Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. juuni 2023:

lõunarindel karmid lahingud käivad…

1. Õhuhäired üle Ukraina täna öösel töötasid ning piiriäärsed Ukraina külad eile vähem tabamusi.

2. „Päris rahulik” siiski venemaal pole.

3. Kupiansk-Kreminna rindel luurekad ilma rindejoones muutusi toomata.

4. Siversk: kaudtuleduell.

5. Bahmut: Mõlemad pooled ümber Bahmuti jätkavad rünnakuid aga edeneb vaid Ukraina.

6. Donetsk: vene poole rünnakud nii Opytne, Pervomaiske kui Marinka juures jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: infoga rindelt jätkuvalt keeruline, olla eile vene pool kaudtulega tabanud kuni 20 ühikut Ukraina soomustehnikat (ka vähemalt üks Leopard pihta sai). Küll olla siiski Ukraina vähemalt ühes lõigus suutnud vene poole esimeselt kaitseliinilt taganema lüüa ja teises lõigus edasi-tagasi kõikumine eesmisel vene kaitseliinil jätkub. Tundub, et Ukraina plaan ongi lõigata Krimmi maismaaühendus läbi.

8. Pisu venemaal toimuvast/suundumustest (uudise copy ilma enda kommentaarideta).

9. Vahetult enne mobilisatsiooni lasi venemaalt jalga šoigu (vene kaitseminister) poeg.

1. Täna öösel töötas õhutõrje mitmetes suuremates Ukraina linnas kogu riigis. Harkivi kandis lasti alla Iraani droone ja mujal 4 tiibraketti. Hetkel teada vaid plahvatusest Umani linnas.

2. venemaa uudistereporterid jõudsid Novaja Tavolžanka keskossa, vihjates sellele, et Ukraina-meelsed vene vabatahtlikud taganesid üle piiri või kontrollivad praegu vaid väikest osa linnast. Küll jagus plahvatusi kuni Belgorodi linnani ja kosta oli neid ka Brjanski oblastis Klintsõs. Lugansk sai eile pisu rohkem tabamusi.

3. Kupiansk-Kreminna: pigem luurekad. Rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kaudtulemoona vene poolel jagub.

4. Siversk: suht vaikne.

5. Bahmut: mõlemad pooled jätkasid ümber Bahmuti rünnakuid, aga tundub, et edeneda suudab vaid Ukraina pool mõnesaja meetriste sammudega nii siin kui seal. Paistab, et Bahmutist edelas on vene pool taganenud Kurdjumivka külani ja annab juba ära possasid Siverski Donetsi-Donbass kanali idakaldal. Kummalgi poolel teevad rünnakuid põhiliselt jalaväelased ja üritatakse edeneda pigem metsalõikudel. Njah, lagedal kipub liialt lihtsalt sihtmärgiks kaudtulele olema.

6. Donetsk: mõned rünnakud Opytne, Pervomaiske ja Marinka juures toimusid ja üllatusega olla ka Ukraina Marinka juures pisu aktiivsust tõstnud. Vuhledari ja Velika Novosilka vahel olla Ukraina vabastanud Novodonetske küla ja rünnakud lõunapoole jätkuvad. Mujal rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kas tegu suurema Ukraina pealetungi kõrvalsuunaga (Velika Novosilka-Vuhledari vahel) on hetkel selguseta. Küll on siingi lõigul asunud vene pool tooma kaugemal paiknevaid üksusi teisele kaitseliinile lähemale. Kaudtuld kummaltki poolelt rohkelt ja suhe vist ikka sinna 1:7 kanti vene poole kasuks.

7. Lõunarinne/Herson: keeruline, sest Ukraina ametlikult kinnitab vaid aktiivse tegevuse toimumist lõunarindel. Ka osa Ukraina blogijaid on hetkel infoga ootel, tagamaks oma üksuste julgeolekut, sestap enamus infot kas vene poolelt või teistelt blogijatelt. Eile olla Ukraina alustanud öösel kell 2 suuremat soomusega rünnakut Mala Tokmachka suunalt ja olla läbinud vene esimese kaitseliini ja siis olla nad pidama saadud ning vene uudiste järgi ka esimeselt kaitseliinilt tagasi löödud. Hetkel rohkem infot pole. Lisaks olla tabatud u 10-20 ühikut soomustehnikat (kaasaarvatud vähemalt üht Leopardi tanki). Teine rünnakasuund eelmisest suuna kõrval läänepool Robotyne’i poole olla siiski paremini läinud ja hetkel olevat käes vene esimene kaitseliin ja suruvad sealt edasi. Lisaks jõudis mitmetest allikatest kinnitus, et vene uudised Ukraina veel kolonnis paiknevate soomustehnika tabamistest vene kaudtulega on õige ja kaotused võisid ulatuda kuni paarikümne ühikuni. Lõunarindel juba kreml jagab koos enamuse vene milblogijatega suuri kiidusõnu heale vene kaitsele, aga kipub arvama, et nii lihtsalt see neil siiski ei lähe, sestap ootab nädalavahetust, siis võib olla hakkab miskit rohkem arenema. Hetkel mure, kuidas vene poole õhuvägi (nii lennukid kui droonid) lõunarindel maha saada ning olla Ukraina poolel muresid nii GPS signaali kui mitmete sidekanalite „mahasurumisega” vene poolelt. Lisaks on siin suunal päris mitmekihiline miiniväljade võrk, mille läbimine/hävitamine tule all kõige lihtsam pole. Kasvab mure Enerhodaris asuva tuumajaama jahutusvee hulgaga ja vene pool jätkab ka üleujutatud Hersoni kandi pommitamist. Küll olla hakanud vesi langema. Ukraina jätkab väga tiheda kaudtule töötlusega alates rindelt kuni Musta mereni välja. Jagub vene üksuste kurtmist, et nii tihedat pommisadu polegi varem olnud ja ridade vahelt kumab ebakindlust, sest omade ametlikke rindeteateid ei usuta. Kindel vaid see, et karmid lahingud lõunarindel jätkuvad. Nova Kakhovka tammi purustamise järgse üleujutuse tagajärjed kipuvad järjest karmimaks minema. Hukkunute arvu Hersoni poolel arvatakse sadadesse. Punane Rist kardab suuremate haiguspuhangute algust jne.

8. Paljudele venemaa poliitilise ja ärieliidi liikmetele toimuv ei meeldi. Nad on sõjast väsinud ja tahavad, et see lõppeks, kuid kahtlevad, kas putin selle peale läheb, ütles Bloombergile anonüümsust palunud seitse inimest, kes teavad, mis selles eliidis toimub. Keegi pole aga valmis pakkuma putinile sõja peatamist, kuigi see on õõnestanud nende tingimusteta usku tema juhiomadustesse, ütlesid agentuuri neli vestluspartnerit.

Isegi paljud neist, kes soovivad endiselt Ukraina lüüasaamist, näevad konflikti külmutamist parima väljapääsuna olukorrast. See eeldaks läbirääkimisi selle aasta lõpus, mis võimaldaks putinil kuulutada välja Pyrrhose võit, jättes osa vallutatud aladest venemaale, väidavad kaks Bloombergi allikat. Rahvuslane konstantin malofejev, Tsargrad TV asutaja ja nn „vene maailma” operatsioonide üks peamisi rahastajaid nõuab, et „Ukraina peab lakkama eksisteerimast”. Kuid ta tunnistab avalikult, et paljud valitsevast eliidist, sealhulgas „suur hulk” ärimehi toetaksid Hiina ettepanekut vaherahu sõlmimiseks. „Nad ütlevad, et toetavad sõjalist erioperatsiooni, kuid tegelikult on nad selle vastu,” ütles malofejev Bloombergile.

Hiina rahuplaan ei näe ette vene vägede väljaviimist Ukrainast enne rahuläbirääkimiste algust. Sel põhjusel lükati ta Kiievis ja läänes tagasi.

Mõned poliitikud ja propagandistid on viimasel ajal hakanud järjest taganema oma seisukohtades. Algselt öeldi, et kogu Ukraina langeb paari päevaga ja nüüd… „Kui imeline oleks praegu verevalamine peatada,” ütles margarita simonyan (Väljaande Russia Today peatoimetaja). „Jääge sinna, kus kõik on. Külmutame. Ja siis korraldada rahvahääletusi, nagu Indoneesia soovitas”. (Indoneesia kaitseminister Prabowo Subianto nõudis nädalavahetusel viivitamatut relvarahu, vägede väljaviimist praegustelt positsioonidelt 15 kilomeetri kaugusele, et luua demilitariseeritud tsoon ja ÜRO vahendatud rahvahääletusi „vaidlusalustel territooriumidel”.) Referendumid kõigi vaidlusalustel territooriumidel ja seal, kus inimesed tahavad, kellega nad tahavad jääda, jääb see territoorium. Noh, see on aus, kas pole hea? Kas meil on vaja territooriume, mis ei taha meiega koos elada? Ma pole selles kindel ja millegipärast tundub mulle, et ka presidendil pole neid vaja.”

See avaldus kutsus z-kanalites esile vihalaine simonyani vastu. Nende autorid võtsid tema sõnu „proovina”, täites presidendi administratsiooni ülesannet, et mõista ühiskonna meeleolu ja valmistada see ette „kontseptsiooni muutmiseks”. Sõjaväekorrespondendid ja sõja toetajad nimetasid simonjani sõnu „häbiväärse kokkuleppe” ettevalmistamiseks, „rahvuslike huvide reetmiseks”, „uueks Khasavyurtiks ja Minskiks”.

Veidi varem tunnistas Ühtse venemaa liige, SRÜ asjade, Euraasia integratsiooni ja kaasmaalastega suhete riigiduuma komitee esimene aseesimees konstantin zatulin, et venemaa pole saavutanud ühtki putini invasiooni käigus püstitatud eesmärkidest . Ukraina denatsifitseerimine, demilitariseerimine ja neutraalsus, Donetski ja Luganski rahvavabariikide elanike kaitsmine, loetles saadik, „ei ole üheski punktis tulemust”.

„Pealegi pole mõnel neist enam mõtet,” tunnistas Zatulin ja Ukraina „jääb Zelenski või tema järglaste juhtimisel eksisteerima”.

Kuid eliidi liikmed eelistavad hoida madalat profiili ja jätkata päevakajaliste asjadega tegelemist, olles kindlad, et nad ei saa sündmuste käiku mõjutada, ütlesid neli Bloombergi vestluskaaslast. Viie sõnul ei näita putin mingit soovi sõda peatada. „Ametnikud on olukorraga kohanenud, kuid keegi ei näe tunneli lõpus valgust,” ütles enne sõda venemaa keskpangas nõunikuna töötanud Aleksandra Prokopenko agentuurile. „Parim, mida nad loodavad, on see, et venemaa kaotab ilma alandusteta.”

Iga rünnak, iga Ukraina vägede uus löök venemaa territooriumile õõnestab müüti putini võitmatusest ja venemaa üleolekust, ütles R.Politiku juht ja Berliinis asuva Carnegie vene ja Euraasia uuringute keskuse vanemteadur Tatjana Stanovaja. Ühiskond on „järk-järgult eraldumas sisemiselt sõja ja eliidi suunas”, tsiteeris teda The Wall Street Journal.

9. Vahetult enne mobilisatsiooni lasi venemaalt jalga šoigu (vene kaitseminister) poeg. 22-aastane danil šebunov ei läinud Ukrainaga sõtta – otsustas hoopis lauljakarjääri ehitada, selgub Aleksei Navalnõi meeskonna uurimisest. šebunov on šoigu ja endise stjuardessi Jelena Šebunova (Kaminskas) üks kolmest vallaslapsest. Ta lõpetas Rubljovka eliitkooli „President”, kus haridus maksab kaks miljonit rubla aastas ja 19-aastaselt sai temast ärimees – tal on moskva kesklinnas kaks büroohoonet, mida ta välja rendib.

Septembris, neli päeva enne mobilisatsiooni, lahkus šebunov NATO riiki Türki ja laadis sealt üles videod oma puhkusest merel.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised