Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11 juuni 2023:

lõunarindel karmid lahingud jätkuvad ja Ukraina edeneb…

1. Eile piirdus vene pool vaid rindejoone ja piiriäärsete lähedaste linnade/külade pommitamisega.

2. Pisu ikka vene pool kurdab.

3. Kupiansk-Kreminna rindel jätkub aktiivsuse kasv mõlemapoolselt ja Kupianskist kirdes pisu vene pool edenes.

4. Siversk: vene poole rünnakud Bilohorivka ja Vesele küla suunal ning Ukrainagi ühe vasturünnaku tegi.

5. Bahmut: mõlemad pooled ümber Bahmuti jätkavad rünnakuid aga edeneb seni vaid Ukraina.

6. Donetsk: vene poole rünnakud nii Opytne, Pervomaiske kui Marinka juures jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: miskit hakkab rohkem selguma ja järjest saab kinnitust, et Ukraina tasapisi lõuna poole liigub. Ukraina kaudtuld jagus tihedalt kuni Musta mereni ning vene poolgi laseb torudest päevas rekordarv mürske.

8. Lühiuudised

1. Eile piirdus vene pool vaid rindejoone ja piiriäärsete lähedaste linnade/külade pommitamisega. Mõned päevad tagasi pommitas vene pool Myrhorodi lennubaasi (kesk-Ukraina) Iskander-tüüpi ballistiliste ja tiibrakettide ning Shahed-kamikaze droonidega. Väidetavalt lennuvälja infrastruktuuril ja seadmetel on mõningaid kahjustusi. Rünnak pälvis osade vene milblogijate heakskiidu, sest olla ka miskit sõjalist rünnatud.

2. Belgorodi oblastis ikka plahvatused jätkuvad ja üks kaubarong rööbastelt maha sõitis (põhjust ei tea).

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianskist kirdes olla vene pool suutnud mitusada meetrit linna poole edeneda. Rünnakuid teevad siin mõlemad pooled ja vene poolelt tuli kõlakaid, et Ukraina olla siin miskit üksusi rohkem liigutama hakanud ja kardavad siingi suuremat Ukraina survet tulevat. Kreminnast lõunas asuvas metsaalas lahingud jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata.

4. Siversk: vene pool jätkab Bilohorivka küla ründamist ja pisu neid Ukraina rühma suuruse üksusega (vist isegi 3 soomukiga) üllatas ja selleks päevaks vene pool rünnakud lõpetas.

5. Bahmut: jätkub eelnevate päevade kordus, mõlemad pooled teevad ümber Bahmuti rünnakuid ja edeneda suudab vaid Ukraina pool mõnesajameetriste sammudega kummaski Bahmuti küljes. Piki Slovjansk-Bahmuti teed vist suutis Ukraina isegi u 500 m edasi saada. Ukraina suudab siin kuidagi kokkuhoidlikult järjest põhiliselt metsalõikudes/siiludes vene possasid hõivata. Enamuse tööd teevad ära esmalt kaudtuleüksused ja siis jalavägi teeb järelpuhastuse. Tundub, et siin rindel on vene poolel luurevahenditega ja elektroonilise võitluse staffiga pisu kitsas ja Ukraina suudab omada paremat jooksvat olukorra ülevaadet.

6. Donetsk: suurem surve Marinka juures jätkub, mujal vaid väiksemad kompimised. Põhiliselt vene tihe kaudtuli ja pommitatakse kõiki külasid nii kaugele kui torud ulatuvad.

7. Lõunarinne/Herson: miskit hakkab rohkem selguma. Velika Novosilkast lõunas õnnestus idaküljelt Ukrainal edeneda piki põlde lõunasuunal ja ümberpiiramise ohu tõttu jätsid vene üksused maha nii Neskuchnoye kui Blagodatnoje küla. Kuna Ukraina rünnakud toimuvad kahel pool põhja-lõunasuunalist Mokri Jalu jõge (sealt üle vähe sildu), siis oht jääda vaid ühe Ukraina läbimurdega karpi on vene üksustel suur (vist järjest võib neid seal riburada pidi lisanduda). Vähemalt üks vene suurem milblogimise kanal Rybar näitab Ukraina edenemist seal isegi 5 km. Kuna siin on suutnud vene pool edukalt kasutada nii elektroonilise võitluse vahendeid surumaks maha GPS signaali ning kohati ka sidet ja omab hetkel ülekaalu õhus, siis Ukraina hakkas ära kasutama enda paremat öövaatlusvõimekust ja palju ründetegevust on läinud ära ööajale. Kaudtuld jagub mõlemapoolselt palju. Robotyne küla suunal (Orihivist lõunas) Ukraina edenemine lõuna poole jätkub, andmed küll erinevad, aga isegi mõned vene milblogijad edenemist tunnistavad. Dneprile lähemal sai kinnitust, et Lobkove küla on Ukraina kontrolli all ja lahingud jätkuvad kahe järgmise lõuna pool asuva küla pärast. Kaudtuld mõlemapoolselt palju ja õnneks jätkub vene poole edukate pommitamiste vähenemine. Küll tabas Ukraina suuremat sõjatehnika kolonni Enerhodarist lõunas suunaga ida poole oma kaudtulega ning hävitati vähemalt 3 suurtükki, mitu soomukit ja veokit. Lisaks tabati rindel kahte päris olulist elukat nimega Tulpan (2S4), mis on suure mõjuga lahinguväljale. Ukraina mõju ulatus eilegi Musta mereni ja mitmed sadamalinnadki pihta said. Pingeline seis siiski jätkub ja võimalused seni mõlemal poolel. Ukraina suurem plaan teadmata.

8. Lühiuudised

USA omad arvavad, et kui Ukrainal pealetung jätkab edenemist, siis kreml kuulutab välja üldise mobilisatsiooni.

valgevene saatis täiemahulise sõja esimesel aastal venemaale üle 130 000 tonni laskemoona.

ÜRO: 700 000 inimesel puudub juurdepääs joogiveele pärast Kahhovka tammi hävitamist.

Tšetšeenid värbavad rindele mehi väevõimuga nii tänavatel kui töökohtades, pannes nad esmalt kuhugi luku taha ja ähvardustega leping kätte saadakse ja aidaa rindele.

Wagneri juhi prigožini kirjast selgus, et wagnerit rahastati eelmine aasta vene kaitseministeeriumi eelarvest 147 miljardi rublaga (1,8 miljardi euroga).

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised