Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 05. juuni 2023:

kasvab mõlema poole aktiivsus rindel ja lõunarindel väiksem Ukraina läbimurre toimus (kaks küla vabastati)…ja suund kuidagi ahvatlev.

1. Eile sai tabamusi Harkivi kant ja piiriäärsete Ukraina külade tavapärane tihe pommisadu.

2. Belgorodi oblasti tihedam töötlemine Ukraina poolt jätkub ja Ukraina meelsed vene vabatahtlikud jätkavad operatsioone Belgorodi oblastis

3. Kupiansk-Kreminna rindel lahingud kolmes rindelõigus jätkuvad.

4. Siversk: jätkusid rünnakud Bilohorivka ja Spirne küla suunas.

5. Bahmut: wagner jätkab Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning kummaltki poolelt ründetegevushakkas pisu tõusma. Kaudtuld kummaltki poolelt rohkelt.

6. Donetsk: pingelisem Marinka juures ja tundub, et pisu Vuhledarist läänepool miskit rohkem Ukraina toimetas.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Ukraina jätkab suuremate logistikaahelate töötlemist kuni Musta mereni ja kaks küla Ukraina tagasi sai. Kas tegu suurema vastupealetungiga jääb hetkel vastuseta, aga esimesest vene kaitseliinist läbi murti.

8. Väidetavalt on nüüd Rootsi täitnud kõik Türgi nõudmised.

9. OPEC+ 4. juuni kohtumine läbi Reutersi silmade…

1. Eile jagus õhurünnakuid vaid Harkivi kanti ja kostus ka plahvatusi. Tihe Ukraina piirikülade pommitamine jätkus. Kokku lasti ööpäeva jooksul tiibrakette X-101/X-555 6tk neist 4 alla lasti ja 8-st Iraani droonist 6 alla lasti.

2. Belgorodi oblasti tihedam töötlus nii kaudtule kui droonidega Ukraina poolelt jätkub. Kohalikud kurdavad mitmes piirkonnas, et juba 4 päeva pole elektrit jne. Segadust on palju. Vinti keerab juurde see, et ametlikud vene uudised ei kipu asjast tõest infot andma, sestap kohalikud infosulus ja pigem põgenevad Ukraina piiriäärsetelt aladelt vastu Harkivi oblastit. Evakueeritute number olla u 4000 kohaliku kuberneri ütluste järgi. Kui palju ise on põgenenud, on teadmata. Eile käisid tänavalahingud Novaja Tavolžanka külas (u 5000 elanikuga ehk siis meie mõistes väiksem linn venemaal piirist u 3 km kaugusel). Seekord Ukrainameelsed vene vabatahtlikud tegid reidi jalgsi. Saadi ka vange ning pakuti võimalust neid välja vahetada ja kui esmalt lubas Belgorodi oblasti kuberner minna nendega selle üle läbirääkima, siis lõpuks sellest siiski loobus. Milblogijad enamuses siiski siunavad omade saamatust ja olematut piirikaitset ja mõned neist väidavad, et täiendavaid vene üksusi siia abiks pole toodudki. Küll on lubanud nii wagneri juht prigozin kui tšetšeenide juht kadõrov tulla Belgorodi kaitsma. Teadmata on siiski, mis nad vastu tahavad. Väidetavalt viisid vene väed 4. juunil Harkivi linnast kirdes läbi edutu luure. Ukraina kindralstaap teatas, et vene sabotaaži- ja luurerühm sooritas ebaõnnestunud katse tungida läbi Ukraina kaitsejõudude Zelene lähedal (34 km Harkivi linnast kirdes).

3. Kupiansk-Kreminna: kolmes rindelõigus (põhjas, keskel ja lõunas) vene poole surve jätkub. Rindejoone muutusi ei tuvastanud, kuigi vene pool kiitles, et jälle sillapea üle Oskoli jõe kätte sai (juba ei tea mitmenda), aga seda seni tuvastada pole suutnud. Lisaks teatas Ukraina pool, et kuskil 400 m edenesid, aga kus, ei tea. Hetkel näeb, et pisu surve on hakanud tõusma sel rindelõigul mõlemapoolselt.

4. Siversk: Bilohorivka ja Spirne suunal edutud vene poole rünnakud jätkusid.

5. Bahmut: rünnakute arv ja intensiivsus hakkas pisu tõusma mõlemapoolselt. Tundub, et Bahmuti linnast nii loodes kui edelas võis mõnisadaa meetrit Ukraina pool edeneda, aga eks homme targem. Küll teatas wagneri juht prigozin, et mingid hooned Bahmuti edeleserval siiski Ukraina käes. Kaudtuld kummaltki poolelt rohkelt.

6. Donetsk: põhiliselt Kamianka, Opytne, Pervomaiske ja Marinka juures lahingud jätkusid. Marinkas ja selle ümber igapäevaselt üle kümne rünnaku. Hetkel paar kõlakat, et Opytne juures ründas ka Ukraina pool ja olla siingi mõnisada meetrit edenetud ja loodab homseks sel teemal targem olla.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Ukraina vabastas kaks suuremat küla. Jätkub tihe vene logistikasõlmede pommitamine, tabamusi sai nii Melitopol, Berdjansk, Mariupol jne. Vene pool väidab, et u 10 Ukraina nii drooni kui raketti Krimmi kohal alla lasi. Küll kurdetakse Krimmi poolsaarel, et häkkerid murdsid sisse TV kanalitesse ja seal miskit Ukraina meelset sai hoopis vaadata. vene allikad väidavad, et kaks Zaporizhzia oblasti küla (Novdarivka ja Neskuchne) läksid Ukraina vägede kontrolli alla. Asuvad need kohe Donetski oblasti kõrval ja mis eriti intrigeeriv on, et sel suunal kuni Musta mereni (Berdjanski suund) suuremaid jõgesid ees pole. Reljeefi küll jagub, aga pole ainult põllud, sest sekka palju metsatukkasid jne. Lisaks tundub, et siin on vist lausa kaks Ukraina tankibrigaadi lisaks. Eks näis, ei hakka veel ootusi üles kütma. Küll juba vene pool oma ametlikumas uudisevoos teatas, et suurema Ukraina vastupealetungi tagasi lõi. Mitmed ka vene milblogijad siiski teatasid, et esimesest vene kaitseliinist siiski Ukraina läbi tungis.

8. Rootsi on täitnud NATO-ga liitumise tingimused, mille esitas Türgi, ja saab alliansiga liituda. Seda ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg pärast pühapäevast kohtumist Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoganiga, edastab Daily Sabah.

9. Viin, 4. juuni (Reuters) – Saudi Araabia kärbib juulis oma tootmismahtu põhjalikult, lisaks OPEC+ kokkuleppele piirata tarneid aastaks 2024, kuna kontsern püüab tõsta langevaid naftahindu. Saudi Araabia energiaministeerium teatas, et riigi toodang langeb juulis umbes 10 miljonilt barrelilt päevas (bpd) juulis, mis on aastate suurim langus.

OPEC+, mis koondab Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni ja venemaa juhitud liitlasi, pumpab umbes 40% maailma toornaftast, mis tähendab, et selle poliitilistel otsustel võib olla nafta hindadele suur mõju. Üllatuslik otsus kärpida pakkumist aprillis tõstis rahvusvahelise Brenti toornafta hinna lühiajaliselt ligikaudu 9 dollari võrra kõrgemale, kuid hinnad on sellest ajast peale langenud surve all, mis tuleneb murest maailmamajanduse nõrkuse ja selle mõju pärast nõudlusele.

Reedel lõpetas Brent nädala tehingu 76 dollari juures. Saudi Araabia on ainus OPEC+ liige, kellel on piisavalt vaba tootmisvõimsust ja salvestusruumi, et toodangut lihtsalt vähendada ja suurendada.

Need kärped kehtivad 2023. aasta lõpuni ja pühapäeval ütles OPEC+ seitsmetunnise läbirääkimiste järel kokku lepitud laiemas toodangupoliitika kokkuleppes, et pikendab neid 2024. aasta lõpuni.

OPEC+ on teinud kärpeid 3,66 miljoni barreli võrra päevas, mis moodustab 3,6% ülemaailmsest nõudlusest, sealhulgas eelmisel aastal kokku lepitud 2 miljoni barreli võrra ja aprillis kokku lepitud vabatahtlikud kärped 1,66 miljoni barreli võrra päevas. Alates venemaa sissetungi algusest Ukrainasse eelmise aasta veebruaris on lääneriigid süüdistanud OPEC-it naftahindadega manipuleerimises ja maailmamajanduse õõnestamises kõrgete energiakulude kaudu. Lääs on süüdistanud ka OPEC-it venemaa poole hoidmises.

Vastuseks on OPEC-i insaiderid öelnud, et lääneriikide rahatrükk viimase kümnendi jooksul on inflatsiooni tõstnud ja sundinud naftat tootvaid riike tegutsema, et säilitada oma peamise ekspordiartikli väärtust.

Analüütikud ütlesid, et pühapäevane OPEC+ otsus andis selge signaali, et rühmitus on valmis hindu toetama ja spekulante nurjama. „See on selge signaal turule, et OPEC+ on valmis hinda alampiiri seadma ja seda kaitsma,” ütles mõttekoja Energy Aspects kaasasutaja Amrita Sen.

OPECi veteran-vaatleja ja Black Gold Investorsi asutaja Gary Ross ütles: „Saudid on oma ähvardused spekulantidele korda saatnud ja tahavad selgelt kõrgemat naftahinda.”

Kuna turg jäi pühapäeval suletuks, ennustas UBS-i analüütik Giovanni Staunovo tugevat algust, kui see esmaspäeval taasavatakse.

Lisaks olemasolevate OPEC+ kärbete pikendamisele 3,66 miljoni barreli võrra leppis grupp pühapäeval kokku, et 2024. aasta jaanuarist alates vähendatakse toodangu üldisi eesmärke veel 1,4 miljoni barreli võrra võrreldes praeguste eesmärkidega kokku 40,46 miljonile barrelile päevas.

Paljud neist vähendamistest ei ole aga reaalsed, kuna rühm alandas venemaa, Nigeeria ja Angola eesmärke, et viia need vastavusse tegeliku praeguse tootmistasemega. Seevastu Araabia Ühendemiraatidel lubati tõsta toodangu eesmärke ligikaudu 0,2 miljoni barreli võrra 3,22 miljonile barrelile päevas.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised