Sõja ülevaade: 445. päev – alla kukkus 4 vene õhusõidukit
Avaldatud: 14 mai, 2023Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 14. mai 2023:
pisu tõuseb Kupiansk-Kreminna rindel vene rünnakute arv ja intensiivsus, Bahmutis on tänu Ukraina surve tõusule olukord võrdsustunud ja arengud võimalikud kahjuks kummagi poole kasuks, Donetski rindel vaatamata pidevale survele rindejoones eile muutusi polnud, 4 vene sõjaväe õhusõidukit Brjanski oblastis alla kukkus, õhuhäireid terves Ukrainas, kasvavad venemaal stalinistlike meetodite kasutusele võttu sõnumid erinevates kanalites, Saksamaa pisu meeldivalt üllatab, Orban (Ungari) ajab ikka oma joru…
Juba igapäevaselt ka mõned Ukraina linnad rindejoonest kaugemal tabamusi saavad. Eile rünnati lisaks droonidele (enamus neist alla lastakse) ka Kalibr rakettidega. Ternopilis (Kiievi ja Lvivi vahel) teatati plahvatustest ja kui vene poole pilt õige, siis võidi tabada suuremat laskemoona ladu (räägiti õhuväe moonast). Kiievis endas töötas õhutõrje, aga hommikuks rohkem infot polnud (rünnak toimus täna keskööl). Harkivis teatati plahvatustest, täpsemat infot veel pole. Tavaliselt raketirünnakuga (piisab ka näiteks Tu õhkutõusmistest) kaasneb enamuses linnades õhuhäire. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane tihe pommitamine. Brjanski oblastis kukkus plahvatuse tagajärjel alla erinevates kohtades (lähimast piirini u 50 km) 4 vene õhusõidukit. vene meedia teatas, et kukkusid Brjanski oblastis alla kaks vene helikopterit Mi-8, pommitaja Su-34 ja hävitaja Su-35, mille mõnede vene allikate väitel põhjustas Ukraina õhutõrje. Hetkel siiski teadmata, kas vene enda õhutõrje nad alla lasi. Pakutakse ka maa-õhk tüüpi rakettide kasutamist Ukraina omade poolt (ehk siis diversandid vene mõistes) ja et Ukraina võimekus olla õhuvahendite allalaskmisel tõusnud. Plahvatusi kostus ka mujal Brjanski ja Belgorodi kandis. Eks venemaal läheb hooletusest ka palju põlema ja sestap Toljattis Ladade tehas põlema läks.
Kupiansk-Kreminna: pisu tõuseb kolmes rindelõigus vene poole aktiivsus. Dvorichna suunalt Kupianski poole (kirdest edelasuunal) hetkel veel metsasemal lõigul vene poole üritused nagu u kuu tagasi. Rindejoones need eile muutust ei toonud. Olla siia rindele saabunud üksusi täiendama ports mobiliseerituid. Ikka kõlakad käivad, et olla palju igatsugu tervise ja psüühika hädadega ning vangegi seas. Svatove-Kupiansk maanteel ja selle ümbruses on hakanud vene poole rünnakute surve tõusma. Eile prooviti nii piki maanteed Novoselivka küla juures ja sellest pisu lõuna pool Stelmakhivka juures. Rindejoones muutusi polnud. Kreminnast lõunas asuvas metsaalas igapäevased lahingkontaktid ja tundub, et aktiivsed on sel lõigul mõlemad pooled. Siingi rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kaudtuli ikka u 1:7 vene poole kasuks. Kreminna linna töötleb Ukraina päris tihedalt ja eks vene pool on õppinud, et üksusi tuleb rohkem hajutada. Luganskis kurdeti, et juba teist päeva olla nad saanud raketitabamusi. Mõne tabamuse saanud koha kaugus rindejoonest olla kuni 140 km ja kahtlustavad inglaste antud rakette Storm Shadow. Luganski kandis lülitati mobiilne internet välja (juhtmega veel miskit saab ühendust). Põhjuseks liialt täpsed Ukraina tabamused siin kandis. Jätkuvalt arvamusel, et suuremaks surveks Kreminna suunalt peaks vene poolel väge jaguma.
Siversk: vaid kaudtuli.
Bahmut: vene pool üritas eile teha kummaski ümberpiiramise harus vasturünnakuid Ukraina survele, aga edu need ei toonud. wagneri üksusi olla toodud mõnda kohta kaitset tugevdama. Ukraina blogijad teatasid Klisiivkas suurema vene komandopunkti tabamisest (4 koloneli jne). Eks vist juhtimisega seal mingiks ajaks vene poolel keerulisem. Hetkel ikka veel selguseta, kus paiknevad siin kandis vene õhudessandiüksused. Bahmuti linnas wagneri rünnakud jätkuvad ja võimalik, et paar kvartalit eile neil saagiks oli. Seni arvamusel, et prigozin siiski üritab Bahmuti ära vallutada, et siis „sirge seljaga” kõrvale astuda teisi süüdistades. Võib olla annab järgmine nädal rohkem aimu, mis tegevused on Ukraina omadel siin suunal plaanis. Kaudtuld mõlemapoolselt palju.
Donetsk: Avdiivka suunal lahingud jätkuvad. Võimalik, et pisu mõne eesmise possa pidi põhjapoolne vene ümberpiiramise haru käest andma. Homseks targem. Nii Opytne suunalt kui otse lõunast Avdiivka peale rünnakud käisid, aga kuskil edenemist vene poolelt ei tuvastanud. Donetski kõrval asuva ühe suurema maanteesilla alla peitunud suurem kogus vene laskemoona pihta sai. Eks nad ka on õppinud, et maksimaalselt maskeerida oma logistikaahelt peites seda tsiviilinfrasse ja hoides sõidukeid kaugel ning eraldi, aga neid Ukraina luure aktiivselt otsib ja ka tuvastab. Pervomaiske poole ümber paisjärve põhja poolt prooviti, aga siingi juba kuu rinne seisab. Siin rindelõigus on vene üksuste konsentratsioon piisavalt suur, et alustada suuremat rünnakut, aga miks see venib on hetkel teadmata (põhjuseid võib palju olla rääkimata nende koosmõjust). Marinkas lahingud jätkuvad ja mõned nädalad tagasi saadud paari kvartali hõivamisele pole vene poole edu järgnenud. Kogu rindel kaudtuld palju ja Ukraina ikka Donetski suunale keskendub.
***
Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell, elanike okupeeritud aladelt küüditamine venemaale…
Ilm Ukrainas pisu soojem kui meil ning pisku vihma alles järgmise nädala lõpus, sestap kasvavad võimalused suuremaks surveks kummaltki poolelt. Kaudtulemustri järgi siiski vähemalt ise miskit eeldada ei suuda, vene pool lihtsalt töötleb enamust rinnet nn profülaktiliselt, aga otsib ka oma luurevahenditega sihtmärke. Eks nendegi droonid ulatuvad kaugele Ukraina tagalasse, aga suhtearv peaks olema tugevalt Ukraina kasuks. Kuna Ukraina kipub olema üllataja, siis nende tegevusi ette arvata ongi keerulisem…
venemaa juurdluskomitee esimees aleksandr bastrõkin võttis Peterburi rahvusvahelisel õigusfoorumil initsiatiivi venemaa majanduse põhisektorite natsionaliseerimiseks. Ta rõhutas, et see samm on vajalik majandusliku julgeoleku tagamiseks sõjas, vahendab RIA Novosti. „Me räägime tegelikult majanduslikust julgeolekust sõjas. <…> Ja siis järgmine samm: lähme meie majanduse põhisektorite natsionaliseerimise teed,” ütles bastrykin. Ta pöördus justiitsministeeriumi poole palvega seda ettepanekut kaaluda. Lisaks tegi ettepaneku tagastada kuritegude eest kriminaalkaristusena vara konfiskeerimine. Ta rõhutas, et „sellise karistusmeetme puudumine muudab mõnikord uurimise ja kohtuotsused mõttetuks”. Stalini aegsete meetodite kasutusele võtu sõnumid on venemaa meedias (ka sotsmeedias) tõusuteel…
Saksamaa kavatseb Ukrainale anda suurima relvapaketi alates venemaa sissetungi algusest. Selle suuruseks kujuneb 2,7 miljardit eurot, vahendab Berliner Zeitung, viidates Saksa sõjaväele. Uus toetuspakett sisaldab suurtüki- ja õhutõrjesüsteeme, soomustatud lahingumasinaid ja insenertehnikat, selgub kaitseministeeriumi teatest. Eelkõige hõlmab see 18 iseliikuvat haubitsat, suurtükiväe laskemoona, õhutõrjesüsteemide juhitavaid rakette, õhutõrjeraketiheitjaid IRIS-T SLM ja 12 IRIS-T SLS kanderaketti. Pakett sisaldab ka 30 1A5 Leopard lahingutanki, 20 Marderi soomustatud lahingumasinat, üle 100 soomustatud lahingumasina ja üle 200 drooni.
Viktor Orbán (Ungari) kritiseeris Euroopa Liitu ja seadis kahtluse alla selle olemasolu vajalikkuse. „Euroopa koostöö moodsa vormi määrasid kaks missiooni: rahu ja heaolu. Kui see ei suuda täita oma kahte algset missiooni, siis mis on ELi mõte?” – küsis Ungari peaminister oma kõnes Veszprémi linnas, millest sai hiljuti ELi kultuuripealinn. Loogika on järgmine: EL aitab Ukrainat sõjas – EL rahastab sõda. ELi sanktsioonid Ukrainat rünnanud moskvale on halvad, sest see toob kaasa Ungari majanduse halvenemise ehk Ungari ei saa moskvas normaalselt raha teenida.
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.