Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 18 juuni 2023:

sammhaaval lõunarindel Ukraina edeneb, mujal rindejoone muutusi ei tuvastanud…

1. Rindejoonest ja vene piirist kaugemal asuvate külade ja linnade pommitamist ei tuvastanud.

2. Eilegi venemaal jagus plahvatusi mitmes oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna rindel possalahingud/luurekad jätkuvad rindejoones muutusi toomata.

4. Siversk: pisu rahulikum päev

5. Bahmut: eile pisu mõlema poole rünnakute intensiivsus langes.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka juures jätkusid ilma edu toomata.

7. Lõunarinne: tundub, et vene poole vasturünnakute arv pisu langeb ja Ukraina ühe asula veel vabaks sai.

8. Hersonis kaudtuleduell

9. vene poole retoorika muutuse hõngu on tunda, aga järeldusi veel tegema ei kipuks.

10. Lühiuudised

1. Hetkel teadmata, miks ei rakette ega droone Ukraina suuremate linnade poole teele ei saadetud. Võib-olla sai keegi „ketuka”, et Kiievit rünnati samaaegselt, kui seal oli Aafrika riikide delegatsioon külas seoses uue rahuplaaniga ja järgmisel päeva pidid venemaale putiniga kohtuma jõudma. Eks vene väeosades keegi Kiievi väliskülaliste graafikut ei jälgi ja kui nüüd hakkavad, siis uue info liikumise tee juurutamine võtab päris kaua aega. Eelnevat osa võib ka naljana võtta… Piiriäärsete Ukraina külade pommitamiseks vist on antud käsk kõige käepärasega pommitada…

2. vene pool kurdab ikka, et kolme Ukrainaga piirnevat oblastit Ukraina pommitab. Küll kiitlesid, et Družba naftatoru (Brjanski oblast) droonirünnak Ukrainal ei õnnestunud ja kõik lendavad objektid alla lasti.

3. Kupiansk-Kreminna: possalahingud ja luurekad ning rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: suht vaikne (vaid mõni pommirünnak), rindejoones muutusi polnud.

5. Bahmut: Ukraina väidab, et mõnes lõigus paarisaja meetri võrra veelgi edenes, aga vist nädalavahetuse mõjud, sest kaartidelt neid ei tuvastanud. Küll pisu jätkub kummaltki poolelt nii rünnakute arv kui intensiivsus. Kaudtulelöökide arvu vähenemist seni tuvastanud pole.

6. Donetsk: Ikka Marinka ja Avdiivka ning rindejoones muutusi polnud.

7. Lõunarinne: Velika Novosilka rindelõigul karmid lahingud jätkusid. Vähemalt vene pool väidab, et siinse rünnakute suuna idaküljel põldude alal ühed possad nad maha jätsid. Orihivist lõunas Robotine küla suunaski olla vene pool mingid possad maha jätnud. Lobotke küla juures lahingud jätkusid ja hetkel vene poole milblogijate info, et vene pool pidi maha jätma Lobotke külast 2 km kagus asuva Pjatihatki küla, mille olevat juba ka Ukraina hõivanud. Jätkuvalt teadmata Ukraina pealöögi suund ning põhijõud veel ootel.

8. Herson: kaudtuleduell ja seni selguseta, kas Ukraina omab sillapead Nova Kakhovka juures.

9. Kuidagi järjest enam hakkab tulema kremli suunalt pisu vastukäivaid sõnumeid. Küll olla enamus Ukraina ründamise eesmärke täidetud (kaasa arvatud olla Ukrainal nüüd vähem lahingutehnikat), Ukraina lapsed, kes venemaale viidi, saavad nende sugulased alati soovi korral kätte, venemaa mega rahuarmastav riik, neil läheb majandusel ülihästi, kõik tahavad ära anda oma vara, et riiki aidata ning neil on inimeste vaba liikumine jne. Neid viimaste päevade väiteid on veel palju ja vist üheks iseloomustavaks nüansiks on, et vastavaid tegevusi või suundumisi pole seni tuvastada suutnud. Isegi tore oli näha, et putini kõne ajal kohtumisel Kiievist tulnud Aafrika delegatsiooni liikmetega (enamus neist riikide juhid) kippus mitmele inimesele vaatamata sünkroontõlkele uni peale tulema. Kui palju on mõjutanud mitmete varem juhtivatel kohtadel (nüüd juba kas erus või näiteks ajakirjanduse maastikule suundunud) inimeste arvamused sõja võimalikust arengust kuni mitmete NATO riikide võimaliku liitumisega Ukraina sõjas (ikka kohapeale enda üksused jne) ei tea. Võib olla kõik ei vaata, kes on see ütleja ja arvaja arvamust võetakse juba riigi tahtena ning sestap see kremli suunalt tulev hüplik arvamuste vastuolulisus tulebki.

Viimastel päevadel on ka vene milblogijate sõnumites käinud mingi väike muutus. Kuidagi väga suurteks puhutakse suuremal osal rindejoonest Ukraina igasugune tegevus. Kui neid uskuda, siis vist kõigil rindelõikudel on alanud suurem Ukraina pealetung. Kas valmistutakse mingiteks kaotusteks või üritatakse kuidagigi näidata end paremas valguses. Pole ju viimasel nädalal millegiga väga uhkustada (paar maatasa hoonet Marinkas ja üks paarisaja meetrine põllulapp Avdiivkast põhjas).

10. Lühiuudised

Kasahstani võimud peaksid lõpetama Nõukogude Liidu tegelaste nimede kasutamise objektide nimetamiseks ja koostama nimekirja oma „silmapaistvatest tegelastest”, ütles president Kassõm-Jomart Tokajev. „Tuleb lõpetada tava nimetada erinevaid nõukogude perioodi tegelasi, kelle elulugusid kellegi isiklike huvide ja eelistuste huvides sihikindlalt mütologiseeritakse,” rõhutas ta (tsit. Zakon.kz).

Belgorodi oblastis pommitamise ajal hukkunud Tjumeni ajateenija Afanasi Podajevi ema Alla Fathelislamova vastu koostati pärast Novaja Gazetale intervjuu andmist armee „diskrediteerimise” eest protokoll. Intervjuu sõduri perega tuli välja 29. mail. Fathelislamova sõnul teenis Podajev Voroneži oblastis Bogutšaris ​​ja seejärel viidi ta üle Belgorodi oblastisse, kust ta saadeti otse Ukraina piirile. „Nad istusid koos ühe tüübiga kaevikus ja siis hakkasid droonid tulistama. Meie poja pea lõikas kohe kildmürsk maha,”rääkis ta ja lisas, et ta tuvastas poja vaid sünnimärgi ja käel oleva armi järgi. Vanemate sõnul õppis Podaev kokaks ja unistas oma kohviku avamisest. Ta ei soovinud kaitseministeeriumiga lepingut sõlmida, öeldes, et ei tee seda „isegi relva ähvardusel”. Tal oli demobiliseerimiseni kuus kuud. Fathelislamova avaldas intervjuus arvamust, et Ukrainas pole sõda kellelegi vaja. Naist ähvardab rahatrahv 30-50 tuhat rubla (360-600 eurot).

Kasvavad Belgorodi elanike kaebused, et vene soldatid marodööritsevad. Seni pole keegi suutnud sellele piiri panna ja sestap ei julge isegi Ukraina rünnakute hirmus inimesed kodudest lahkuda, sest kardetakse, et nende endi sõjavägi rüüstab ära nende elamised. Siin pole ka lootust juhuslikkusele, sest ära rüüstatakse kõik maha jäetud elamised ja ettevõtted.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised