Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12 juuni 2023:

lõunarindel karmid lahingud jätkuvad, on ka kaotusi, aga Ukraina edeneb…

1. Eilegi piirdus vene pool vaid rindejoone ja piiriäärsete lähedaste linnade/külade pommitamisega.

2. Eile vaid Shebekino linn tabamusi sai.

3. Kupiansk-Kreminna rindel jätkub kahes lõigus kompamine.

4. Siversk: vene poole rünnakud Bilohorivka ja Vesele küla suunal.

5. Bahmut: mõlemad pooled ümber Bahmuti jätkavad rünnakuid, aga edeneb seni vaid Ukraina.

6. Donetsk: eilse kordus, vene poole rünnakud nii Opytne, Pervomaiske kui Marinka juures jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ja Ukraina kannab mõnes lõigus ka pisu suuremaid kaotusi ning edenemine lõuna poole jätkub. Ukraina kaudtuld jagus tihedalt kuni Musta mereni.

8. Hersonis vesi langeb.

9. prigozini ja šoigu tüli jätkub…

10. Lühiuudised

1. Eilegi piirdus vene pool vaid rindejoone ja piiriäärsete lähedaste linnade/külade pommitamisega. Hetkel ei oska arvata, miks piirikülade pommitamiseks ka Iraani droone juba mitmel päeval kasutatakse. Kipub arvama, et rindel oleks neist rohkem tolku.

2. Eile vaid Shebekino linn (Belgorodi oblast) tabamusi sai.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianskist kirdes Masjutivka lähistel on aktiivsed mõlemad pooled. vene pool jätkab kiitlemist, et omab kahte sillapead üle Oskoli jõe (üks Dvorichnast põhjas ja teine lõunas) aga kellegi teise (Ukraina ja sõltumatud) kaartidelt seda seni ei leia. Kreminnast lõunas asuvas metsaalas lahingud jätkusid. Pigem possalahingud. Küll on siingi tõusnud vene poole droonide ja kaudtuleüksuste koostöö. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: vene pool jätkab Bilohorivka ja Vesele küla ründamist. Tõusis ka eile vene kaudtuletöötlus. Rindejoones siiski muutusi polnud. Küll kurdab vene pool, et terve nädala on saanud tabamusi Lõssõtsanski piirkond ning miskit jõuab ka Luganskini.

5. Bahmut: jätkub eelnevate päevade kordus ja Ukraina pool paarisajameetriste sammudega päevas edeneb. Kipub tõusma siinse surve olulisus, sest vene pool ei saa siit viia üksusi appi lõunarindele. Lisaks igapäevaselt mõnede eesmiste possade kaotus järjest nihutab ka edasi vene teist nn põhikaitseliini ning üksused seal peavad pidevalt ümber paiknema. Ilm soe ja kuiv ning hetkel ilmateade suuremaid vihmaperioode järgmisel kahel nädalal ei näita. Kaudtuld jagub palju ning vene poolel tunduvad seni olevat nn lõputud varud.

6. Donetsk: suurem surve Marinka juures jätkub, mujal vaid väiksemad kompimised. Rindejoone muutusi ei tuvastanud. Siingi vene poolel kaudtulemoona jagub rindest kuni 10km kaugusele. Ikka kurdetakse, et Ukraina pommitab rahulikku Donetski linna…

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ja Ukraina kannab mõnes lõigus ka pisu suuremaid kaotusi ning edenemine lõunapoole jätkub. Pisu segasid õhus toimetamist üle käinud äikesevihmad ja suuremad sajud, aga tänaseks veel mõne portsu vihma saab ja siis peaks päikest jaguma. Olla mõni väiksem tee ja põld pisu pehmemaks muutunud. Velika Novosilka suunalt eile veelgi Ukraina suutis lõuna poole edeneda ja vene poole kaardilt näeb isegi 9 km kaugusele jõudmist ning vene üksused lahkusid Makarivka külast. Lasid nad seal ära ka tammi Mokri Jalu jõel, aga see ei peaks suurt üleujutust tegema ja ei tohiks muuta Ukraina rünnakuplaane. Ukraina omad on mööda põlde jõest ida poole jõudnud, juba 9 km kaugusele vanast rindejoonest u 6 km laiuselt. Jätkuvalt on siin suunal ees enamuses vaid põllud väikeste metsasiiludega ning väikeste külakestega. Pisu kurdab vene pool, et Ukraina väiksemate üksuste lainetega ründab. Mokri Jalu jeõst u 6 km läänes vabastasid Ukraina väed eile Novodarivka ja koos üleeile saadud Levadne külaga kipub tõusma oht, et mõned vene üksused võivad peatselt karpi jääda Velika Novosilka suunal. Kogu lõunarindel peaks vene poolel olema parima väljaõppe ja tehnikaga üksused, aga hetkel tundub, et need kuluvad pisu kiiremini kui gerassimov vist arvas. Päris sama hästi ei lähe Robotyne juures (Orihivist lõunas) ja vähemalt ühes lõigus sai vene poole piltidelt tuvastada Leopard 2A6 – 2 tk; Leopard 2R HMBV (miinitraaler) – 3 tk; soomukid – 6tk. Siiski andis vene pool teada, et siingi mingeid possasid kaotati. Lobkove suunal olla ka Ukraina pisu edenenud, aga kus täpselt, pole tuvastada suutnud. Kui Ukraina suudaks siin mõned kilomeetrid veel lõuna poole edeneda, siis peaks vene pool Dnepri idakaldal oleva suurema lõunasuunalise maantee kaitserajatiste süsteemi maha jätma. Sealt lahkuv kolonn oleks heaks sihtmärgiks ka Ukraina kaudtulele. Eks neid vene vägede liikumisi edukalt siiani tabatakse. Kaudtuli ulatus ikka Musta mereni. Ka vene torud lasevad end „punaseks” ja vist vaikset hetke lõunarindel pole. Krimmi poolsaarel lasid kohalikud ära raudtee suht Krimmi silla läheduses, aga olla purustus mõne tunniga likvideeritud. Lisaks teatas vene pool (video ka olemas), et vene luurelaeva „Priazovie” üritati meredroonidega rünnata, aga olla see ebaõnnestunud.

8. Herson: vesi on alanenud poole võrra. Reostus jõudis Musta merre koos mürkide, miinide ja laipadega. Juba täheldati kalade taudi jne. vene pool jättis kahjuks enamuse idakalda kohalikke evakueerimata. Lisaks pommitatakse üleujutuse alalt evakueeritavaid elanikke. Küll on vees palju vene soldatite surnukehi… Kipub arvama, et peatselt siiski võib siit suunalt täiendav Ukraina löök tulla. Hetkel liiguvad kõlakad, et vene pool siit paremaid üksusi liigutab lõunarinde poole.

9. wagneri juht prigožin keeldus allumast vene kaitseministri šoigu käskkirjale, mis nõuab, et kõik „vabatahtlike formatsioonide” võitlejad sõlmiksid lepingu riigi sõjaväeosakonnaga. wagner on juba orgaaniliselt integreeritud relvajõudude süsteemi ja täidab ülesandeid, mis on välja töötatud koos ühendväegrupi endise ülema, armeekindrali Sergei Surovikiniga, ütles ta oma Telegrami kanalis.

„wagner ei sõlmi šoiguga lepinguid. […] See, et ta kirjutab dekreete või korraldusi, kehtib eranditult kaitseministeeriumi ja kaitseministeeriumi koosseisus olevate isikute kohta,” seisab sõnumis. prigožini sõnul on tema palgasõdurite armeel rohkem lahingukogemust kui tavaarmeel. „Kahjuks ei ole enamikul väeosadel sellist efektiivsust just seetõttu, et šoigu ei suuda tavalisi sõjaväelisi formatsioone juhtida,” lisas ta.

Varem kirjutas vene kaitseminister šoigu alla määrusele, millega kohustati vabatahtlikke ja palgasõdureid sõlmima kaitseministeeriumiga leping 1. juuliks. venemaa kaitseministri asetäiutja pankov ütles, et see meede annab „vabatahtlikele” vajaliku õigusliku staatuse ning tagab ühtse lähenemise ülesannete korraldamisel ja täitmisel.

šoigu käskkiri jõustub prigožini ja kaitseministeeriumi jätkuva konflikti ajal. wagneri asutaja süüdistab sõjaväe osakonda laskemoona tarnimise tahtlikus blokeerimises. Ta tegi ettepaneku vallandada minister šoigu ja kindralstaabi ülem gerasimov ning kahtlustas ka kõrgeid vene sõjaväelasi tuumaprovokatsiooni ettevalmistamises Belgorodi oblastis.

10. Toimus uus vangide vahetus, 94 vene vangi vastu saadi 95 Ukraina kaitsjat (nii Mariupolist, Ussisaarelt, Tsenobõlist jne).

vene õigeusu kirik kavatseb sõjavastase jutluse tõttu preester John Burdinilt tema „väärikusest” (no ei oska tõlkida) ilma jätta. Kirikukohus tunnistas patsifismi, millest ta kinni peab, vene õigeusu kirikule võõraks ja nimetas seda ketserluseks.

Läbirääkimiste alustamiseks Ukrainaga on vaja Nikolajevi, Odessa ja Harkovi piirkonnad venemaale üle anda. Seda väitis Ura.ru-le antud intervjuus venemaa Föderatsiooni Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni liige, Krimmi vabariigi senaator sergei tsekov. Senaator avaldas kahtlust Ukraina peatse ja avaliku nõusoleku osas läbirääkimisteks, kuid märkis, et nende territooriumide üleandmise korral on võimalik dialoogi alustada. Samas rõhutas ta, et demilitariseerimise, denatsifitseerimise ja neutraalse staatuse küsimused peaksid jääma päevakorda. Ta märkis ka, et Ukraina pool peab ise väljendama valmisolekut läbirääkimisteks.

Reuters – Euroopa ekspordituru kaotanud Gazprom on ette valmistanud ja esitanud föderaalvõimudele ettepanekud gaasi turuhinnale üleminekuks siseturul, öeldakse kontserni aastaaruandes. Njah, sel juhul peaks hakkama venemaal gaasi hing tõusma kordades ja eks näis, kuidas rahvas selle „alla neelab”.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised