Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 2. juuni 2023:

1. Õhurünnakud Kiievile jätkuvad, piiriäärsete Ukraina külade tavapärane tihe pommisadu.

2. Eile oluliselt kasvasid nii õhurünnakud venemaa suunas kui miskit jälle Ukraina poolel sõdivad venelased seal kandis korraldasid.

3. Kupiansk-Kreminna rindel lahingute intensiivsus kolmel rindelõigul on tasapisi tõusuteel.

4. Siversk: jätkusid rünnakud Bilohorivka ja Spirne küla suunas.

5. Bahmut: wagner jätkab Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning kummaltki poolelt ründetegevust juba mitmes päev vähem. Kasvab kaudtuli.

6. Donetsk: pingelisem Marinka juures.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Ukraina tõstis oluliselt kaudtulelöökide arvu.

8. Sõjaline abi Ukriana suunal jätkub.

9. Mais kasvas vene nafta vool Hiina ja India suunal.

10. moskva kandi luksuskinnisvaraturg kipub kokku kukkuma.

11. putini kõnest venemaa suurperedele ilma enda kommentaarideta…

1. Eile öösel ründas vene pool Kiievit 10 raketiga, neist 7 olid ballistilised raketid Isander-M. Kõik olla alla lastud. Täna öösel rünnati Harkivit S-300-ga. Lisaks tabamusi said rindest kuni 50 km kaugusel asuvad Ukraina linnad. Piiriäärsed Ukraina külad on jätkuvalt tiheda pommisaju all. Pisu vene poolel mõtlemist on, kuidas päriselt rohkem kahjustusi Kiievile põhjustada. Kas jätkata senist kurssi või saata sinna poole teele miskit suuremat… Iraani droonid on ka igapäevaselt õhus ja enamus neist alla lastakse.

2. Eilne päev vist oli senine Ukraina õhurünnakute rekord venemaa suunal ja jagus neid nii Brjanski, Kurski kui Belgorodi oblasti pihta. Oli elektrikatkestusi, tabamuse sai Shebekinos asuv tehas „Monokrystal” (üks maailma suurimaid sünteetilise safiiri tootjaid kõrgtehnoloogilise elektroonika jaoks). Löögid ulatusid ka Belgorodi linnani, kust kostus mitmeid plahvatusi. vene pool üritab väita, et kõik droonid alla lastakse, aga seda suitsu ja plahvatuste tugevust vaid õhus drooni tabamuseks kuidagi pidada ei saa. Plahvatusi kostus ka Kurski linnas. Paanikat jagub seal kandis (kõigis kolmes Ukrainaga piirnevas oblastis ja juba olla hakatud lapsi sealt kandist evakueerima ning piiri lähistelt vist hakatakse mitmeid külasid inimestest tühjendama). Sotsiaalmeedias kostab juba kohalike appikarjeid kremli suunal, et aidake. Et kompott veelgi segasem oleks, siis Ukraina poolel sõdivad vene rahvusest vabatahtlikud võtsid ette uue rünnaku venemaale Shebekino linna lähistel. Info küll väga vastuoluline. vene pool väidab, et juba piiril rünnakud tagasi löödi ,aga ründav üksus teatas, et lahingud toimusid ka u 7 km sügavuses venemaal Shebekino linna külje all. Järjest enam jääb tunne, et Ukraina suurema pealetungi eelmäng on alanud. Kindlasti peab vene pool oluliselt kasvatama kolmes oblastis piirile lähemal vägede hulka. Lisaks on hetkel emotsionaalne tähelepanu siin. Eks vett peaks segama ka kremli ülereageerimine ning „joostakse sisse” oma sõjaliste käskudega.

3. Kupiansk-Kreminna: kolmes rindelõigus tasapisi vene poole surve tõuseb. Dvorichna-Masjutivka lõigul jätkuvad lahingud. Ukraina küll teatas, et vene pool ei edenenud ja vene pool teatas, et siiski sai Masjutivka juures pisu edasi. Kindel see, et kuskilt läbimurret pole. Kaudtuld sellele rindelõigule on vene poolelt jagunud juba kuid päris tihedalt. Tõuseb surve ka piki Svatove-Kupiansk maanteed ja sellega paralleelsetes suundades aga siin edust vene pool teada ei andnud. Kreminna juures siiski hõisati, et õhudessantväelased olla Kreminnast lõunas asuvas metsaalas kuni 2km edenenud aga sellele seni kinnitust leidnud pole. Jätkuvalt on Kreminna suunal piisavalt vene väge (ka nii oskuste kui tehnika poolest) alustamaks suuremat survet. Pisu võib see aga muutuda, kui siit osa üksusi tuleb liigutada Belgorodi kanti.

4. Siversk: eile lisaks Bilohorivka küla igapäevastele rünnakutele hakati uuesti Spirne küla suunas suruma. Pommisadu mõlema küla pihta suur ja seni on siin Ukraina kaitse pidanud.

5. Bahmut: rünnakute arv ja intensiivsus jätkuvalt madal ning tundub, et rindejoones muutusi polnud. Bahmutis jätkub wagneri lahkumine ning peaks lõpule jõudma paari päevaga. Jätkuvalt kasvab kummaltki poolelt kaudtulelöökide arv. Jätaks hetkel suurema tähelepanuta wagneri juhi säutsumised (neis pole miskit uut peale sõnavaliku). Pisu oponeerib talle vastu tsetseenide punt ja teatasid, et wagneri varustatus kõigega oli oluliselt parem kui ülejäänud vene vägedel jne. Hetkel pisu ootel võimalikest arengutest siin rindel. Mingi „kahtlane” rahunemine Ukraina poolelt…

6. Donetsk: põhiliselt Marinka ründamine ja eks neid rünnakuid jagub seal tervele päevale ja no ei saa vene pool edasi. Kaudtuld jagus vene poolelt kogu rindele. Miks on jäänud vähemaks rünnakud Avdiivka suunal, ei oskagi hetkel arvata. Väge nagu vene poolel peaks jaguma. Võimalik, et varasem igapäevane soomustehnika kaotamine on teinud ettevaatlikumaks. Pisu annab mõju ka Ukraina tabav kaudtuli kuni 10km rindejoonest oluliste sihtmärkide pihta ja Donetski ümbruseski pole ohutu.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Siingi tõusis oluliselt Ukraina kaudtulelöökide arv ja mõned vene milblogijad arvavad, et see suurema Ukraina pealetungi eelmäng on. Kipub arvama, et Ukraina sellist nn eelmängu üritab teha mitmes piirkonnas ja ikka üllatus, üllatus, üllatus on oluline, sestap isegi mõnusalt teadmatuses, kust Ukraina võib üritada. Eile lekkisid internetti pildid, et kahes Krimmi silla postis (mille sild toetub) on suured pikimõrad. Pole paha…

8. Jätkub erineva sõjatehnika vool Ukrianale ning miskit kaalukamat võib lisanduda sellesse nimekirja ja eks ootab NATO tippkohtumise tulemusi. Ka tuleb tagasi väljaõppelt uusi Ukraina üksusi. Liigub ka infot, et Ukraina on suutnud hankida toetuste eest olulises koguses (hulka siiski ei tea) soomustehnikat lisaks otse antavale abile. Paranema peaks nii õhutõrje kui kaugemale ulatuvate lendavate elukate arv.

9. Reuters teatab, et Hiina ja India venemaa naftaimport saavutas mais rekordkõrguse, kuna nende riikide rafineerimisettevõtted ostavad odavalt vene naftat, vähendades analüütikute esialgsete hinnangute kohaselt nõudlust Lähis-Ida ja Aafrika nafta järele.

venemaa naftatarnete kasv on OPEC+ riikide kohtumise eelõhtul, kus 4. juunil arutavad grupi liikmesriigid, sealhulgas venemaa, tootmist vähendava tehingu parameetreid. Naftatootjad on sunnitud astuma samme, et toetada Brenti nafta hindu, mis on vaatamata OPEC+ juba lubatud tootmiskärbetele langenud sel nädalal 5%, umbes 73 dollarini barreli kohta.

Analüütiliste agentuuride Vortexa ja Kpler andmed näitasid, et maailma esimesed ja kolmandad toornafta importijad Hiina ja India ostsid mais umbes 110 miljonit barrelit venemaa naftat, mis on peaaegu 10% rohkem kui eelmisel kuul, hoolimata USA hoiatustest võimalike ületamise juhtude kohta. Vortexa hinnangul ulatusid venemaa naftatarned Indiasse mais rekordilise 8,6 miljoni tonnini, Hiina aga 6 miljonit tonni, sama palju kui aprillis.

Hiinas vähendavad rafineerimistehased lähteainekulusid, et parandada rafineerimise kasumlikkust keset oodatust aeglasemat majanduse taastumist. Eratöötlemistehased alustasid venemaa nafta ostmist selle aasta alguses ja on viimastel kuudel mahtusid suurendanud.

10. Sõda ja massiline väljaränne langetasid moskva oblasti eliitkinnisvara turu. Selle aasta hinnad langesid 45%, arvutas „Inkom-Real Estate”. „Aasta jooksul jäi objektide osakaal samaks ja mediaanhind langes 45% – 131,6 miljonilt 72,1 miljonile rublale,” vahendab Interfax analüütikute järeldusi. Samuti langesid äriklassi objektide hinnad 7% – nende keskmine maksumus langes 21,4 miljonilt rublalt kuni 19,9 miljonini.Samas on eliit- ja ärikinnisvara osa kõigist eksponeeritud objektidest kokku mitte rohkem kui 8%.

„Suhteliselt odavad hinnad tõusevad, kallid lähevad odavamaks,” ütleb Inkom-Nedvizhimosti analüüsikeskuse juht Dmitri Taganov. Tundub, et rikkamad on hakanud ostma odavamat kinnisvara.

Koos elitaarsete äärelinna elamispindade turuga langeb ka nõudlus eliitkinnisvara järele moskvas. 2022. aastal langes uute „eliidi” müük poole võrra. moskva nõudlus luksuskinnisvara järele osutus 2022. aastal viimase viie aasta madalaimaks, tõdesid NF Groupi agentuur ja Intermark Real Estate. Eliit- ja premium-kinnisvaraturg langes enim eelmise aasta neljandas kvartalis, kui putin teatas mobilisatsiooni algusest, ütles Metrum Premiumi eliitkinnisvarahalduse direktor Anna Radžabova.

„Pärast mobilisatsiooni väljakuulutamist 2022. aasta septembris muutus kinnisvara ostunõue tühjaks. Selle dikteerisid uued löögid majandusele, migratsiooniprotsessid ja soov kapitali säästa,” selgitas agentuuri Wellside tegevjuht Aleksei Nikolajev.

Kardetakse, et moskva kandis võib kinnisvara hind veelgi langeda, sest üleeilne droonirünnak sinna kanti paneb ostjad kõhklema (sõja kahjusid kindlustus ei hüvita).

11. Väljavõte putini kõnest venemaa suurperedele ilma kommentaarideta: venemaad juhib Jumal ja selle peamine president on näärivana. Selliste teesidega kõneles president vladimir putin neljapäeval kohtumisel suurperedega. „venemaa on otseselt Jumala kontrolli all ja kui ei ole, siis pole selge, kuidas see üldse eksisteerib,” ütles putin, tsiteerides feldmarssal Christoph Munnichit, kes töötas venemaal Peeter Suure käe all.

Samas ütles president, et nõustub avalduse esimese osaga, kuid on teisele vastu. „Kuigi venemaa on otseselt Jumala kontrolli all, on selge, et see eksisteerib meie rahva arvelt, meie rahva talentide arvelt, armastuse arvelt isamaa vastu, oma perekonnale pühendumise arvelt ja arvelt. oma kodumaa,” selgitas ta oma seisukohta (tsitaadid TASS-i andmetel). putini sõnul on elamine venemaal, (ajakirjaniku märkus: mis on demokraatia, korruptsiooni ja meediavabaduse maailma edetabelis Aafrika tasemel või sellest allpool), „suur au ja rõõm”.

venemaa riigihalduse püramiidi tipus on üle 20 aasta valitsenud putini arvates näärivana, kes on tema sõnul presidendist „tähtsam”. „Näärivana on minu arvates tähtsam kui [mina], sest ta on selline tegelane, kes saab alguse headest tegudest,” selgitas putin (tsiteerib Kommersant).

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised