Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. mai 2023:

1. Kiievit pommitati ka päeval ning igaöised rünnakudki jätkuvad.

2. vene poole kurtmised.

3. Kupiansk-Kreminna rindel lahingute intensiivus kahes varasemas lõigus pisu langes. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: jätkusid rünnakud Bilohorivka külale kagu suunalt ilma edu toomata. Pommitamist kogu rindele vene poolelt jagus.

5. Bahmut: wagner jätkab Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning kummaltki poolelt ründetegevust juba mitmes päev vähem.

6. Donetsk: Avdiivka ja Marinka tihe ründamine jätkub ning proovib vene pool ka uutest kohtadest Ukraina kaitses nõrkusi leida.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Ukraina ulatus jälle Sevastoopolini.

8. vene vabatahtlike suurim motivaator.

9. putini soov parendada vene sõjatööstuse tootlikkust.

10. putini soov kasvatada venemaale naasmist.

Hakkasid ringlema erinevad uudisekillud poliitlisel rindel, aga võtaks päeva hoo hetkel maha ja ootaks ära pisu selginemise..

1. vene väed tegi õhurünnakud Ukraina linnadele eile ja täna öösel ning Kiiev sai ka eile pealelõunat uue rünnaku. Ukraina kindralstaap teatas, et vene väed lasid eile öösel välja 40 Kh-101/Kh-555 tiibraketi ja 38 drooni Shahed-131/136. Eile päeval lasti Kiievi suunal 11 Iskander-M/K raketti. Ukraina kindralstaap teatas, et Ukraina õhutõrje hävitas kõik 36 tiibraketti Kh-101/Kh-555, 30 drooni Shahed ja kõik 11 Iskander-raketti. Ukraina allikad teatasid, et Ukraina väed püüdsid rakette ja droone kinni ka Lvivi, Mõkolaivi ja Odessa linnade lähedal. Siiski oli ka tabamusi: Odessa linna sadamainfrastruktuurile ja Hmelnõtski oblasti sõjalise infrastruktuuri objektile. Täna öösel venemaa uues rünnakus Kiievi vastu sai surma 1 inimene, haavata 3 inimest, alla tulistati 20 drooni Shahed. Kipub arvama, et vene relvatehased nii kiires tempos kui rakette Ukraina poole teele saadetakse, toota asemele sama mahus ei suuda. Kindlasti sõja käiku rindel need rünnakud ei muuda, sest enamasti sõjalist taristut ei tabata. Pigem loodan, et selline „arutu” lauspommitamine Ukraina linnade pihta tõstab lääne abi mahtu. Pisu paneb imestama, et Euroopa Liidu juristid ei leia piisavalt argumentatsiooni, et külmutatud vene riigi varad läheks kogu mahus Ukraina ülesehitamiseks…

2. Pisu kahanes vene poole kurtmine, vaid Belgorodi oblasti töötlemine mõnes kohas droonidega piirist kuni 7 km. Ukraina üldjuhul (eksi võib siiski miskit minna) üritab tabada vaid tuvastatud vene poole sõjalisi sihtmärke ja erinevalt vene poolest pole kohalikud elanikud nende sihtmärkideks. wagneri juht prigozin käis jälle Ukrainaga piirnevates obalstites promomas kohalike sõjaliste territoriaalkaitse üksuste loomist. Ikka tema juhtimise all. Küll kipub olema läbiv joon prigozini sõnavõttudes „pillamine” ehk siis tal peaks olema igatsugu ressurssi oma soovide täitmiseks käes piiramatult. Nii oli see Bahmuti all, kus sooviti vist kogu rindele minevat kaudtulemoona kogust vaid endale.

3. Kupiansk-Kreminna: juba nädal vaid üks ja see sama ehk siis rünnakud nii Kupianskist kirdes (Masjutivka küla ümber) kui Kreminnast lõunasasuvas metsaalas ilma muutusi rindejoones toomata. Kaudtuld jagus põhiliselt mõlemale rindelõigule ning enamuses õhus vene kaudtulemoon. Jätkuvalt pole saanud kinnitust vene poole väitele, et neil on sillapea üle Oskoli jõe Masjutivka külast läänes. Vaid nende „rybari” portaali kaart seda juba pikemat aega näitab. Seni suurema rünnakusurve ootel Kreminna suunalt läänepoole. Põhiline pommisadu ikka rinde põhja- ja lõunalõigus.

4. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine jätkub. Nüüd hakati ründama ka kirdesuunalt. Vähemalt vene pool väidab, et algab Siverski ründamine. Rindejoones muutusi ei tuvastanud ja küla tihe pommitamine jätkub.

5. Bahmut: rünnakute arv ja intensiivsus madal ning tundub, et rindejoones muutusi polnud. Bahmutis jätkub wagneri lahkumine ning asemele põhiliselt Donetski üksused ning äärtele pisu dessantväge. Küll on kasvanud Ukraina kaudtuli Bahmuti läänepoolsele osale ja kaudtulelöögid vene poolelt ei näita ka vähenemise märki ning ikka kuni 10 km rindejoonest nende ulatumine on.

6. Donetsk: Avdiivka ja Marinka tihe ründamine jätkub ning proovib vene pool ka uutest kohtadest Ukraina kaitses nõrkusi leida. Marinka juures tehti üle kümne rünnaku. Rindejoones muutusi ei tuvastanud ja kaudtule tihe töötlus kogu rindele vene poolelt jätkus.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Eilegi jätkus plahvatusi nii Melitopoli kanti kui Krimmi poolsaarele. Sevastoopolis kostsid mitmed plahvatused, aga hommikuks täpsemat infot veel polnud. Eks vene pool üritab Krimmis toimuvat maksimaalselt saladuse katte alla hoida (nii oma rahva kui teiste eest). Njah, lubasid tuua venemaalt lapsi Krimmi suveks laagrisse sooja mere äärde. Eks selline uudis (vene meedias) umbes kuu tagasi pisu kulmu kergitama pani… hetkel vaid kõlakad, et Ukraina olla tõstnud luurekate arvu (vene poole sõnul).

8. Ukraina luure andmetel (monitoorivad nii vene sotsmeediat kui õnnestub ka miskit „pealt kuulata/lugeda”) olla vene vabatahtlike suurim motivaator raha. Kuupalk u 2500 eurot on nende mõistes rikkus. Oluliselt tõuseb venemaal ka värbamise kampaaniate rahastamine ja summad ikka miljonites eurodes.

9. putin allkirjastas 29. mail dekreedi sõjatööstuskomisjoni kolleegiumi presiidiumi moodustamiseks, millel on volitused teha operatiivseid otsuseid ja selle eesmärk on tagada sõjalis-tööstuslike ülesannete täitmine. Määrus sätestab, et volitatud esindajad föderaalringkondades on kohustatud tagama erinevate riigiametnike tegevuse sõjaliste vahendite tootmiseks vajalike investeerimisprojektide elluviimisega seotud küsimuste lahendamisel. Samuti kohustab määrus föderaalesindajaid lahendama tööjõupuudusega seotud küsimusi ja motiveerima töötajaid sotsiaalsete garantiidega. Ei kipu uskuma, et nii lihtsalt suudetakse vene sõjatööstust rohkem tootma panna. Üleeile levis kuskil üleskutse, et sõjatööstuste inimesed peaks oma vahetuses kaks tundi kauem vähemalt töötama, et riiki aidata ja seda vist tasuta. Ilma nkvd meetodeid kasutamata siiski suurt tootlikuse tõusu ei usu ja siiski pigem kasvaks kvantiteet…

10. putini uue dekreedi eelnõu viitab sellele, et kreml kavatseb lihtsustada välismaal elavate kaasmaalaste vabatahtliku venemaale ümberasustamise protsessi. Määrus lubab vastuvõtmisel venemaale ümber asuda endistel venemaa või Nõukogude Liidu kodanikel ja venemaalt otse põlvnevad isikud, kes elasid välismaal 24. veebruari 2022 seisuga. Määrusega pakutakse tollimaksuvabastust, loobutakse keeleoskuse nõudest ja makstakse hüvitist. Määrus on tõenäoliselt osa venemaa käimasolevast katsest seista vastu rahvastiku vähenemisele venemaal ja hõlbustada täiendavaid värbamispüüdlusi.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised