalt peatselt võib Ukraina suruma hakata, sest nende sõnul olla siia nii isikkoosseisu kui soomust Ukraina pool juurde toonud. Kurdavad, et sellega seotakse ära palju vene väge, keda idarindel vaja ning võimalust, et lõigatakse läbi okupeeritud alade poole minev logistikaahel.

3. Kupiansk-Kreminna: suht eelmiste päevade kordus, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: vaikus… pommitamine ikka käib, üks kõlakas vene poolelt, et Spirne küla juures olla hoopis Ukraina vene kaitset kompinud.

5. Bahmut: rünnakud ümber Bahmuti jätkuvad mõlemapoolselt, küll on Ukraina rünnakute aktiivsus ja arv kõrgem ning seni pole vene pool oma suuremat initsiatiivi tagasi saanud. Olla toodud Bahmuti linna kaitsele täiendavaid üksusi (ikka linna sisse), mis peaks mõtetu ressurssi raiskamine olema, sest neid pigem oleks vaja ümber Bahmuti surve avaldamiseks. Läbi Bahmuti linna lääne poole surumine peaks olema suht lootusetu. Eile küll suuremaid muutusi rindejoones ei tuvastanud, aga eks mõni kaevik ja pisu vange ikka Ukraina saagiks oli. Võimalik, et jalaväega kaeviku kaupa igapäevaselt surve avaldamine ning täpne kaudtuletöötlus lõpuks murdepunkti ka siin tekitab.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka poole jätkusid ning mujal väiksemad kompimised. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

7. Lõunarinne (siin ka jupp Donetski lõiku): lahingud jätkusid kõigis kolmes rindelõigus.

Velika Novosilka suunast (edaspidi Berdjanski suund): Rivnopili asula eile kätte saadi ja suure osa rindelõigust pidi vene pool maha jätma. Tundub, et kohati läks vene üksustel taandumisega kiireks ja Ukraina poolel õnnestus kagu suunas sabas jõuda lähemale Staromaiors’ke külale, mille kaitse seni peab, aga nüüd peaks sealgi vene poolel keeruliseks minema suunas (ollakse küla ümber kolmes suunas). Lisaks on teateid, et Ukraina üksused liiguvad Levadnest Stepove ja Novodarivkast lõunas Pryyutne poole.

Orihivi suunast (edaspidi Tokmaki suund): Robotyne küla suunal lahingud jätkusid. Pisu suutis Ukraina pool edeneda põhja-lõuna suunal Robotyne asulat läbivast maanteest lääne poole piki põldude äärseid metsa/võsa ribasid. Prooviti ka üle põldude Robotyne poole, aga seal üle 1 km on vaid lage põld ning vene kaudtuld sinna jagus, sestap eile külale lähemale ei saadud.

Lobkove (edaspidi Melitopoli suund): siin rindejoones muutusi ei tuvastanud, kuigi karmid lahingud jätkusid.

Krimmis plahvatasid mitmed vene sõjaväe laod. Seni teadmata Ukraina peamine löögisuund.

8. Herson: vene pool üritab Ukraina sillapead Antonovski silla juures tagasi suruda, aga seni see neil õnnestunud pole. Ukraina on suutnud hõivata ka sillast Musta mere poole jääva datsade osa, mida küll vene pool pisu suudab kaudtulega töödelda, aga tundub, et neil seal kandis seire ja vaatlusega nirusti. Olla Ukraina kaudtuletöö nii karm ja võimalik, et palju staffi saadeti eelnevalt ära lõunarindele. Lõpuks vene lennuvägi viskas juhitavad pommid Antonovski sillapea lähistele, aga blogijad kirjutavad, et pigem tabati enda üksusi Oleskhi küla serval. Tuli ka kõlakas, et olla Ukraina üksused jõudnud Oleskhi külani ja sealt mööda maanteed ida poole liikunud. Võimalik, et kasutati äta vene lennuväe „täpset” lööki. Lisaks olla aktiivne tegevus Hola Prystani kandis ja hetkel pole selge, kas sealgi on Ukraina sillapea. Küll kurdab vene pool, et nüüd igalt poolt Ukraina paatidega Dnepri jõge ületab. Eks ootame arenguid.

9. Lühiuudised venemaalt:

Pärast eileõhtust pöördumist rahva poole peab putin kohtumise, kus osalevad peaprokurör krasnov, kremli administratsiooni juht vaino, siseministeeriumi juht kolokoltsev, kaitseminister šoigu, fsb juht bortnikov, vene kaardiväe juht zolotov, FSO juht kotšnev ja uurimiskomitee juht bastrõkin. Eks näis, mis välja mõeldakse…

venemaa välisminister lavrov kinnitas eile välisriikide kolleegidele, et wagner jätkab tegevust Malis ja Kesk-Aafrika Vabariigis. Kohalikud allikad teatasid ka, et wagneri töötajad jätkavad personali värbamist Peterburis, Jekaterinburgis, Novosibirskis ja Tjumenis. prigozin olla kõlakate järgi Minskis ja arvatakse, et putini ütlemise peale ta sealt ka välja antakse…njah, pigem vast „aknast kukkumine”…

Telegraph teatas Briti eriteenistustele viidates, et vene eriväed ähvardasid relvastatud mässu ajal kahjustada wagneri komandöride perekondi, mis võis veelgi vallandada pingeid ja alandada moraali…

venemaa riigiduuma võttis 24. juunil vastu seaduse, mis keelab erasõjaväe ettevõtetel vangide värbamise. Edaspidi saavad vangid sõlmida lepinguid ainult venemaa kaitseministeeriumiga.

vene sõjaväelased ja nende perekonnad väljendavad jätkuvalt kaebusi halva kohtlemise pärast venemaa sõjaväes. vene miliblogija postitas kirja, milles väideti, et 31. kaardiväe õhurünnaku (VDV) brigaadi vabatahtlikud ei ole saanud lubatud palka. Kirjas väideti, et venemaa võimud lubasid suuremat hüvitist neile, kes on juba Ukrainas võidelnud, kuid on maksnud neile töötajatele vaid põhipalka, samas kui uutele värvatutele ei maksta üldse. Kirjas väideti ka, et vene kaitseministeerium keeldus ühele vabatahtlikule 11-kuulise lepingu alusel lubatud ühekordsest 195 000-rublasest (umbes 2310 dollarit) maksest ja ütles talle, et raha saamiseks peab ta sõlmima veel ühe aasta pikkuse lepingu. 26. juunil avaldatud videos on näha, kuidas Stavropoli krai mobiliseeritud võitlejate lähedased pöörduvad krai kuberneri Vladimir Vladimirovi poole palvega, et lähedasi paremini koheldaks. Lähedased väitsid, et vene sõjaväekomandörid saadavad lahingusse mobiliseeritud isikkoosseisu ilma laskemoonata ja ähvardavad neid tappa, kui nad keelduvad rünnakuid korraldamast.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised