Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. mai 2023:

pisu rahulikum päev, rindejoone muutust vaid Bahmutis ja selle ümbruses ning kas täna või homme võib Bahmuti linn olla vallutatud, venemaal jätkub vangi langemise karmima käsitlemise tendents, sündimus samuti jätkuvas languses ning Hiina üritab kasvatada mõjuvõimu Kesk-Aasias.

Tänagi öösel õhutõrje töötas Kiievis ning alla olevat kõik Iraani droonid lastud. Õhutõrje tulistas Dnipropetrovski oblasti kohal alla 2 ning Pavlohradi ja Vilnianski lähedal alla 2 drooni. Piiriäärsete Ukraina külade tihe pommitamine jätkus. Eile oli vene poole kurtmist vähem.

Kupiansk-Kreminna: kogu rindel mõningad kompimised ilma rindejoones muutusi toomata. Kaudtuld põhiliselt vene poolelt piki rinnet ja tihedamalt ikka vene piirist Kupianskini. Seni vene pool väidab, et omavad sillapead seal kandis teisel pool Oskoli jõge aga mujalt sellele kinnitust pole saanud. Jätkuvalt on Kreminna ümbruses palju vene väge ja kipub isegi dessantväge rohkem olevat kui teisi üksusi, sestap ikka siit suunalt suurema vene rünnaku ootel.

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud jätkuvad kuid seni ründavad üksused liialt väiksed ja enamasti tabava kaudtulega need puruks lüüakse. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: kumbki pool mõlemas ümberpiiramise harus aktiivne ja väiksemate vastastikuste rünnakutega üritatakse. Seni saadab Ukrainat tasapisi mõnes lõigus edenemine, ikka mõnesaja meetri kaupa siin ja seal. Bahmuti linnas on vaid mõned kvartalid jäänud Ukraina kontrolli alla ja kipub arvama, et viimaste hoonete langemine wagneri kätte on mõne päeva küsimus. Kaudtuld mõlemapoolselt palju.

Donetsk: eile sai suurema pommisaju Avdiivka, rünnakud küll on vähenenud kummaski ümberpiiramise suunas aga pole lõppenud. Pervomaiske peale eile mitu rünnakut tehti ja olla siin jälle vene poolel olnud suur kaotuste arv (nii tehnikat kui isikkoosseisu). Marinka juures jätkab vene pool rünnakuid tankide toel kuid siingi see abiks pole olnud. Kaudtulemoona puudust vene poolel pole ja jagub enamusele rindejoonest.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell, mis Hersoni suunal võrdsem. vene pool väidab, et Krimmi poolsaare kohal mitmed Ukraina droonid alla lasi. Lisaks süüdistatakse Ukrainat „rahumeelse” Mariupoli linna pommitamises. Seal olla plahvatusi kostnud lennuvälja juurest. Lõunarindest piisavalt ohutus kauguses käis kohal vene kaitseminister soigu ja võimalik, et soovis kohapeal kuulda kaitsevalmidusest. Ikka siit suunalt vene pool Ukriana suuremat pealetungi ootab.

venemaa kohtute jaoks koostatud venemaa ülemkohtu selgitustest selgub, et allaandmist peetakse kuriteoks, kui kaitseväelane pani selle toime ilma vigastusteta või põrutuseta. Kohtud peavad arvestama, et vastavalt vene föderatsiooni relvajõudude siseteenistuse harta artiklile 23 on sõjaväelane sõjategevuse käigus isegi oma sõjaväeosast või allüksusest eraldatult või täielikult vaenlase poolt ümberpiiratult osutama vaenlasele resoluutset vastupanu ja vältima tabamist. „Kui kaitseväelane ei ole oma füüsilise seisundi tõttu võimeline vangistusest kõrvale hiilima, ei moodusta tema tegelik tabamine vaenlase poolt selle kuriteo koosseisu (näiteks kaitseväelase leidmine abitus seisundis, sh. raske haav või põrutus),” seisab riigikohtu pleenumi otsuses. Lisaks võib kaitseväelase kriminaalvastutusele võtmisest vabastada, kui ta üritas pärast esimest ülesandmist vabaneda ja naasis teenistuskohta vangistuses kuritegusid toime panemata. „Sõjaväelase saab kriminaalvastutusest vabastada ainult kõigi selles normis sätestatud tingimuste olemasolul,” seisab pleenumi otsuses. Njah, tundub, et nüüd hakkavad kõik vangi langenud vene soldatid ütlema, et neil oli peapõrutus.

Alates aasta algusest on lepingu alusel ja vabatahtlikuna venemaa relvajõududesse vastu võetud 117 400 inimest, ütles julgeolekunõukogu aseesimees dmitri medvedev sõjaväeteenistusse värbamise teemalisel nõupidamisel. Kui number õige, siis selles tempos sel aastal 400 000 lubatud vabatahlikku täis ei saada.

4 triljoni rubla suurune kremli riiklik projekt „Demograafia”: apelleerimine traditsioonilistele väärtustele ja üleskutsed saada lapsi, mida promosid ametnikud kuni presidendini, ei suutnud venemaad demograafilisest august välja tõmmata. „Siiani oleme läbi kukkunud demograafias. Ja tõepoolest, <…> oleme praegu demograafiliselt väga raskes olukorras,” ütles kremli pressiesindaja dmitri peskov reedel toimunud briifingul. Ta märkis, et rakendatakse mitmeid meetmeid, et „julgustada meie elanikkonda sündimust suurendama”. „Kuid seni pole need meetmed andnud soovitud tulemust,” (tsiteerib Interfax). Rosstati andmetel vähenes 2022. aastal venemaal sündinud laste arv 96 tuhande võrra, 1,306 miljonini ning oli madalaim alates 2001. aastast. Riigis tervikuna oli sündimus 1,5 korda madalam kui suremus (1,905 miljonit). Samas 54 piirkonnas ületas surmade arv sündide arvu 1,5–2,7 korda. Sarnane langusega jätkus ka selle aasta esimese kvartalis. Arvatakse, et seoses suure arvu meeste osalemisega Ukraina sõjas alles suurem sündimuse langus tuleb.

Hiina jätkab oma „mõjutsooni” laiendamist Kesk-Aasias, võttes endise NSV Liidu vabariigid oma sõjalise ja majandusliku „vihmavarju” alla. Hiina president Xi Jinping kohtus reedel Kasahstani, Tadžikistani, Kõrgõzstani, Türkmenistani ja Usbekistani liidritega ning kutsus neid laiendama koostööd, sealhulgas kaitsesektoris. Rühma esimene näost näkku tippkohtumine, mis kandis nime C5, toimus Hiinas.

Läbirääkimiste lõpus teatas Xi Hiina valmisolekust „tugevdada Kesk-Aasia vabariikide kaitsevõimet” ja suurendada nende julgeolekuvõimet, et „tagada rahu piirkonnas”, teatas riiklik uudisteagentuur Xinhua. Samuti teatas ta plaanist eraldada 26 miljardit jüaani (3,6 miljardit dollarit) rahaliseks toetuseks ja „tasuta abiks”, täpsustamata, milleks raha kasutatakse. Lähiajal jätkab Hiina tõenäoliselt ühiseid sõjalisi õppusi postsovetlike riikidega, sealhulgas Hiina Rahvavabariigi sisevägede osalusel, ütles Carnegie venemaa Euraasia keskuse teadur Temur Umarov Financial Timesile.

Umarovi sõnul võib Pekingile erilist huvi pakkuda Tadžikistan, mis piirneb mitte ainult Hiinaga, vaid ka Afganistaniga. „Tadžikistani armee pole kaugeltki Kesk-Aasia tugevaim. Seega on see Hiina seisukohalt vaid meetmete jätk oma (enda) rahvusliku julgeoleku tagamiseks,” toob ekspert välja. kremli orbiidile sattunud postsovetlikud Aasia riigid püüavad end Ukraina sõja ja lääne sanktsioonide tõttu „mürgiseks” muutunud venemaast distantseeruda. Kasahstan, venemaa üks suurimaid kaubanduspartnereid endises Nõukogude Liidus on keeldunud toetamast sissetungi Ukrainasse ja sõlmis eelmisel aastal luureandmete jagamise lepingu NATO liikme Türgiga.

Moskva mõju piirkonnas on kahanemas, kuid on ennatlik väita, et Hiina asendab selle lähitulevikus täielikult, ütles Taiwani riigikaitse ja julgeoleku instituudi teadur Chinyu Shih. „See on vaikne võistlus,” ütleb ta. Hiina ametliku statistika järgi ulatus Hiina kaubavahetus C5 riikidega eelmisel aastal 70,2 miljardi dollarini ning 80% Euroopasse suunduvast kaubaveost moodustas transiit läbi nende riikide.

Ootab G7 kohtumise tulemusi ning pisu rohkem selgust, millist sõjatehnikat täpsemalt Ukrianale juurde antakse…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised