Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15 juuni 2023:

suuri muutusi rindejoones polnud (mõnisada meetrit ikka see kohati liikus) ja seni pole selge Ukraina pealöögi suund ning uuesti on hakanud kasvama vangi langenud vene soldatite hulk.

1. Eilse ööpäeva jooksul nii tiibraketid kui Iraani droonid Ukraina linnade poole teele läksid.

2. Kurski ja Belgorodi oblastis pisu plahvatusi piiri lähistel ja teisel pool Aasovi merd miskit plahvatab ja põleb.

3. Kupiansk-Kreminna rindel possalahingud ja päris valus kaudtulelöök vene kindralit oodanud üksuste pihta.

4. Siversk: ikka sama, vene poole rünnakud Bilohorivka ja Vesele küla suunal.

5. Bahmut: nii põhja kui lõunapool mõnesaja meetriste sammudega Ukraina edeneb.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka juures jätkusid ilma rindejoones suuremaid muutusi toomata.

7. Lõunarinne: ründavad mõlemad pooled ja vähemalt üks küla on lisandunud halli alasse.

8. Hersonis kaudtuleduell.

9. prigozini-putini vastuolu.

10. venemaa on pisu hädas jüäänide kohatise rohkusega.

1. Eilse ööpäeva jooksul raketi- ja droonirünnakuid üle Ukraina. Ukraina kindralstaap teatas, et vene väed lasid välja kuus tiibraketti Kh-22, neli tiibraketti Kalibr ja 10 Shahed 131/136 drooni ning märkisid, et Ukraina väed hävitasid kolm Kh- 22 raketti ja üheksa Shahedit. Sihikule võeti infrastruktuuri rajatised Harkivis, Donetskis, Kirovohradis ja Odessa oblastis. Tabamustest varahommikuks info puudus. Piiriäärsed Ukraina külad igapäevases pommisajus.

2. Mõned plahvatused Kurski ja Belgorodi oblastis. Enamuses piiri lähistel. vene pool andis teada, et nende arvates valmistub Ukraina suuremaks aktsiooniks (ikka tuhendeid „terroriste”) Belgorodi oblastis ning olla ka võimalikud „vale lipu” rünnakud. Krasnodari linnas (350 km rindejoonest) ja selle läheduses toimus tugev plahvatuste seeria öösel. Hetkel rohkem infot pole. Toimus ka suurem põleng Rostov Doni ääres lähistel asuvas suuremas elektrijaamas ning piirkonnas pole elektrit. Elektrita jäi umbes 364 tuhat tarbijat. Põlengu põhjus teadmata.

3. Kupiansk-Kreminna: viimaste päevade kordus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud. Päris suure kriitikalaviini sai nii vene kaitseministeerium kui vene polkovnikud/kindralid eilse Ukraina õnnestunud kaudtulelöögi tõttu. Olla Kreminna lähistel olnud rivis ootel üle kahe tunni suur vene üksus, sest kindral pidi tulema kõnet pidama. Hetkel kõlakas, et kuni diviis, aga päris nii suurt üksust ei usu. Tabati neid nii suurtükkidest kui HIMARS-iga ja hukkunuid ning haavatuid olla sadades. vene milblogijad lausa nõudsid nii ebapädevate kindralite kohapeal maha laskmist ja nad lausa imestavad, et järjest suuri vigu tegevad kindralid ja polkovnikud ikka veel oma ametikohtadel jätkavad.

4. Siversk: siingi eelneva kordus, vene pool jätkab Bilohorivka ja Vesele küla ründamist. Rindejoones muutusi polnud.

5. Bahmut: kahepoolne rünnakute jada ja paaris kohas Ukraina jälle mõnisada meetrit edasi sai. Eks pisu imestama paneb, et vene dessantväed ega spetsnaz pole kuskil suutnud ise edeneda. Proovitakse nii siit kui sealt ja ei saada ka initsiatiivi enda kätte. Suuri murranguid siiski vist veel tulemas pole, kuigi segaduse tekitamiseks võiks pisu tugevam Ukraina rünnak tulla…

6. Donetsk: eelmiste päevade kordus jätkub, võimalik, et Marinkas üks tänavahe vene kontrolli alla lisandus. vene poolel kaudtulemoona puudust tuvastanud pole.

7. Lõunarinne: Velika Novosilka rindelõigul karmid lahingud terve päeva jätkusid. Ukraina üritab edeneda lõuna poole Mokri Jalu jõest idapool üle põldude ning vene pool üritab jõuda kaotatud Makarivka külani. Tundub, et vähemalt üks asula (Novodonetsk) on siin langenud halli tsooni. Mõned kaardid näitavad, et olla siiski juba Ukraina kontrolli all. Ilm ülepäevaselt vihmahoogudega veel sel nädalal, aga pinnase läbitavust see veel ei mõjuta. Eile olla siin kandis Ukraina pihta saanud isegi 5-le suurele iseliikuvale suurtükile 2S19. Eks neil ole suurtel ja reljeefita põldudel raske peidus olla. Ei päästa ka kitsad metsaribad põldude vahel. Selles rindelõigus vähemalt ühe uue mõnesaja meetrise põllulapi Ukraina enda kontrolli alla sai.

Mokri Jalu jõest lääne pool tõi vene pool appi reserve kaitsmaks Rivnopoli küla ida suunast tuleva surve eest (Makarivka küla poolt). Sealsed kõrgendikud peaks küll olema veel osaliselt vene kontrolli all, aga nende langemisel vaid tasased põllud ja vähe kõvakattega teid. See teeb kuskil edenemise korral keeruliseks vene poole üksuste taandumise, et mitte kotti jääda. Hetkel tundub, et osa raskuskeset on nihkunud kaudtuleüksuste duellile ning õhuliikluse allasurumisele kummaltki poolt. Pisu loodan, et Ukraina suudab lõhkuda vene logistikaahelat, tekitamaks neile laskemoonaveo tõrkeid. Mõned blogijad väidavad, et enamus Ukraina vastupealetungi üksusi on siin suunal ootel.

Orihivist lõunas ja Lobkove küla kandis pigem lahingute intensiivsus küll pisu langes, aga Orihivist lõunas Robotine küla suunal oma üleeilset edenemist Ukraina u 500 m sammuga jätkas maanteest ida pool. Kõigis rindelõikudes on Ukrainal parajalt rassimist, et puhastada ründekoridore miinidest. Kuna seni pole teada Ukraina vastupealetungi põhisuund, siis ikka veel ootel. Hetkel pigem kõlakad, et üksuste arv on lõunarindel suht võrdsustunud, mis pole Ukrainale soodne. Ukraina pole piisavalt töödelnud raudteetaristut (ida-lääne suunalist), et takistada vene poolel suuremate üksuste kiiret liigutamist. Võimalik, et see on põhjusega ning jätkuvalt võib tulla üllatussuund.

8. Herson: veetase jätkab langemist ning vene poole arvates peaks u 20. juuniks veeseis jõudma oma uude tavapärasesse madalseisu. Küll arvab vene pool, et vaatamata esimese kaitseliini rikutusele Dnepri idakaldal siiski Ukraina siit suuremat pealetungi ei plaani ning olla lausa hakanud siit vägesid lõunarindele suunama. Ise veel seda rünnakusuunda maha ei kannaks, sest nüüd (peale 20-ndat) peaks hoopis olema Dnepri ületamine lihtsam.

9. wagneri juht prigozin pole jätkuvalt nõus laskma wagnerlastel sõlmida lepinguid vene kaitseministeeriumiga. Kuna putin oma 13. juuni ütlemistes toetas soigu plaani kõik vabatahtlikud viia üle lepingutele vene kaitseministeeriumiga, siis eks näis, mis putini-prigozini uuest vastuolust edasi saab.

10. venemaa on pisu hädas jüäänide kohatise rohkusega. Kaubavahetus Hiinaga kasvab ja arveldamiseks kasutatakse jüääne, lisaks üritab venemaa järjest asendada lääne valuutasid jüäänidega. Lisaks kasvavad Hiina jüäänides antavad laenud venemaa suunal. Küll on venemaal mure, sest jüään pole seni rahvusvaheliselt aktsepteeritav valuuta ja ka Hiina ei tee veel ponnistusi selle muutmiseks. Sestap muutub venemaa järjest enam sõltuvaks Hiina „heast tahtest”, sest jüääni „vangistus” kipub järjest enam siduma venemaad Hiina lõa otsa. Juba liiguvad ka kõlakad, et venemaal kardetakse uut suurt rubla kursi langust.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised