Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. juuni 2023:

rindejoones suuremaid muutusi ei tuvastanud ja vähenes Ukraina linnade pommitamine

1. Eile sai tabamusi Dnepri kant ja piiriäärsete Ukraina külade tavapärane tihe pommisadu.

2. Belgorodi oblasti tihedam töötlemine Ukraina poolt jätkub ja vene soldatid rüüstavad omi.

3. Kupiansk-Kreminna rindel lahingud kolmes rindelõigus jätkuvad.

4. Siversk: jätkusid rünnakud Bilohorivka ja Spirne küla suunas.

5. Bahmut: wagner jätkab Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning kummaltki poolelt ründetegevust vähe. Kaudtuld kummaltki poolelt rohkelt.

6. Donetsk: pingelisem Marinka juures.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Ukraina jätkab suuremate logistikaahelate töötlemist kuni Musta mereni.

8. Kasvab võimaliku Ukraina vastupealetungi ootuste foon

9. moskvas pisu kõrgemal tasemel väljendati läbikukkumist Ukrainas

1. Ei tea, kas pisu raketti ja drooni puudus, sest täna öösel suuremaid õhurünnakuid vaid Dnepri kandis. Küll jätkus tihe Ukraina piirikülade pommitamine (vene poole jaoks on see ok ehk siis pole terrorism).

2. Belgorodi oblasti tihedam töötlus nii kaudtule kui droonidega Ukraina poolelt jätkub. Kasvab kohalike paanika ning elanikkond on hakanud Shebekino linnast lahkuma. Küll on esimesed märgid, et vene soldateid ei huvita, kus nad röövivad ja nii on hakatud rüüstama pisu kaudtulega pihta saanud hooneid või suletuid kauplusi. Njah, oma panuse „sarnasesse” tegevusse lubas seal ka wagneri juht prigozin anda, eks näis…

3. Kupiansk-Kreminna: kolmes rindelõigus (põhjas, keskel ja lõunas) vene poole surve jätkub. Rindejoone muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: Bilohorivka ja Spirne suunal edutud vene poole rünnakud jätkusid.

5. Bahmut: rünnakute arv ja intensiivsus jätkuvalt madal. Mingid eesmiste possade käest kätte käimist siiski on. Bahmutist peaks tänaseks wagner läinud olema. Blogijate ja sotsmeedia kanalid on prigozini teksti ja käitumist täis aga jätaks need täna vahele. Küll olla hakatud Bahmuti suunal lisanduma vene poolelt dessantvägesid ja kipub arvama, et võib olla siiski loodetakse hakata edenema Slovjanski poole. Kaudtuld kummaltki poolelt rohkelt.

6. Donetsk: põhiliselt Marinka, Pervomaisk ja Kamianka juures lahingud jätkusid. Marinkas ja selle ümber igapäevaselt üle kümne rünnaku. Kaudtuld jagus seekord pisu võrdsemalt ja võib-olla on õnnestunud Ukraina omadel pisu enam lõhkuda vene kaudtulemoona ahelat.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Jätkub tihe vene logistikasõlmede pommitamine kuni Berdjanskini ja Krimmi poolsaareni välja.

8. Ukraina omad jätkavad suurte väekogumite esitlemist videodena sotsmeedias ja tugev meediatöötlus jätkub seoses võimaliku vastupealetungiga kuni Ukraina valitsuseni välja.

9. venemaa duumasaadik väitis 1. juunil avalikul foorumil, et venemaa ei ole suutnud täita ühtki oma sõnastatud eesmärki seoses „sõjalise erioperatsiooniga” Ukrainas. Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ) asjade komitee esimene riigiduuma aseesimees Konstantin Zatulin rõhutas, et venemaa ametlikult väljakuulutatud eesmärgid Ukraina sissetungi alguses — „denatsifitseerimine, demilitariseerimine, Ukraina neutraalsus ja riigi elanike kaitsmine Donetski ja Luganski rahvavabariigis” – tegelikult pole ühtegi täidetud. Zatulin märkis lisaks, et sõja edenedes on need eesmärgid lakanud omamast tegelikku tähendust ja viitas sellele, et venemaa väed oleksid pidanud olema agressiivsemad püüdlustes tõrjuda Ukraina vägesid Donetski ja Luganski oblasti piiridelt tagasi. Zatulini kriitilised tähelepanekud on tähelepanuväärsed, kui arvestada, et ta osaleb kremliga seotud Valdai diskussiooniklubis, mis toetab putinit ja kremli ametliku propagandasuunda täiendavaid seisukohti. Zatulini näilised vaated sõjale esindavad venemaa sisepoliitilises keskkonnas absoluutset vähemust, kuna enesetsensuur ja üldised inforuumi repressioonid on igapäevased. Sellised suhteliselt peavoolu ja hea platvormiga ametniku avaldused viitavad aga sellele, et väike osa ülekaalus olevast sõjameelsest venemaa poliitilisest fraktsioonist võib tunda end mõnevõrra volitatuna väljendama rahulolematust ja propageerima sõja jätkudes eskaleeruvaid eesmärke.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised