Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13. mai 2023:

jätkusid plahvatused suuremates Ukraina linnades, Kupiansk-Kreminna rindel luurekad, Bahmutis Ukraina edeneb tasapisi ümberpiiramise harusid ida poole surudes ning Bahmutis sai wagner mõned hooned veel enda kontrolli alla, Avdiivka suunal pisu vene pool edenes ja putin andis korralduse takistamaks venemaalt väljarännet…

Eile ulatus vene pool Lvivini ja seal kandis mõned plahvatused toimusid. Kiievis ja selle ümbruses töötas täna öösel õhutõrje. Enamus droone õnneks alla lasti. Mõni rakett olla läbi lipsanud. Rindelähedased linnad Kupiansk, Kramatorsk ja Mõkolajev ja Herson elavad oma tavalises pommisajus. Piiriäärsete Ukraina külade tihe pommitamine jätkus ja eile oli lisaks ka mõned löögid lennukitelt. Kurtmist vene poolelt ikka tuleb ja vahel lipsab läbi, et tabati ka miskit sõjaväelist. Küll kiitles eile vene pool, et olla Belgorodi linnas miskit suurt alla lasknud. Tšernõševi tehas Moskvas, mis toodab hävitajate MiG-29 mootoreid, läks eile hommikul põlema.

Kupiansk: luurekad mitmes rindelõigus (nagu juba mitmeid nädalaid) ja tihe kaudtuleduell. Kasvab vene poole kurtmine, et kipub Ukraina järjest kaugemale ulatuma. Luganskis (üle 80 km rindejoonest) toimusid pärast arvatavat Ukraina raketirünnakut laskemoonalaos tugevad plahvatused. Pisu kurdab vene pool, et Ukraina suudab paremini alla suruda nende droone, summutades signaali.

Siversk: eile tegi vene pool tankide ja soomukite toel tugevama rünnaku Spirne küla poole ja võimalik, et eesmisi possasis ühes kohas mõnisada meetrit edasi lükati. Küla jätkuvalt Ukraina kontrolli all.

Bahmut: mõlema Bahmuti ümberpiiramise surumine Ukraina poolt jätkub ning mitmes lõigus jätkub vene poole taandumine. Kokku on Ukraina saanud hetkeseisuga enda kontrolli alla kolme päevaga u 17 km2. Tundub, et vene poolel on tavapärasest rohkem segadust ning kasvanud on tabavad Ukraina kaudtule tabamused nii koondumisalade kui tehnika pihta. Videodelt on näha, et Ukraina võitlejate varustus ja väljaõpe on kordades parem kui vastas oleval vene poolel. Läbimurdest siiski veel rääkida ei saa. Jätkuvalt arvamusel, et vähemalt 5 km oleks vaja kummaski suunas ida poole saada, et wagneril tõsiselt keeruliseks läheks olla Bahmuti linnas. Pisu murelikuks teeb teadmatus, kus asuvad hetkel selles lõigus olevad vene õhudessantväelased. Arvamus, et igal pool vene pool taandub pole õige ning suudetakse teha mõlemas ümberpiiramise harus ka vasturünnakuid, aga need pigem rindejoone säilitamiseks. Bahmuti mõlemad suuremad varustusteed on vähemalt otsese tule alt väljas. Kui vaadata rünnakute arvu ja rindejoone pikkust, kus need toimuvad, siis hetkel Ukraina poolelt töös u üks uus brigaad (ok vähemalt kaks pataljoni). Neist võib piisata, et jätkata survet ja suruda vene poolt veelgi ida suunal. Pisu loodab kasvavatele vastuoludele vene üksuste vahel… Kui Ukraina edenemine jätkub, siis teeb maastiku analüüsi juurde…

Donetsk: rünnakud Avdiivka suunal jätkuvad ja tundub, et linnast kagusuunal pisu (u 100-200 m) suutis vene pool eesmisi possasid edasi nihutada. Linn ise igapäevaselt tiheda pommisaju all ja no ei plaani kõik kohalikud seni linnast lahkuda. Marinkas kurdab vene pool, et asula küll maatasa, aga keldrid siiski paljudes kohtades terved ja annavad Ukraina kaitsjatele piisavalt varju kaudtule eest. Lisaks kurdab vene pool, et nad ei suuda piisavalt töödelda kaudtulega Ukraina üksuste logistikakanaleid. Kaudtuletöötlust juba mitmes päev kummaltki poolelt rohkem. Lisaks näib kasvavat vene seiretehnika hulk nii Donetski kui lõunarindel.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja Ukraina ulatus Berdjanski linnani, Melitopol ja Tokmak olla saanud ka valusaid tabamusi. Krimmis kukkus alla vene sõjaväe helikopter ja teatati, et tehnika olla rikki läinud (mõlemad piloodid said ka hukka).

Herson: siingi tihe kaudtuleduell ja madinad Dnepri deltas asuvas saarestikus.

Jätkuvalt ootab vene pool Ukraina suurt vastupealetungi vist kõigis rindelõikudes (kaasa arvatud venemaa suunal). Mis täpsemalt juhtus lukasenkaga moskvas on teadmata ja tundub, et mees kuskil haiglas vist on ja midagi pisu karmimat tal häda on. Tegelikult isegi pisu mures, sest tänu luka „nihverdamisele” pole seni valgevene üksused sõjas osalemas ja kui kreml suudab panna sinna asemele endale sobivama isiku, siis võib selles suunas muutus tulla.

putin nõudis meetmete võtmist vastuseks pärast sõja algust ja mobilisatsiooni väljakuulutamist riiki haaranud massilisele kodanike väljarändele. Reedel, 12. mail kirjutas ta alla määrusele vene föderatsiooni riikliku rändepoliitika kontseptsiooni muutmise kohta. Õigusinfo portaalis avaldatavas dokumendis märgitakse, et 2022. aastal „suurenes” elanikkonna rände väljavool välismaale „muutunud sotsiaal-majanduslike tingimuste mõjul”.

„Sellega seoses on vaja täiendavaid meetmeid, et luua atraktiivsed rahalised, sotsiaalsed ja muud mehhanismid inimkapitali säilitamiseks, vähendades vene föderatsiooni elanikkonna väljavoolu välismaale,” öeldakse dekreedis.

Demograaf Aleksei Rakša sõnul võis eelmisel aastal venemaalt lahkuda 550–800 tuhat kodanikku, samal ajal kui Alfa-Bank analüütikud hindasid väljarändelaine suuruseks miljon inimest. See tegi sellest suurima vähemalt pärast NSVLi kokkuvarisemist ja võib-olla isegi pärast tsaarirežiimi langemist – siis põgenes rahvusvaheliste organisatsioonide andmetel bolševike punase terrori eest 1,16 miljonit venelast.

venemaa majandusarengu ministeerium hindas eelmise aasta septembris tööjõu – 18–65-aastaste kodanike – vähenemist 600 000 inimese võrra. venemaa on kaotanud üle 23% oma tippprogrammeerijatest, avalik-õiguslikud ja erakliinikud on registreerinud kõige kõrgema kvalifikatsiooniga arstide lahkumise ning Gaidari Instituudi tippjuhtide ja tööstusettevõtete omanike uuring näitas, et personalipuudust sellises ulatuses nagu statistika näitab, pole nähtud kogu riigi „moodsa” ajaloo jooksul.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised