Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 17 juuni 2023:

1. Eile vaid mõned raketid Ukraina linnade poole teele läksid.

2. Eile venemaal plahvatusi jagus mitmes oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna rindel possalahingud jätkuvad rindejoones muutusi toomata.

4. Siversk: vene poole rünnakud Bilohorivka küla suunal tihenevad.

5. Bahmut: „tavaline päev” ehk siis ründavad mõlemad pooled aga vaikselt edeneb Ukraina.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka juures jätkusid ning vist üks tänavavahe Marinka juures vene pool edasi sai.

7. Lõunarinne: mõlemapoolsed rünnakud jätkuvad ja on kohatist rindejoone kõikumist ning pisu ikka Ukraina edeneb.

8. Hersonis kaudtuleduell

9. F16 ja putin

1. Ukraina ametnikud teatasid ka, et Ukraina õhutõrje püüdis 16. juunil päeval kinni kuus vene Kinžali ja kuus Kaliberi raketti, mis sihikuid Kiievi oblastit, mis langes kokku mitme Aafrika riigipea visiidiga Kiievis. Seitsme Aafrika riigi riigipead kohtusid 16. juunil Kiievis ühise rahumissiooni raames Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga. Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa, Sambia president Hakainde Hichilema, Komooride president Azali Assoumani, Kongo Vabariigi president Denis Sassou Nguesso, Egiptuse peaminister Mostafa Mabdouly, Senegali president Macky Sall ja Uganda esindaja kohtusid Ukraina juhtkond Kiievis. Vene väed andsid visiidi ajal Kiievile raketilöögi, sundides Aafrika liidreid kohtumiste ajal punkritesse varjuma. Mõned vene poole blogijad väitsid, et vene väed ei korraldanud Aafrika juhtide visiidi ajal Kiievi pihta raketirünnakuid, samas kui teised väitsid absurdselt, et rünnaku korraldasid Ukraina väed. Aafrika liidrid jätkavad oma reisi edasi 17. juunil Peterburi, et kohtuda seal putiniga. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus.

2. vene poole väitel mitmed droonid ründasid Brjanski, Kurski ja Belgorodi oblasti territooriumi. Kaugeim plahvatus olla kostnud Kurski külje alt. Miks põleb üks Belgorodi kõrghoone (kortermaja) ülemine osa on hetkel teadmata. Belgorodi oblasti piiriala olla tulnud „kaitsma” tsetseenid ja eks nad seal siis nüüd maha jäetud eramuid ja ettevõtteid rüüstavad.

3. Kupiansk-Kreminna: viimaste päevade kordus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: siingi eelneva kordus, vene pool jätkab Bilohorivka ründamist ja kasvanud on rünnakute arv päevas. Rindejoones muutusi polnud.

5. Bahmut: pisu olla rünnakute intensiivsus kummaltki poolelt langenud, aga kahes lõigus mõne vene possa ikka Ukraina kätte sai. Suuri muutusi ning arenguid seni veel piirkonnas pole. Kõlakad, et siia olla hakanud vene pool mingeid üksusi lisaks tooma.

6. Donetsk: ikka Avdiivka ja Marinka poole rünnatakse. Üks vene poole mõnesaja meetrine edenemine Avdiivkast u 17 km kirdes ja vist üks tänavahe ka neile Marinkas saagiks langes. Vähemalt vene pool annab teada, et mitmes lõigus on Ukraina asunud aktiivsemalt kompama/luurama. Kaudtulemoona puudust vene poolel pole täheldanud.

7. Lõunarinne: Velika Novosilka rindelõigul karmid lahingud terve päeva jätkusid. Hetkel tuvastanud rindejoone liikumist põldudel Makarivka külast idas ja ikka lõunapoole (mõnesaja meetri võrra). Pisu imestama paneb, et enamuse vene soldatite samm seal kandis isegi ei kiirenenud, kui neid tabas kaudtulelöök. Kui Ukraina edenes seal vaid mõnisada meetirt, siis vene pool taandus lausa u 1 km. Eks vene miiniväljad võta hoo maha ja neid seal jagub nii soomuse kui jalaväe vastu. Orihivist lõunas Robotine küla suunas ja Lobotke küla juures lahingud jätkusid ja hetkel vaid kõlakas, et viimases veel mõnisada meetrit Ukraina edasi sai. Vene pool toovat täiendavaid üksusi mujalt rinnetelt Mariupoli ja Berdjanski kaitseks. Jätkuvalt teadmata Ukraina pealöögi suund ning põhijõud veel ootel.

8. Herson: kaudtuleduell ja seni selguseta, kas Ukraina omab sillapead Nova Kakhovka juures.

9. F16 ja putin, copy uudisest ilma kommentaarideta: „Ameerika F-16 hävitajate tarnimine Kiievile tekitab tõsise ohu NATO edasiseks kaasamiseks venemaa ja Ukraina vahelisesse relvakonflikti”, ütles putin reedel Peterburi majandusfoorumil. Tema sõnul on vene sõjaväelased valmis põletama nii lennukeid kui ka tanke Leopard, millest vene kaitseministeeriumi kinnitusel on vähemalt kaheksa ühikut juba hävitatud.

Samas, nagu putini avaldustest järeldub, ei välista Moskva lööke NATO riikide territooriumile, kui hävitajad on paigutatud nende baasidesse. „Kui need (lennukid F-16) asuvad väljaspool Ukrainat asuvates õhuväebaasides ja neid kasutatakse sõjategevuses, siis uurib venemaa, kuidas ja kuhu saaksime tabada neid relvi, mida kasutatakse meie vastases sõjategevuses,” vahendab Interfax putinit.

putini viimase mõne päeva esinemisi vaadates jäi pisu kripeldama, et kuidagi väga vastandlike sõnumeid tuli. Eks musta valgeks tegemine käib jooksvalt, aga tundub, et nii tihe avalike esinemiste graafik on jätnud oma jälje, kuid põhjust, miks pisu liimist lahti putin on, ei tea…

Seni on vähemalt viis Euroopa riiki – Belgia, Ühendkuningriik, Taani, Holland ja Norra – eraviisiliselt teatanud, et on valmis andma Ukrainale F-16 lennukeid. USA, kes oli pikka aega sõjalennunduse Kiievisse üleviimise vastu, andis rohelise tule NATO riikide teenistuses olevate hävitajate tarnimisele. Briti Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi andmetel on need riigid võimelised tagama vähemalt 125 täielikus lahinguvalmiduses hävitajat F-16. Kiiev küsib 24–36 sellist lennukit.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised