Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 19. juuni 2023:

1. Rindejoonest ja vene piirist kaugemal asuvate külade ja linnade (va Odessa piirkond) pommitamist ei tuvastanud.

2. Eilegi venemaal jagus plahvatusi mitmes oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianski äärne piirkond on vaikne. Novoselivske-Kuzemivka juures toimusid kohalikud lahingud. Kreminna metsas on viimastel päevadel olnud mitu kokkupõrget.

4. Siversk: Bilohorivka külast ida pool toimuvad kohalikud positsioonilahingud.

5. Bahmut: eile pisu mõlema poole rünnakute intensiivsus langes.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka juures jätkusid ilma edu toomata.

7. Lõunarinne: tundub, et vene poole vasturünnakute arv pisu langeb ja Ukraina ühe asula veel vabaks sai.

8. Hersonis kaudtuleduell.

9. vene poole retoorika muutuse hõngu on tunda aga järeldusi veel tegema ei kipuks.

10. prigozin ja 32 000.

11. Hiina suuruselt kolmas pank hakkas piirama vene klientidele jüaani makseid.

1. Odessas piirkonnas täna öösel töötas õhutõrje ja oli kosta plahvatusi. Täpsem info varahommikuks puudus. Mujal rindejoonest ja vene piirist kaugemal oli rahulik. Piiriäärsed Ukraina külad ikka tabamusi saavad.

2. vene pool jätkab kurtmist, et kolme Ukrainaga piirnevat oblastit Ukraina pommitab. Olla tavapärasest tihedamalt elektrikatkestusi ja miskit seoses naftatoodete ladustamisega ikka põlevat.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianski äärne piirkond on vaikne. Novoselivske-Kuzemivka juures toimusid kohalikud lahingud. Vene pool hakkas piki Svatove-Kupiansk maanteed ja selle lähedal pisu survet tõstma. Kreminna metsas on viimastel päevadel olnud mitu kokkupõrget, aga pigem nn possatorkimised. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll teatas vene pool, et Kupianski lähedale olla rohkem Ukraina väge toodud ja kardavad sealt suuremat survet. Jätkuvalt on teadmata, miks suur hulk vene väge pole Kreminna suunalt hakanud survet tõstma.

4. Siversk: Bilohorivka külast ida pool toimuvad kohalikud positsioonilahingud, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: lahingud mitmetes lõikudes jätkuvad ja seni on aktiivsed mõlemad pooled, aga vene poole edenemist pole ning eile Ukraina Klisiivka külast põhjas u 1 km x 1 km põllulapi enda kontrolli alla sai. Seni suudab Ukraina paremini tuvastada kaudtulesihtmärke ja neid töödelda. Tundub, et kasvanud on nn odavate „tapjadroonide” hulk, sest nende videode arv järjest tõuseb. Sihtmärgid alates tankidest ja lõpetades mõne soldatiga. Seni on vene pool droonide arvult nirumas seisus, aga suudavad nemadki miskit leida. Vene seirevõimekus pole paha, aga need seadmed on ka Ukraina nn kõrge tasuvusega sihtmärkide tipus ja nende asendamine pole vene poolel lihtne. Seni on enamus vene kaudtulelööke ikka profülaktilised.

6. Donetsk: Pisu on tõusnud siin rindel vene poole aktiivsus kuigi olla siitki mõnesid üksusi liigutatud lõunarinde suunas. Küll kurdab vene pool, et mitmes lõigus olla ka Ukraina asunud ründama. Avdiivkast põhjapool Vesele küla üle olevat vene pool paar päeva tagasi kontrolli kaotanud. Kaudtulemoona puudust vene poolel seni pole.

7. Lõunarinne: hetkel ei saa väita, et aktiivsem ründetegevus on pandud ootele. Lahingud jätkusid kõigis kolmes rindelõigus. Velika Novosilka suunal jätkuvad lahingud ja olla Ukraina üksused jõudnud Urozhaine külani. Hetkel kõlakas, et vene pool jätvat maha Rivnopili küla. Orihivist lõunas Robotine küla suunaski olla Ukraina teest ida pool veel mõnisada meetrit edenenud. Lobotke küla juures lahingud jätkusid ja Lobotke külast 2 km kagus asuva Pjatikhatki külast (sai ka eile süütemoonaga pihta) üritab Ukraina osa rünnakusuunda keerata lääne poole. Kui siit pisu edasi saaks, oleks Dnepri äärne põhja-lõunasuunaline peamagistraal kohe löögi all ning põhjasuunalised kindlustused tuleks vene poolel maha jätta. Pjatikhatkis olla surma saanud pataljoni storm ossetia komandöri asetäitja Tekhov Aivengo. vene allikad väidavad, et koos temaga hukkus hiljutistes võitlustes väikese küla eest peaaegu terve pataljon (± 300) võitlejaid. Vähemalt vene milblogijate kanalitel käib kõva kisa, et kuidas see võimalik oli. Jätkuvalt teadmata Ukraina pealöögi suund ning põhijõud veel ootel. Suurem vene laskemoonaladu Rykoves (asub raudteel Melitopol-Krimm) eile ära lasti. Plahvatusi jagus u 6 tunniks ja kuna suur ladude kompleks asus raudteejaamas, siis vist niipea seal rongi liiklust taastada ei õnnestu. Loodan, et mõni rakett nüüd sinna igapäevaselt teele saadetakse takistamaks raudtee taastamist. Lisaks olla ka partisanid mõnda lõiku raudteest rikkunud.

8. Herson: kaudtuleduell ja seni selguseta, kas Ukraina omab sillapead Nova Kakhovka juures. Küll kurdab vene pool, et veetaseme languse järel (olla veel u 0,7 m tavalisest see kõrgem) jälle tõusuteel Ukraina paadidessandid üle Dnepri.

9. vene pool tõstvat üksuste arvu, kelle ülesandeks on tagada, et eesliinil olevad üksused ei taganeks. Ka vangilangenud vene soldatid ei taha enam venemaale naasta, sest kardavad, et nad lähevad kohe tribunali alla ja saadetakse rindele tagasi. Lisaks olla igasugu tervisehädadega soldatid ikka esmaseks kahurilihaks ning paljudes kohtades lükatavatki ette just kehva väljaõppega üksusi. Eks seetõttu ka mitmetes lõikudes eesmisi possasid Ukraina pisu lihtsamini kätte saab. Pisu kurdab vene pool, et tankidele ei jaguvat piisavalt meeskondi, kohati olevat moona tagamisega muresid ja pisu eesliinil olevatel vene üksustel olla moraal maas.

10. wagneri juht prigozin väitis, et amnestia saanud ja venemaa avarustesse lahkunud 32 000 endist vangi on üle 99% end seal hästi üleval pidanud ja käitnud korralikult. Võimalik, et nüüd on wagner oluliselt kokku kuivanud omamaks suuremat sõjalist jõudu rindel mõju avaldamiseks. Ka ei usu, et endised vene karistuskoloonia nn põlisasukad järsku korralikuks muutusid.

11. Bank of China (BoC), varade poolest suuruselt kolmas pank Hiinas, kehtestas venemaa klientidele jüaanis maksete tegemise piirangud. Sellest teatasid Frank Mediale mitmed venemaa pangad, kes kasutasid BoC-s korrespondentkontosid.

Pankurite sõnul kehtivad piirangud jüaani ülekannetele EL, Šveitsi, Ühendkuningriigi ja USA pankadesse. Pealegi kehtib keeld isegi Hiinasse tehtavatele maksetele, kui nende saajad on lääne pankade Hiina filiaalid.

Itaalia kontserni UniCredit Vene Föderatsioonis asuva tütarettevõtte Unicredit Bank esindaja ütles, et probleemid said alguse eelmisel nädalal ning nende algatajaks on Hiina panga Bank of China venemaa struktuur. Samasuguse teate said Akibank, Modulbank ja üks venemaa suurimaid maaklereid Finam.

Modulbanki juhatuse esimees Pavel Semenov ütles RBC-le, et piirangud puudutasid kõiki panku, mis kasutavad jüaanis ülekannete tegemiseks peamise korrespondentpangana Bank of Chinat. Finami klienditeeninduse arendusosakonna juht Dmitri Lesnov täpsustas, et keeld kehtib lisaks jüaanile ka Hongkongi dollaritele. Samal ajal tegi Bank of China Semenovi ja Lesnovi sõnul erandi ülekannete osas enda tütarpankadesse – need käivad veel läbi.

Piirangud on seotud sekundaarsete sanktsioonide või muude piirangute ohuga Hiina pankadele, usub Lesnov: neid võib ees oodata oma korrespondentkontode sulgemine USA-s ja EL-is.

vene keskpanga andmetel ulatus jüaani osatähtsus venemaa ekspordi maksetes 2023. aasta aprilli seisuga 23% ja impordi puhul 31%ni. Hiina valuuta käive moskva börsil lööb rekordeid: see moodustab vahetusturul 39% ja börsivälisel turul 24% tehingutest (vastavalt 36% ja 22% kuu aega varem) .

Peamiselt tasutakse jüaanis kaubavahetuse eest Hiinaga, mille maht ulatus jaanuaris aprillis 73 miljardi dollarini ja oli 41% suurem kui mullu. Mis puutub jüaani ülekannetesse lääneriikidesse, siis tõenäoliselt tehti need muude seaduslike vahendite puudumisel, ütles Pen & Paperi sanktsioonide erinõunik Kira Vinokurova. Enamik venemaa suuri panku on SWIFT-süsteemist lahti ühendatud ja seetõttu on sanktsioonideta ettevõtetel lihtsalt võimatu makseid teha.

„Üldiselt on Bank of China selline poliitika osa sõbralike riikide pankade ülemaailmsest suundumusest piirata venemaa isikute tegevust. Alles viimastel kuudel on sarnaseid piiranguid kehtestanud AÜE, Kasahstani ja teiste riikide pangad,”märgib Vinokurova.

Hiina pangad ei saa ega kavatsegi globaalse finantssüsteemi osana lääne sanktsioone täielikult ignoreerida, rõhutab ta: vastasel juhul võivad nad kaotada juurdepääsu dollarites ja eurodes tehtavatele tehingutele.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised