Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 26. juuni 2023:

Ukraina väiksed edusammud mitmes rindelõigus jätkusid, pisu mure seoses Zaporizhzia tuumaelektrijaamaga ning sillapea üle Dnepri jõe Antonovski silla juures jätkab laienemist.

1. Täna öösel töötas Odessas õhutõrje ja jätkub piiriäärsete Ukraina külade pommitamine.

2. vene pool kurdab „tohututest” kaudtulelöökidest venemaa kolme oblasti suunal.

3. Kupiansk-Kreminna.

4. Siversk: lahinguid ei tuvastanud.

5. Bahmut.

6. Donetsk.

7. Lõunarinne: lahingud jätkusid ja Ukraina on aktiivsem pool, pisu edeneti lähemale Robotino külale.

8. Herson: kaudtuleduell ja hetkel vene poole info, et Antonovski silla juures Ukraina laiendab enda sillapead Dnepri jõe idakaldal.

9. wagner.

1. Täna öösel töötas Odessas õhutõrje, olla enamus Iraani droonid. Õhuhäire küll töötas ka ida- ja põhjapoolsemates Ukraina piirkondades, aga tabamustest info puudus, sestap võib-olla neid polnudki. Tihe Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkus. Üks vene diversioonigrupp üritas Šumõ kandis piiri ületada, aga tagasi löödi. Millegipärast polnud eile osadel Kiievi linna piirkondadel elektrit.

2. vene pool kurdab „tohututest” kaudtulelöökidest venemaa kolme oblasti suunal, aga jätab märkimata, et tema enda kaudtulelöökide arv on üle vene piiri vähemalt 5-7 korda suurem. Kuna vene pool jätkab kindlustuste rajamist piiri lähistel, siis mõne drooniga ka seda tegevat tehnikat Ukraina tabab.

3. Kupiansk-Kreminna: väiksemad lahingud nii Svatove-Kupiansk maantee ümbruses Novoselivske küla lähistel kui Kreminnast loodes asuvas metsaalas. Vähemalt vene pool väidab, et Kreminnast loodes olla Ukraina rünnakute arv tõusnud. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuleduell suhtega u 1:7 vene poole kasuks.

4. Siversk: vaikus… pommitamine ikka käib.

5. Bahmut: eile tõusis oluliselt vene poole rünnakute arv, aga ühtki edukat tuvastada ei õnnestunud. Ukrainagi on suurendanud rünnakusuundasid ümber Bahmuti ning eile suudeti nii Bahmutist edela kui loode suunal edeneda mõnesajameetriste sammudega. Tundub, et Ukraina üksused jõudsid eile Klisiivka küla kõrval asuva vähemalt ühe metsatuka enda kontrolli alla saada, sealt külani mõnisada meetrit. See asub suht olulisel kõrgendikul ning hea vaade järgmisele 2 km-le 5 km laiuselt annab parema võimaluse järgmiseks edenemiseks. Lisaks peaks olema osa Kurdjumivka küla vene pool maha jätnud. Miskit suurt muutust siiski veel tulemas pole (kui just suuremaid jõude Ukraina töösse ei pane). Küll jätkub tihe vene poole kulutamine ning pidev tihe surve paneb vastapoole siia täiendavaid ressursse tooma. Luganski linna omad kurdavad pisu tihenenud Ukraina tähelepanu pärast ja tossupilved ikka päris tihedad ja kõrged.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka poole jätkusid, lisaks prooviti mõnes uues kohas kombata. Mõned vene poole blogijad kurtsid, et Ukraina olla Avdiivkast lõunas esmased vene possad ühes lõigus kätte saanud ja parandanud enda seisu Pisky ja Pervomaiske vahel. Marinka suunas oli eile u 13 vene poole rünnakut. Küll liikus kõlakas, et siit olla üleeile ära viidud osa tsetseene ja erivägesid arvatavalt wagneri tegevuse tõttu, aga eks need peatselt tagasi jõuavad (kui just kreml miskit aktiivsemat wagneri suunal ei planeeri). Kaudtuleduell suhtega u 1:7-le ja vene pool kurdab, et Donetski linn tiheda Ukraina kaudtule all.

7. Lõunarinne (siin ka jupp Donetski lõiku): lahingud jätkusid kõigis kolmes rindelõigus.

Velika Novosilka suunast:

eile tõusis vene poole rünnakute arv ja üritati tagasi saada Novodarivka ja Makarivka küla, aga edutult. Pisu edenes Ukraina pool, tungides edasi Rivnopili lähedal (selle küla ümber seni vene kaitse peab) ja Prijutne juures ning tasapisi kasvab vene poole kottijäämise oht Rivnopilis.

Orihivi suunast: vene üksused peaks olema taandunud Robotyne küla servani ja tundub, et üks oluline kõrgendik kaotati.

Lobkove: siin rindejoones muutusi ei tuvastanud. Jätkub tugev jaht vene kaudtuleüksuste ja eritehnika tabamiseks ning ulatuti eile Tokmakini. Kust tuleb Ukraina peamine löögisuund, on seni teadmata. Kõige muret tekitavam uudis: „vene väed paigutasid lõhkeainega varustust Zaporizhzia tuumaelektrijaama (ZNPP) kuuest jõuallikast neljale,” ütles Ukraina sõjaväeluure juht Budanov. „ZNPP terrorirünnaku plaan on täielikult välja töötatud ja heaks kiidetud. Nad saavad katastroofi kiirendamiseks kasutada tehnilisi vahendeid.” Kipub arvama, et see samm võib olla võimalik kaitsmaks Krimmi poolsaart, sest üle saastatud ala seda ohtu poleks. Küll on seda keeruline teha toomata enda poolele suuri kaotusi, sest tuua ära ohutsoonist enda üksused peaks olema keeruline, sest Ukraina oleks kohe sabas…

8. Herson: pisu selgust seoses Antonovski silla juures oleva sillapeaga. Vähemalt üks vene poole video laekus. Lisaks tuleb erinevatelt vene blogijatelt infot, et vähemalt 50 Ukraina võitlejat ja isegi miskit soomustehnikat olla laiendamas juba kolmas päev sillapead. Tundub, et vene üksused on seal taandunud jõest u 2 km kaugusele. Lisaks kurdab vene pool, et Ukraina kaudtuli eriti tihe ning suudavad alla tuua vene droonid, mis peaks sihtmärke tuvastama. Juba mitmes päev ootavat vene pool, et lennuvägi vähemalt 500 kg juhitavaid pomme sinna kanti viskaks, aga miski pärast pole saadetis saabunud. Hetkel ei tea, kui palju jõe laiust on järgi jäänud, aga vene pool kurdab, et piisavalt vähe ja nad ei suutvat kaudtulega paatide sõitu üle jõe takistada.

9. wagner: vene Telegrami kanali andmetel on Millerovo ja Rostovi õhubaasid endiselt wagneri kontrolli all. Võimalik, et osa üksusi loodetakse saata „välismissioonidele”. prigozini paiknemine teadmata. wagneri üksused sõidavad enamasti oma tagala-aladele. Seni on suletud enamus wagneri meediakanaleid. vene riigiduuma omad kinnitasid, et wagnerit ära ei keelata. Küll olla mõnikümmend wagnerlast relvad maha pannud ja andnud end vene miilitsa kätte. Liiguvad kõlakad: putini endisest ihukaitsjast ja praegusest Tula piirkonna kubernerist Aleksei Djuminist võib saada šoigu asemele uus venemaa kaitseminister. surovikinist võib saada peastaabi juht. prigožin nõustus eilsete läbirääkimiste ja saavutatud kokkulepete alusel maksma hukkunud pilootide perekondadele 50 miljonit rubla (600 000 eurot, hetkel küll kurss väga kõikuv ja ikka sinna kehvemuse poole) hüvitist. Küll ringleb vene meedias halenaljakaid versioone wagneri rünnakust, ikka olla süüdi USA luureteenistused ja sooviti hõivata vene tuumarelvasid jne. Küll on rohkem liikumas erinevaid kremlit ja vene sõjaväge pilavaid nalju kuni selleni, et vene armee jääb ka venemaal teiseks…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised