Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 22. mai 2023:

1. vene poole õhurünnakud mitmete Ukraina linnade ja enamuse piiriäärsete külade suunas jätkusid

2. Kupiansk-Kreminna rindel pisu vene rünnakute arv tõuseb, seni rindejoones muutusi pole

3. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine jätkub

4. Bahmut: paar kvartalit lennuki samba juures peaks veel olema Ukraina kontrolli all ning ümberpiiramise harudes käib tugev vastastikune surumine jätkuva väikse Ukraina-poolse edenemisega

5. Donetski rindel Avdiivka ümberpiiramise põhjasuunal vene poolel u 500 m edenemine, Pervomaiske, Krasnohorivka ja Marinka juures aga jätkub nende kaotuste jada ilma rindejoones muutusi toomata

6. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell

7. kreml esitas süüdistuse Haagis asuva Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunikule ja prokurörile

8. G-7 oli kriitiline ka Hiina suunal

9. Kreeka valimistel kaotasid venemeelsed kohti

10. Suurem Euroopa Liiduga liitumist pooldav demonstratsioon Moldovas

1. Täna öösel oli Dnipro linnas mitu võimsat plahvatust, Odessas toimus üks suurem plahvatus, Zaporižžjas teatati plahvatustest ning Harkivi lähistel kostus plahvatusi.

Väidetavalt enamus olla põhjustatud vene Geran tüüpi (Iraani drooni kloon) droonide poolt. Belgorodi linna juurest ka ports rakette teele saadeti, aga varahommikuks nende teekonnast veel infot polnud. Jätkus tihe piiriäärsete Ukraina külade pommitamine ja rindelähedased Ukraina linnad said tabamusi S-300 rakettidega ning kuhu ulatus kahur, siis enamasti kõik needki tabamusi said. Päris tihedaks on läinud vene poole kurtmine, et ulatutakse paljude objektideni kuni Belgorodi linnani välja. Vaid mõnel üksikul päeval antakse teada, et mõni kohalik olla pihta saanud (enamasti haavata). Shebekino linna juures vist lahingut polnudki. Plahvatuste seeria küll kostus ja võimalik, et tabati laskemoonaladu, kus ka käsitulirelvade moona oli.

2. Kupiansk-Kreminna: tasapisi vene poole rünnakute arv tõuseb nii rinde põhjasektoris (Kupianskist kirdes) kui Kreminna ümbruses. Eriti tihe oli vene poole kaudtuletöötlus Kreminnast lõunas asuva metsaala suunas ja kasvab veendumus, et siit suurem vene surve tõusma võib hakata. Kreminna ümber jätkuvalt tihedalt vene väge ja enamus neist dessantüksused. Lugansk olla jälle pihta saanud (HIMARS).

3. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine jätkub, pisu on tõusnud vene poole kaudtuli nii küla pihta kui lääne poole. Siin suunal peaks olema nii vene tavaväge, Luganski omasid kui tsetseene, sestap jätkub koostöö puudumine…

4. Ümberpiiramise kummaski harus üritavad mõlemad pooled saavutada initsiatiivi ja tundub, et Ukrainal õnnestub see paremini. Eile edeneti põhjalõigus u 500mx500m ja lõunalõigus vist u paarsada meetrit. Rünnakute arv küll suht võrdne (vene pool üritab kaotatud possasid tagasi saada), aga pigem nii aktiivsem kui professionaalsem on Ukraina tegutsemine. Ukraina omad küll räägivad, et edukas Bahmuti ümberpiiramine käib, kuid nii optimistlik veel poleks, sest selleks peaks kummaski rünnakusuunas vähemalt 5 km veel edasi liikuma. Eks seda ikka loodab. Bahmuti linnas on vist Ukraina kontrolli alla jäänud paar kvartalit lennuki ausamba juures, sestap „juriidiliselt” 100% pole linn vallutatud. Küll suutsid ausamba kõrval asuvale kõrgele kortermajale wagnerlased lipu üles panna. Selle viimase kantsi vallutamisega siiski wagneril pisu keeruline, kuna hall ala väga kitsas, siis kaudtulega keeruline. Küll on õnnestunud mõned kõrgendikud ümber Bahmuti Ukrainal oma kontrolli alla saada ja töötlevad päris täpselt nii wagnerlaste eesmisi üksusi, ohjates nende tegevusi suurtes kortermajades linna serval. Päris tihedaks on läinud ka linna töötlus Ukraina poolt. Hetkel ootel, mida wagner edasi plaanib, kas hoiavad linna või viivad lubatu ellu ja lahkuvad linnast 1. juunil andes vastutuse üle vene tavavägedele. Kindlasti see vene kaitseministeeriumi plaanidega ei sobitu.

5. Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise põhjasuunal u 500 m edenemine 500 m laiuselt põhjasuunal, sestap oht Avdiivka ümberpiiramise tõusuks ei kasvanud. Piki üht metsariba põlluserval see edenemine õnnestus (arvatavalt ka soomus servadel toeks). Opytne suunalt pige lojum torkimine. Pervomaiske ründamine käib igapäevaselt ja aktiivselt, aga siin jätkub nii soomuse kui isikkoosseisu kaotuste jada ilma rindejoones muutusi toomata. Marinka juures jagus rünnakuid terveks päevaks, aga siingi seis muutusteta. Ikka otsib vene pool auke Ukraina kaitses ning eile üritati uuesti Novomikhailivka (Marinkast lõunapool) juures, kuid tagasi löödi. Kaudtulemoona puudust vene poolel pole ning jagub seda tervele rindele. Lisaks jätkuvad löögid vene lennukitelt.

6. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Täna öösel Mariupoli lähedal Nikolskes toimusid plahvatused ja Simferoopolis võis näha eredat valgust ja kuulda plahvatusi ning peale seda tabas linna elektrikatkestus. Okupeeritud aladel jätkub kohalikele vene passide surumine, arstiabigi ei saa, kui on Ukraina pass. Ähvardatakse autod rekvireerida ning okupatsioonivõimud nõuavad kooliealistelt lastelt haridustunnistuse saamiseks venemaa passi.

7. venemaa juurdluskomitee esitas prokurörile ja Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunikule süüdistuse. Sellest teatati osakonna pressiteates. Prokurör Karim Ahmad Khan sai süüdistuse artikli alusel, mis käsitleb teadaolevalt süütu isiku (putini ja lovova-belova) kriminaalvastutusele võtmist, samuti välisriigi esindaja ründamise ettevalmistamist. Kohtunik Rosario Salvatore Aitale tegevus on kvalifitseeritud tahtlikult ebaseaduslikuks kinnipidamiseks, samuti välisriigi esindaja ründamiseks ettevalmistamiseks.

Uurimiskomitee esindajad väitsid, et Vladimir Putini ja Maria Lvova-Belova kriminaalvastutusele võtmine on ebaseaduslik, kuna nende vastutusele võtmiseks pole alust. Juba varem oli venemaa siseministeerium Karim Khani tagaotsitavate nimekirja kandnud.

Rahvusvaheline Kriminaalkohus andis putini ja lvova-belova suhtes välja kaks kuud tagasi vahistamismääruse kahtlustatuna Ukraina laste ebaseaduslikus väljasaatmises okupeeritud aladeltvenemaale. Prokurör märkis, et tema büroo kinnitas uurimise käigus mitmesaja lapse äraviimise juhtumeid, kellest paljud anti venemaale lapsendamiseks. Märgitakse, et Putin on seda protseduuri lihtsustanud, kiirendades laste poolt Venemaa kodakondsuse saamist. kreml nimetas Rahvusvahelise Kriminaalkohtu otsust „ebaoluliseks” ja putini vahistamise küsimust „nördivaks ja vastuvõetamatuks”. Riigipea pressisekretär dmitri peskov märkis, et moskva ei tunnusta kohtu jurisdiktsiooni.

8. G-7 kohtumise tulemusel peaks kasvama abi Ukraina suunal ning loodetavasti mõned suuremad riigid on edaspidi „tähelepanelikumad” venemaa suunaliste sanktsioonide järgimisel. Mõnede riigijuhtide väljaütlemised olid ootuspärased (või siis pigem pisu kaua oodatud) ja seda Hiina suunal. „Hiina on maailma julgeoleku suurim väljakutse,” ütles Suurbritannia peaminister Rishi Sunak. Peaminister märkis G7 tippkohtumise järgses kõnes, et „Seitsmeste rühm” võtab meetmeid, et Hiina ei kasutaks majanduslikku sundi teiste suveräänsetesse asjadesse sekkumiseks: „Hiina esitab meie ajastu suurima väljakutse ülemaailmsele julgeolekule ja heaolule. Kodus on nad järjest autoritaarsemad ja välismaal ennastkehtestavad,” lisas Sunak. Samuti rõhutas minister, et „meetmete võtmine” tähendab riskide kõrvaldamist, mitte võõrandumist. Ahjaa, Biden ütles kremli ähvarduse peale (ikka F-16 teemal), et mõnedele võib kehvasti minna, et see mõned on venemaa ise, kel kehvasti võib minna (vabandused konarliku tõlke eest).

9. Peaminister Kyriakos Mitsotakise partei Uus Demokraatia võitis täna Kreeka valimised 40 protsendiga (kasv 1%). Vasakäärmuslik, venemeelne partei Syriza langes 11 protsendipunkti võrra, viies nende osakaalu 20 protsendini. Varoufakis ja tema venemeelne MeRA25 on parlamendist väljas. Eks mitmetes Euroopa riikides on näha, et kremlimeelsete parteide populaarsus võib nii tõusta kui langeda. Eks murekohad hakkavad pihta juba kohalike omavalitsuste tasandil. Päris muret tekitavalt kirju kaardi saaks, kui kõigi Euroopa riikide kaardil märgiks ära kremlimeelsete parteide osakaalud. Arvan, et oluliselt suurem kremlimeelsete surve saada meie järgmistel kohalikel valimistel rohkem kohti on tõusuteel ning eks sellele järgneb üritus saada uuesti kand maha Riigikogus.

10. Moldovas Chişinăus toimus senise aja vist suurim aktsioon riigi liitumise toetamiseks Euroopa Liiduga. Eks pisut muret seal riigis ole, sest vene vastasus küll tugev (vähemalt enamusel) aga kipub arvama, et sealgi hoiavad kohalikud oligarhid edasi „segast vett” et tagada endale kindlad rahavood.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised