Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. juuni 2023:

Ukraina pisu üllatas Donetski suunal ja kaks olulist silda Hersoni oblasti ja Krimmi vahel pihta said. Head Võidupüha ja paraadil Viljandis näeme ning kaege tuleohutusega perra…

1. Plahvatused Krivõi Rihis, Poltava oblastis, Harkivis, rindejoone ja vene piiri lähedusse.

2. Kurski oja Belgorodi oblastis ikka plahvatab.

3. Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkab kõvemate rünnakutega Kreminnast läänes ning Ukraina isegi mõne vasturünnakuga üllatas. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: Bilohorivka küla ja otse Siverski poole ründamine, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: tõuseb vene poole rünnakute arv ümber Bahmuti, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

6. Donetsk: Ukraina üllatas kahes kohas edenemisega.

7. Lõunarinne: lahingud kolmes sektoris jätkusid, pisu olla Ukraina edenenud lähemale Robotino külale. Kaks olulist lõuna-Ukraina ja Krimmi ühendavat silda suutis Ukraina edukalt tabada.

8. Herson: kaudtuleduell.

1. Täna öösel suuremate Ukraina linnade suunal tiibraketid teele läksid. Hmelnitskis toimus plahvatus, Zaporižžis toimus 2 plahvatust. Õhutõrje töötas nii kesk- kui lõuna Ukrainas. Presidendi kantselei juhi nõunik Mykhailo Podoljak kinnitas venemaa katset rünnata Krõvyi Rihi tammi Kinžali rakettidega. Piiriäärsed Ukraina külad oma tavapärases tihedas pommisajus ning rindejoonest kuni 15 km enamus linnu ja külasid tabamusi saavad.

2. Kohalikud elanikud teatavad korduvast plahvatusest Kurski oblastis ja linnas. Lisaks jätkusid plahvatused Belgorodi oblastis, vene poole sõnul olla üle 10 mürsu ning mitmeid droone sinna poole tulnud.

3. Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkab tugevama survega Kreminnast lääne suunal. Mõned vasturünnakud Kreminnast edelas asuvas metsaalas tegi ka Ukraina. Kaudtuld jagus põhiliselt vene poolelt piki rindejoont. Rindejoone muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: Bilohorivka küla rünnakud ning uuesti on piki maanteed hakatud proovima otse Siverski poole. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: mõlema poole rünnakut ümber Bahmuti jätkusid. Pisu on vene pool aktiivsust tõstnud. Eile rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kaudtulemoona puudust vene poolel seni pole.

6. Donetsk: pisu üllatas Ukraina ja suutis Vodyane juures esimestelt possadelt vene poole minema lüüa ja nüüd jookseb seal rindejoon küla serval. Lisaks Marinkast põhjas asuva Krasnohorivka linna juures u 500mx700m põllulapp enda kontrolli alla saadi. Vene pool jätkas nii otse Avdiivka peale, Pervomaiske suunal ning Marinkas rünnakuid, kuid nende edu ei tuvastanud. Pisu kasvas ka vene poole aktiivsus Vuhledari suunal. Kaudtuld mõlemalt poolelt palju. vene pool kurtis, et Donetski pommitamine väga tihedaks läinud.

7. Lõunarinne: lahingud jätkusid kõigis kolmes rindelõigus (rünnakuid teevad mõlemad pooled) ning tundub, et vaid Robotino külale Ukraina pisu lähemale sai. Eilse päeva tipphetk oli tiibrakettidega Storm Shadow rünnakud kahele sillale Chongari lähedal Hersoni oblasti ja Krimmi vahel. Pihta said mõlemad ja nüüd nii maantee kui rongiliiklus neil kahel teel kinni. Ring suunal Krimm-Melitopol pikenes oluliselt. Hetkel näitab googlemaps millegi pärast võimalikku ainsat liikumisuunda ringi üle Krimmi silla ja teekond Melitopolini 1000 km. Miks ei näita läänepoolset teevarianti, ei tea. Kindlasti on venemaalt üle Krimmi staffi ja rahva vedu nüüd pisu keerukas ja vene poole info on, et üritavad sillad paari nädalaga korda teha. Juba kardetakse, et teisedki sillad kohe tabamusi saama hakkavad. Mingi sebimine juba nädal käib Enerhodaris asuvas tuumajaamas ja vene pool toimetab miskit sealsete jahutusvee tiikidega. Ukraina kardab, et plaanitakse mingit tuumakatatroofi.

8. Herson: kaudtuleduell ning vene üksused tegelevat Dnepri idakaldal uppunute kokku korjamisega ja üritavad varjata uppunud inimeste hulka.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised