Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13 juuni 2023:

lõunarindel karmid lahingud jätkuvad ja Velika Novosilka lähistel Ukraina edeneb…

1. Täna öösel nii tiibraketid kui Iraani droonid Ukraina linnade poole teele läksid.

2. Eile plahvatuste arv Belgorodi oblastis vähenes ja üks rong jälle kraavis.

3. Kupiansk-Kreminna rindel jätkub kahes lõigus kompamine.

4. Siversk: ikka sama, vene poole rünnakud Bilohorivka ja Vesele küla suunal.

5. Bahmut: eile rindejoone suuremaid muutusi ei tuvastanud.

6. Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka ja Marinka juures jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata ning Ukraina üllatas Vesele küla juures oma rünnakuga.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ja Ukraina edeneb Velika Novosilka lõigus.

8. Hersonis vesi langeb.

9. venemaal on hakatud sünnistusmaju sulgema nende „vähese kasumlikkuse” tõttu.

10. Pakistan hakkas venemaalt naftat ostma ja pisu nafta hinna trendist.

11. Hiina jupid Iraani droonides.

12. Lihtsalt pidin selle putini ütluse siia panema…

1. Eilse päeva jooksul andis vene pool merel baseeruvate tiibrakettidega Kalibr 2 raketilöögi Harkivi oblasti elumajadele.Täna öösel ründas vene pool mitmeid Ukraina linnu tiibrakettidega Kh-101/555. Kiievi kohal lasti kõik alla ja kaugemad ulatusid lääne-Ukrainas asuva Ternopili linnani, kus väidetavalt ka kõik alla lasti. Küll oli tabamusi nii Harkivis ja selle ümbruses (Iraani droonid) ning Krõvyi Rihis, kus tabati kortermaja ja on hukkunuid. Piiriäärsed ja rindelähedased külad ja linnad ikka tavapärase pommisaju all. Täna hommikul tõusid lendu Kaspia mere lähistel vene Tu-d ja karta on uut raketirünnakut Ukraina suunal.

2. Eile üks rong jälle rööbastelt maha sõitis Belgorodi oblastis (peale plahvatust). Mõned plahvatused kostusid ka piiri lähistelt. Küll kurtis vene pool, et ööpäevas lendab Belgorodi oblasti poole „terroristliku” Ukraina poolelt u 1400-2000 mürsku. Njah, ulmetajad…

3. Kupiansk-Kreminna: viimaste päevade kordus ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: siingi kordus, vene pool jätkab Bilohorivka ja Vesele küla ründamist. Rindejoones muutusi polnud.

5. Bahmut: rünnakuid ümber Bahmuti teevad mõlemad pooled ja eile suuremaid rindejoone muutusi kaartidelt tuvastada ei õnnestunud kuigi Ukraina väidab, et siiski paaris kohas veel mõnisada meetrit edasi sai. Klisiivkani u 1km minna ja rinne jookseb Kurdjumivka küla juures piki Siverski Donets-Donbass kanalit. Jätkuvalt on Bahmuti linn tiheda Ukraina kaudtule all.

6. Donetsk: suurem surve Marinka juures jätkub (ikka üle 10 rünnaku päevas), Ukraina üllatas Vesele küla juures rünnakuga ja olla edenenud ning loodab homseks targem olla.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ja Ukraina edeneb Velika Novosilka lähistel. Eks täpse olukorra teadmisega seni keeruline, sest isegi vabastatud külade arv kipub mitmel kaardil oluliselt erinev olevat. Optimistlikumate kaartide järgi on Ukraina seal kandis edenenud u 16 km lõuna poole (njah, 9/10 teest Berdjanski sadamalinnani veel minna) ning lahingud on jõudnud Staromaiorske lähistele. Hetkel kõlakad, et Ukraina suutis siin oma edenemist laiendada u 20 km-le ja suutis eile vabastada nii idaküljel asuvad Novodonetske ja kui Novomajorske külad. Eks homseks targem. Tundub, et mõned külad on vene pool lihtsalt maha jätnud ning ning nende hõivamisega läheb pisu aega (miinide oht). Juba on hakanud tulema vene poolelt kurtmist, et nii kahurite kui käsitulirelvade moonaga läheb kohati kitsaks. Eks sealne logistikaahel raudteest rindeni ongi pikk. Linnulennult küll vaid 45 km, aga teed väiksed ja käänulised ning teekond lähimast raudtejaamast venib u 75-80 km (kaks varianti ja lühem ajaliselt pikem) pikaks ja sõiduauto läbimise ajaks min 1.45 kiiremal variandil ehk siis keskmine kiirus kisub sinna pisu alla 50 km/h kanti. Veoki läbimisekiirus veelgi väiksem ja sestap arvab, et siin vene poole järelvedude mured tõusutrendis. Eks sama mure võib hakata peatselt ka Ukrainat kimbutama. vene pool üritab mitmes lõigus teha vasturünnakuid ja tõsisem katse oli tagasi saada Makarivka küla, aga see neil ebaõnnestus. Velika Novosilkast edela suunal on teine Ukraina pealetungi lõik, kus ka edenetakse ja tundub, et veel täna jätab vene pool maha Rivnopoli küla. Põllud hetke sõdimisaladel enamasti suured ja ilma suurema reljeefita (mäed alles tulevad) ning veekogude läheduses kõrgendikud. Hetkel tundub, et kumbki löögisuund siin läheb kahelt poolt jõgesid ja pigem vene poolel mure nende ülatamisega kui kiputakse kotti jääma ja mis vist tingibki kiirema külade maha jätmise.

Orihivi juures edenemist tuvastada ei suutnud, tundub, et Ukraina on keskendudnud kaudtuletöötlusele. Eile tabati üht juhtimispunkti ja üks vene ühetärni kindral seetõttu surma sai. Lõunarinde lääneserval Lobkove küla ümbrus on ka Ukraina kontrolli all ja eks ootab, mis toob tänane päev, sest eile juba hakkasid Ukraina omad sealt edasi suruma. Kuna ilm läks päikeseliseks, siis peaks jälle õhus hakkama domineerima vene pool. Ukraina peaks riskima ja tooma linnade kaitselt ära rohkem õhutõrjevahendeid kaitsmaks enda ründavaid üksusi. Ahjaa, USA lubas kiirelt asendada hävinud soomukid (ikka USA omad). Seni teadmata, kust tuleb Ukraina pealöögisuund.

8. Herson: üleujutus langeb ja järjest enam tuleb välja nii miine kui vene soldatite laipasid. Seni pole vene pool kohalike evakueerimisega Dnepri idakaldalt tegelenud, kuigi putin vastava käsu andis… Ikka tunne, et peatselt võib siit kaudu Ukraina siiski proovida, jõe ületus läheb järjest lihtsamaks.

9. venemaal on hakatud sünnistusmaju sulgema nende „vähese kasumlikkuse” tõttu. Põhjuseks langenud sündide arv, mõnes senises sünnitusmajas on päevas vaid 1-2 sündi ja statistika järgi pole viimasel 23 aastal nii vähe lapsi sündinudki.

10. venemaa saatis Pakistani kõigi aegade esimese partii toornaftat – last jõudis Karachi sadamasse 12. juunil, ütles peaminister Shehbaz Sharif. „Olen täitnud veel ühe oma rahvale antud lubaduse. Mul on hea meel teatada, et esimene last soodushinnaga venemaa toornaftat saabus Karachisse ja nafta mahalaadimine algab homme,” säutsus ta.

Sharifi sõnul on see Pakistani jaoks „märkimisväärne päev”, kuna riik liigub „jõukuse, majanduskasvu ja energiajulgeoleku suunas”. Ta märkis ka, et naftatarned tähistasid uute suhete algust moskva ja Islamabadi vahel. Mais sai teatavaks, et Pakistan tellis venemaalt ühe partii naftat ja pakkus välja pikaajalise lepingu sõlmimise. Kuid nagu kirjutas kohalik ajaleht The News International, taotles Islamabad 30-40 protsenti allahindlust ja seadis üheks tingimuseks ka jüaanis maksmise. Ajalehe The Express Tribune allikate sõnul kahtles vene pool Pakistani kavatsuste tõsiduses, mistõttu otsustati piirduda ühe tarnega.

venemaa välisminister lavrov ütles 12. juunil, et läbirääkimised naftasektori koostöö üle „on lõppfaasis”. venemaa oli sunnitud naftaeksporti Aasiasse ümber orienteerima pärast seda, kui EL, USA ja Ühendkuningriik kehtestasid naftaembargo. Suurimateks venemaa nafta ostjateks said Hiina ja India – 2023. aasta mais importisid nad rekordilised 110 miljonit barrelit, arvutasid analüütikud Vortexa ja Kpler. Seda on peaaegu 10 protsenti rohkem kui eelmisel kuul.

Samal ajal müüb venemaa suurema osa naftast allahindlusega, kuna alates detsembrist kehtib venemaa toorainete hinnalagi 60 dollarit barreli kohta. Seega oli Uurali nafta keskmine hind rahandusministeeriumi andmetel 2023. aasta mais 53,34 dollarit barreli kohta, mis on 1,48 korda madalam kui eelmise aasta mais (78,81 dollarit).

India omakorda, suurendades venemaa toornafta importi 30 korda, otsustas saada Euroopa suurimaks naftasaaduste tarnijaks (autori märkus: India saadab ümbertöödeldud naftat Euroopasse). Seega kasutas riik ära EL-i naftaembargot nafta rafineerimisega raha teenimiseks, märkis Bloomberg.

Õnneks on Hiinal jätkuvalt keeruline enda majanduse uuesti käivitamisega ja majanduslanguse võimalikud tuuled mujal maailmas ei toonud OPEC+ riikidele isegi tarnete vähendamisega nafta hinda üles ja see isegi on langustrendis…eks näis, kunas see meite tanklates näha on…

11. Ukrainas allatulistatud Iraani droone analüüsivad teadlased leidsid ühest neist esimest korda sel aastal välja lastud Hiina osa. Hiina ja Hongkong on pikka aega olnud Iraani drooniprogrammi komponentide tarnekeskused (seda kinnitati ÜRO raportis Teherani relvajõudude tarnete kohta Jeemenis). Praegune leid aga näitab, kui hästi on tarneahel selles vallas välja kujunenud, kirjutab The Wall Street Journal.

Droon Shahed-136 tulistati Ukrainas alla aprillis ja jäi peaaegu kahjustamata. Tema navigatsioonisüsteemist leidsid relvade tarneahelaid jälgiva Briti organisatsiooni Conflict Armament Research eksperdid Hiina pingemuunduri. See ilmus turule 2023. aasta jaanuari keskel. Nii kulus Hiina tehasest osa jõudmiseks Iraani vaid umbes kolm kuud, kus see pandi droonile, mis saadeti venemaale, kust seade juba Ukraina linnade pihta teele saadeti. Ukraina sõjaväe teatel on venemaa saatnud sõjalistele, energeetika- ja tsiviilobjektidele üle 700 drooni. Ukraina õhutõrjejõud on õppinud peaaegu kõike alla tulistama, kuid pideva ohu tõttu ei saa õhutõrjesüsteeme, taevast jälgivaid sõjaväelasi ja elektroonilise sõja spetsialiste kasutada nüüd vastupealetungil osalevate üksuste katmiseks.

Alates eelmise aasta augustist on Iraan venemaale tarninud umbes 400 mehitamata õhusõidukit ning soovitakse „võimsamaid ja surmavamaid” versioone, teatas USA mais. USA riiklik julgeolekunõukogu edastas reedel, millist marsruuti mööda droonid venemaale sisenevad: Iraani Amirabadi sadamast toimetatakse need meritsi üle Kaspia mere Mahhatškalasse ja sealt edasi Primorsko-Ahtarskisse.

Conflict Armament Researchi leid näitab, kui kiiresti suudab Iraan venemaale droone toota ja et ta jätkab probleemideta Hiina osade importimist. See raskendab oluliselt USA ja tema lääneliitlaste jõupingutusi, kes üritavad selliste tarnete kanaleid ära lõigata, eriti kuna selliseid osi nagu pingemuundurit kasutatakse laialdaselt kommertselektroonikas.

Lääneriigid on korduvalt kehtestanud sanktsioone droonidele mootoreid tootva Iraani ettevõtte vastu, millest üks oli Ukrainas alla tulistatud droonil. Hiina ettevõtted aitavad Wisconsini tuumarelvade kontrolli projekti kohaselt Iraani üha enam.

12. putin oli nördinud Ukraina relvajõudude taktika üle. Ta süüdistas Kiievit elurajoonide pommitamises. „Ma lihtsalt ei saa aru, miks vaenlane elamupiirkondi tulistab. Milleks? Milleks? Mis mõte sellel on? [Nad tabasid] ilmselgelt humanitaarobjekte. Mis mõte sellel on? Sõjalist mõtet pole – null,” ütles riigipea (šampanjaklaas käes) mitteametlikul kohtumisel kremlis riiklike preemiate laureaatidega (tsitaadid Interfaxilt).

putinile teatati, et Ukraina relvajõud andsid löögi Donetskis asuvale vabariiklikule traumakeskusele, mürsk lendas väidetavalt operatsioonisaali. President kutsus humanitaaraktsioonides osalejaid üles olema okupeeritud aladel ettevaatlikud ja alluma kõiges sõjaväele. „Peame kinni pidama reeglitest, mis on kehtestatud korrakaitsjate ja sõjaväelaste poolt. Niipalju kui võimalik, püüavad nad teid kaitsta,” ütles ta.

ÜRO inimõiguste ülemkomissari büroo maikuu andmetel hukkus putini vallandatud sõja tagajärjel Ukrainas vähemalt 8791 tsiviilisikut ja sai vigastada 14 815 inimest. Hukkunute hulgas oli 519 last, 3977 meest, 2367 naist ja veel 1928 inimest, kelle sugu ei olnud võimalik kindlaks teha. Samal ajal räägitakse statistikas ainult kinnitatud inimeste surma- ja vigastusjuhtudest. Sõjaohvrite tegelik arv võib ÜRO hinnangul olla mitu korda suurem.

Alates eelmise aasta sügisest on venemaa regulaarselt alustanud ulatuslikku Ukraina linnade ja energiataristu objektide pommitamist. Kogu riigis katkes vool massiliselt. Rünnakud tsiviilobjektide vastu jätkusid 2023. aastal. Ainuüksi maikuus ründas vene armee Kiievit vähemalt kuusteist korda.

Ukraina õhutõrje efektiivsus on aga pärast lääne relvade saamist tõusnud. Kui venemaa aprilli lõpus pärast vaheaega Ukraina territooriumi aktiivset tulistamist jätkas, tulistati välja 67 raketti ja 114 drooni. Neist 7 raketti ja 11 drooni jõudsid sihtmärgini. Üks mürsk tabas Umanis kortermaja, tappes 23 inimest, sealhulgas kuus last.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised