Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. mai 2023:

hetkel kõlakad, et Shebekino linna juures (5 km piirist, Belgorodi oblast) miskit toimuvat, Kupiansk-Kreminna rindel vaid mõned kompimised, Bahmutis deklareeris wagneri juht prigožin, et linn on vallutatud, Donetski rindel mõnes lõigus on oluliselt tõusnud vene rünnakute arv ja intensiivsus, lõunarindel keskendub Ukraina suuremate logistikasõlmede ja tehnikakogumite töötlemisele ning Ukraina valas õli tulle oma sõnumiga, et harjutavad suuremaks pealetungiks üle Dnepri jõe, „sabotaažid” venemaa raudtee infras, vene poole ähvardused, midagi mujalt, Hiina tegevus ja miskit pisu meite suunal…

Täna öösel mõnedes idapoolsemates linnades õhuhäired töötasid, tabamusi saavad igapäevaselt rindelähedased linnad ja piiriäärsed Ukraina külad. Eile kasvas vene poole kurtmine, et Ukraina poolt „brutaalne” tsiviilobjektide pommitamine jätkub. Paar blogijat on kirjutanud, et Shebekino linna juures (5 km piirist, Belgorodi oblast) kostusid mitmed suuremad plahvatused ning olla kosta käsitulirelvade laskusid. Et Ukraina SOF üksused reide venemaale teevad pole uudis, aga kas miskit enamat plaanis on ei tea. Tõstmaks vene vägede hulka seal kandis (ikka ära idarindelt) võib selline aktiivsus pikas perspektiivis kasulik olla. Ukraina peab siin nagunii suuremat väekoosseisu hoidma. Lisaks on võimalik, et mingit olulist sihtmärki mindi likvideerima.

Kupiansk-Kreminna: kuivavad kokku siin rindel rünnakud, pisu vaid aktiivsemat tegevust Kreminnast lõunas asuvas metsaalas, kus aktiivsed mõlemad pooled. Kaudtulemoona puudust vene poolel pole ning tihedam on pommisadu ikka Kupianskist põhja pool. Seni Kreminna suunalt suurema vene surumise ootel. Seni pole tuvastanud vene poole kinnitust, et neil üle Oskoli jõe on sillapea.

Siversk: Bilohorivka küla ründamine jätkub ja ikka ründavate üksuste koosseisud liialt väiksed, et külani jõuda, kipuvad teised enne „ära kuluma”. Jääb tunne, et lahingpäevik vajab täitmist ja kogu üksusega riskida ei taheta, sestap väiksemaid koosseise rünnakule saadetakse.

Bahmut: mõlemas ümberpiiramise harus on aktiivsed mõlemad pooled. vene pool üritab kätte saada kaotatud possasid ja Ukraina veelgi edeneda. Eile küll rindejoones suuremaid muutusi ei tuvastanud, aga kipub arvama, et Ukraina ümber Bahmuti linna hakkab survet suurendama. Neil suundadel on ka Ukraina kaudtule aktiivsus kõige suurem. Bahmuti linnas oli juba üleeile väidetavalt viimane suurem kortermaja wagneri kätte langenud ja nende juht prigozin ohutust kaugusest linna keskel asuva raudteejaama juures eile deklareeris, et linn on võetud. Päris kärarikkalt andsid selle peale Ukraina võitlejat teada, et mõned väiksemate hoonetega kvartalid siiski veel nende kontrolli all. Eile tihe lahingutegevus linna äärel jätkus. Üks maamärk Bahmuti linnas on lennukiga mälestusmärk linna lääneserva lähedal ja sealt seni vene poole pilti tulnud pole. Küll oli prigozini sõnum, et peale 25. maid annab ta linna kaitsmise üle vene tavavägedele ja läheb oma üksustega taastuma. Kogu jutuga kaasnes nii šoigu kui gerassimovi sõimamine. Hetkel kolmetisel arvamusel, et kas tegu järjekordse väljapressimisega vene kaitseministeeriumi suunal, infooperatsiooniga ärgitamaks Ukrainat linna ründama või on see wagneri tegelik plaan. Küll on keeruline vägede vahetus, sest neil üksuste vaheline kommunikatsioon olematu ja seda pideva tule ja rünnakute all teha pisu keeruline. Hetkel on siiski olulisemad tegevused mõlemas ümberpiiramise harus, sestap jääb siin arenguid ootama.

Donetsk: vene pool on tõstnud survet Avdiivka põhjapoolses ümberpiiramise suunas, aga eile edu need veel ei toonud. Lõunapoolne suund Opytne juures on miski pärast rohkem keskendunud Pervomaiske (lääne poole) rünnakutele ja kipub siin soomuse kaotus igapäevaselt kõrge olema ilma rindejoones muutusi toomata. Marinka juures jätkub rünnakute arvu ja intensiivsuse tõus, aga siingi veel isegi vene blogijad edust ei räägi. Hetkel pisu segased sõnumid Krasnohorivka linna juurest (Marinkast 7 km põhja pool), et siin olla pisu kasvanud kummagi poole rünnakud. Kaudtuld vene poolelt jagus tervele rindele ja ikka kuni 10 km kaugusele. Ukraina keskendub suurematele sihtmärkidele Doentski ümbruses ning vene poole rünnakute tagasilöömisele unustamata possadel asuvate vene üksuste töötlemist.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell. Berdjanski lennuvälja lähedalt plahvatuste seeria kostus ja tuld ning suitsu jagus. Tokmak juba igapäevaselt tabamusi saab. Jätkuvalt venemaa jahib okupeeritud aladel Ukraina lapsi, et neid röövida. Ametlik röövitud laste arv on 19 393 inimest (Ukraina võimude koostatud Punase Risti nimekirjas). Tegelik arv on tõenäoliselt palju suurem: erinevatel hinnangutel vähemalt 200 000–250 000 Ukraina last.

Herson: kaudtuleduell. Ukraina kinnitas üle Dnepri reidide jätkumist ning teatas, et 90 protsenti Dnepri deltas asuvatest saartest on mingil moel nende kontrolli all. Lisaks olla surutud enamus vene üksusi u 5 km kaugusele jõest (arvatavalt siis täpse kaudtuletöötluse pärast) ning valati õli tulle (ikka vene poole silmis), et Ukraina pool teeb kõvasti treeninguid ületamaks pontoonsildade abil Dnepri deltas asuvate saarte kaudu rasketehnikaga jõgi ja alustada ka siit suuremat pealetungi. Kui muud pole, siis suurema hulga vene üksuste sidumiseks pole paha, aga mõtet maha ei laidaks… seni pole näinud suurema hulga liitlaste antud sillatehnika kasutamist…

Kuna liitlaste tehnika ja moona vool Ukraina suunal hetkel vaibumas pole ning väidetavalt veel mingeid suuremaid välja õpetatud üksusi lisandub, siis võimalik, et Ukraina võib pisu venitada suurema survega. Päris olulist rolli mängib kaugemale ulatuvate nii rakettide kui droonide andmine Ukrainale tabamaks olulisi logistika sõlmi kaugemal vastase tagalas. Seni tundub selle võimekuse rohkus veel niru olevat. Lahinguväljast operatiivne ülevaade siiski Ukrainal parem kui vene poolel ja selle heaks ilmestajaks on vene poole kaudtuleüksuste ning erineva seiretehnika tihe tabamine. Järgmine nädal lubab enamusel päevadel vihma, sestap õhus toimetamist vast vähem.

venemaal on jälle tõusmas noorukite (14-18 aastased) „sabotaažid” raudtee infa pihta. Enamasti süüdadakse raudteeliiklust reguleerivaid süsteeme, mis asuvad raudtee kõrval (elektrikilpide taolised moodustised aga pisu suuremad). Signaale tuleb mitmes venemaa nurgast. Küll hakkas kreml käsitlema neid kui sabotaaži, mitte kui tavalist vara kahjustamist ning noorukeid võib oodata kuni 20 aastane vanglakaristus.

venemaa uudisteagentuur TASS teatas täna, et venemaa välisministeerium on teavitanud USA-d ja teisi Euroopa riike, et kui nad otsustavad oma plaani anda Ukrainale F-16, toob see läänele kaasa kolossaalse ohu. Lisaks kasvab uuesti vene telesaadetes tuumarelvaga ärhvarduste foon nii Ukraina kui lääneriikide suunal.

Jätkuvalt G7 kohtumise tulemuste ootel.

Hiina jätkab „jaga ja valitse” põhimõtte järgi. Eile oli uudis Hiina tegevusest Kasahstani, Tadžikistani, Kõrgõzstani, Türkmenistani ja Usbekistani, nüüd lisandus uudis, et täna hommikul tuvastati Taiwani ümbruses Hiina 24 sõjalennukit ja 5 sõjalaeva tegevus.

USA ja nüüd ka Zelensky üritavad muuta India suhtumist venemaa vastastesse sanktsioonidesse. Egas vist ennem miskit ei muutu, kui vähemalt osadele (põhiliselt vene naftat töötlevate ettevõtete suunal) sanktsioone rakendatakse.

Gruusia venemaa sõbralikkus jätkub ja eile pidi lõpuks kasvanud rahutuste tõttu sealne valitsus tühistama vene välisministri tütre tuleku (ta oli juba Gruusias kohal) ühe sealse paari pulma…

Poliitiliste tõmbetuulte (kohati kõrgemate iilide kiirusega) toimumine kolmes Balti riigis on muret tekitav. Vähemalt kreml plaksutab käsi ja suurendab rahastust ning tähelepanu veelgi õli tulle valamiseks. Jätkub ka nn mõjuagentide suunamine kõigisse üritustesse ja kooslustesse, kus saab protesti avaldada või segadust tekitada. Üritatakse saada kanda vahele ka valimistel ning hakata mängima poliitilise kaardiga ja saada esinduskogudesse rohkem kremli meelseid (või lausa nende palgal olevaid) inimesi. Vähenenud pole ka valeuudiste infovoog just vene poole toetatud isikute poolt. Teemad algavad nii Ukraina sissetungi õigustamisest ja lõpevad „ime”meditsiinitoodetega.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised