Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Ukraina Kaitseväe facebook

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10 juuni 2023:

lõunarindel karmid lahingud jätkuvad…

1. Täna öösel rünnati droonidega Odessat. Harkiv ja Dnipro saavad õhurünnakuid juba igapäevaselt.

2. Eile ulatus Ukraina kaugemale ja vene üksuste deserteerumine jätkub.

3. Kupiansk-Kreminna rindel läks lõunaosas pisu aktiivsemaks.

4. Siversk: vene poole rünnakud Bilohorivka ja Vesele küla suunal.

5. Bahmut: Mõlemad pooled ümber Bahmuti jätkavad rünnakuid, aga edeneb vaid Ukraina.

6. Donetsk: vene poole rünnakud nii Opytne, Pervomaiske kui Marinka juures jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: seni infoga keeruline, mingi edenemine siiski toimub, kohati käib käest-kätte possade vahetusi. Täna öösel jätkas Ukraina surumist ja kaudtuld jagus tihedalt kuni Musta mereni.

8. Olulisemad lühiuudised eilsest päevast.

1. Täna öösel suurem droonirünnak Odessa pihta. Olla küll kõik alla lastud, aga õhus hävitatud drooni rusud siiski 3 inimese surma põhjustasid ja on haavatuid. Harkiv ja Dnipro linn on igapäevaselt õhurünnaku all ja olla ka tabamusi. Hommikuks veel täpsem info puudus. Ukraina piiriäärsete külade pommitamine on küll läinud hõredamaks, aga kompott, millega lastakse läheb kirjumaks. Hetkel seda veel ressursside ammendumiseks ei pea.

2. Eile sai tabamusi Shebekino ja Belgorodi linn ning mitmed sihtmärgid Belgorodi oblastis. Miskit plahvatas Kurskis ja Voronezis. Pisu kurtis vene pool, et Belgorodi linn on „palju kannatanud”. Mitmed plahvatused toimusid ka kaugemal venemaal, aga põhjused pole teada. Eks hooletust, isetegevust jne ikka jagub. Luganski oblastis Arapovkas deserteerus umbes 90 vene soldatit, kes lahkusid oma lahingupositsioonidelt loata.

3. Kupiansk-Kreminna: eile olla mõlemad pooled teinud rünnakuid Kreminnast lõunas asuvas metsaalas. Rindejoone muutusi siiski ei tuvastanud.

4. Siversk: Bilohorivka küla suunal vene rünnakud jätkusid, hõiskavad küll, et osa küla nende kontrolli all, aga seni ühtki pilti ega videot seda ei tõenda. Vesele küla (asub Bahmutist kirdes) on juba paaril päeval olnud vene rünnakute suunaks. Rindejoone muutusi ei tuvastanud siingi. Olla sellelgi rindel vene pool valmistumas Ukraina võimalikuks vastupealetungiks. Miskit ulatus jälle Luganskini ja plahvatusi kostus.

5. Bahmut: eilse kordus, mõlemad pooled jätkasid ümber Bahmuti rünnakuid, aga tundub, et edeneda suudab vaid Ukraina pool mõnesajameetriste sammudega nii siin kui seal. Kohati küll üritab vene pool oma vasturünnakutega initsiatiivi haarata, aga seni see õnnestunud pole. Kipub arvama, et järgmine nädal võib Ukraina saagiks olla nii Klišiivka kui Kurdjumivka küla. Bahmuti linnas kostub vaid plahvatusi.

6. Donetsk: suurem surve Marinkas, mujal rünnak/paar päevas. Rindejoone muutusi ei tuvastanud. Ukraina kindralstaap teatas, et Donetski linna edelaosas tegutsev tšetšeeni „Ahmati” üksus rüüstab kauplusi ja filmib lavastatud lahinguvideosid.

7. Lõunarinne/Herson: rindejoone täpse kulgemisega teadmisega jätkuvalt keeruline. Hetkel tundub, et rünnakud käivad vähemalt kolmel suunal: Velika Novosilka juures, Orihivist lõuna poole kahes suunas ning Lobkove juures. Kuna Ukraina kidakeelne ja vene uudiseid uskuda suuremas osas ei saa ning erinevate milblogijate info kipub ka väga vastuoluline olema, siis osaliselt kohvipaksu pealt arvab, et kõigis suundades on vähemalt mõnes kohas esimeselt kaitseliinilt vene pool minema löödud. Kuna täna öösel Ukraina rünnakud jätkusid ning vene poolgi üritab vasturünnakutega initsiatiivi saada, siis rinne hetkel „dünaamiline”. Kindel vaid see, et oma suuremaid rünnaku jõudusid pole Ukraina veel lahingusse viinud ja käib väga tugev rindejoone survestamine selle katkemiseks ning võimalik, et seejärel alles suuremad jõud katkemise kohta edenemist jätkama viiakse. Vähemaks jäid ka vene poole rõõmuhõisked, et tabatakse palju Ukraina tehnikat ja isikkoosseisu. Kui mõned päevad näidati sama kohta erinevatest kaugustest ja suundadest (see ports, kus ka üks Leopardi tank) ning toodeti uudist, et igal pool ja kogu aeg nii toimubki. Küll kasvab Ukraina poole videode hulk, kus erinevat vene soomustehnikat ning kaudtuleüksusi tabatakse. Jätkub vene poole kurtmine, et Ukraina kaudtuletöötlus ööpäevaselt karm on. Lisaks ulatuti eile ka Krimmi poolsaarele. vene pool väidab, et lasi Simferoopoli kohal alla kaks Ukraina ballistilist raketti. Küll tabati vene vägede peakorterit (kus oli paar kuud tagasi ka putin) Henicheski lähistel (maakitsus Krimmi poolsaare ja mandri vahel). Plahvatused kostuvad igapäevaselt rindest kuni Berdjanskini välja ja kipub arvama, et see linn on vist Ukraina peasuunaks. Hetkel kõlakad, et Krimmi põhjaserval on hakatud pisu evakueeruma ning juba saadetavat ära sealt dokumentatsiooni ja okupatsioonivõimude ametnikud kolivad lõuna poole. Tavaliselt kaasneb sellega ka suurem rüüstamine.

8. Iraan aitab Venemaal ehitada Tatarstani ründedroonide tootmise tehast, vahendab Associated Press. Võimalikku ehitusplatsi on juba satelliidid märganud. USA luure usub, et see võib hakata tööle 2024. aastal

USA teatas uuest 2,1 miljardi dollari suurusest sõjalise abi paketist Ukrainale ja USA kongress nõuab, et valitsus annaks Ukrainale kuni 300 km kaugusele ulatuvaid rakette.

venemaa ja Hiina kavatsevad korraldada ühised sõjalised õppused aastal 2023.

putin tunnistas 9. juunil, et Ukraina vastupealetung algas hiljuti ja märkis, et Ukraina vägedel on endiselt ründepotentsiaali, mis on kõrvalekalle varasematest kremli püüdlustest Ukraina vasturünnakuid alahinnata. putin väitis, et lahingud on kestnud viis päeva ja väitis, et Ukraina väed „ei saavutanud oma eesmärke üheski lahinguvaldkonnas”. Njah, oluline narratiivi muutus kremlis. putin tõdes ka, et venemaal napib endiselt kaasaegseid relvi, kuid kaitsetööstus areneb kiiresti ning kõik kaitsetööstusele seatud ülesanded saavad täidetud.

venemaa kindralstaabi armee ülem gerassimov arutas 9. juunil Hiina sõjalise keskkomisjoni (CMC) ühendstaabi osakonna staabiülema Liu Zhenliga vene-Hiina sõjalise koostöö suurendamist Shanghai Koostööorganisatsiooni (SCO) ja Kagu-Aasia Riikide Assotsiatsiooni (ASEAN) kaitseministrite kohtumise (SMOA Plus) formaadis. gerassimov väitis ka, et putin ja Hiina president Xi Jinping kinnitasid, et venemaa-Hiina strateegiline koostöö on „kõrgeimal tasemel”.

vene riigiduuma saadikud nõuavad rindekohtute loomist, et positsioonidelt lahkujaid saaks kohapeal maha lasta. Njah, desertööride arv kipub jah tõusuteel olema…

Kasahstani president Kassõm-Žomart Tokajev ei osale juuni keskel peetaval Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil (SPIEF), vahendab Reuters vabariigi valitsuse avaldusele viidates.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised