Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. mai 2023:

1. Eilse öö vene poole õhurünnakute kokkuvõte Ukraina linnade pihta ja täna öösel uued õhuhäired üle Ukraina ning piiriäärsete külade pommitamine jätkus.

2. Ukraina poolel võitlevad vene rahvusest võitlejad avasid uue rindelõigu Belgorodi oblastis tungides venemaa sügavusse u 5 kilomeetrit.

3. Kupiansk-Kreminna rindel Kupianski suunal ja Kreminna lähistel vene poole aktiivsus kahanes, rindejoones muutusi polnud.

4. Siversk: Bilohorivka küla kaguserval vist õnnestus „jälle” pumbajaama hoone vene poolel hõivata.

5. Bahmut: jätkuvalt paar kvartalit lennuki samba juures peaks veel olema Ukraina kontrolli all ning ümberpiiramise harudes käib tugev vastastikune surumine, kuid rindejoone muutusi ei tuvastanud.

6. Donetski rindel Avdiivka ümberpiiramise põhjasuunal, Pervomaiske, Krasnohorivka ja Marinka juures lahingud jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja pisu muret Zaporižžja (Enerhodaris asuva) tuumaelektrijaamaga.

8. Vangide väljaõppe perioodi oluline vähendamine vene poolel.

9. Jüaanidega kipub venemaal kitsaks minema.

10. Hiina, Usbekistan ja Kõrgõzstan leppisid kokku raudtee ehitamises, mis võimaldab venemaad läbimata saata kaupu Euroopasse.

1. vene väed andsid ööl vastu 22. maid järjekordse ulatusliku drooni- ja raketilöögi Ukraina infrastruktuuri vastu. Ukraina kindralstaap teatas 22. mail, et venemaa väed lasid Ukraina suunas välja 21 Iraani drooni Shahed Dnipro ja Zaporižži linnadesse ning Harkivi oblastisse 21 raketti, sealhulgas neli tiibraketti Kh-101/555, viis tiibraketti Kh-22, kaks ballistilist raketti Iskander-M, viis S-300 raketti ja neli muud täpsustamata raketti. Ukraina kindralstaap teatas, et Ukraina väed tulistasid alla kõik raketid Kh-101/555 ja droonid Shahed. Harkivis kostus plahvatusi rohkelt ning mõned plahvatused kostusid Dniprost ja Zaporižži linnast. Lisaks jätkus rindelähedaste linnade aktiivne pommitamine (Kupiansk, Slovjansk, Kramatorsk, Avdiivka, Herson jne). Täna öösel töötasid õhuhäired üle Ukraina, sest mingid raketid vene pool uuesti teele saatis (osa Belgorodi linna tagant). Hommikuks tabamustest veel info puudus. Vene poole kurtmist nii Brjanski kui Belgorodi oblastist jagus, olla Ukraina tabanud vähemalt 9-t küla ning plahvatusi olla kostnud ka Belgorodi linnast. Isegi kohalikule kgb hoonele olla pillatud droonilt miskit plahvatavat. Eile olla seal kandis alla kukkunud üks vene lahigkopter Mi-8.

2. Ukraina poolel võitlevad vene rahvusest võitlejad avasid uue rindelõigu Belgorodi oblastis tungides venemaa sügavusse u 5 kilomeetrit. „Ülevenemaalise Ukraina-meelse Vene vabatahtlike korpuse (RDK) ja Venemaa Vabaduse Leegioni (LSR) elemendid korraldasid 22. mail reidi Belgorodi oblastisse” on nii Ukraina uudistes kui erinevate blogijate teadetes esikohal. vene allikad hakkasid 22. mai hommikul teatama, et kahest tankist, ühest soomustransportöörist ning üheksast soomusmasinast koosnev diversantide üksus ületas vene piiri ja vallutas Kozinka asula Belgorodi oblastis Grayvoroni piirkonnas. Mitmed vene allikad väitsid, et rühmitus vallutas lisaks veel Glotovo ja Gora Podoli asulad (vastavalt 3 km ja 5 km piirist).

Ukraina ametnikud märkisid, et on rünnakust teadlikud, kuid eitasid Ukraina relvajõudude otsest seotust. Ukraina luure peadirektoraadi (GUR) pressiesindaja Andri Jusov märkis, et RDK ja LSR koosnevad eranditult venemaa kodanikest ning teatas, et rühmitused alustasid Belgorodi oblastis operatsiooni, et „vabastada need territooriumid… nn putini režiimi alt” ja luua piiri äärde „turvatsoon”, et kaitsta Ukraina tsiviilelanikke edasise venemaa pommitamise eest. Ukraina presidendi kantselei juhi nõunik Mykhailo Podoljak märkis, et Ukraina jälgib ja uurib olukorda, kuid „pole sellega otsest seost”, märkides, et relvastatud režiimivastased vene partisanide liikumised on sõja taustal vältimatud. Muideks, soomusmasinad piltidelt ja videotelt olid enamasti USA päritolu. Üks vene milblogija väitis, et venemaa sõjaväe juhtkond otsustas rünnaku vastu tõrjumiseks paigutada Belgorodi oblasti piirialale 74. motoriseeritud laskurbrigaadi ehk siis täiendavaks vene vägede sidumiseks sellised reidid sobivad (sellest sai just varasemas loos kirjutatud). Hetkel tundub, et reiditajad vast tagasi Ukraina territooriumil, sest nende vastu saadeti päris suur üksus Belgorodi suunalt. Belgorodi oblastis kehtestatakse Ukrainast pärit diversantide tungimise tõttu terrorismivastase operatsiooni režiim, ütles kohalik kuberner. Belgorodi piirkonnas on nad juba hakatud piirama interneti ja mobiilside kasutamist. Eks päeva peale rohkem selgust tuleb.

Küll peaks reid vene poolele tekitama muret, sest esimesest kaitsekindlustuste reast (kulgeb Gora Podolist 2 km kaugusel) õnnestus ründajatel kuidagi liialt lihtsalt läbi tungida. Hetkel teadmata, kas possad üldse mehitatudki olid.

3. Kupiansk-Kreminna: eile vene poole rünnakute aktiivsus pisu langes ja põhiliselt kaudtuleduell, mis eriti tihe Dvoricha-Kupiansk kandis ning Kreminnast lõunas asuva metsaala suunal. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: eile õnnestus kes enam teab mitmes kord vene poolel vallutada Bilohorivka küla kaguserval asuv pumbajaam. Eks näis, kaua seekord seal vastu peavad.

5. Bahmut: ümberpiiramise kummaski harus üritavad mõlemad pooled saavutada initsiatiivi, aga tundub, et eile rinne seisis. Bahmuti linnas on jätkuvalt Ukraina kontrolli alla jäänud paar kvartalit lennuki ausamba juures, sestap „juriidiliselt” 100% pole linn vallutatud. Ukraina töötleb tugevalt suuri kortermajasid linna serval. Linnast välja edeneda pole wagner suutnud (või siis tahtnud). Olla ka langenud nende surve viimase kantsi hõivamiseks. putin kiitis eile wagnerit Bahmuti vallutamise eest, aga vene kaitseministeerium autasustas hoopis kaitseministeeriumi enda ametnikke eduka operatsiooni elluviimise eest ja selle eest prigozinilt uuesti pragada sai. Hetkel ootel, mida wagner edasi plaanib, kas hoiavad linna või viivad lubatu ellu ja lahkuvad linnast 1. juunil, andes vastutuse üle vene tavavägedele. Isegi mõned vene milblogijad peavad seda ajahetke kriitiliseks ja kardavad selle ära kasutamist Ukraina poolt. Olukorra muutuseks rindel vajab Ukraina kummaski Bahmuti ümberpiiramise suunas vähemalt 5 km edenemist.

6. Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise põhjasuunal, Pervomaiske ja Marinka juures jagus rünnakuid terveks päevaks, aga siingi seis muutusteta. Ikka otsib vene pool auke Ukraina kaitses ning üritatakse mitmes kohas väiksemate üksustega neid leida. Pervomaiske juures jätkub vene poolel nii soomuse kui isikkoosseisu kaotuste jada. Ikka miinid, tankitõrjerelvad, kaudtuleüksused ja sekka mõni Ukraina lennuk või „ringi hulkuv” droon oma panuse annavad. Kaudtuld jagub vene poolelt kogu rindele rohkelt ja seni kaudtulemoona puudust vene poolel tuvastada pole suutnud.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Väidetavalt olla Dnepri deltas asuvaid saari vene pool oma kaudtulega tavapärasest rohkem töödelnud. Zaporižžja tuumaelektrijaam (ZNPP) kaotas voolu seitsmendat korda pärast sõja algust. Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) direktor Rafel Grossi teatas 22. mail, et ZNPP oli mitmeks tunniks täielikult riiklikust elektrivõrgust lahti ühendatud, mistõttu jaam oli sunnitud toetuma välistele diiselgeneraatoritele. Kumbki pool liini pommitamise süüd endale võtta ei taha.

8. Väidetavalt vähendab venemaa sõjavägi süüdimõistetute väljaõppe pikkust, et hüvitada suuri kaotusi. Ukraina kindralstaap teatas 22. mail, et venemaa sõjaline juhtkond on vähendanud vene okupeeritud Luganski oblastis Starobilski rajoonis väljaõppelaagris süüdimõistetute väljaõppeperioodi neljalt nädalalt 10 päevale. Ju neil piisavalt halvasti läheb…

9. venemaa pangandussüsteemis on Hiina jüaanide likviidsusreservid järsult langenud, selgub vene föderatsiooni keskpanga statistikast. 1. aprilli seisuga oli pankadel väliskorrespondentkontodel umbes 13 miljardi dollari väärtuses jüaane, võrreldes eelmise aasta oktoobris enam kui 30 miljardi dollariga. Poole aasta jooksul puhuti jüaani „turvapatja” õhku peaaegu kolm korda, hoolimata sellest, et Hiina valuuta osatähtsus kauplemis- ja vahetusoperatsioonides on oluliselt suurenenud. Esimeses kvartalis tehti jüaanides 18% venemaa ekspordi ja 27% impordi maksetest (võrreldes 2022. aasta lõpu 16% ja 23%) ning jüaanide ja rublade vahetusoperatsioonide osakaalus moskva börsil saavutas jüaan 32% kogu valuutakäibest. vene-Hiina kaubavahetus kasvas esimeses kvartalis aastaga 41%. Lisaks on kasvamas vene kodanike huvi soetada rublade asemele miskit kindlamat valuutat ja kui kreml ei hakka täeindavalt oma reserve müüma, siis kipub neil isegi Hiina rahaga kitsaks minema, sest kaubavahetuse suhe sisse-välja on liialt suurelt Hiina kasuks…

10. Hiina, Usbekistan ja Kõrgõzstan leppisid kokku raudtee ehitamises, mis võimaldab venemaad läbimata saata kaupu Euroopasse, vahendab Radio Liberty. Hiina poolt eelmisel sügisel välja pakutud dokument projekti elluviimise järgmiste sammude kohta allkirjastati eelmise nädala lõpus Xi’anis toimunud tippkohtumisel, kus Hiina president Xi Jinping kohtus esimest korda isiklikult endise NSV Liidu viie Kesk-Aasia vabariigi juhtidega. Ligi 500-kilomeetrine kiirtee, mis lühendab teed Euroopasse 7-8 päeva võrra ja möödub sanktsioonide tõttu „mürgisest” venemaast, saab alguse Kõrgõzstanis Torugarti kuru juurest ja läheb põhja poole Jalal-Abadi, kus see ühendatakse Usbekistani raudteevõrguga. Sealt plaanitakse trassi pikendada kuni Türgini, mis lõpeb EL-i raudteesüsteemis. Esialgsete hinnangute kohaselt võib liikluse maht uuel maanteel ulatuda 5 miljoni tonnini aastas. Pärast kõnelusi Kasahstani, Tadžikistani, Kõrgõzstani, Türkmenistani ja Usbekistani liidritega lubas Xi neile 26 miljardit jüaani (3,6 miljardit dollarit) rahalist toetust ja „tasuta abi” ning pakkus sõjalise koostöö laiendamist. Xinhua teatel teatas Xi Hiina valmisolekust „tugevdada Kesk-Aasia vabariikide kaitsevõimet”, suurendada nende julgeolekuvõimet, et „tagada rahu piirkonnas”. Hiina ametliku statistika järgi ulatus Hiina kaubavahetus eelmisel aastal endise NSVL-i viie Kesk-Aasia vabariigiga 70,2 miljardi dollarini ning 80% kaubaveost Euroopasse moodustas transiit läbi nende riikide.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised