Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 29. mai 2023:

1. Igaöised õhuhäired Ukraina linnades jätkusid ning kostus ka plahvatusi.

2. Tasapisi Ukrina töötlus droonidega venemaa suunal tõuseb.

3. Kupiansk-Kreminna rindel lahingute intensiivus kahes varasemas lõigus pisu langes. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: jätkusid rünnakud Bilohorivka külale kagu suunalt ilma edu toomata. Pommitamist kogu rindele vene poolelt jagus.

5. Bahmut: wagner jätkab Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning kummaltki poolelt ründetegevust juba mitmes päev vähem.

6. Donetsk: vene poole rünnakud jätkusid tavapärastes suundades ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Ukraina jätkab lööke kuni Musta mereni.

8. Ukraina edasise tegevuse kohta keeruline prognoose teha.

1.Eile öösel tegi vene pool Ukraina vastu suurima droonilöögi pärast sõja algust. Ukraina kindralstaap teatas, et vene väed lasid välja 59 drooni Shahed-131/136, millest Ukraina väed tulistasid alla 58. Kiievi ründamine on muutunud juba igapäevaseks. Kesk-Ukrainas oli ka mitmes kohas tabamusi. USA Sõjauuringute Instituudi analüütikud arvavad, et venemaa eraldab õhurünnakute vahendeid Kiievi suunal, selle asemel, et eelistada infrastruktuuri või sõjalisi rajatisi ja piirab jätkuvalt selle piiratud venemaa õhukampaania suutlikkust oluliselt alandada Ukraina pealetungivõimet eelseisva vasturünnaku jaoks. Tundub, et siingi pigem kremli soov kui vene sõjaliste juhtide tahe. Täna öösel mitmetes Ukraina piirkondades õhuhäired töötasid. Lasti nii tiibrakette kui droone ja plahvatusi kostus nii Kiievi, Odessa, Lvivi, Zitomiri jne kandis. Pisu paneb üllatama nii tihe droonide ja tiibrakettide kasutamine. Päriselt ei usu, et tootmisvõimekus vene poolel endal nii kõrge on ja et ka Iraani droonide tarne nii suures koguses jooksvalt töötab. Eks pisu lootust on, et tiibrakettide arv venemaal kiirelt kahaneb. Seni pole lääs suutnud piiri panna Iraani drooni tootmisvõimekusele. Põhiliselt tabatakse tsiviilinfrat ja eile sai tabamuse ka üks haigla (mõned surnud ja mitukümmend haavatut).

2. Jätkuvalt kasvab vene poole kurtmine, et nii Brjanski, Kurski kui Belgorodi oblasti töötlemine droonidega kasvab.

3. Kupiansk-Kreminna: tavaline päev ehk siis rünnakud nii Kupianskist kirdes kui Kreminnast lõunas asuvas metsaalas ilma muutusi rindejoones toomata. Kaudtuld jagus põhiliselt mõlemale rindelõigule ning enamuses õhus vene kaudtulemoon.

4. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine jätkub. Pisu on selgusetu seis külast kagus asuva pumbajaama juures.

5. Bahmut: wagner jätkab oma üksuste välja viimist Bahmuti linnas ja asemele tulevad Donetski üksused. Bahmuti ümber eile veelgi vähenesid rünnakud mõlemapoolselt. Suuremaid muutusi rindejoones ei tuvastanud. Hetkel vaid kõlakad, et põhjapoolses ümberpiiramise harus võis Ukraina pisu edeneda ja lõunapoolses vene pool. Eks homme rohkem selgust. Kaudtuletöötlus vene poolelt siiski ei vähenenud ja jagub seda kuni 10 kilomeetri kaugusele rindest. Võimalik, et kaudtule kasv on seotud vene vägede ja wagneri ümberpaiknemise toetamisega. wagneri juht jätkab kasvavas tempos vaenulikku retoorikat vene kaitseministeeriumi suunal ja vist isegi kaude putin kriitika alla jäi. Võimalik, et prigozin suuremat preemiat Bahmuti vallutamise eest ootas. Küll lükkas prigozin nüüd Bamutist lahkumise päevaks 5. juuni. Pisu ebakindel võimalike arengute suundumusest Bahmuti lõigul. Arvamusel, et edenemise võimalused siiski mõlemapoolselt olemas. Kuna teadmata on Ukraina soomussülemi paiknemine, siis jätaks võimalikud suurema pealetungi suunad välja pakkumata, sest paljudel lõikudel on erinevatel põhjustel võimalusi piisavalt muutmaks olukorda rindel.

6. Donetsk: lahingute intensiivsus juba nädal suht sarnane ja kohadki samad ning suuremaid muutusi rindejoones ei tuvastanud. Kaudtule löökide arv vene poolelt kõrge ning töötlus kuni 10 kilomeetri kaugusele rindest päris tihe. Ukraina jätkab kaudtulega nii vene rünnakute tagasilöömist kui Donetski kandi töötlust. Kohati ulatutakse ka 100 km kaugusele. Siingi rindel mõlemapoolsete võimalustega seis.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Eilegi jätkus plahvatusi kuni Mariupoli linnani välja. Ei tahaks veel selle kaudtulelöökide kaardi järgi hakata arvama Ukraina edasisi käike, sest head nn vale mulje loojad on nad suutnud olla. Tekitada valesignaalide karakteristika ja teha seda pisu suuremal hulgal, jätmaks vale muljet, et kuskil läheduses paikneb suurem Ukraina üksus, tundub ikka ja jälle Ukrainal õnnestuvat.

8. Mitmed Ukraina võtmeisikud jätkavad sõnumeid, et Ukraina on suuremaks pealetungiks valmis. Kas tegu infooperatsiooniga, on teadmata. Lääne sõjatehnikat siiski Ukraina poole teel on ja näiteks Bulgaarias liikus u 10 veoki kolonn sillapontoonidega Ukraina suunal. Seni pole juba ka varasemalt näinud saadetud lääne sillatehnika suuremat kasutamist, sestap kipub arvama, et jõgede ülatamisega võidakse tublisti vene poolt üllatada.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised