Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Venemaal.

Venemaa 24.06.2023. kell 15.30:

pingeline olukord venemaal jätkub…

1. vene väed valmistuvad moskva oblastis maanteel (u 80 km moskvast) suunaga Voronezi poole wagneri üksustele vastu astumiseks.

2. prigožin tegi uue avaldusega peale putini teadaannet: „Keegi ei hakka midagi üles tunnistama presidendi, fsb või kellegi teise nõudmisel, sest me ei taha, et riik elaks jätkuvalt korruptsioonis, pettuses ja bürokraatias.” President tegi „vale valiku”, kirjutas pärast putini kõnet wagneri sotsiaalmeedia Telegrami kanal. „Seda hullem tema jaoks. Varsti on meil uus president,” kommenteeris kanal riigipea kõnet.

3. Võitlustest teatatakse Voroneži kaguosas Novaja Usman’-Rogatševka piirkonnas.

4. Doni-äärse Rostovis Lõuna sõjaväeringkonna peakorteri lähedal toimus tugev plahvatus.

5. Voronežis põleb naftabaas, arvatavalt vene sõjaväekopteri lask. Vahepeal hõivasid wagneri üksused kõik Voroneži sõjaväeobjektid (500 km kaugusel moskvast). Seda teatavad vene julgeolekujõududele lähedased allikad Reutersile ja BBC-ile. Linnas kehtestati terrorismivastase operatsiooni režiim. Väidetavalt möödub Voronežist suunaga moskva poole wagneri uus kolonn, piirkonnas lendavad helikopterid ja hävitajad. Ühes Voroneži lähedal asuvas wagneri kolonnis oli näha õhutõrjesüsteemi Pantsir-S1 ning wagnerit nähti kasutamas lähiõhutõrjesüsteemi 9K35 Strela-10 vene ründehelikopterite Ka-52 vastu. Sestap on nad pisu valmistunud.

6. Esimene wagneri kolonn on jõudnud moskvast 250 km kaugusele ja vene väed on hakanud sildu õhkima.

Voroneži oblastis Kantemirovka lähedal kukkus alla vene An-24 (tulistati alla), hukkus vähemalt kolm inimest.

7. venemaa meediavalve Roskomnadzor teatas võimalikest internetipiirangutest piirkondades, kus on välja kuulutatud terrorismivastane operatsioon. Võidakse sulgeda kogu internetiühendus.

8. moskva võimud kaaluvad võimalust kehtestada liikumiskeeld. moskvas on alates 23. juuni õhtust kontrollitud majade keldreid, kõik massiüritused jäeti ära, hommikuks tekkisid linna sissepääsude juurde soomustransportööridega kontrollpunktid.

Linnapea sõnul võimaldab terrorismivastane operatsiooni (CTO) režiim julgeolekujõududel jälgida kõiki Interneti-sõnumite saatjate telefonivestlusi ja sõnumeid, katkestada side, kontrollida ja võtta kodanikelt ära isiklikke sõidukeid ja vara ning siseneda eluruumidesse. Otsust liikumiskeelu kehtestamiseks pole veel tehtud, rõhutab Meduza allikas.

9. Opositsioonipoliitik Mihhail Hodorkovski, kes kandis 10 aastat vangistust konflikti tõttu president putiniga, toetas wagneri juhti prigožinit (njah, ei teagi kas peaks hakkama nüüd erandit tegema ja hakkama teda edaspdi suure algustähega kirjutama hakkama), kes käivitas sõjalise mässu, mis on tõenäoliselt suurim venemaal alates Emeljan Pugatšovi ajast.

Esimesed mõtted ja vastamata küsimused:

Kuidas vene julgeolek selle maha magas? Hetkel selle vastust veel ei tea ja võimalusi mitu…

Kui palju vene üksusi võib wagneriga ühineda? Ei tea aga see võimalus on olemas…

Kas enamus vene väge hakkab wagneriga sõdima? Ei tea, siingi võimalusi mitu, alates sellesst, et wagneri üksused lastakse lihtsalt läbi lõpetades wagneri üksuste purustamisega.

Kas putini võim võib kõikuma hakata? Ei tea, aga kremlis peaks õhk paks olema ning ebakindlust peaks jaguma.

Kas Ukrainal tekib nüüd parem võimalus suuremaks pealetungiks? Selles kindel. Juba eile ja tänagi nii Bahmuti juures kui lõunarindel Ukraina edenemine jätkus (küll väikeste sammudega), aga vene logistika kanalites peaks mingid tõrked tulema ja eks osa üksusi ole nüüd pigem ootel, et mis saama hakkab ning wagneriga tegelemiseks on ka täiendavat väge vaja. On isegi mingi võimalus, et osa vene üksusi võib iseseisvalt rindelt lahkuda…

Kas venemaal toimuv võib mõjutada Eestit? Hetkel veel siin suunal ei muretseks, aga valvsust kaotada ei tohi…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised